Güncel Konular

ALO 199 Nedir? Ücretli mi? Çalışma Saatleri

ALO 199 Nedir? Ücretli mi? Çalışma Saatleri; Vatandaşlara nüfus işlemlerine dair birçok işlemi gerçekleştirebilme imkanı sunan ALO199 Hattı; İç İşleri Bakanlığı Nüfus Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak bir süredir hizmet veriyor.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları; ALO199 hattını aramak suretiyle doğum, ölüm, evlenme, boşanma, ehliyet ve pasaport randevusu alma vb. birçok işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Ücretli bir servis olan ALO199 hattını arayan vatandaşlar; pek çok konuda bilgi edinebiliyorlar.

Vatandaşların kimlik, pasaport ve ehliyet işlemleriyle ilgili olarak randevu alabilmelerine de olanak tanıyan ALO199 hattı; 7/24 hizmet veriyor.

Bu yazımızda kısaca ALO199 Nedir? ALO 199 Ücretli mi? ALO 199 Çalışma Saatleri Nelerdir? vb. konuyla ilgili olarak merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

ALO 199 Nedir?

Vatandaşlara birçok konuda randevu alma, randevu tarihi değiştirme, randevu sorgulama vb. konularda hizmet veren, İçişleri Bakanlığı Nüfus Genel Müdürlüğü uygulaması olan ALO199; ücretli bir hat olma özelliği taşıyor.

Vatandaşlar; bu hattı arayarak nüfus işlemlerinin yanı sıra vatandaşlık, pasaport, ehliyet vb. bazı işlemlere dair de bilgi edinebiliyorlar.

ALO 199 Çağrı Merkezi aracılığıyla verilen hizmetler, Nüfus İşlemleri, Vatandaşlık, TC Kimlik Kartı, Pasaport, Sürücü Belgesi, Adres Kayıt ve Seyahat İzin Belgesi olacak şekilde toplam 7 sınıfta ele alınıyor.

Vatandaşlar; ALO199 hattını arayarak randevu alabilecekleri gibi https://alo199.nvi.gov.tr/ linkini tıklayarak da randevu alabiliyorlar.

ALO 199 Nerenin Numarası

ALO 199 neresi ve ALO 199 nerenin numarası sorusuna cevap vermek gerekirse bu numara Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) aittir.

ALO 199 Hattı Ücretli mi?

ALO 199 hattı, ücretli bir hat olarak 7/24 hizmet veriyor. ALO199; sabit bir hat olduğundan vatandaşlar, diğer sabit hatları ararken karşılaştıkları fiyatlandırmaya tabi tutuluyorlar.

Gerek sabit hatlardan gerekse GSM operatörlerinden ALO199 hattını arayan kişiler; aynı ücreti ödüyorlar.

GSM operatöründe sabit hatlara kullanım hakkı olan kişilerin ALO 199 arayarak yaptıkları görüşmeler; sabit kullanım haklarından düşüyor.

Sabit kullanım hakkı mevcut olmayan kişilerin ise diğer sabit hatları ararken ödedikleri ücret; faturalarına yansıyor.

ALO 199 Çalışma Saatleri

ALO 199 Çalışma saatleri nedir? ALO 199 Hangi saatlerde çalışıyor sorusuna cevap vermek gerekirse; ALO 199 hattı; 7/24 yani kesintisiz bir hizmet sunduğundan dilediğiniz zaman bu hattı arayabiliyorsunuz.

Ancak sabah ve gündüz vakitlerinde hattın akşam ve gece vakitlerine göre daha yoğun olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Dakikalarca sıranın size gelmesini beklemekle uğraşmak istemiyorsanız; randevu alma, randevu iptal etme, randevu tarihini değiştirme vb. işlemlerinizi ALO199 sitesi üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ya da ALO199 hattını daha az yoğun olduğu akşam ve gece saatlerinde arayabilirsiniz.

ALO 199 Randevusu Nasıl Alınır?

ALO199 hattını arayarak randevu almak istiyorsanız; sabit hattınızdan ya da GSM operatörünüzden 199’u tuşlamalısınız.

Sonrasında yönlendirme sesi yani otomatik müşteri temsilcisi tarafından size yöneltilen soruları yanıtlamalı ve bu sorular doğrultusunda yapmak istediğiniz işleme dair birtakım tuşlamalar yapmalısınız.

Tuşlamalarla zaman kaybetmek istemiyorsanız, randevu alma vb. işlemler için ALO 199 sitesini ziyaret edebilirsiniz.

ALO 199 Randevu İptal Etme

Daha önce de bahsettiğimiz gibi ALO199 hattını arayarak, ehliyet, pasaport, TC kimlik kartı vb. birçok konuda randevu alabiliyorsunuz.

Aynı zamanda ALO199 hattını arayarak, daha önce aldığınız randevuyu iptal edebiliyor ya da randevu tarihini değiştirebiliyorsunuz.

Randevu iptal işlemini site üzerinden de gerçekleştirebiliyorsunuz.

ALO 199 Randevu Alamıyorum

Kimi zaman vatandaşlar, bu hattı aramalarına rağmen hattın meşgul olması yüzünden bir türlü müşteri temsilcisiyle iletişime geçemeyebiliyorlar.

Özellikle aramaların yoğun olduğu dönemlerde ALO199 hattını arayarak, müşteri temsilcisine ulaşmak oldukça zor olabiliyor.

Böyle zamanlarda müşteri temsilcisine bağlanabilmek için defalarca bu hattı aramak yerine işleminizi site üzerinden yapabilirsiniz.

ALO 199 Hattını Arayarak Yapabileceğiniz İşlemler

Bu hattı arayarak, doğum, ölüm, evlenme, boşanma, ehliyet, pasaport vb. birçok konuda işlem yapabiliyor, randevu alabiliyor ve bilgi edinebiliyorsunuz.

ALO 199 hattını arayarak yapabileceğiniz işlemleri kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

Nüfus İşlemleri;

Doğum, ölüm, evlenme, boşanma, evlat edinme, gaiplik, uluslararası aile cüzdanı işlemleri vb. konularda ALO 199 hattını arayarak bilgi edinebilirsiniz.

Vatandaşlık İşlemleri:

Türk vatandaşlığının kazanılması, İsim Denklik Belgesi, Mavi Kart, Çok Vatandaşlık, Türk Vatandaşlığını kaybetme vb. vatandaşlık işlemleri için bu hattı arayabilirsiniz.

TC Kimlik Kartı İşlemleri:

TC kimlik kartı başvurusu, TC kimlik kartı kaybolması ya da değiştirilmesi, geçici kimlik belgesi, TC kimlik kartı başvurusu vb. konular için bu hatta danışabilirsiniz.

Pasaport İşlemleri:

Pasaport çeşitleri, pasaport defter ve harç bedeli, pasaportta süre uzatımı vb. her türlü konuyla ilgili bilgi almak ve pasaport randevusu almak için bu hattı arayabilirsiniz.

Sürücü Belgesi İşlemleri:

Sürücü belgesi başvurusu, sürücü belgeleri geçerlilik süreleri, sürücü belgesi harç, değerli kayıt ve vakıf ücretleri ve ödeme işlemleri için ALO199 hattına danışabilirsiniz.

Adres İşlemleri:

İkametgahınızla ilgili konularda bu hattı arayabilirsiniz.

Seyahat İzin Belgesi İşlemleri:

Seyahat izin belgesi başvurusu ve başvuru için gerekli belgelerle ilgili bilgi edinmek ve randevu almak için ALO199 hattını arayabilirsiniz.

ALO 199 Kimlik Kartınız İptal Edilmiştir Ne Demek

Kimlik kartı iptal edildi mesajı Kimlik kartı başvurunuz iptal edilmiştir lütfen başvuru yaptığınız nüfus müdürlüğü ile irtibata geçiniz olarak bir çok kişinin karşılaştığı hatalardan biridir. Eğer bu şekilde bir uyarı alırsanız kimlik kartı başvurunuzun iptal edildiği anlamına gelmektedir. Tekrar ALO 199 arayarak bilgi alabilirsiniz.

ALO 199 Sürücü Belgesi Başvurunuz İptal Edilmiştir

Ehliyet başvurunuz iptal edilmiştir. lütfen başvuru yaptığınız nüfus müdürlüğü ile irtibata geçiniz. Sürücü belgesi almak için başvuruda bulunduktan sonra bu şekilde bir hata alırsanız sürücü belgesi başvurunuz eksik evrak yada fotoğrafınızın hatalı olması durumundan iptal edilmiş olabilir. Alo 199 hattını arayabilir yada Nüfus Müdürlüğüne gidebilirsiniz.

ALO 199 Adres Bilgilerinizin Güncel Olmadığı Tespit Edildi

ALO 199 Adres Bilgilerinizin Güncel Olmadığı Tespit Edildi mesajı ve uyarı genelde adres değişikliğinin zamanında yapılmaması durumunda size SMS ile bildirilir. Ayrıca yeni kimlik, Pasaport ve Ehliyet başvurusu sonrası adres bilgileriniz güncel değilse aynı şekilde bildirim mesajı alabilirsiniz.

ALO 199 Adres Bilgilerinizin Güncel Olmadığı Tespit Edildi genelde adres değişikliği yeni yapıldığında sıkça gönderilmektedir. Eğer size bu şekilde mesaj gelirse mutlaka ALO 199 hattını aramanzı gereklidir.

ALO 199 Cep Telefonundan Nasıl Aranır

ALO 199 cep telefonundan aramak için arama kısmına 199 yazarak arama tuşuna basmamız yeterlidir. Arama hem sabit hattan hem de cep telefonundan aramanız mümkün.

ALO 199 Yurt Dışından Arama

Yurt dışından alo 199 hattı nasıl aranız sorusuna cevap vermek gerekirse Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Alo199 Çağrı Merkezi hattı ve Dışişleri Bakanlığı’na bağlı çağrı merkezinin +90 312 292 29 29 arayarak tüm vatandaşlık işlemlerinizi yapabilirsiniz.

ALO 199 Adres Güncelleme Nasıl Yapılır

ALO 199 adres güncellemek için müşteri hizmetlerini aradıktan sonra yeni adres bildirimi bulunacağınızı söyleyerek hemen adres değişikliği kaydınızı oluşturmanız mümkün. ALO 199 adres değişikliği için İsterseniz https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden online olarak randevu oluşturabilir, ya da ALO 199’u arayabilirsiniz. Alo 199 Çağrı Merkezi; Covid-19 salgını kapsamında alınan tedbirler gereği “Seyahat İzin Belgesi” ve “Randevu” Başvurularına hizmet veriyor.

Bu yazımızda ALO199 hattı ile ilgili olarak merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

ALO 199 Açmıyor Nasıl Ulaşırım?

ALO 199 ulaşamıyor yada ALO 199 telefon açmıyor sorunu çok yaşanan konulardan biridir. Özellikle mesai saatleri içerisinde çok fazla kişi aradığı için ulaşamama yada geç ulaşma gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Yoğunluğun daha az olduğu gece arayarak sorularına cevap bulmanız mümkün.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu