Sosyal Yardımlar

Bisiklet Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bisiklet Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? Sağlık Bakanlığı ve belediyeler, her yaz ayında sağlıklı yaşamı destekleme ve gençleri sosyalleşmeye davet etmek amacıyla gençlere bisiklet yardımı vermektedir.

Sağlık Bakanlığı’nın Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile yürüttüğü Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında herhangi bir ücret ödemeden başvuru yapan gençler bisiklet alabilir.

Belediyeler de sağlıklı yaşamı desteklemek amacıyla bisiklet yardımı vermektedir.

Bisiklet yardımı almak isteyen kişiler, hangi belediyelerin bisiklet yardımı yaptığı, başvuru şartlarının neler olduğu, bisiklet yardımından faydalanmak için başvuru şartlarının neler olduğu gibi detayları merak etmektedir. Bu yazımızda ilgili detaylar yer almaktadır.

Eti Sarı Bisiklet Projesi Kapsamında Bisiklet Yardımı Başvurusu

Eti tarafından yürütülen Sarı Bisiklet kampanyası sayesinde çocuk ve gençler bisiklet sahibi olabilir. Bu proje ile Eti kullanılmayan eski bisikletleri onararak ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırmaktadır. Bu proje kapsamında bisiklet yardımı başvurusu yapmak isteyen kişiler, https://www.instagram.com/sari.bisiklet/ linkine tıklamalıdır.

Hangi Belediyeler Bisiklet Yardımı Yapıyor?

Birçok belediye ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine bisiklet yardımı vermektedir. Bisiklet yardımı veren belediyelere nasıl başvuru yapılacağı ve hangi belediyelerin bisiklet yardımı yaptığı bilgileri aşağıda yer almaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bisiklet Yardımı Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi “Bisiklet Bizden, Gezmesi Sizden” sloganını kullanarak başlattığı kampanya ile bisiklet severlere hafta içi ve cumartesi günleri kullanabilmesi için bisiklet yardımı vermektedir.

Başvuru yapmak isteyen kişiler, belediyeye giderek, belediyenin web sitesinden veya belediyeyi arayarak başvuru yapabilir.

Başvuru yapmak ve bisiklet yardımı hakkında bilgi almak isteyen kişiler, https://www.izmir.bel.tr/tr/Projeler/gonlunuzce-bisiklet-kullanin/2624/4 linkine tıklamalıdır.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Bisiklet Yardımı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep ilinde ikamet eden 18-25 yaş aralığındaki gençlere bisiklet yardımı vermektedir.  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin bu müjdeyi gençlere Twitter hesabından duyurdu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Bisiklet Yardımı Başvurusu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bisiklet yardımı başvurusu yapmak için Gaziantep ili sınırlarında ikamet etmeli ve 18-25 yaş aralığında olmak gerekmektedir.

Başvuru yapmak isteyen kişiler, App Store veya Play Store uygulamasından Gaziantep Genç uygulamasını telefonuna indirmelidir.

Uygulamayı indirdikten sonra giriş yaparak bisiklet yardımı başvuru işlemlerini kolayca yapabilir.

Şahinbey Belediyesi Bisiklet Yardımı Başvuru

Şahin Bey Belediyesi, belli bir dereceye giren öğrencilere bisiklet hediye etmektedir. Bu öğrenciler belediye tarafından verilen bisiklet yardımından nasıl faydalanacağını araştırmaktadır. Bisiklet yardımı başvurusu yapmak isteyen kişiler farklı platformlardan başvuru işlemini gerçekleştirebilir. Başarılı olduğu tespit edilen öğrenciler belediye tarafından verilen bisiklet yardımından faydalanabilir.

Belediyelerin Verdiği Bisiklet Yardımından Faydalanmak İçin Gerekli Şartlar

Belediyeler tarafından verilen bisiklet yardımından faydalanmak isteyen kişilerin bazı şartları karşılaması gerekmektedir. Bu şartların neler olduğu ile ilgili detaylar aşağıda yer almaktadır.

 • Belirli yaş aralığında olmak
 • Derslerinde belirli bir başarı elde etmek
 • Okula düzenli olarak devam etmek
 • Başvuruda istenilen belgeleri ilgililere zamanında vermek

Bisiklet Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Bisiklet yardımı başvurusu yapan kişilerden bazı belgeler talep edilir. Bu belgelerin talep edilmesinin nedeni başvuru yapan kişinin belirtilen şartları yerine getirip getirmediğini saptamaktadır. Bisiklet yardımı ile ilgili gerekli belgelerin neler olduğu aşağıda yer almaktadır.

 • Başvuru yapan kişinin kimlik belgesi
 • Öğrencinin kayıtlı olduğu okulun belgesi veya öğrenci belgesi
 • Not ortalamasının olduğu belgesi
 • Gelir belgesi
 • Belediyelerin web sitesinden ulaşabileceğimiz başvuru formu

Yukarıda belirtilen belgeler başvuru yapacağınız belediyeye göre değişebilir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce ilgililerle irtibata geçerek gerekli belgelerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bisiklet Yardımı Başvuru Formu

Bisiklet yardımı başvuru formu, bisiklet almak isteyenlerin doldurması gereken formdur. Başvuru formunun amacı başvuru yapan kişilerin gerekli şartları sağlayıp sağlamadığını kolayca saptamaktır. Başvuru formunda başvuru yapan kişiye dair gelir durumu, hanede yaşayan kişi sayısı, eğitim durumu ve daha bunun gibi kişisel birtakım sorular bulunmaktadır. Bu soruların eksiksiz ve doğru doldurulması yardım başvurunuzun olumlu sonuçlanması için önemlidir. Formda yazılan bilgilerin doğruluğu ilgililer tarafından incelenmektedir. Yalan beyanda bulunan kişiler belediyeler tarafından verilen bisiklet yardımından faydalanamayacak ve hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Başvuru formuna belediyelerin web sitesinden erişebilirsiniz.

Bisiklet Yardımı Nasıl Alınır?

Bisiklet yardımı almak isteyen kişilerin belirtilen kriterleri taşıması gerekmektedir. Ardından ikamet ettiği belediyenin bisiklet yardımı verip vermediğini araştırmalıdır. Eğer ikamet ettiği belediye bisiklet yardımı yapıyorsa belediyenin web sitesinden başvuru formunu doldurmalı ve istenilen belgeleri sisteme yüklemelidir. Belgeleri sisteme yükleme işlemini yapamazsanız, belediyeye giderek teslim edebilirsiniz.

Bisiklet Yardımı Almak İçin Okula Gidilmesi Gerekiyor Mu?

Bisiklet yardımı başvurusu yapan kişilerin okula gitmesi ve derslerinde başarılı olması gerekmektedir. Ancak bazı belediyeler için bu kriter değişebilir. Bazı belediyeler bu yardımı yaş aralığına, derslerinde başarılı olmasına göre belirlerken bazı belediyeler yaş aralığına göre belirtmektedir. Kriterler her belediyeye göre değişebilir.

Sağlık Bakanlığı Öğrencilere Bisiklet Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sağlık Bakanlığı bisiklet yardımı başvurularının nasıl yapılacağı merak konusudur. Sağlık Bakanlığı bisiklet yardımı başvurularının nasıl yapılacağına ilişkin net bir bilgi yoktur. Bu konu hakkında yakın zamanda bir açıklama yapılması beklenmektedir.

Sağlık Bakanlığı Bisiklet Yardımı Başvuru Şartları

Sağlık Bakanlığı’na bisiklet yardımı başvurusu yapan kişilerin aşağıda belirtilen şartları taşıması gerekmektedir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Ailesinin durumunun bisiklet almaya uygun olmaması
 • Herhangi bir belediyeden vs. bisiklet yardımı almamış olmak
 • İlkokul, ortaokul ve lise öğrencisi olmak

Bisiklet Yardımında Verilen Bisikletler Geri Alınıyor Mu?

Bazı belediyeler tarafından verilen bisikletler geri alınmamaktadır. Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi gibi bisiklet yardımı veren belediyeler bu yardımı günübirlik vermektedir. Bu nedenle başvuru yaparken belediyelerin sürekli mi geçici süreli verdiğini ilgililere sorarak öğrenebilirsiniz.

Bisiklet Yardımı Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

Bisiklet yardımı başvuruları başvuru yoğunluğuna göre değişmektedir. Başvurular ortalama 15 gün ile 30 gün arasında değişmektedir. Başvuru sonuçları ile ilgili bilgilendirme yetkililer tarafından yapılır.

9 Yorum

 1. Kirada yaşıyom iki cucoğum var ikiside öğrenci madi durumum hic yok bir oğlum özel eğtime giden taktir belgesi aldı bıskielet istiyor alamiyom cucoğum icin biskilet istiyom

 2. Eyüp11 yaşında ona piskelet alamıyom oda çok istiyor inşallah sisler hediye esersiniz

 3. Benimde iki çocuğum var Tarsus Mersin’de oturuyorum kız evlatlarım var biri 11 yaşında biri 9 yaşında kocam arada bir calisiyorum sizden ricam bende bu iş
  tiyorum gereken yerler beresisr giderim yani sıkıntı değil

 4. Benim en büyük hayalim bir bisikletim’in olmasi nolur görüp ilgilenirseniz sevinirim 💖

 5. Benim en büyük hayalim bir bisikletim olmasi ama bizim durumumuz kötü olduğu için ailem bana alamiyor inşallah benimde bisikletim olur.

 6. Bi çoçuğum var 11yaşında
  Aksaray merkez çok bisiklet istiyor durumumuz yok alamıyoruz lütfen

 7. Merhaba çok zor durumdayım oğluma bisiklet alamıyorum bisikletler 1.000 aşağı değil çok pahalı lütfen gerekli yardımı istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu