Burs Başvurusu

Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardım Başvurusu

Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardım Başvurusu 2024; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın dar gelirli ailelerin uzak şehirde üniversite eğitimi gören çocuklarına yönelik olan yol parası yardımı ile öğrencilerin şehirlerarası ulaşım giderlerini karşılamalarına bir nebze de olsa yardımcı olmak hedefleniyor.

Yaklaşık 100 bin öğrenciye yapılacak yardım yol parası yardımı kapsamında öğrencilerin 2024 yılında yılda 2 sefer 750 TL değerinde gidiş dönüş biletlerinin karşılanması amaçlanıyor. Her bir öğrenci için yılda 3000 TL ulaşım desteğinin sunulması planlanıyor.

Bu yazımızda kısaca üniversite öğrencilerine yol parası yardım başvurusu nasıl yapılır? Üniversite öğrencilerine yol yardım parası ne kadar? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardımı Nedir?

2024 yılında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından duyurulan ve öğrencilere yılda 2 sefer 750 TL gidiş dönüş bilet parası şeklinde yapılan yardıma üniversite öğrencilerine yol parası yardımı ismi veriliyor.

2024 yılında bu destekten yararlanan her bir öğrenci için öğrencilerin banka hesaplarına 2000 TL para yatırıldı.

2024 yılında ise 750 TL olacak şekilde toplamda 3000 TL yatırılması planlanıyor.

Bu destekten muhtaç ve yoksul ailelerin üniversite eğitimlerine devam eden 25 yaş altı çocukları yararlanabiliyorlar.

Ulaşım Desteği ile üniversite öğrencilerinin memleketlerine ailelerinin yanlarına gitmek istediklerinde otobüs ya da uçak biletlerini alabilmelerine yardımcı olmak amaç ediniyor.

Yani destek, şehirlerarası yapılacak olan seyahatler için sunuluyor.

Destek ile öğrencilerin Şubat ara dönem tatillerini ve yaz tatillerini ailelerinin yanlarında geçirebilmelerine aracılık etmek hedefleniyor.

Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardımı Başvuru Şartları

Üniversite öğrencilerine yol parası yardımına başvuracak öğrencilerin birtakım başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor.

Başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC vatandaşı olmak
 • 25 yaş altında lisans öğrencisi olmak
 • Ailesinden uzakta üniversite eğitimine devam ediyor olmak
 • Ailenin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından ayni ya da nakdi sosyal yardım alıyor olması
 • Ailenin muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olması

Yukarıdaki şartları taşıyan üniversite öğrencileri; ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yol yardım parası almak adına başvurabiliyorlar.

Başvurular, öğrencilerin yanı sıra öğrenci velileri tarafından da yapılabiliyor.

Üniversite Ulaşım Desteği Başvurusu Ne Zaman Başlıyor

2024 eğitim öğretim yılı için üniversite ulaşım desteği başvuruları 15 Ocak 2024 tarihinde başlayacak ve 15 Mart 2024 tarihine kadar devam edecek.

Başvuru, öğrencinin ikamet ettiği yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat yapılacak.

Üniversite Öğrencilerine Yol Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite öğrencilerine yönelik olan yol yardım parasından yararlanmak isteyen öğrencilerin ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri ve burada başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Öğrencilerin yanı sıra öğrenci velileri de vakfa giderek, çocukları için bu yardıma başvurabiliyorlar.

Ön başvurular, e-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor.

E-devlet üzerinden başvuru yapmak isteyen öğrencilerin https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklamaları gerekiyor.

Öğrenciler veya veliler; ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayıp, başvuru detaylarını öğrenebiliyorlar.

Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Başvurusu E-Devlet

Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Başvurusu E-Devlet üzerinden ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile verilecektir. Üniversite öğrencileri yol parası yardımı almak için kimlikleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına giderek yapılacaktır. Yol parası yardımı şimdilik sadece Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile verilecektir.

Üniversite Öğrencilerine Yol Yardım Parası Kimlere Verilir?

Üniversite öğrencilerine yol parası yardımı kimlere verileceği sıkça sorulan soruların başında gelmektedir. Üniversite öğrencileri yol parası yardımı Başka ile Ailesinden uzak eğitim gören öğrencilere verilecektir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfı aracılığı ile ödenecek yol parası yardımı 25 yaş altı öğrencilere memleketlerine gidiş ve geri dönüş yol parası olarak ödenecek.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfı aracılığı ile öğrencilerin IBAN hesaplarına yatırılacak olan destek parası açıköğretim öğrencileri ve uzaktan eğitim gören öğrenciler verilmeyecektir.

Üniversite öğrencilerine yönelik olan yol parası yardımına 25 yaş altında olan tüm üniversite öğrencileri başvurabiliyorlar.

Öğrencilerin mutlaka lisans eğitimi alıyor olmaları gerekiyor.

Yardımlarda öncelik muhtaç ve yoksul ailelerin çocuklarına veriliyor.

Aynı zamanda muhtaçlık sınırının altında yaşayan çocuklar da bu yardımı alabiliyorlar.

Ülkemizde hane kişi başı aylık kazancı güncel net asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar; muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olarak kabul ediliyorlar.

Yani sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ayni veya nakdi sosyal yardım alan ailelerin çocukları, öncelikli olarak bu yardımdan faydalanabiliyorlar.

Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardımı Ne Kadar?

2024 yılında üniversite ulaşım desteği kapsamında öğrenciler için yılda iki sefer 500 TL gidiş dönüş biletleri için yardım parası ödeniyordu.

Yani öğrencilerin hesabına yıllık 2000 TL yardım parası yatırılıyordu.

2024 yılında ise yardım parasının yılda iki sefer 1500 TL yani yılda 3000 TL olacağı duyuruldu.

Üniversite Ulaşım Desteği Parası Nereye Yatacak? 

Üniversite Ulaşım Desteği paraları, başvurusu onaylanan hak sahibi öğrencilerin başvuru formunda paylaştıkları banka hesaplarına yatırılıyor.

Üniversite Ulaşım Desteği Parası Kaç Defa Alınacak?

Üniversite Ulaşım Desteği parası, yılda iki sefer için alınıyor.

Üniversite Ulaşım Desteği Başvuru Sorgulama

Üniversite Ulaşım Desteği başvuru sonucunu öğrenmek isteyen öğrenciler, başvurdukları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayabiliyor ya da vakfa gidebiliyorlar.

Başvuru sonuçları, ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatları aranarak da öğrenilebiliyor.

Öğrenciler, e-devlet platformu üzerinden de başvuru sonuçlarını görüntüleyebiliyorlar.

E-devlet üzerinden başvuru sonucunu görüntülemek isteyen öğrencilerin ya da velilerin https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklamaları gerekiyor.

Üniversite Ulaşım Desteği Başvurusu için Gerekli Belgeler

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında kaydı olmayan yani daha önceden vakıftan ayni ya da nakdi sosyal yardım almamış olan öğrencilerin başvuruları sırasında teslim etmeleri gereken bazı belgeler bulunuyor.

Bu belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Hane bireylerine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına dair belgeler
 • SGK’dan hane bireyleri için alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Öğrenci belgesi

**Başvuru sahiplerinin muhtaç ve yoksul duruma düşmelerine neden olabilen sağlık sorunlarına göre ek belgeler teslim etmeleri de gerekli olabiliyor.

Örneğin, hanedeki engelli bireyler için 2024 engelli belgesinin, kronik hastalar için sağlık kurulu raporunun teslim edilmesi gerekiyor.

Üniversite Ulaşım Desteği Başvuru Formu

Üniversite ulaşım desteğine yani yol parası yardımına başvuran öğrencilerin ya da öğrenci velilerinin başvuruları sırasında mutlaka başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda kişilere aylık hane gider ve gelirlerine, kişisel bilgilerine, adres ve iletişim bilgilerine dair sorular yöneltiliyor.

Başvurusunun sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından onaylanmasını isteyenlerin formdaki soruları mutlaka doğru şekilde yanıtlamaları gerekiyor.

Üniversite Ulaşım Desteği Başvurusu Telefon Numarası

Üniversite Ulaşım Desteği başvuru şartlarına, sizden talep edilen belgelere ve başvuru detaylarına ilişkin bilgi alabilmek adına ALO183 veya ALO144 hatlarını arayabilirsiniz.

Bu numaraları arayıp, başvuru sonuçlarınızı da öğrenebilirsiniz.

Bakanlık tarafından yürütülmekte olan diğer sosyal yardımlara ilişkin bilgi alabilmek için de bu numaraları arayabilirsiniz.

Üniversite Ulaşım Desteği Nasıl Alınır?

Öğrencilerin üniversite yol yardım parası alabilmeleri için gerekli tüm başvuru şartlarını taşımaları ve başvurularının mutlaka başvurdukları vakıf mütevelli heyeti tarafından onaylanması gerekiyor.

Başvurular değerlendirilirken, başvuru sahibi tarafından doldurulan form ve teslim edilen belgeler inceleniyor.

Gerekli tüm başvuru şartlarını taşıyanların başvuruları onaylanıyor.

Başvuruların gerek olumlu gerekse olumsuz cevapları, başvuru sahiplerinin telefonlarına SMS ile bildiriliyor.

Başvuru sonuçları, aynı zamanda e-devlet platformunda da açıklanıyor.

Üniversite Ulaşım Desteği yardım paraları, kişilerin formda paylaştıkları banka hesaplarına vakıf tarafından yılda iki sefer yatırılıyor.

Universite Yol Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Başvuruları kabul edilen öğrencilere, her bir gidiş-dönüş bileti için 750 TL olmak üzere toplam 3 bin TL ulaşım desteği ödemesi yapılacak.

Ödemelerin ne zaman yapılacağı henüz açıklanmadı. Ancak, önceki yıllardaki ödeme takvimlerine bakıldığında, başvuruların sona ermesinin ardından yaklaşık 1 ay içinde ödemelerin yapıldığı görülüyor. Bu nedenle, 2024 eğitim öğretim yılı için üniversite yol yardımı ödemelerinin Nisan 2024 ayı içerisinde yapılması bekleniyor.

Universite Yol Yardımı Nereye Yatıyor

Ödemelerin, öğrencinin ikamet ettiği yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından öğrencinin IBAN hesabına aktarılacaktır. Başvurusu sırasında size ait olan IBAN numarasını vermeniz yeterli olacaktır.

Bu yazımızda kısaca üniversite öğrencilerine yol parası yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu