ALO 199 Nedir? Ücretli mi? Çalışma Saatleri

ALO 199 Nedir? Ücretli mi? Çalışma Saatleri
A+
A-

ALO 199 Nedir? Ücretli mi? Çalışma Saatleri; Vatandaşlara nüfus işlemlerine dair birçok işlemi gerçekleştirebilme imkanı sunan ALO199 Hattı; İç İşleri Bakanlığı Nüfus Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak bir süredir hizmet veriyor.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları; ALO199 hattını aramak suretiyle doğum, ölüm, evlenme, boşanma, ehliyet ve pasaport randevusu alma vb. birçok işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Ücretli bir servis olan ALO199 hattını arayan vatandaşlar; pek çok konuda bilgi edinebiliyorlar.

Vatandaşların kimlik, pasaport ve ehliyet işlemleriyle ilgili olarak randevu alabilmelerine de olanak tanıyan ALO199 hattı; 7/24 hizmet veriyor.

Bu yazımızda kısaca ALO199 Nedir? ALO 199 Ücretli mi? ALO 199 Çalışma Saatleri Nelerdir? vb. konuyla ilgili olarak merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

ALO 199 Nedir?

Vatandaşlara birçok konuda randevu alma, randevu tarihi değiştirme, randevu sorgulama vb. konularda hizmet veren, İçişleri Bakanlığı Nüfus Genel Müdürlüğü uygulaması olan ALO199; ücretli bir hat olma özelliği taşıyor.

Vatandaşlar; bu hattı arayarak nüfus işlemlerinin yanı sıra vatandaşlık, pasaport, ehliyet vb. bazı işlemlere dair de bilgi edinebiliyorlar.

ALO 199 Çağrı Merkezi aracılığıyla verilen hizmetler, Nüfus İşlemleri, Vatandaşlık, TC Kimlik Kartı, Pasaport, Sürücü Belgesi, Adres Kayıt ve Seyahat İzin Belgesi olacak şekilde toplam 7 sınıfta ele alınıyor.

Vatandaşlar; ALO199 hattını arayarak randevu alabilecekleri gibi https://alo199.nvi.gov.tr/ linkini tıklayarak da randevu alabiliyorlar.

ALO 199 Hattı Ücretli mi?

ALO 199 hattı, ücretli bir hat olarak 7/24 hizmet veriyor. ALO199; sabit bir hat olduğundan vatandaşlar, diğer sabit hatları ararken karşılaştıkları fiyatlandırmaya tabi tutuluyorlar.

Gerek sabit hatlardan gerekse GSM operatörlerinden ALO199 hattını arayan kişiler; aynı ücreti ödüyorlar.

GSM operatöründe sabit hatlara kullanım hakkı olan kişilerin ALO 199 arayarak yaptıkları görüşmeler; sabit kullanım haklarından düşüyor.

Sabit kullanım hakkı mevcut olmayan kişilerin ise diğer sabit hatları ararken ödedikleri ücret; faturalarına yansıyor.

ALO 199 Çalışma Saatleri

ALO 199 hattı; 7/24 yani kesintisiz bir hizmet sunduğundan dilediğiniz zaman bu hattı arayabiliyorsunuz.

Ancak sabah ve gündüz vakitlerinde hattın akşam ve gece vakitlerine göre daha yoğun olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Dakikalarca sıranın size gelmesini beklemekle uğraşmak istemiyorsanız; randevu alma, randevu iptal etme, randevu tarihini değiştirme vb. işlemlerinizi ALO199 sitesi üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ya da ALO199 hattını daha az yoğun olduğu akşam ve gece saatlerinde arayabilirsiniz.

ALO 199 Randevusu Nasıl Alınır?

ALO199 hattını arayarak randevu almak istiyorsanız; sabit hattınızdan ya da GSM operatörünüzden 199’u tuşlamalısınız.

Sonrasında yönlendirme sesi yani otomatik müşteri temsilcisi tarafından size yöneltilen soruları yanıtlamalı ve bu sorular doğrultusunda yapmak istediğiniz işleme dair birtakım tuşlamalar yapmalısınız.

Tuşlamalarla zaman kaybetmek istemiyorsanız, randevu alma vb. işlemler için ALO 199 sitesini ziyaret edebilirsiniz.

ALO 199 Randevu İptal Etme

Daha önce de bahsettiğimiz gibi ALO199 hattını arayarak, ehliyet, pasaport, TC kimlik kartı vb. birçok konuda randevu alabiliyorsunuz.

Aynı zamanda ALO199 hattını arayarak, daha önce aldığınız randevuyu iptal edebiliyor ya da randevu tarihini değiştirebiliyorsunuz.

Randevu iptal işlemini site üzerinden de gerçekleştirebiliyorsunuz.

ALO 199 Randevu Alamıyorum

Kimi zaman vatandaşlar, bu hattı aramalarına rağmen hattın meşgul olması yüzünden bir türlü müşteri temsilcisiyle iletişime geçemeyebiliyorlar.

Özellikle aramaların yoğun olduğu dönemlerde ALO199 hattını arayarak, müşteri temsilcisine ulaşmak oldukça zor olabiliyor.

Böyle zamanlarda müşteri temsilcisine bağlanabilmek için defalarca bu hattı aramak yerine işleminizi site üzerinden yapabilirsiniz.

ALO 199 Hattını Arayarak Yapabileceğiniz İşlemler

Bu hattı arayarak, doğum, ölüm, evlenme, boşanma, ehliyet, pasaport vb. birçok konuda işlem yapabiliyor, randevu alabiliyor ve bilgi edinebiliyorsunuz.

ALO 199 hattını arayarak yapabileceğiniz işlemleri kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

Nüfus İşlemleri;

Doğum, ölüm, evlenme, boşanma, evlat edinme, gaiplik, uluslararası aile cüzdanı işlemleri vb. konularda ALO 199 hattını arayarak bilgi edinebilirsiniz.

Vatandaşlık İşlemleri:

Türk vatandaşlığının kazanılması, İsim Denklik Belgesi, Mavi Kart, Çok Vatandaşlık, Türk Vatandaşlığını kaybetme vb. vatandaşlık işlemleri için bu hattı arayabilirsiniz.

TC Kimlik Kartı İşlemleri:

TC kimlik kartı başvurusu, TC kimlik kartı kaybolması ya da değiştirilmesi, geçici kimlik belgesi, TC kimlik kartı başvurusu vb. konular için bu hatta danışabilirsiniz.

Pasaport İşlemleri:

Pasaport çeşitleri, pasaport defter ve harç bedeli, pasaportta süre uzatımı vb. her türlü konuyla ilgili bilgi almak ve pasaport randevusu almak için bu hattı arayabilirsiniz.

Sürücü Belgesi İşlemleri:

Sürücü belgesi başvurusu, sürücü belgeleri geçerlilik süreleri, sürücü belgesi harç, değerli kayıt ve vakıf ücretleri ve ödeme işlemleri için ALO199 hattına danışabilirsiniz.

Adres İşlemleri:

İkametgahınızla ilgili konularda bu hattı arayabilirsiniz.

Seyahat İzin Belgesi İşlemleri:

Seyahat izin belgesi başvurusu ve başvuru için gerekli belgelerle ilgili bilgi edinmek ve randevu almak için ALO199 hattını arayabilirsiniz.

Bu yazımızda ALO199 hattı ile ilgili olarak merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.