Güncel Konular

Çocuk Parası Sorgulama E-Devlet ve PTT

Çocuk Parası Ne Zaman Verilecek? PTT Çocuk Parası Sorgulama 2024; Yeni doğum yapan annelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen çocuk parası ile annelerin çocuklarının ihtiyaçlarını daha iyi bir şekilde karşılayabilmeleri amaç ediniyor.

Kendisi ya da eşi sigortalı bir işte çalışan kadınlara yönelik olarak yapılan çocuk parası yardımına anneler; Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine bizzat giderek başvurabiliyorlar.

Başvurular, Sosyal Hizmetler Merkezleri aracılığıyla da gerçekleştirebiliyorlar.

Bununla birlikte çocuk parası almak isteyen annelerin birtakım başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca çocuk parası nasıl alınır? PTT çocuk parası sorgulama nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anneler; 15 Temmuz 2015 tarihinden sonra doğmuş olan çocukları için çocuk parasına başvurabiliyorlar.

Yardım parasını almak isteyen annelerin yukarıda da bahsettiğimiz gibi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine veya Sosyal Hizmetler Merkezlerine şahsen gitmeleri ve burada başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

E-devlet üzerinden ya da farklı bir platform kullanılarak yani internetten çocuk parasına ne yazık ki başvurulamıyor.

Çocuk parasına başvurmak isteyen tüm adayların doğum yardımı başvuru dilekçesini eksiksiz bir şekilde doldurmaları ve başvuru esnasında yetkili kişilere teslim etmeleri gerekiyor.

Doğum yardımı başvuru dilekçesini https://ailevecalisma.gov.tr/medias/12001/do%C4%9Fum-yard%C4%B1m%C4%B1.pdf linki üzerinden kolaylıkla indirebilirsiniz.

Çocuk Parası Başvuru Şartları

Çocuk parası, yalnızca kendisinin ya da eşinin sigortalı işi olan anneler için yatırılıyor.

Başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Annenin veya babanın TC vatandaşı ya da mavi kart sahibi olması
 • Doğumun 15 Temmuz 2015 tarihi itibariyle gerçekleşmesi
 • Doğumun canlı doğum olarak gerçekleşmesi
 • Annenin çocuk parasına doğum tarihinden sonra en fazla 5 yıl içerisinde başvurmuş olması
 • Doğumun kimlik paylaşım sistemine kayıt edilmiş olması
 • Annenin ya da eşinin bebeğinin doğum tarihinden önceki en az 120 gün için sigorta primlerinin ödenmiş olması

Yukarıdaki şartların hepsini birden taşıyan anneler; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çocuk parasına başvurabiliyorlar.

Çocuk parası, başvurusu kabul edilen annelerin PTT hesaplarına yatırılıyor.

Bu yüzden de başvuruların bizzat anne tarafından yapılması gerekiyor. Annenin başvuramayacak durumda olması halinde ise başvurular, baba tarafından da yapılabiliyor.

Çocuk Parası Ne Kadar 2024?

2024 yılı için yeni doğum yapan annelere yatırılan çocuk parası miktarı, annenin kaçıncı doğumunu yaptığına göre değişiklik gösterebiliyor.

İlk çocuk için 350, ikinci çocuk için 450, üçüncü ve daha fazla sayıdaki çocuk için 650 TL ödeme yapılıyor.

Çoğul gebeliklerde yani annenin ikiz, üçüz ya da dördüz doğurması durumunda ise yapılan yardım miktarı, artış gösteriyor.

Söz konusu çoğul gebelikler olduğunda anneye ilk çocuğu için 350, ikinci çocuğu için 450, üçüncü ve daha fazla sayıdaki çocuğu için de 650 TL ödeme yapılıyor.

Örneğin, üçüz çocuk doğuran anne, toplamda 1300 TL, dördüz doğuran anne ise 1900 TL çocuk parası alıyor.

Çocuk parası, kendisi ya da eşi sigortalı çalışan anneler için ödeniyor.

Kamu işçileri ise çalıştıkları kurumdan doğum parası alıyorlar. Ancak çalıştığı kamu kurumundan aldığı çocuk parası, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan çocuk yardım parasından az olan kişiler, aradaki fark için Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Merkezlerine başvurabiliyorlar.

Çocuk Parası Başvurusu için Gerekli Evraklar

Çocuk parası yardımına başvuran kişilerin başvuru esnasında bazı belgeler teslim etmeleri gerekiyor.

Bu belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Anneye ve bebeğine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Doğum raporu
 • Doğum belgesi
 • Başvuru dilekçesi

Başvurunun yapılabilmesi için doğumun KPS’ye yani kimlik paylaşım sistemine de kayıt edilmesi gerekiyor.

Çocuk Parası Nereye Yatar?

Çocuk yardım parası, annenin PTT hesabına yatırılıyor. Anneler, TC kimlik kartları ile ikametgahlarının bulunduğu yerdeki PTT şubelerinden birine giderek, çocuk parasını çekebiliyor.

Bu para, anne dışında hiç kimse tarafından çekilemiyor.

PTT Çocuk Parası Sorgulama E-Devlet

Çocuk parası başvurunuzun kabul edilip edilmediğini ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayarak, öğrenebiliyorsunuz.

İkametgahınızın bulunduğu yerdeki PTT şubesine giderek de burada çalışan kişiden paranın hesabınıza yatıp yatmadığını öğrenebiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden çocuk yardımı başvurusu yapılamasa da başvuru sonucu takip edilebiliyor.

Başvuru sonucunu ve çocuk parasının hesabınıza yatıp yatmadığını sorgulamak adına hemen https://www.turkiye.gov.tr/ashb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Anneler, çocukları 5 yaşını doldurana dek çocuk parasına başvurabiliyorlar. Ancak doğumun 15 Temmuz 2015 tarihi itibariyle gerçekleşmiş olması gerekiyor.

Çocuk, 5 yaşını tamamladığında yani 6 yaşından gün aldığında yatırılan çocuk parası kesiliyor.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Çocuk yardım parası, başvurusu kabul edilen annelerin PTT hesaplarına başvurulan aydan sonraki ayın 25’ine kadar yatırılıyor.

Örneğin, Temmuz’un 15’inde çocuk parasına başvuran kişinin hesabına Ağustos ayının 25. gününe kadar yatırılmış oluyor.

Çocuk Parası Sorgulama PTT

Çocuk parası başvurusu kabul edilenler, PTT hesaplarına yardım parasının yatırılıp yatırılmadığını e-devlet üzerinden de sorgulayabiliyorlar.

Sorgulama doğrultusunda PTT şubesine giderek, hesaplarına yatan parayı çekebiliyorlar.

Vatandaşlar, kurumlar tarafından PTT hesaplarına yatırılan tüm kurum ödemelerini ve yardım paralarını de e-devlet üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

E-devlet üzerinden PTT çocuk parası sorgulama işlemi yapmak isteyenlerin ise https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkini tıklamaları gerekiyor.

Çocuk Parası Sorgulama Telefon Numarası

PTT Çocuk parası sorgulama telefon numarası nedir sorusuna cevap vermek gerekirse PTT Çocuk parası sorgulama için ALO 144 numarasını arayarak çocuk parasının yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca PTT çocuk parasının adınıza yatıp yatmadığını PTT çağrı merkezi numarası olan 444 1 788  arayabilirsiniz.

PTT tarafından adınıza yapılan ödeme olup olmadığını öğrenmek için PTT Adıma Yatan Para Var? Adıma Yatan Para Sorgulama yazımızı okuyabilirsiniz.

PTT Çocuk Parası Yattı Mı

PTT Çocuk parası yattı mı başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğrenmek için e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linke tıklayarak PTT çocuk parasının yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca PTT çocuk parasının yatıp yatmadığını 444 1 788 numaralı PTT Müşteri Hizmetlerini arayarak hemen öğrenebilirsiniz.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar

2024 yılında çocuk parası, üç aylık dönemler halinde ödenmektedir. Ödemeler, ilgili üç aylık dönemin bitiminden sonra, yani ocak, nisan, temmuz ve ekim ayının ilk haftasında yapılmaktadır.

2024 yılı için çocuk parası ödeme tarihleri şu şekildedir:

 • 1. üç aylık ödeme: 31 Mart 2024
 • 2. üç aylık ödeme: 3 Temmuz 2024
 • 3. üç aylık ödeme: 2 Ekim 2024

Çocuk parası, anne adına PTT hesaplarına yada Ziraat Bankasına hesaplarına yatırılmaktadır.

PTT Çocuk Parası Ödeme Aşamasında Ne Demek

PTT çocuk parası ödeme aşamasında  ne demek sorusuna cevap vermek gerekirse e-devlet üzerinden çocuk parası sorguladığınız çocuk parası ödeme aşamasında demek ödemenizin onaylandığı ve adını en geç 45 gün içerisinde PTT şubelerinden çekebileceğiniz anlamına gelir.

Bu yazımızda PTT çocuk parası sorgulama nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de çocuk parası alıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

3 Yorum

 1. Bende çocuk parası almak istiyorum 6 aylık bir bebeğim var

 2. Bende çocuk parası almak istiyorum 2 yaşında oğlum var masraflar çok oluyor yetimiyor maaş ım

 3. Üç çocuğum var kiradayım çocuk parası yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız hallah rızası için yardım edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu