Maddi Yardım

Ramazan Bayramı Nakdi Para Yardımı Başvurusu

Ramazan Bayramı Nakdi Para Yardımı Başvurusu ve Ramazan Bayramı Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı; 2024 Ramazan ayının sonlarına doğru gelirken, ülkemizde bayram telaşı ve alışverişi tüm şehirlerde heyecanla başladı. Bayramın yaklaşmasıyla da ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız da devlet, belediyeler ve yardım vakıfları tarafından yapılacak bayram yardımlarını merak etmeye başladı. Bayramın yaklaşmasıyla yapılacak yardımlar ve bu yardımlardan nasıl faydalanılabileceği merak konusu oldu.

Aile ve sosyal hizmetler bakanlığından ihtiyaç sahibi aileler için müjde verildi. Bayram yardımları kapsamında ülkemizde 81 ilde ihtiyaç sahibi her vatandaşa yardım yapılacak. Vakıfların tam tamına 229 milyon tl bağış yapacağını belirten Bakan Derya Yanık, bu bağışın 81 ilde dağıtılacağını da sözlerine ekledi. İhtiyaç sahibi her vatandaşa 1000 TL lik nakit para desteği sağlanacak.

Ramazan Bayramı Nakit Para Yardımı Ülke genelinde 81 il de yapılacak?

Bakan Derya Yanık’ın verdiği müjdeden sonra tüm illerdeki ihtiyaç sahibi vatandaşlar, Ramazan bayramı nakit desteğinin hesaplarına yatıp yatmadığın e-devlet üzerinden öğrenebilecek.

Ramazan Bayramı Nakit Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ramazan bayramı nakit desteği başvurusunu online olarak yapmak isteyen vatandaşların, başvuru yapması için izlemesi gereken adımlar:

Ramazan Bayramı Nakit Para Yardımı Başvurusu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Aile ve sosyal hizmetler bakanlığı ve sosyal yardım vakıflarının yürüttüğü, Ramazan bayramı yardımı nakit para desteği kapsamında her ihtiyaç sahibi vatandaşımıza 1500 TL nakit para desteği yapılacak. Böylelikle ihtiyaç sahibi her aile de Ramazan bayramını mutlu bir şekilde geçirecek.

Peki Ramazan Bayramı Nakit Para Desteği yardım başvurularını sorgulamak isteyen vatandaşlarımızın izlemesi gereken adımlar:

 • E-devlet resmi web sitesine https://www.turkiye.gov.tr/ TC Kimlik numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapmalısınız.
 • Ardından “size nasıl yardımcı olabilirim” arama butonuna sosyal yardım bilgileri sorgulama yazmalısınız.
 • Sonra gelen “sosyal yardım bilgileri sorgulama” https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama  butonuna tıklamalısınız.
 • Ardından gelen sosyal yardım bilgileri sorgulama ekranından sorgula butonuna tıklamalısınız.

Yazımızda belirttiğimiz şekilde başvurunuzu, belirttiğimiz adımlarla yapabilir ve sorgulayabilirsiniz.

ramazan bayramı sosyal yardımlaşma para yardımı

Ramazan Bayramı Gıda ve Erzak Yardımı

Ramazan ayının son günlerine girdiğimiz gibi Ramazan bayramı’na da sayılı günler kaldı. Aile ve sosyal hizmet bakanlığı ve belediyeler ihtiyaç sahibi her ailenin bayramı mutlu bir şekilde geçirmesi için gıda yardımı yapılmaktadır.

Peki Aile ve sosyal hizmetlerinin gıda ve erzak yardımından faydalanmak için gereken şartlar neleridir?

 • Aile içerisinde çalışan kişi başına düşen aylık ortalama gelirlerin asgari ücretin üçte birinden yüksek olmaması gerekmektedir.
 • Gıda ve yardım desteği için kişinin ihtiyaç sahibi olduğu ve düzenli bir gelire sahip olmadığını kanıtlaması gerekmektedir.

Ramazan Bayramı Gıda ve Erzak Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve sosyal hizmetler bakanlığının Ramazan Bayramı gıda ve erzak yardımına başvurmak isteyen vatandaşların, bizzat aile ve sosyal hizmetleri bakanlığının yaşadığı şehirlerdeki müdürlüklerine gidip başvuruyu yetkililerle birebir yapmaları gerekmektedir.

Belediyelerin Verdiği Ramazan Bayramı Nakit Para Yardımına Nasıl Başvurulur?

Aile ve sosyal hizmetler bakanlığının yanı sıra belediyeler de Ramazan bayramında, kendi il sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşları yalnız bırakmamaktadır. Belediyelerde Ramazan bayramında kendi il sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara 2000 ile 3500 TL arasında nakit para desteği sağlamaktadır.

Belediyelerin verdiği Ramazan Yardımı Nakit Para desteğine başvurmak isteyen vatandaşların izlemesi gereken adımlar:

 • E-devlet resmi web sitesine https://www.turkiye.gov.tr/ TC Kimlik numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapmalısınız.
 • Ardından “size nasıl yardımcı olabilirim” arama butonuna e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama yazmalısınız.
 • Sonra gelen “e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama  “ https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671  butonuna tıklamalısınız.
 • Ardından gelen ekrandan yaşadığınız şehrin belediyesini seçerek ve ramazan bayramı nakit desteği yardımı almak istediğinizi belirterek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ramazan Bayramında Emekli İkramiyesi Ne Kadar?

Ramazan bayramının yaklaşmasıyla beraber, emekli vatandaşlarımız da bayramda emekli ikramiyesi verilip, verilmeyeceğini merak etmeye başladı.

Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının açıklamasına göre bayramda emeklilere, emekli ikramiyesi olarak 3000 TL İkramiye verilecek.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?

İşçi statüsünde olan emeklilerin ikramiyeleri. Banka hesaplarına, 27 ve 28 Nisan da, bağkurlu ve memur emeklilerinin ikramiyeleri 29 Nisan’da yatacak.

Bir Yorum

 1. Yardıma ihtiyacım var iki çocuk annesi yım gelirim yok eşim evden kaçtı gelirim yok ekmek almaya param yok Allah rızası için yardım kampanyası yardım edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu