Engelli

Engellilere Yapılan Sosyal Yardımlar

Engellilere Yapılan Sosyal Yardımlar; Devlet tarafından engelli vatandaşların yaşamlarını daha kolay hale getirebilmek adına engelli vatandaşlara birçok maddi ve sosyal olarak yardımlar yapılır. Bazı yardımlar ihtiyaç sahibi olan engelli bireylere verilirken bazı yardımlar ise sadece engelli olmalarından dolayı tüm engelli vatandaşlara verilebiliyor.

Bizler de bu yazımızda engellilere yapılan sosyal yardımlar hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını sizlere vermeye çalışacağız.

Engelli bireyler yapılan sosyal yarıdmlar ve maddi yardımların yanında bir çok destek verilmektedir. Bu yardımlar ve destekler için yazımızı detaylı inceleyebilirsiniz.

Engellilere Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Engellilere yapılan yardımlar nelerdir sorusu birçok engelli vatandaşın ve ailelerinin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından engelli vatandaşlara birçok farklı yardım verilmektedir. Engelli aylığı, erken emeklilik hakkı, evde bakım hizmeti gibi yardımlardan birçok engelli vatandaş yararlanabilmektedir.

Engelli Maaşı

Engelli aylığı ya da engelli maaşı, engelli bireylere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilir. Ancak bir engelli bireyin bu maaşı alabilmesi için %40 ve üzerinde engelli raporu olması gerekliliğinin yanı sıra aynı zamanda SGK güvencesi de olmaması gereklidir.

Engelli maaşı başvuru şartlarına uygunluk gösteren 18 yaş ve üzeri engelli bireyler bizzat kendileri, 18 yaş altı engelli bireylerin ise kanuni vasileri başvuru yapabilmektedir. Engelli maaşı 3 ayık olarak verilir ve %40 ila %69 arasında raporu olan bireylere göre %70 ve üzeri oranda engelli raporuna sahip bireylerin aldığı engelli aylığı daha fazladır. Maaşı miktarı asgari ücretin artışına göre yeniden düzenlenir.

Engelli Evde Bakım Aylığı

Engelli evde bakım hizmeti, ağır engelli olan vatandaşlara devlet tarafından sunulan bir sosyal yardımdır. Bu yardım kapsamında ağır engelli olan ve günlük ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan engelli bireylerin bakımını üstlenen kişilere engelli bireyin sosyal güvencesine bakılmaksızın evde bakım aylığı ödenir. Böylece engelli bireylerin yaşam şartlarının daha iyi olması sağlanır.

Engelli Muhtaç Aylığı

Muhtaç aylığı, %40 ve üzerinde engeli olan, anne ya da babası olmayan 18 yaşının doldurmamış çocuklara Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen aylıktır. %40 oranının üzerinde engeli olan 18 yaş altı olan, geliri ve sosyal güvencesi olmayan, mahkeme kararıyla bakım altına alınmış ve üzerinde hiçbir gayrimenkul kaydı olmayan çocuklara bağlanan bir aylıktır. Bireylere aylık olarak ne kadar ödeme yapılacağı ise bireyin muhtaçlık seviyesine göre kişisel olarak belirlenmektedir.

Engelli Erken Emeklilik Hakkı

SGK’lı bir işte çalışan bir birey iş kazası sonucunda engelli durumuna geldiği durumda tanınan sosyal yardımlardan birisi de şartların uygun olması durumunda yaş şartına bakılmaksızın erken emeklilik hakkıdır.

Engelli erken emeklilik şartları ise şöyledir;

  • Bireyin doğuştan gelen ya da sonradan oluşan engeline dair %40 ve üzeri engelli raporu olması gereklidir.
  • Eğer birey iş kazası sonucunda engelli olmuş ise 4B çerçevesinde sigortalı olduğu takdirde vergi indirimi belgesi almalıdır.
  • Bireyin sigortalılık sürecini tamamlaması gereklidir.

Eğer engelli olan anca SKG’lı olarak çalışan bireyler tespit edilir ise bu kişiler için Sosyal Güvenlik Kurumu malullük maaşı bağlamaktadır.

Engelli Vatandaşlar Nelerden Yararlanabilir?

Engelli vatandaşlara sunulan erken emeklilik hakkı, muhtaçlık aylığı ve engelli maaşının yanı sıra aynı zamanda engellilere vergi muafiyet hakkı da sunulmaktadır. Bu haklar kapsamında yine şartları karşılayan engelli bireyler gelir vergisinde engelli indirimi, araç alırken ÖTV ve MTV muafiyeti ve emlak vergisi muafiyeti hakkı doğmaktadır.

Ayrıca birçok kamu kurumu da %40 ve üzeri oranda engelli olan bireylere farklı alanlarda yardım ve indirim imkanı sunar. Bu yardımlar kapsamında da engelli bireyler öncelikle engelli kimlik kartı çıkartarak tüm engelli indirimlerinden kolaylıkla yararlanabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra engelli vatandaşlar; Kredi Yurtlar Kurumu’nda, Devlet tiyatrolarında, devlet demir yollarında, müze ve milli park gibi alanlarda da indirimlerden yararlanabilirler.

Belediyelerin Engellilere Yardımları

Doğrudan devlet eliyle ve kamu kurumları tarafından verilen yardımların yanı sıra aynı zamanda belediyeler de engelli vatandaşlara birçok konuda yardım eli uzatmaktadır. Özellikle bakıma ihtiyacı olan ya da geçim sıkıntısı çeken engelli bireyler bu yardımlarda önceliklidir.

Belediyelerin engelli vatandaşlara yaptığı yardımlar her belediyede değişkenlik gösterebilir. Ancak tıpkı kaymakamlık engelli yardımı konusunda olduğu gibi genel hatlarıyla yakacak ve gıda yardımı, barınma yardımı, kıyafet ve kırtasiye yardımı gibi yardımlar neredeyse tüm belediyeler tarafından engelli vatandaşlara sunulan yardımlardır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli Hakları

Yüzde 40 engellilere müjde veren kurumların başında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı geliyor. Yazımızın üst başlıklarında bahsettiğimiz tüm maddi ve sosyal yardımlar öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından güvence altına alınarak engelli vatandaşlara sunulur.

Yüzde 40 engelli hakları başında engelli maaşı, muhtaç aylığı ve erken emeklilik hakkı gibi haklar başta gelmektedir. Ancak engelli bireylerin bu haklarda faydalanabilmesi için öncelikle en az %40 oranında engelli raporuna sahip olmalıdır. Daha sonrasında diğer hakları da karşılayan engelli bireyler söz konusu haklardan faydalanabilirler. Tüm haklar kanunlar ile koruma altına alınmıştır.

Aile Destek Programı Engellilere Verilir mi?

Aile Destek Programı; aile, şehit ve gazi ailesi, yetim ya da öksüz çocuklara verildiği gibi aynı zamanda engelli bireylerin de yararlanabileceği yardım ödeneğidir. Ancak diğer tüm haklarda olduğu gibi bireylerin bu noktada gerekli şartların tümünü karşılaması gereklidir.

Yeni Engelli Hakları Nelerdir?

Engelliye yeni müjde, yapılan güncellemeler ve düzenlemeler ile sürekli verilmektedir. Tüm bu yeni haklar sayesinde öncelikle engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda;

  • Engelli Erken Emeklilik Hakkı
  • Muhtaçlık Aylığı
  • Kamu Kurumlarının Sunduğu İndirimler
  • Engelli Maaşı
  • ÖTV ve MTV Muafiyeti
  • Gelir Vergisi İndirimi gibi haklar yeni engelli hakları kapsamına girmektedir. Zira yapılan düzenlemeler ile yeni haklara her geçen gün kurumlar ve devlet kanalları tarafından sürekli yenisi eklenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu