Sosyal Yardımlar

Anne Bebek Destek Paketi Başvurusu ve Başvuru Formu

Anne Bebek Destek Paketi Başvurusu ve Başvuru Formu 2024; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin muhtaç ve yoksul annelere destek olmak adına yürüttüğü en önemli sosyal yardım çalışmalarından biri olan ‘Anne Bebek Destek Paketi’ sayesinde anneler, yeni doğan bebeklerinin temel ihtiyaçlarını karşılarken kullanabilecekleri maddi yardımdan yararlanabiliyorlar.

Para yardımı şeklinde yapılan ‘Anne Bebek Destek Paketi’ne 0-4 yaş aralığında en az bir çocuğu olan anneler başvurabiliyorlar.

Annelerin bu yardımdan faydalanabilmeleri için birtakım başvuru şartlarını da taşıyor olmaları gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca anne bebek destek paketi başvurusu nasıl yapılır? İBB Anne Bebek Destek Paketi kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Anne Bebek Destek Paketi Yardımı Nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin muhtaçlık sınırının altında yaşayan anneler için düzenlediği Anne Bebek Destek Paketi yardımı ile annelerin 0-4 yaş aralığındaki çocuklarının gıda, giyim, kişisel bakım, mama, bez vb. bazı ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlamak amaçlanıyor.

Bu yardım; hayırsever vatandaşlar tarafından ihtiyaç sahipleri anneler için yapılan maddi yardımların yani yardım paralarının annelerin İstanbulkartlarına yüklenmesi şeklinde gerçekleşiyor.

Yani anne bebek destek paketinden yararlanmak isteyen tüm annelerin öncelikle İstanbulkarta başvurmaları gerekiyor.

Anne-Bebek Destek Paketi yardımı kapsamında hayırsever vatandaşlar, 0-4 yaş aralığında bir çocuğu olan annelere 150 TL; birden fazla çocuğu olan annelere ise 250 TL nakdi yardımda bulunabiliyorlar.

İBB tarafından pandemi dolayısıyla mağdur konuma düşen İstanbullu vatandaşlara ve muhtaç annelere yardım edebilmek adına oluşturulan Askıda Fatura Projesi’ne ait olan Anne Bebek Destek Paketi yardımına katılmak isteyen hayırsever vatandaşlar ise https://askidafatura.ibb.gov.tr/anne-bebek-destek linki üzerinden muhtaç annelere bağışta bulunabiliyorlar.

Anne Bebek Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ayni ya da nakdi yardımlarından daha önce faydalanan yani belediyeye hane kayıt talep formu doldurmuş ve bazı yardımlar almış olanlar; ALO153 Beyaz Masa hattını arayıp, direk Anne Bebek Destek Paketi yardımına başvurabiliyorlar.

Ancak annelerin başvuru yapabilmeleri için öncelikle İstanbulkart sahibi olmaları gerekiyor.

Anneler; Edirnekapı, Üsküdar ya da Büyükçekmece’deki Sosyal Hizmet Merkez ya da Müdürlüklerine giderek, burada hane başvuru kayıt formu doldurup, İstanbulkart’a başvurabiliyorlar.

Aynı zamanda İstanbulkart’a başvuran anneler, başvuru adreslerinde Anne Bebek Destek Paketi yardım başvurularını da tamamlayabiliyorlar.

İstanbulkart başvurusu kabul edilen anneler; Anne Bebek Destek Paketi başvurularının da İBB tarafından onaylanması durumunda hesaplarına yatırılan yardım parasını İstanbulkartlarından çekebiliyorlar.

Anne Bebek Destek Paketi Başvuru Formu

Anne Bebek Destek Paketi’ne başvuran annelerin doldurmaları gereken başvuru formunda anneye aylık kazancına, mesleğine, eşinin mesleğine, aylık gelir ve gider durumuna, ikametgah adresine, iletişim bilgilerine kısacası annenin muhtaçlık durumunu tespit etmeye yönelik sorular soruluyor.

Aynı zamanda formda annenin çocuklarının yaş ve kişisel bilgilerine yönelik birtakım sorular da yer alıyor.

Anne-bebek destek paketi başvurusunun İBB tarafından onaylanmasını isteyen annelerin bu formdaki tüm soruları doğru bir şekilde yanıtlamaları gerekiyor.

Muhtaçlık sınırının altında yaşamamalarına rağmen kendilerini başvuru formunda işsiz ya da muhtaç olarak beyan eden anneler ve hesaplarına yatırılan yardım paralarını kullanan anneler, sonradan muhtaç olmadıklarının İBB tarafından anlaşılması üzerine cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Cezai yaptırıma maruz kalan annelerin aldıkları tüm yardım paralarını güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Anne-Bebek Destek Paketi Başvurusu Telefon Numarası

Anne Bebek Destek Paketi başvuru detaylarını, başvuru için sizden talep edilen belgeleri ve yararlanabileceğiniz diğer tüm İBB yardımlarını öğrenmek adına ALO153 İBB Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Alternatif olarak ikametgahınızın bulunduğu yerdeki ilçe belediyesini ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni de arayabilirsiniz.

İBB yardımlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek ve ön başvuru işleminizi gerçekleştirmek için İBB’ye ait olan 212 455 13 00 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Anne Bebek Destek Paketi Yardımı Kimlere Verilir?

Anne Bebek Destek Paketi yardımı kapsamında nakdi yardımlar, İBB tarafından öncelikli düzenli sigortalı bir işi ya da geliri olmayan anneler için yapılıyor.

Kendisinin ya da eşinin sigortalı bir işi olmayan, düzenli geliri bulunmayan annelerin yanı sıra kendisinin ya da eşinin sigortalı işi veya düzenli geliri olmasına rağmen aylık hane kazançları, muhtaçlık sınırının altında kalan anneler yani hane halkı aylık kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olan anneler de Anne Bebek Destek Paketi yardımı alabiliyorlar.

Ancak yardım alacak annelerin kendi üzerlerine veya hane bireyleri üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul mevcut olmaması şartı da aranıyor.

Yani hanesinde üzerine kayıtlı ev, arsa, tarla, araba vb. değerli menkul ya da gayrimenkul mevcut olan annelerin başvuruları, İBB tarafından kabul edilmiyor.

Son olarak annelerin mutlaka İBB sınırlarında ikamet ediyor olmaları da gerekiyor. Yani İstanbul dışında yaşayan anneler, bu yardıma başvuramıyorlar.

Anne Bebek Destek Paketi yardımından kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • 0-4 yaş aralığında en az bir kız ya da erkek çocuğu olan muhtaç anneler
 • Eşi vefat etmiş, eşinden ayrılmış ya da eşi cezaevine girmiş olan muhtaç anneler
 • Kendisi ya da eşi kronik hastalığı ya da engeli dolayısıyla çalışamayan anneler
 • Hane kazancı, muhtaçlık sınırının altında kalan anneler
 • İstanbulkart isimli sosyal destek kartı sahibi olan anneler

İstanbulkart isimli sosyal destek kartı sahibi olan anneler; bu yardımdan faydalanabiliyorlar. Anneler, İstanbulkartlarına İBB tarafından düzenli bir şekilde yatırılan sosyal destek parası ile gıda, kişisel bakım, temizlik malzemesi vb. ihtiyaçlarını ŞOK, BİM, Migros ve Carrefoursa gibi İBB anlaşmalı marketlerden de satın alabiliyorlar.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi yardım paraları, annelerin İstanbulkartlarına yüklendiğinden muhtaç annelerin öncelikle İstanbulkart’a başvurmaları gerekiyor.

Anne Bebek Destek Paketi yardımı alıp alamayacağınıza dair bilgi edinmek için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Anne Bebek Destek Paketi Başvurusu için Gerekli Belgeler

Anne Bebek Destek Paketi’ne ve İBB’nin diğer sosyal yardımlarına başvurmak için başvuru adreslerine giden annelerin buradaki yetkili kişilere teslim etmeleri gereken en önemli belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Anneye ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Aile bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • Yeni doğan çocuklar için doğum belgesi ve doğum raporu
 • Çocuğa ait TC kimlik kartı fotokopisi

**Anne Bebek Destek Paketi dahilinde nakdi yardım almak isteyen annelerin ek belgeler teslim etmeleri de söz konusu olabiliyor.

Örneğin; engeli dolayısıyla çalışamayan annelerin en az %40 engel oranlarının mevcut olduğunu gösteren 2024 engelli belgesini, eşi vefat etmiş ve dul kalmış annelerin ise ölen eşlerine dair ölüm belgesini teslim etmeleri gerekiyor.

Anne Bebek Destek Paketi Başvuru Sorgulama

Anne Bebek Destek Paketi’ne başvuran anneler, başvuruların son durumunu öğrenmek için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabiliyorlar.

Başvurdukları sosyal hizmet merkezlerini ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni arayarak da başvuru sonuçlarına dair bilgi alabiliyorlar.

Aynı zamanda başvurdukları sosyal hizmet merkezlerine giderek de başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

İnternet üzerinden de başvuru sonuçları görüntülenebiliyor. İnternet üzerinden başvurularının son durumunu takip etmek isteyenlerin ise https://sosinc.ibb.gov.tr/Basvuru/BasvuruSonucuIzleme linkine tıklamaları gerekiyor.

Anne Bebek Paketinde Neler Var?

İBB Anne Bebek Destek Paketi; nakdi yardımdan oluşuyor. Yani yardım kapsamında annelere para yardımı yapılıyor.

İBB’nin yeni doğan bebek paketi yardımında olduğu gibi annelere mama, bez, bebek çorabı, bebek battaniyesi vb. malzemelerin yer aldığı paketler teslim edilmiyor.

Yalnızca annelerin İstanbulkartlarına yardım parası yükleniyor.

Aile Destek Paketi Nedir?

İBB’nin muhtaç ailelere yardımcı olmak için düzenlediği sosyal yardımlardan biri olan ‘Aile Destek Paketi’ yardımı dahilinde yoksul ailelerin İstanbulkart’larına hayırsever vatandaşlar tarafından yardım parası yükleniyor.

Hayırsever vatandaşlar, muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelere 100 TL ya da 150 TL para yardımında bulunabiliyorlar.

Yoksul ailelere nakdi yardımda bulunmak isteyen hayırsever vatandaşların ise https://askidafatura.ibb.gov.tr/aile-destek linkine tıklamaları gerekiyor.

İhtiyaç sahibi anneler ya da babalar; Edirnekapı, Üsküdar ya da Büyükçekmece’deki sosyal hizmet merkezlerine giderek, Aile Destek Paketi’ne başvurabiliyorlar.

Aile Destek Paketi dahilinde hayırseverler tarafından yapılan yardımlar, kişilerin İstanbulkartlarına yüklendiğinden ihtiyaç sahiplerinin öncelikle İstanbulkart’a başvurmaları gerekiyor.

Eğitim Destek Paketi Başvurusu

İBB Askıda Fatura Projesi kapsamındaki bir diğer yardım çalışması olan ‘Eğitim Destek Paketi’ dahilinde üniversite öğrencilerine maddi yardım yapılıyor.

Eğitim Destek Paketi’ne yalnızca üniversite öğrencileri başvurabiliyorlar.

Yardım alacak öğrencilerin mutlaka muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmaları gerekiyor.

Eğitim Destek Paketi yardımı almak isteyen üniversite öğrencileri de Edirnekapı, Üsküdar ya da Büyükçekmece’deki sosyal hizmet merkezlerine başvurabiliyorlar.

Başvurusu kabul edilen öğrencilerin İstanbulkartlarına hayırseverler tarafından yapılan bağışlar, yükleniyor.

Hayırsever vatandaşlar, https://askidafatura.ibb.gov.tr/egitim-destek linki üzerinden öğrencilere 250 TL maddi yardımda bulunabiliyorlar.

İBB Askıda Fatura Başvurusu

İstanbul il sınırlarında ikamet eden ve faturalarını ödemekte zorlanan İstanbullu vatandaşlar, Askıda Fatura sistemi sayesinde fatura borçlarının hayırsever vatandaşlar tarafından ödenmesini sağlayabiliyorlar.

Askıya Fatura Bırakan İstanbullu vatandaşlar, su ve doğalgaz faturalarını hayırsever kişilere ödetebiliyorlar.

Hayırseverler, ihtiyaç sahiplerinin fatura giderlerinin tamamını ya da bir kısmını ödeyebiliyorlar.

Elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemeyen yoksul vatandaşlar, https://askidafatura.ibb.gov.tr/fatura-ekle linki üzerinden askıya faturalarını bırakabiliyorlar.

Askıya Fatura bırakacak olan vatandaşların da muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmaları gerekiyor.

Yeni Doğan Destek Paketi Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; yeni doğum yapmış annelere dağıttığı Yeni Doğan Paketi ile yoksul ailelerin çocuklarının bez, ıslak mendil, çorap vb. temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesine olanak tanıyor.

İBB Yeni Doğan Destek Paketi’ne yeni doğum yapmış olan ve muhtaçlık sınırının altında yaşayan anneler başvurabiliyorlar.

Bu pakete başvurmak isteyenlerin de Edirnekapı, Üsküdar veya Büyükçekmece’deki sosyal hizmet merkezlerine gitmeleri gerekiyor.

Anneler; ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak, ön başvuru işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Yeni Doğan Destek Paketi Neler Var?

Yeni Doğan Destek Paketi’nde yeni doğan bir bebeğin ilk dört ayda ihtiyaç duyabileceği malzemeler bulunuyor.

Yeni Doğan Destek Paketi’nde yer alan temel malzemeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Çocuk bezi
 • Çocuk battaniyesi
 • Çocuk kıyafeti
 • Pijama
 • Islak mendil
 • Çorap
 • Eldiven
 • Ağız mendili
 • Zıbın
 • Biberon
 • Patik
 • Bebek tırnak makası
 • Bebek şampuanı
 • Pudra
 • Hırka

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra diğer büyükşehir belediyeleri ve ilçe belediyeleri de yoksul annelere Yeni Doğan Bebek Paketi yardımında bulunuyor.

Anneler; yeni doğan bebek paketi yardımına ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki büyükşehir belediyesine, ilçe belediyesine, sosyal hizmet merkez ya da müdürlüklerine giderek, başvurabiliyorlar.

Ön başvuru işlemi ise e-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor.

E-devlet üzerinden Yeni Doğan Bebek Paketi yardımına başvurmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamalısınız.

Ardından başvuru formunda başvurmak istediğiniz belediyeyi işaretlemeli, sonrasında başvurabileceğiniz sosyal yardım türleri arasından ‘Yeni Doğan Bebek Paketi’ yardımını işaretlemelisiniz.

Aynı form üzerinden dilerseniz; çocuğunuz için belediye mama ve bez yardımına da başvurabilirsiniz.

Tek bir form üzerinden belediyenizin gıda ve erzak yardımı, odun ve kömür yardımı, burs yardımı vb. diğer yardımlarına da başvurabilirsiniz. 

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuklarının bez ve mama ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan anneler; İBB mama ve bez yardımından da faydalanabiliyorlar.

Mama ve bez yardımı ön başvuruları, yukarıda sizlerle paylaştığımız e-devlet belediye sosyal yardım başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden yapılabiliyor.

Ön başvurular, ALO153 Beyaz Masa hattı aranarak da yapılabiliyor.

Anneler, sosyal hizmet merkezlerine giderek de mama ve bez yardımı başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Başvurusu onaylanan annelerin ikametgah adreslerine her ay için mama ve bez içeren yardım kolileri teslim ediliyor.

İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır?

0-6 yaş aralığında çocuğu olan annelerin başvurabileceği İBB Halk Süt yardımı sayesinde anneler, her bir çocukları için aylık 8 litre sütü ücretsiz bir şekilde temin edebiliyorlar.

Halk Süt projesi dahilinde çocukların temiz, uzun ömürlü, sağlıklı ve steril sütler ile beslenmeleri sağlanmış oluyor.

Çocuklar, 6 yaşını doldurana yani 7 yaşlarına girene dek toplam 72 ay için anneler; Halk Süt yardımı alabiliyorlar.

Halk Süt başvurularının da tıpkı diğer yardım başvurularında olduğu gibi Edirnekapı, Üsküdar ya da Büyükçekmece’deki sosyal hizmet merkezlerine yapılması gerekiyor.

Bu yazımızda İBB Anne Bebek Destek Paketi başvuru ve sorgulama işlemine dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de bu yardımı alıyorsanız ya da İBB’nin diğer yardımlarından faydalanıyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

10 Yorum

 1. Rica etsem telefon üzerinden nasıl başvuru yapabilirim yardımcı olur musunuz.

 2. Üç hafta olucak doğum yaptım beşik yardımı hoşgeldin bebek anne paketi istiyorum

 3. Bebek paketi istiyorum kızım 2 yaşında bez masama hiç birşey alamıyoruz nolur yardım edin

 4. Ben mama ‘ve Ben tek istiyorum lutfen iki tane cocugum var ikisinde bezliyorum kiradayim lutfen yardim edin cevap verin bize lutfen ya

 5. Benim madi dorumun yok eşim askeri çalışıyor aldığ para bize yetmiyor bebeğim var mamasını bezini alamıyorum iki tane çocuk var

 6. Bir yaşında kızım var bez ve mama bide giysi yardımı istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu