Maddi Yardım

Belediye Bayram Parası Başvurusu ve Sorgulama

Belediye Bayram Parası Başvurusu ve Sorgulama 2024; Belediye bayram parası başvuru ve sorgulama işlemi tüm belediyelerin kendi siteleri üzerinden ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Belediye bayram parası başvuru ve sorgulama yapmak istiyorsanız ikamet adresinizin bulunduğu belediyeye başvurmanız gerekmektedir. Başvuru işleminin ardından birçok belediye internet sitesinin ardından başvuru durumunuzu görüntüleyebilirsiniz. Belediyelerin yapmış oldukları bayram parası yardımı, diğer yardımlar ile aynı sayfada yer almaktadır. Aynı zamanda belediyeler haricinde sosyal yardım kuruluşlarından da aynı şekilde hizmet alabilirsiniz. Ülkemizde bu hizmeti birkaç büyük şirkete bağlı vakıflar sağlamaktadır.

Belediye bayram parası başvurusu yapmak istiyorsanız öncelikli olarak uygun olduğunuzu sağlamak zorundasınız. Örnek olarak “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bayram Yardımı” şeklinde arama yaptıktan sonra Sosyal ve Ekonomik Destek programına giriş yapın. Giriş yaptığınız sayfa üzerinde sizden istenilen belgeleri tamamlayarak yardım talebinizi oluşturabilirsiniz. Eğer başvuru sorgulamak istiyorsanız da sisteme kayıt olduğunuz veya sistemin size verdiği bilgiler ile sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Belediye Bayram Parası Kimlere Verilir

Belediye bayram parası kimlere verilir? Yapılan belediye bayram parası yardım ikramiyeleri sadece uygun kişilere verilmektedir.

Belediyeler tarafından verilen ikramiyeler şu sınıftaki kişilere verilmektedir:

 • Emekli aylığı alan kişiler,
 • Belediyeden emekli olan kişiler,
 • Malulen emekli olan kişiler,
 • Dul aylığı alan kişiler,
 • Yetim aylığı alan kişiler.

Yukarıda yer alan kriterler haricinde durumu kötü olan kişilere de nakdi ikramiye yardımı yapılmaktadır. Bunun için belediyenin sayfasına giriş yaparak “Maddi durumun kötü olduğuna dair” belge çıkarmanız gerekmektedir. Örnek olarak “Fakirlik Belgesi” vererek belediyelerden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Belediye Bayram Parası Nasıl Alınır?

Belediye bayram parası nasıl alınır? Yardım almak isteyen kişiler belediye sayfasından veya E-Devlet sistemi üzerinden başvuru yapabilir.

Belediye yardım parası nasıl alınır? Yardım almak için yukarıdaki başlıkta yer alan kategorilerden birisine girmeniz gerekmektedir. Eğer yardım parası alabilir kişiler arasında iseniz size en yakın belediyeye başvurabilirsiniz. Bunun yanı sıra bayram ikramiyesi almak için e-Devlet platformuna giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer daha önce e-Devlet girişi yaptıysanız, bilgileriniz ile giriş yapabilirsiniz. Fakat e-Devlet üzerinde bir kaydınız bulunmuyor ise PTT şubesine giderek e-Devlet şifresi çıkarmanız gerekmektedir. Daha sonrasında acikkapi.gov.tr adresine giriş yapın. Bu sayfa üzerinden başvuru yaparak belediye bayram parası alabilirsiniz.

Sorgulama yapmak isteyen kişiler e-Devlet üzerinden yine acikkapi.gov.tr adresine giderek sorgulama yapabilirler. Karşınıza çıkan sayfada “Başvuru Sorgula” butonuna tıklayarak başvurunuz hakkında detayları öğrenebilirsiniz.

Bayram Parası Veren Belediyeler

Bir çok belediye her hangi bir geliri ve sosyal güvencesi bulunmayan kişiler bayram parası vermektedir. Bayramda para yardımı yapan belediyeler ise;

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi
 • Bursa Büyükşehir Belediyesi
 • Antalya Büyükşehir Belediyesi
 • Adana Büyükşehir Belediyesi

Ayrıca bir çok belediye bayram parası vermektedir.

Belediye Bayram Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye bayram parası başvurusu 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilki belediyelerin yardım için açtıkları sayfalardan başvuru yapmak. Diğer ise e-Devlet sistemi üzerinden başvuru yapmaktır. Belediyelerin belirlemiş olduğu internet siteleri üzerinden direkt olarak belediyeye başvuru yapabilirsiniz. Burada belediyelere yaptığınız başvurular, daha önce herhangi bir sosyal yardım kurumundan yardım aldıysanız daha kolay sonuçlanmaktadır. E-Devlet sistemi üzerinden giriş yaparak belediye bayram parası başvurusu yapabilirsiniz.

Belirtilen internet sitelerine giriş yaparak kolay bir şekilde belediye bayram parası başvurusu yapabilirsiniz. E-Devlet ve belediyelerin bayram parası başvuru kriterlerinde bazı farklılıklar olabileceğini de belirtelim.

Belediye Bayram Parası Sorgulama

Bayram parası sorgulama işlemleri, başvuru ekranları ile aynı sayfalarda yer almaktadır.

Belediye bayram parası sorgulama nasıl yapılır? Eğer belediye sayfaları üzerinden başvuru yaptıysanız tekrardan belediye başvuru sayfalarına giriş yapmanız gerekmektedir. Aynı zamanda size en yakın belediyeye giderek yardım durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz. Fakat e-Devlet platformu üzerinden başvuru yaptıysanız daha kolay bir şekilde sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Belediye bayram parası sorgulama işleminiz için acikkapi.gov.tr adresine giriş yapın. Daha sonrasında karşınıza çıkan ekranda “Başvuru Sorgulama” butonuna tıklayın. Gelen ekrana başvuru yaparken girdiğiniz bilgileri girerek başvurunuz hakkında detayları öğrenebilirsiniz.

Belirtilen internet sitelerine giriş yaparak kolay bir şekilde belediye bayram parası sorgulaması yapabilirsiniz.

Belediye Bayram Parası Ne Kadar?

Yapılan belediye yardım tutarları genellikle bütün belediyelerde aynı tutulmaya çalışılmaktadır. Fakat belediyelerden kaynaklı olarak yatırılan miktarlarda farklılıklar görülebilir.

Ramazan Bayramı ile birlikte milyonlarca emekliye ve ikramiye alacaklara bayram parası yatırılacak. Yatırılacak olan bayram parası Resmi Gazete’de yer alan bilgilere göre yatırılmaktadır. Geçen yıl yatırılan ücret 2000 TL olarak belirlenmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son yaptığı konuşmalardan birinden yatırılan bayram yardımının da enflasyona göre artırılacağını söyledi. Düşünülen bayram yardım ücreti 5000 TL olarak beklenmektedir. Fakat 2024 yılı belediye bayram parası hakkında resmi bir açıklama henüz bulunmuyor.

Belediye Bayram Parası Ne Zaman Yatacak?

Yapılacak olan Ramazan Bayramı bayram parası yardımı için tarihler belli oldu!

Belediye bayram parası ne zaman yatacak? Yapılan resmi açıklamaya göre bayram parası yardımları en geç bayramdan 1 hafta önceye kadar yatırılacak. Bazı durumlarda belediyelerin de para yatırılmasından dolayı kesin tarih bulunmuyor. Fakat banka sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre emeklilere ve milyonlarca yardım alacak kişiye en geç 2 Mayıs tarihinde yardım parası yatırılacak.

Resmi Gazete’de yayınlanan açıklamada: Ramazan Bayramı girmeden 1 hafta önce yapılacak. Emeklilere ve ihtiyaç sahiplerine yapılan bayram yardımı da bu tarihten önce, yardım yapılacak kişilerin banka hesaplarına yatırılacaktır.

16 Yorum

 1. eşim korona virüsten hayatını kaybetti 2kizim var okuyorlar ihtiyacım olduğu için başvuru yaptım

 2. Eşim ceza evinde maddi durumum yok kiracıyı m 3 kız çocuğum var iki aydır kiramı ödüyemiyorum sizden ricam çocuklar im için yardım istiyorum lütfen yardımcı olun

 3. Eşimden boşandım ev kadınıyım 4tane çocuğum var 2tanesi okula gidiyor evim kira kiramı ödeyemiyorum hiç bir gelirimiz yoktur çok zor durumdayız lütfen maddi yardım edin.

 4. Gida ve erzak yardimi almak istiyorum olursa nakit de çok iyi olur iki çocukla kiradayim eşimden ayrılalı bir bucuk sene oldu aldığım nafakada yetmiyor ya veriyor ya vermiyor

 5. kirami odeyemedim borclarimiz var yeni evliyiz her hangi bir gelirimiz yok lütfen bize yardımcı olursanız çok seviniriz.

 6. Epelepsi hastasıyım çalışamıyorum bayram karda yardım istiyorum günlü işlere gidiyorum bazen oluyor is çıkmıyor sara hastası olduğunu m için kimse ise almıyor

  1. Merhaba bi küçük çocuğum var hamileyim zor durumdayım eşim bir süre dir işsiz yardım desteği talep ediyorum çocuğum için süt istiyorum gıda madi yardım desteği istiyorum

 7. işsizim çok zor durumdayım yardım edin lütfen 4 ÇOCUK VAR YARDIMA İHTİYACIM VAR ÇOK ZOR DURUMDAYIM YARDIM EDİN LÜTFEN

 8. 4 cocugum var gecinemiyoruz maduruz lutfen bize yardim cikarin

 9. Eşimden ayrıyım bi oğlum var lise öğrencisi kirada oturuyoruz yardımınıza ihtiyacım var

 10. Allah rızası için bir yardım ediyorum zaten en azından çocuklarıma Bayram giyimlerini alayım boynu bükük kalmasın yeter rica ediyorum çocuklarımı yüzü asılmasın bu bayram bir yerde uzatma herkese çok teşekkür ederim Allah hepinizden razı olsun

 11. Merhaba iki oğlum var kiradayiz eşim yok çocuklarım ilkokulu la gitmektedir yardımınıza ihtiyacım var saygılarımla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu