Güncel Konular

AFAD Gönüllü Başvurusu, Başvuru Şartları ve Başvuru Formu

AFAD Gönüllü Başvurusu, Başvuru Şartları ve Başvuru Formu 2024; Ülkemizde meydana gelen deprem ve sel felaketinden sonra zor durumda olan insanlara yardımcı olmak isteyen kişiler, AFAD gönüllük sisteminin ne olduğunu ve başvuruların nasıl yapılacağını araştırmaya başlamıştır. AFAD’a gönüllü olan kişiler, ihtiyaç duyulduğunda topluma yardımcı olabilecektir.

Bu yazımızda “AFAD gönüllülük sistemi nedir?, AFAD gönüllülük sistemi başvurusu nasıl yapılır?, AFAD gönüllüsü ne yapar?” gibi merak edilen soruların cevapları yer almaktadır.

AFAD Gönüllülük Sistemi Nedir?

AFAD gönüllülük sistemi, ihtiyaç duyulan alanlarda ve zamanlarda gönüllü olmak anlamına gelmektedir. Zor durumda kalınan ve ihtiyaç duyulan zamanlarda AFaD gönüllüsü olan kişilerle iletişime geçilmektedir. Müsait olan gönüllülerinde onayı alınarak AFAD’a destek sağlaması amaçlanıyor.

AFAD Gönüllüsü Olmak İçin Başvuru Şartları

AFAD gönüllüsü olmak isteyen kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartların neler olduğu aşağıda yer almaktadır. Aşağıda belirtilen şartları yerine getirmeyen kişilerin gönüllülük başvurusu otomatik olarak iptal edilir.

 • 18 yaş ve üzeri olmak gerekir.
 • T.C. vatandaşı olan kişiler AFAD gönüllüsü olabilir.
 • E-Devlet kullanıcı adı ve şifresie sahip olmalıdır.
 • AFAD tarafından yapılan çalışmalara programı aksatmadan katılması gerekir.
 • AFAD gönüllüsü olan kişilerin sağlık durumlarının çalışmaya ve seyahate engel durumunun olmaması gerekir.

AFAD Gönüllülük Başvurusu Nasıl Yapılır?

AFAD gönüllülük başvurusu e-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru yapan kişiler, otomatik olarak SMS veya e-posta yoluyla AFAD gönüllülük sistemine yönlendirilecektir.

Gönüllülük başvurusu yapmak isteyen kişiler, https://www.turkiye.gov.tr/afad-gonulluluk-basvurusu-ve-takibi linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır. Ardından başvuru formunu doldurarak AFAD gönüllüsü olabilirsiniz.

AFAD Gönüllüsü Başvuru Formu

AFAD’a gönülüllük başvurusu yapacak olan kişilerin doldurması gereken formdur. Başvuru formunda başşvuru yapan kişiye dair bazı bilgiler yer almaktadır. Bu bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulması önemlidir. Çünkü yapılan başvurular ilgili birimler tarafından incelenir. Başvuru yapan kişi gerekli şartları taşıyorsa AFAD gönüllüsü olabilir.

AFAD Gönüllülük Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

AFAD gönüllülük başvurusu yapan kişiler, başvuru sonucunu nasıl öğrenebileceğini araştırmaktadır. Başvuru sonucunu öğrenmek isteyen kişiler,  https://www.turkiye.gov.tr/afad-gonulluluk-basvurusu-ve-takibi linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır. Bu işlemi yaptıktan sonra başvurunuzun durumunu öğrenebilirsiniz.

AFAD Gönüllüsü Ne Yapar?

AFAD gönüllüsü herhangi bir karşılık beklemeksizin topluma faydalı olmak amacıyla bilgi birikimini, yeteneğini ve fiziksel gücünü kullanarak topluma yardım etmeyi amaçlamaktadır. AFAD gönüllüleri afet sırasında ve afet sonrasında destek sağlamak için belirli eğitimlerden geçirilir. Böylece afet esnasında veya afet sonrasında daha dirençli bir şekilde çalışabilir.

Nasıl AFAD Gönüllüsü Olunur?

AFAD gönüllüsü olmak için öncelikle 18 yaş ve üzeri olunması gerekir. Bu şartı ve diğer şartları yerine getiren kişiler, e-Devlet sisteminden T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi bilgilerini girerek gönüllülük başvurusu yapabilir.

Başvurunuz onaylandıktan sonra https://gonullu.afad.gov.tr/ linkinden kimlik bilgileriniz ve e-Devlet şifreniz ile giriş yaparak gönüllülük sayfasına erişebilirsiniz. Bu sayfada yer alan eğitimlere ve programlara katılım sağlayabilirsiniz.

AFAD Gönüllüsü Kimdir? 

AFAD gönüllüsü kendi isteği doğrultusunda herhangi bir çıkar gözetmeden ve herhangi bir maddi çıkar gözetmeden topluma faydalı olmayı amaclayan kişilerdir. AFAD gönüllüleri bilgi birikimini, yeteneğini, deneyimlerini ve fiziksel gücünü topluma hizmet etmek amacıyla kullanmaktadır.

AFAD Gönüllüsü Sosyal Yardım Faaliyetleri

AFAD gönüllüleri kendilerine uygun olan sosyal yardım faaliyetlerine katılarak gönüllük bilincinin oluşmasına katkı sağlayabilir. AFAD bünyesinde yürütülen sosyal yardım faaliyetlerinin neler olduğu aşağıda yer almaktadır.

 • Kan bağışı
 • Fidan dikimi
 • Köy okullarına kütüphane kurma
 • Sokak hayvanlarına su, mama dağıtımı yapmak
 • Gazi ve şehit ailelerini ziyaret etmek
 • Çocuk esirgeme kurumlarını ziyaret etmek
 • Huzurevlerini ziyaret etmek

AFAD Gönüllülük Sisteminin İlkeleri

 • Afad gönüllülük sistemi ilkeleri afet öncesi ve afet sırasında doğru davranışlar ve alınması gereken tedbirler için verilen eğitimler ile farkındalık oluşturulmasını sağlamayı amaçlamaktadır.
 • AFAD gönüllüleri İl müdürlüklerinde düzenlenecek olan eğitim ve tatbikatlarala yetkinliklerini artırmayı sağlamak.
 • Acil afet ve durumlardan etkilenen kişilere etkin bir hizmet sağlamak.
 • AFAD gönüllüleri her konuda saydamlık ve hesap verebilirlik ilkelerine uymalıdır.
 • AFAD gönüllüleri paylaşım ve dayanışmaya özen göstermelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu