Maddi Yardım

Diğer Aile Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama

Diğer Aile Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama 2024; Dar gelirli vatandaşlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir çok yardım yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan sosyal yardımlar daha önceleri Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile verilmekteydi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yaptığı açıklamada bugün itibari ile dar gelirli vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmeden e-devlet üzerinden tüm sosyal yardımlara başvuruda bulunabilecek. Hem belge toplama derdi olmadan hem de dilediği tüm tüm yardımlara kolay şekilde e-devlet kapısı ulaşabilirsiniz.

Bu yardımlardan biri olan diğer aile yardımıdır. E-Devlet sosyal yardımlaşma yardımlarından biri olan diğer aile yardımı nedir? diğer aile yardımı kimlere verilir? diğer aile yardımı ne zaman yatar hakkında tüm merak ettikleriniz yazımızda.

Diğer Aile Yardımı Nedir

Diğer aile yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile verilen sosyal yardımlara diğer aile yardımı denir. Sosyal yardım parası olarak bilinen diğer aile yardımı daha önceleri başvuru için Kaymakamlık binalarından bulunan Sosyal yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına gidilirken artık e-devlet üzerinden başvurmanız mümkün.

Diğer aile yardımı artık e-devlet üzerinden başvuruda bulunduğunuzda adresinizin kayıtlı olduğu İl ve İlçedeki Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına iletilir ve inceleme sonrası uygun bulunmanız halinde diğer diğer aile yardımı ödemesi yapılır.

E-devlet üzerinden başvuru yaptığınızda sizden her hangi bir belge talep edilmez. Sistem tüm bilgi ve belgelerinizi e-devlet üzerinden görerek maddi durumunuza göre size yardım parası verilir. Alacağınız para yardımı hane halkında yaşayan kişi sayısı ve aylık gelirinize göre değişiklik gösterir.

Diğer Aile Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Her hangi bir sosyal yardım alamayan kişiler devletin verdiği maddi para yardımlarından yararlanmak için daha önceleri Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuruda bulunabilmektedirler. Artık evinizden çıkmadan internet bağlantınızın olduğu her yerden e-devlet uygulamasına girerek diğer aile yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Dar gelirli vatandaşlar diğer aile yardımına e-devlet başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak hemen başvuruda bulunabilirsiniz.

Diğer aile yardımına başvuruda bulunacak kişi e-devlet kullanıcı girişi yaparak yardım talebini iletmeleri yeterlidir. Yardım talebi incelendikten sonra uygun bulunması halinde size ödeme yapılacaktır.

Diğer Aile Yardımı Kimlere Verilir?

Diğer aile yardımı maddi zorluk içerisinde muhtaç ailelere verilen para yardımlardan biridir. Her hangi bir geliri ve sosyal güvencesi bulunan ailelere verilmektedir.

Diğer Aile Yardımı Başvurusu Formu

Diğer aile yardımı e-devlet üzerinden başvuru formu doldurulmalıdır. Diğer aile yardımı başvuru formu doldururken mutlaka istenen bilgilerin tam ve eksiksiz olarak doldurulması gereklidir. Diğer aile yardımı başvuru formuna e-devlet uygulamasına girerek ulaşabilirsiniz.

Diğer Aile Yardımı Başvuru Sorgulama

Diğer aile yardımı başvurusu sorgulama işlemi aynı şekilde e-devlet üzerinden yapılanmaktadır.  Başvurusu sonucu olumlu yada olumsuz olup olmadığını e-devlet üzerinden Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sayfasına girerek öğrenebilirsiniz. Ayrıca diğer aile yardımı onaylandığınızda size SMS ile bilgilendirme yapılacaktır.

Diğer aile yardımı başvurusu onaylanan ama halen ödemesini alamayan kişiler ALO 144 destek hattını arayarak destek alabilir.

Diğer Aile Yardımı Hak Sahibi Ne Demek

Diğer aile yardımı hak sahibi demek başvuruyu yapan hak sahibinin yardımının onaylandığını ve hak sahibine ödeme yapılacağını anlamına gelir. Diğer aile yardımı hak sahibi tarafından PTT şubelerinden çekilebilir. Hane yardımından farklı olarak sadece hak sahibi kimliği ile bu ödemeyi alabilir.

Diğer Aile Yardımı Nereden Alınır

Diğer aile yardımı ödemesi onaylanan kişilere bilgilendirme mesajı gelerek ödemelerinin en yakın PTT şubelerinden alabileceği yazar.  En yakın PTT şubesine sosyal yardımı alacak kişi kimliği ile beraber gitmesi yeterli olacaktır.

Sosyal yardım parası ödemesi şimdilik sadece PTT şubelerinden çekilebilir.

Diğer Aile Yardımı Kaç Günde Sonuçlanır

E-Devlet diğer aile yardımı başvuru yapan kişileri başvurularının kaç günde sonuçlanacağını merak etmektedirler. Başvuru yapıldıktan sonra değerlendirme işlemi ikametgah adresinizin kayıtlı olduğu Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına gönderilir.

Başvuru değerlendirme ve size ödeme yapılma işlemi yoğunluğa başlı olarak ortalama olarak 2 hafta içerisinde sonuçlanır.

Diğer Aile Yardımı Ne Kadar

Diğer aile yardımı ödemesi sizin gelir durumunuza göre değişiklik göstermektedir. Diğer aile yardımı hanede yaşayan kişi sayısı, çocuk sayısı ve evinizin kira olmasına bağlı olarak 350 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir. Ne kadar yardım onaylandığı e-devlet sosyal yardım başvurusu ekranında gösterilir.

Diğer Aile Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor

Diğer aile yardımı belirli bir gün yada ayda yatmamaktadır. Ödeme yaptığınız tarihten sonra ortalama 2 hafta içerisinde yatmaktadır. Diğer aile yardımı alan kişilere ödemeler resmi tatil günleri hariç hafta içerisi dilediği gün PTT şubelerinden çekebilirler.

Diğer Aile Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir

Diğer aile yardımı tek seferlik yapılan sosyal yardımlardan biridir. Daha önceleri Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile verilen tek seferlik bu yardıma başvuran kişiler aynı şekilde e-devlet üzerinden aynı şekilde başvurduklarından bu yardımdan yararlanabilir.

Diğer aile yardımı sürekli yapılan bir yardım değildir bu yüzden her ay yapılmaz.

Diğer Aile Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek

E-Devlet üzerinden başvuru yaptıktan sonra başvurunuzu incelediğinizde diğer aile yardımı kapsam dışına çıktı ne demek sorusuna cevap vermek gerekirse yapılacak olan yardımın kapsamından çıktığını ve onaylandığı anlamına gelir.

Aile yardımı kapsam dışına çıktı şeklinde uyarı görürseniz bu ödemenin onaylandığını eve size yakında ödeneceğini anlayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR>>>>>>> Yardım Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek

Diğer Aile Yardımı Teslim Edilebilir Ne Demek

Diğer aile yardımı e-devlet başvuru ekranında yardım teslim edilebilir uyarısı görürseniz yardımın artık PTT şubesine iletildiği ve çekilebilir surumda olduğunu gösterir.

Aile yardımı teslim edilebilir yazısına rağmen ödemeniz halen yapılmadıysa ALO 144 sosyal yardım destek hatını arayabilirsiniz.

Diğer Aile Yardımı Reddedildi Feshedildi Ne Demek

Diğer aile yardımı reddedildi feshedildi demek yaptığınız başvurunun onaylanmadığı anlamanı gelmektedir. Yanlış adres belgelerin eksik olması yada gelir durumunuzun yüksel olması bu yardıma başvuruda bulunduğunuzda red edilmesine neden olur.

BENZER KONULAR >>>>>>> Hane Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Banka Talimatı Verilmedi Tedarik Edilmedi

Diğer aile yardımı tedarik edilmedi banka talimatı verilmedi teslim edilmedi demek başvurusu sonucu sürecinin tamamlandığını ama ödemenin halen PTT şubesine yada Ziraat Bankasına gönderilmediği ani talimat verilmediği anlamına gelir.

Sosyal yardım parası talimat verilmedi tedarik edilmedi uyarısı ortalama 1 hafta içerisinde ödemeniz hazır ödeme için için talimat verildi olarak değişir. Artık ödemenizi çekebilirsiniz.

diğer aile yardımı başvurusu

Diğer Aile Yardımı Tek Seferlik Mi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir çok sosyal yardım yapılmaktadır. Bu yardımlardan bazıları tek seferlik iken bazıları ise sürekli olarak yapılan yardımlardır. Diğer aile yardımı ise tek seferlik olarak maddi para yardımlarından biridir.

Diğer Aile Yardımı Hangi Bankaya Yatıyor

Diğer aile yardımı ödemeleri Ziraat Bankası hesaplarına adınıza yatırılmaktadır. Başvurunuz onaylandıktan sonra ödemenizi kimliğiniz ile beraber Ziraat Bankasından çekebilirsiniz.

Diğer Aile Yardımı Ödemenin Durumu

Sizlere bu yazımızda diğer aile yardımı nedir? diğer aile yardımı başvurusu nasıl yapılır ve diğer aile yardımı başvuru sorgulama hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Diğer Aile Yardımı Devam Ediyor Ne Demek

“Diğer Aile Yardımı Devam Ediyor” ifadesi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ailenize sağlanan bir veya birden fazla sosyal yardım programının halen aktif olduğu anlamına gelir. Bu, ailenizin şu anda aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli desteklerden yararlandığı anlamına gelebilir:

Sosyal Yardım Programları:

 • Aile Destek Programı: Ailedeki kişi başına gelir belli bir sınırın altında ise ailenize maddi destek sağlar.
 • Engelli Yardımı: Engelli bireylere ve ailelerine maddi ve sosyal destek sağlar.
 • Yaşlı Yardımı: Yaşlı ve ihtiyaç sahibi bireylere maddi destek sağlar.
 • Şartlı Eğitim Yardımı: Maddi durumu yetersiz olan ailelerin çocuklarının eğitime devam etmesini sağlamak için maddi destek sağlar.
 • Kreş ve Gündüz Bakım Yardımı: Çalışan anne ve babalara kreş ve gündüz bakım masraflarında destek sağlar.
 • Evde Bakım Yardımı: Ağır engelli bireylere evde bakım hizmeti sunulmasını sağlar.

Diğer Yardım Programları:

 • Afet Yardımları: Doğal afetlerden etkilenen ailelere maddi ve sosyal destek sağlar.
 • Kira Yardımı: Maddi durumu yetersiz olan ailelere kira masraflarında destek sağlar.
 • Gıda Yardımı: Maddi durumu yetersiz olan ailelere gıda yardımı sağlar.

“Diğer Aile Yardımı Devam Ediyor” ifadesini e-Devlet veya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın mobil uygulamasında görebilirsiniz. Bu ifade, ailenizin hangi yardım programlarından yararlandığını ve bu programların ne zaman sona ereceğini detaylandırmaz.

18 Yorum

 1. Benim kaydım var diğer aile yardımlarından aynı yardım basvurumda mevcuttur.

 2. Benimde çok hitiyacim var kirada oturuyoruz kiram yeduz lira eşimi istedin çıkardılar işsizlik maşı aliriyoruz ama yetmiyor çok ihtiyacım yetemiyor çoğum var okula gidiyor yetmiyor

  1. E devletten girdiğimde hane yardım gurubun da diğer aile yardım diye bir şey görüyorum hak sahibi olarak ismim yazıyor başvuru tarihi 10.01 görünüyor ödeme durumu bir şey yazmıyor anlamadım ödemeye hak kazandım mı veya red mi edildi yardımcı olurmusunuz

 3. Diğer aile yardımina başvurdum eve geldiler fotoğraf çektiler bir sürü soru sorup gittiler. PTT adıma yatırın dedim ziraat bankasına yatacak iban çıkartın dediler bankalarda zaten blokem var banka el koyacak paraya. Karma.karisik duygular içindeyim.

 4. Diğer aile yardımı hak sahibi olarak adım soyadım yazıyor ödeme durumu olan bölgede ( – ) bu işaret var yardım alabilirmiyim acaba

 5. Diğer aile yardımı hak sahibi gözüküyorum yardım bilgileri ekranında… Fakat ekranda ödeme durumu kısmımda. ( – ) bu işaret var miktar belirtilmemiş ödeme yapılacakmı acaba

 6. Ben ayın Ocak 23. de başvuru yaptım Ocak 25. de Başvuruldu diye bir ibare çıktı detay dediğim de ise Diğer Aile Yardımı – İsmim TC ve Tarih yazıyor 25Ocak olarak Ödemenin Durumun da – işareti var sadece yardımım yattımı yoksa beklemelimiyim Teslim edilebilir yada en yakın PTT şubesin den ala bilirisiniz yazısımı gelicek.

 7. Bende de aynı durum .. bı gelişme varmı PTT ye falan gittiniz mi? Ne anlama geliyor

 8. 21 Şubat 2023 de ilçe sosyal hizmetlerden Vakıfbank kartı verildi diğer aile yardımı için 250 tl çektim. Bu bir seferlik mi? Yoksa her ay mı? Günü belli midir

  1. Diğer Aile Yardımı tek seferliktir.Her ay ödenmez.144 Sosyal Yardım Hattından detaylı bilgi alabilirsin.

 9. Eşim Uyuşturucu bağımlısı eve bakmıyorum 3 çocuğum var evim kira kiramı ödeyemiyorum elektrik su doğalgaz mı ödeyemiyorum çok mağdur durumdayız 3 çocuğumla birlikte yardım edebilir misiniz Allah rızası için

 10. Eşim Uyuşturucu bağımlısı üç çocuğum var evim kira kiralama ödeyemiyorum doğalgazı ödeyemiyorum çok mağdur durumdayız beden yardım edebilir misiniz

 11. Evimiz kira hiç bir gelirimiz yok gecinemiyoruz yardıma ihtiyacımız var bize yardımcı olursanız sevinirim

  1. Evim kira eşimin devamlı işi yok 2 çocuğum var bende yardım istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu