Güncel Konular

Doğum Yardımı Parası Ödeme Aşamasında Ne Demek?

Doğum Yardımı Parası Ödeme Aşamasında Ne Demek sorusu doğum yapmış anne adaylarına e-devlet üzerinden ödeme sorgulaması yaparken karşılarına çıkmaktadır.

Yeni doğum yapmış kişiye verilen doğum yardımı parası aktif olarak çalışan anne adaylarının doğum sonrası belli bir süre çalışmayacak kişiye verilen sosyal yardım parasıdır. Doğum yapmış anne adaylarına belli bir süre maaşlarının katsayısına göre e-devlet üzerinden başvurulması halinde PTT aracılığı ile ödenmektedir.

Doğum Parası Ödeme Aşamasında Ne Demek?

Doğum parası için başvuruda bulunduktan sonra başvurularının sonucu e-devlet üzerinden sorgulanmaktadır. E-Devlet üzerinden başvurusu sorgulaması yaparken doğum parası ödeme aşamasında yada doğum yardımı parası ödeme aşamasında şeklinde bir yazı görürseniz doğum yardımı parasını size 7 ile 45 gün içerisinde PTT aracılığı ödeneceği anlamına gelir.

Doğum Yardımı Parası Ödeme Aşamasında Ne Demek

Doğum yaptıktan sonra 1 defa olmak üzere verilen doğum parası doğum sonrası başvuruda bulunması halinde ödenmektedir.

Doğum yardımı parası almak için bebeğin doğum raporu ve TC kimlik numarası ile başvurulması gerekmektedir. Doğum yardımı parası  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine başvuru dilekçesi ile başvurulması gerekmektedir.

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra doğum yardımı parası e-devlet üzerinden sorgulanmaktadır. Başvurunuzu yaptıktan sonra e-devlet sorgulama yaparken Doğum yardımı ödeme aşamasında uyarısı görürseniz başvurunuzun onaylandığı ve size PTT aracılığı ile ödeme yapılacağı anlamına gelmektedir.

E-Devlet Doğum Parası Ödeme Aşamasında Ne Demek

Doğum parası alacak kişiler e-devlet giriş yapıp sorgulama yaptıklarında doğum parası ödeme aşamasında demek ödemenin onaylandığını ve ödeme işleminin başladığı anlamına gelir. Doğum yardımı ödeme aşamasında ise 7 gün içerisinde PTT şubelerinden çekebilirsiniz.

Doğum Yardım Parası Ne Zaman Ödenir

E-Devlet üzerinden sorgulama sonucu doğum parası ödeme aşamasında yada doğum yardımı parası ödeme aşamasında uyarısı sonrası sonra ödemeniz en geç 45 gün içerisinde yapılmaktadır. Eğer sizde sorgulama yaptıktan sonra Doğum yardımı ödeme aşamasında yazısını görürseniz PTT şubelerinden 45 gün içerisinde paranızı alabilirsiniz.  Doğum parası 7 ile en geç 45 gün içerisinde annenin TC kimlik numarası ile alınır.

Doğum Parası Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir

  • Doğum parası her doğum için bir defa verilir
  • Doğum parası almak için bizzat başvuruda bulunması gerekmektedir.
  • Ödeme anneye TC kimlik numarası ile yapılır
  • Doğum parası ödemeleri PTT aracılığı ile yapılır
  • Canlı doğum yapılmış çocuklar için ödeme yapılır

Doğum Yardımı Parası Ödeme Aşamasında

Doğum Yardımı Parası Ödeme Aşamasında sorgulama sonucunuzda karşınız bu şekilde uyarı çıkıyorsa doğum parasının onaylandığını ve 45 gün içerisinde PTT aracılığı ile ödeneceği anlamına gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu