Burs Başvurusu

VGM Burs Sorgulama Ekranı VGM Burs Sonucu Öğren

VGM Burs Sorgulama Ekranı 2024; Maddi olarak eğitimini devam ettirmekte sıkıntı yaşayan öğrenciler burs veren kurumları araştırmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü de eğitimini devam ettirmekte maddi sıkıntı yaşayan ortaöğretim ve üniversite öğrencilerine burs desteği vermektedir.

Aşağıdaki yazımızda, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün verdiği burs desteğinden faydalanmak isteyen öğrencilerin merak ettiği detaylar yer almaktadır.

VGM Bursları Kimlere Verilir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü, eğitimini devam ettirmekte zorlanan ve maddi yetersizlikler nedeniyle eğitimini devam ettiremeyen öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır. Burslardan faydalanmak isteyen öğrencilerin ailesinin maddi durumunun iyi olmaması ve eğitim ihtiyaçlarını karşılayamaması gerekmektedir.

VGM Bursları Kimlere Verilmez?

VGM Bursları ihtiyaç sahibi olsa dahi bazı öğrencilere verilmemektedir. Kimlere verilmediği ile ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır.

 • Yabancı uyruklu öğrenciler
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri
 • Genel müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrenciler
 • Bir önceki yıl burs alan başarısız öğrenciler
 • Ek süre eğitim gören öğrenciler
 • Bir işte çalışan ve an az asgari ücret alan öğrenciler
 • Kamu kurumlarından burs alan öğrenciler

VGM Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuruları online olarak yapılabilmektedir. Online olarak başvuru yapmak isteyen kişiler, https://www.vgm.gov.tr/ linkine tıklayarak kurumun web sitesine giriş yapmalıdır. Web sitesine giriş yaptıktan sonra başvuru formunu doldurarak burs başvurusu yapabilirsiniz.

Kurumun web sitesinde burs başvuruları tarihleri hakkında bilgiler bulunmaktadır. Belirlenen tarihlerde başvuru yaparak burs imkanından faydalanabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuru ve burs başvuru şartları için Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu yazımızı okuyabilirsiniz.

VGM Burs Miktarı Ne Kadar?

Vakıflar Genel Müdürlüğü, 2024 eğitim dönemlerinde öğrencilerin eğitim seviyelerine göre burs miktarını belirlemiştir. Ortaöğrenimde okuyan öğrenciler aylık 1200 TL, yükseköğrenimde eğitim göre öğrenciler aylık 2000 TL, yabancı uyruklu yükseköğrenimde eğitim gören öğrenciler ise aylık 2800 TL burs imkanından faydalanabilecektir.

Verilen burs miktarı her yıl değişmektedir. 2024 eğitim öğrenim yılı burs miktarı ile ilgili henüz bir açıklama yapılmamıştır.

VGM Burs Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Vakıf Genel Müdürlüğü’nden bur almaya hak kazanan öğrencilerin ödemeleri bulundukları illerin Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Burs almaya hak kazana bütün öğrenciler, kurum tarafından istenilen evrakları ve hesap numaralarının olduğu banka dekontunu vermelidir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs ödemelerini öğrenci adına, Vakıf Katılım Bankası hesaplarına yatırmaktadır. Bu bankada hesabı olmayan öğrencilerin burstan faydalanmaya hak kazandığını öğrendiği an da açtırması gerekmektedir. Öğrencinin ikamet ettiği yerde Vakıf Katılım Bankası yok ise, Ziraat Bankası Şubesi’ne giderek hesap açtırabilir.

VGM Bursları Geri Ödemeli Mi?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen bursların geri ödemeli olup olmadığı öğrenciler tarafından merak edilmektedir. Birçok öğrenci burs başvurusu yaparken geri ödemeli olup olmadığını araştırmaktadır. VGM tarafından ortaöğrenim ve yüksek öğretim öğrencilerine verile burs geri ödemeli değildir.

VGM Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen burs bazı durumlarda kesilmektedir. Bursu kesilen öğrenciler bur durumunun nedenini merak etmektedir. Aşağıda hangi durumlarda VGM tarafından verilen bursun kesileceği bilgisi yer almaktadır.

 • Öğrencinin not ortalamasının 2.00’dan düşük olması durumunda burs kesilmektedir.
 • Herhangi bir suçtan yargılanan ve hapis cezası bulunan öğrenciler
 • Burs hakkından vazgeçen öğrenciler
 • Belirlenen süre içerisinde bir önceki yılın başarı belgesini teslim etmeyen öğrenciler
 • Vakıf üniversitesizlerinde %100 okumaya hak kazanan fakat bu hakkından vazgeçen veya Devlet üniversitelerinde okurken burs almaya hak kazanan daha sonra vakıf üniversitesine geçen öğrencilerin bursu kesilecektir.

VGM Bursları Ne Zaman Ödenir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü burslarından faydalanmaya hak kazana kişilerin ilk burs ödemeleri Ekim ayında yapılmaktadır.

VGM Burs Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapan öğrenciler, başvuru sonuçlarını nasıl öğrenebileceğini merak etmektedir. VGM burs başvuru sonuçları online olarak öğrenilebilir.

Başvuru sonucunu öğrenmek isteyen kişiler, https://www.vgm.gov.tr/duyurular linkine tıklamalıdır. Bu ekranda yer alan duyulardan burs sonuçları ile ilgili olan linke tıklayarak başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Sorgulama Ekranı

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs sorgulama ekranı burs başvuru sonucu öğrenmek isteyenler tarafından merak edilmektedir. Lise ve Üniversite öğrenicileri VGM burs sorgulama ekranı kullanarak hemen burs sonuçlarını öğrenebilirsiniz. VGM burs sorgulama ekranına giriş yapmak için https://www.vgm.gov.tr/duyurular/2024-egitim-yili-burs-basvuru-sonuclari-belli-olmustur linkine tıklayabilirler.

VGM burs sorgulama ekranına giriş yaptıktan sonra sizden istenen bilgileri girmeniz yeterli olacaktır. VGM burs başvuru süresi ve sonuçların açıklaması ile ilgili tarihlere https://www.vgm.gov.tr/sayfalar/2024-egitim-yili-burs-basvurulari bu linkten ulaşabilirsiniz.

VGM İletişim Bilgileri

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuruları online ortamdan yapılsa dahi bazı kişiler kurumu aramak veya kuruma bizzat giderek detaylı bilgi edinmek istemektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü ile iletişime geçmek isteyen kişiler, https://www.vgm.gov.tr/kurumsal/teskilat-yapisi/bolge-mudurlukleri linkine tıklayarak ikamet ettiği bölge müdürlükleri ile iletişime geçebilir.

Sizlere bu yazımızda Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Sorgulama Ekranı ve VGM Burs Başvuru Ekranı hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu