Belediye Yardımları

Bilecik Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

Bilecik Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Güney Marmara’nın doğallığı ile hayran bırakan güzel illerinden Bilecik, zor durumlarda ve muhtaçlık halinde halkının yanında olmaya devam eden Belediyesinin yardımlarıyla dikkat çekiyor. Bilecik Belediyesi yardım başvurusu bu sene de farklı alanlarda ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya aracı olurken, Belediye’nin yardımlarına ilişkin merak edilenler bu rehberimizde yerini alıyor.

İşte Bilecik Belediyesi yardım başvurusu, Bilecik Belediyesi gıda yardımı ve Bilecik Belediyesi maddi yardım hakkında tüm detaylar.

Bilecik Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Pandemi dönemindeki yardımlarını süregelen zorluklar nedeniyle uzatarak devam ettiren Bilecik Belediyesi, bu zor süreçte yaşanan iş kayıplarını veya maddi zorlukları telafi etmek adına esnaf başta olmak üzere pek çok mağdur iş grubuna düzenli aralıklarla erzak kolisi gönderimi sağlıyor. Bilecik Belediyesi sosyal yardımları kapsamında yer alan bu erzak kolisi dağıtımları, elbette pandemiden bağımsız şekilde maddi güçlük çeken ve zor durumda olan pek çok vatandaşa da dağıtılıyor.

Dar gelirli olanlar ile düzensiz gelir sahibi olan veya sigortalı bir işi bulunmayan kişiler için yalnızca gıda yardımıyla sınırlı kalmayan Belediye, bu anlamda maddi destekleriyle de halka önemli bir yardım kaynağı olmaktadır.

Yapılan yardımlar kira yardımı amaçlı nakdi yardım, temel ihtiyaçları karşılayabilmek üzere verilen alışveriş çekleri gibi maddi kategoride çeşitlendirilmekle kalmamakta, ek olarak öğrenciler için kırtasiye malzemesi, kış aylarında odun kömür gibi yakacak türleri, hijyenik ürünler ve temizlik malzemeleri gibi farklı yardım formları da sunulmaktadır. Bebekli ailelerin maddi zorluk içerisinde olduğunu belgelendirmesi halinde tüm bu maddi yardım veya gıda yardımı türlerine ek olarak bebek bezi, maması gibi bebek ürünleri de yardım kapsamında dağıtılabilmektedir.

Bilecik Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Kişilerin başvuracağı Bilecik Belediyesi yardımları türüne bağlı olarak sunması gereken belgeler de kendilerine dair kanıtlaması gereken bilgiler de değişmektedir. Muhtaçlık nedeniyle temel yaşam ihtiyaçlarını gideremiyor olmak, yapılan yardımlarda en önemli ve öncelikli kriter olmakla birlikte, bu durumun nedeni yoksulluk, işsizlik, engellilik, yaşlılık, yetimlik, boşanmış ve geliri olmayan kadın olmak, şehit veya gazi ailesi olmak gibi farklı nedenlerden ileri gelebilmektedir.

Kişilerin yoksulluk ve muhtaçlık düzeyini muhtardan alınan ilgili belgeler ve ek olarak içerisindeki bilgilerin gerçekliği sonradan kesinleştirilecek olan Bilecik Belediyesi yardım başvuru formu ile kanıtlaması gerekmektedir. Vatandaşların yapılan puanlama sonucunda düzenli veya tek sefer yardım alması mümkün olmakta, kişinin kaç kişilik bir hanede yaşadığı, işsizlik veya dar gelirlilik düzeyi gibi etmenlere bakılarak alacağı yardım türü ve miktarı belirlenmektedir.

Muhtaçlık ve yoksulluk kapsamına girilmesi ve Bilecik Belediyesi yardım başvurusu yapılabilmesi için gelire ilişkin en temek kriter aynı hanede yaşayan herkes için kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin 1/3’ünden az olması, şeklinde belirlenmektedir. Bu gelir düzeyi kriterine ek olarak SGK kaydı bulunmayan yani sigortalı bir işte çalışmayan kişiler de yardım sürecine dahil edilebilmektedir.

Yardımları ve yardım alacak kişileri özel durumlara göre kategorize etmek mümkün olmaktadır. Bu doğrultuda bir diğer örnek de engelliler için yapılan Bilecik Belediyesi yardımı kapsamındaki tekerlekli sandalye, akülü araba veya protez gibi medikal cihazlardır. Kişinin engellilik düzeyini ve bu cihazlara olan ihtiyacını kanıtlaması adına sağlık kuruluşundan ilgili raporu almış olması gerekmektedir.

Bilecik Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardımlara başvuruda bulunacak olan kişilerin bizzat Belediye binasını ziyaret etmesi yeterli olmakta, taleplerin iletilmesi halinde Belediye personeli ilgili birime yönlendirme sağlamaktadır. Ek olarak erişim sorunu olmaksızın Bilecik Belediyesi yardım başvuru sürecine dahil olmak isteyenlerin Belediye’nin web sitesini ziyaret etmesi de mümkün olmakta, böylece taleplerin online olarak iletilmesi de sağlanmaktadır. Online başvurular için https://www.bilecik.bel.tr/ şeklindeki linke tıklamanız gerekirken, sonrasında sayfanın üst köşesinde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ kutucuğuna tıklamanız ve mesaj oluşturmanız ya da iletişim bilgilerini görüntülemeniz yeterli olmaktadır.

Online başvurular için bir diğer seçenek de Belediye’nin aynı sekmede yer alan iletişim bilgilerini kullanarak mail oluşturmaktır. Mail veya online mesaj içerisinde maddi güçlük gibi yaşadığınız ve yardım kapsamına dahil edilmesini gerekli gördüğünüz sorunları detaylandırabilir, yetkililerden sizlere ulaşmasını talep edebilirsiniz. Mesajınız veya mailinizde maddi durum yetersizliğini ve ihtiyaçlarınızı karşılamada yaşadığınız zorlukları detaylandırmanız, Bilecik Belediyesi yardım başvurusu olarak kabul edilerek yetkililerin size geri dönüş yapmasını sağlayacaktır.

Bilecik Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Hemen her Belediye gibi Bilecik Belediyesi de yardımlar için başvuruda bulunan kişilerin temel veya özel bilgilerine bir arada erişebilmek ve kişileri değerlendirmeye alabilmek amacıyla öncelikle bir form doldurulmasını talep etmektedir.

Bizzat Belediye binasına erişim sağlayarak başvuruda bulunanlar için yetkililer tarafından form temin edilmekte, online başvuruda bulunanlar içinse yetkililerin iletişime geçmesini beklemek ve bilgileri ilgili kişilere iletmek gerekmektedir. Online başvuru sırasında verilen bilgiler doğrultusunda yetkililer formu sizlerin adına doldurabilmekte, ancak sonrasında bilgilerin doğrululuğu ve geçerliliği için adresinize sizleri ziyaret edebilmektedir.

Bilecik Belediyesi yardım başvurusu formu engellilik, yaşlılık gibi nedenlerden doldurulamıyorsa, bu durumda komşu veya akraba gibi bir yakının veya başvurulan mahalle muhtarının konuyla ilgili beyanları da kabul edilebilmekte, düşkün durumda olanlar için yetkililerin de formu doldurması mümkün olmaktadır.

Bilecik Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Tıpkı Bilecik Belediyesi yardım başvurusu sürecindeki gibi başvuruyu sorgulama amacıyla da farklı alternatifler bulunmaktadır. Başvuru değerlendirmesinin güncel durumunu veya sonuca bağlı olarak yapılacak yardım türünü öğrenmek için vatandaşların Belediye’yi bizzat ziyaret ederek personelle görüşme yapması mümkündür.

Online başvuruda bulunanların yine web sitesi üzerinden veya mail adresini kullanarak ileti yazması veya iletişim bilgilerinde yer alan telefon numarasından ulaşması gerekmektedir. Bilecik Belediyesi yardım başvurusu sorgulama öncesinde sık sık formda belirtmiş olduğunuz iletişim bilgilerinizi kontrol etmeniz ve size bir mesaj ya da maille ulaşılıp ulaşılmadığını teyit etmeniz önerilir.

Bilecik Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Yalnızca yardımlara başvurmak için değil, konuya dair merak edilen sorulara güncel yanıt alabilmek, herhangi bir görüş veya talebi iletmek veya iletilmesi istenen belgeler hakkında bilgi almak için Belediye’ye ait telefon numarasına mesai saatleri içerisinde ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu amaçla 0228 214 90 00 telefon numarası aranabilir.

Ek olarak 112, 155 ya da 156 telefon numaralarından herhangi birini arayan yardıma muhtaç kişilere VEFA gönüllüleri veya Belediye çalışanları ulaşabilmekte ve talep edilen ihtiyacın ulaştırılmasına yardımcı olabilmektedir.

Bilecik Belediyesi Gıda Yardımı

Ramazan ayında daha da yoğunlaştırmak üzere sene boyunca yardıma muhtaç kişilere kuru gıda ve yardımları ulaştıran Bilecik Belediyesi, ek olarak günlük sıcak yemeğe erişimi de ücretsiz kılmak adına yeni kurmuş olduğu aşevi ile de hizmet vermektedir. Muhtaç ailelerin ev adreslerine gönderilen kuru gıda kolileri ay boyunca ev ortamında sıcak yemek pişirmek için tüm ihtiyaç duyulan temel malzemelerin karşılanmasında son derece önemli bir destek olurken, aynı zamanda aşevinde sene boyunca sıcak yemek sunumu yapılması da Belediye’nin önemli çalışmalarından biridir.

Yalnızca muhtaçlık nedeniyle sağlıklı beslenmeye dair eksiklikler ve zorluklar yaşayanları değil, aynı zamanda 65 yaş üstü veya kronik rahatlığı bulunduğu gerekçesiyle evden çıkarak alışverişlerini yapamayanlar için de VEFA Bilecik Sosyal Destek grubunu aramaları önerilmekte, yetkililer kapıdan ücretini almak kaydıyla bu kişiler adına alışverişlerini yaparak teslim edebilmektedirler.

Bilecik Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Bilecik Belediyesi gıda yardım başvurusu yapıldığı takdirde ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı yapmaktadırlar. Genellikle Ramazan ayında bu gıda yardımları daha da yoğunlaşmaktadır. Gıda yardım kolilerinde daha çok kuru gıda yer almaktadır. Bunlara ek olarak muhtaç kimselere sıcak yemek imkanı da sağlayan Bilecik Belediyesi, kurduğu aşevi ile bu imkanı vatandaşlara sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşların sıcak ev yemeğine olan ihtiyacı yılın her döneminde karşılanmış olacaktır.

Bilecik Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Bilecik Belediyesi yardım kolisi başvurusu; Belediyenin gıda yardımı kapsamında yaptığı bir diğer yardım seçeneği de yardım kolisi başvurusudur. Yardım kolisi alabilmek için maddi durumunuzun yetersiz olması ve sigortanızın olmaması gerekmektedir. Bu vatandaşlara aylık düzenli olarak yardım kolisi ulaştırılmaktadır. Belediye tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere Ramazan ve Kurban Bayramında da yardım götürülmektedir.

Bilecik Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu

Bilecik Belediyesi erzak yardım başvurusu daha önce de belirttiğimiz yöntemlerle yapılmaktadır. Belediyeye yaptığınız başvuru sonucunda yardım almaya ihtiyacınız olduğu belirlendiği takdirde ailelere her ay düzenli olarak içerisinde kuru gıda ve yağ gibi temel besin kaynaklarının bulunduğu erzak yardımı yapılmaktadır. Böylelikle ihtiyaç sahibi olan vatandaşların evlerinde sıcak ev yemeği yiyebilme imkanı oluyor.

Bilecik Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu

Bilecik Belediyesi süt yardımı başvurusu da oldukça rağbet gören bir yardım seçeneğidir. 0-6 yaş aralığında çocuğu olan ebeveynlere bu yardım verilmektedir. Süt yardımının temel amacı çocukların sağlıklı gelişimlerine katkı sağlamaktır. Bu yardım sayesinde hem süt üreticilerine katkı sağlanır hem de çocukların gelişimleri desteklenmiş olur. Bilecik Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü görevlileri belirlenen aileleri ziyaret ederek süt yardımlarını ailelere ulaştırmaktadırlar.

Bilecik Belediyesi Hoş Geldin Bebek Başvurusu

Bilecik Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi ve depremzede ailelere yönelik olarak başlatılan “Hoş Geldin Bebek” projesi kapsamında, 0-2 yaş arası çocuklarına ücretsiz bebek bezi, bebek bisküvisi ve mama desteği verilmektedir.

  • Ailenin Bilecik’te ikamet ediyor olması
  • Ailenin maddi durumunun yetersiz olması
  • Ailenin çocuğu 0-2 yaş arasında olması

Başvurular, Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından değerlendirilmektedir. Değerlendirme sonucunda, ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ailelere yardımlar teslim edilmektedir.

Başvuru için gerekli belgeler ile birlikte, Bilecik Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne şahsen başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru esnasında, başvuru formu doldurulmaktadır. Başvuru formunda, ailenin kimlik bilgileri, ikametgah bilgileri, gelir durumu bilgileri ve çocuğun doğum bilgileri yer almaktadır.

Hoş Geldin Bebek projesi kapsamında, ihtiyaç sahibi ailelere her ay 200 adet bebek bezi, 50 adet bebek bisküvisi ve 20 adet mama verilmektedir.

Bilecik Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu

Bilecik Belediyesi yardım kartı başvurusu; Son yıllarda yapılan yardım kolisi yardımları oldukça rağbet görmeye başlamıştır. Bundan dolayı da belediyeler artık erzak yardımının yanında yardım kartı uygulamasını başlatmışlardır. Yardım kartı sayesinde başvuru yapan vatandaşlar istedikleri ve ihtiyaçları olan gıda malzemelerini temin edebilmektedirler.

Vatandaşlar yardım kartları ile istedikleri marketten ihtiyaçları olan gıda alışverişini yapabilmektedir. Yardım başvurusu yaparken yardım kartı başvurusu seçeneğini tercih ettiğinizi belediye çalışanlarına söylemeniz ve bu doğrultuda form doldurmanız yeterli olacaktır.

Bilecik Belediyesi Maddi Yardım

Kömür, gıda kolisi, kıyafet gibi farklı ayni yardımlarda bulunan Belediye ve Dayanışma Vakfı yetkilileri ek olarak nakit ihtiyacını karşılamada da aracı olmakta, bu amaçla “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi” kapsamında yaşlılık aylıkları veya muhtaçlık destekleri düzenli aralıklarla yoksul hanelere ulaştırılmaktadır. Bilecik Belediyesi para yardımı için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmalar bulunmakta, yaşlılık aylıklarının hak sahiplerine dağıtımı için PTT personelleri hizmet vermektedir.

Belediye’ye başvurarak değerlendirme sürecinden geçen ailelere ”Düzenli Merkezi Sosyal Yardım” projesi kapsamında Bakanlıklarla ortak geliştirilen bütçe dahilinde 1000 TL ödeme yapılmakta, genellikle tek seferlik yapılan bu yardıma ek olarak kişinin muhtaçlık durumuna bağlı ek yardımlar da yapılabilmektedir.

Bilecik Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Bilecik Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu son zamanlarda global bir sorun olan pandemi süreci sebebiyle maddi sıkıntılar yaşayan ailelerin yardımına belediyeler koşmuştur. Belediyeye yapılan başvurular değerlendirilerek yardıma ihtiyacı olan aileler tespit edilir ve düzenli olarak erzak yardımı yapılır. Maddi güçlük yaşayan vatandaşlara sağlanan bu yardım sayesinde pek çok aile mutlu olmaktadır. Sadece erzak yardımı yapmakla kalmayan Bilecik Belediyesi maddi durumu elverişsiz olan vatandaşlara maddi yardımlar da yapmaktadır..

Dar gelirli ve geçim sıkıntısı yaşayan ailelere kira yardımı, yeni doğan bebekleri varsa bebek yardımı, okuyan çocuğu olanlara öğrenci ve kırtasiye yardımı, kömür yardımı, hijyenik bakım yardımı gibi yardımlar da yapılmaktadır. Başvuru formlarını doldururken belediye çalışanlarımızdan bu gibi yardımlar hakkında kolaylıkla bilgi alabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda Bilecik Belediyesi Yardım Başvurusu ve Bilecik Belediyesi Gıda Yardım Başvurusu hakkında bilgi vermeye çalıştım aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu