Güncel Konular

Diplomamı Kaybettim Ne Yapmalıyım? Nasıl Çıkartabilirim?

Diplomamı Kaybettim Ne Yapmalıyım? Kaybolan Diploma Nasıl Çıkartılır? Ortaokul, lise ya da üniversite tarafından mezun olan öğrencilere verilen diploma; öğrencinin eğitim kurumundan başarı ile mezun olduğunu yani eğitimini tamamladığını gösteren belgeyi ifade ediyor.

Ortaokul ve lise diplomaları; bir üst öğrenim düzeyine geçen öğrencilerden talep edilirken; üniversite diploması daha çok mezunlardan iş başvuruları esnasında talep ediliyor.

Bu yüzden de öğrencilerin diplomalarını saklamaları ve kaybetmekten kaçınmaları gerekiyor.

Diplomanın kaybolması halinde ise öğrenciler, yeniden diploma çıkartabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca diplomamı kaybettim. Kaybolan diploma nasıl çıkartılır? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Kaybolan Diploma Nasıl Çıkartılır?

Kaybolan diplomanın nasıl çıkartılacağı yani öğrencilerin hangi kuruma dilekçe ile başvuracakları, mezun oldukları kuruma göre değişiklik gösterebiliyor.

Kaybolan İlkokul ve Ortaokul Diploması Nasıl Çıkartılır?

İlkokul veya ortaokul diplomasını kaybeden öğrencilerin nüfus cüzdanı ya da kimlik fotokopileri ile birlikte mezun olunan kuruma başvurmaları gerekiyor.

Öğrenciler, diplomalarını kaybettiklerine ilişkin yazabilecekleri bir dilekçe ile başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Mezun olunan kurumun kapanması, adının değişmesi söz konusu olduğunda ise öğrenciler, dilekçeleri ile birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne de başvurabiliyorlar.

Ancak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki iş yükünün fazla olmasına bağlı olarak diploma yenileme işlemi, biraz daha uzun sürebiliyor. Yani öğrencilerin bir süre beklemeleri gerekebiliyor.

Tek nüsha olarak basılan ilkokul ya da ortaokul diplomasının kaybedilmesi durumunda öğrencilere diploma yerine mezuniyet belgesi veriliyor.

Diploma ile eşdeğer olan mezuniyet belgesi; diploma yerine geçiyor.

Yani öğrenciler, bir üst kuruma diploma yerine yeni çıkarttıkları mezuniyet belgelerini teslim edebiliyorlar.

Kaybolan Lise Diploması Nasıl Çıkarılır?

Diplomasını kaybeden, diplomasını nereye koyduğunu unutan lise mezunu öğrenciler; tıpkı ilkokul ve ortaokul öğrencileri gibi mezun oldukları kuruma başvurabiliyorlar.

Öğrenciler, ıslak imzalı bir dilekçe ile mezun oldukları kurumun yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne giderek de başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Lise diplomaları da tek nüsha olarak basıldığından diploma çıkarma talebinde bulunan öğrencilere mezuniyet belgesi teslim ediliyor.

Teslim edilen mezuniyet belgesi; resmi olarak diplomanın yerini tutuyor.

Lise öğrencileri; mezun oldukları liseye ya da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gitmelerine gerek kalmaksızın mezuniyet belgelerini e-devlet platformu üzerinden de indirebiliyorlar.

E-devlet üzerinden de e-imzalı ve barkodlu mezuniyet belgesi alınabiliyor.

Ancak mezun olunan lisenin açık lise olması halinde başvuruların mutlaka İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yapılması gerekiyor.

Yani açık öğretim öğrencileri, diploma başvurularını e-devlet üzerinden şu an için gerçekleştiremiyorlar.

E-devlet üzerinden mezuniyet belgesi sorgulama ve çıkarma işlemi için hemen https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-lise-mezuniyet-belgesi-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Kaybolan Üniversite Diploması Nasıl Çıkarılır?

Üniversite diplomasını kaybeden öğrenciler; diploma talep dilekçesi ile birlikte mezun oldukları fakültenin öğrenci işlerine başvurabiliyorlar.

Öğrencilerin diploma çıkarabilmeleri için diploma ücretini de ilgili bankaya yatırmaları gerekiyor.

Öğrencinin üniversitenin bulunduğu şehirden farklı bir şekilde bulunması durumunda noter onaylı vekaletname verdiği kişi; öğrenci yerine diplomaya başvurabiliyor.

Başvuru üzerinde diplomanın ikinci nüshası; öğrenci işleri tarafından öğrenciye teslim ediliyor.

Ancak ikinci nüsha diplomayı da kaybeden öğrenci, bu durumda tekrar diploma çıkaramıyor.

Bu durumda öğrenciler; e-devlet üzerinden mezuniyet belgesi alabiliyorlar.

Ancak e-devlet üzerinden alınan mezuniyet belgesi, bazı kurumlar tarafından kabul edilmeyebiliyor.

E-devlet üzerinden mezuniyet belgenizi indirmek adına hemen https://www.turkiye.gov.tr/yuksekogretim-mezun-belgesi-sorgulama linkine tıklayabilirsiniz.

Diplomanızı kaybettiğinizde yukarıdaki süreçler ile karşılaşmak istemiyorsanız; diplomanızı aldıktan sonra notere gitmenizi ve diplomanızı çoğaltmanızı öneriyoruz!

E-Devletten Diploma Nasıl Çıkarılır?

Lise ve üniversite mezuniyet belgeleri; daha önce de bahsettiğimiz gibi e-devlet platformu üzerinden çıkarılabiliyor.

Lise mezuniyet belgesi; diplomanın yerini tutuyor.

Ancak e-devlet üzerinden indirilen üniversite mezuniyet belgesi; bazı kurumlar tarafından kabul edilmeyebiliyor.

TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileriniz ile e-devlet sistemine giriş yapıp, kolaylıkla mezuniyet belgenizi sorgulayabiliyor ve indirebiliyorsunuz.

E-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden 2 TL ödeyerek, e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.

Lise Diplomamı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Lise diplomanızı kaybettiyseniz; diplomanızı kaybettiğinize dair yazdığınız bir dilekçe ile mezun olduğunuz liseye ya da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bizzat başvurabilirsiniz.

Aynı zamanda mezuniyet belgenizi e-devlet platformu üzerinden de indirebilirsiniz.

Diplomamı Kaybettim Okuldan Tekrar Alabilirmiyim?

Diploma okuldan mezun olduğunuzda 1 defa verilir eğer diplomanızı kaybederseniz tekrar diploma almanız asla mümkün değilidir. Diplomanızı kaybettiğiniz okuduğunuz okula giderek diploma yerine geçen mezuniyet belgesi verilir.

Mezuniyet sonra okuldan aldığınız diplomanızı bulamıyorsanız okulunuza başvuru yapıp diiplomanızı kaybettiğinizi söylediğinizde diploma yerine geçen mezuniyet belgesini alarak bunu kullabilirsiniz.

Diplomamı Kaybettim Ehliyet Alabilirmiyim

Ehliyet almak isteyen bir çok ilk ve ortaokul mezunu kişiler diplomasını kaybettiği için nasıl ehliyet alacağını tam olarak bilmemektedir. Diplomanızı kaybettiğinizde okuduğunuz oouldan mezuniyet belgesi alabilir yada noter onaylı aslı gibidir yazan diploma örneğini kullanabilirsiniz.

Diplomamı Kaybettim Okul Kapandı

Diplomamı kaybettim okul kapandı diplomamı nasıl çıkarabilirisim sorusuna cevap vermek gerekirse eğer diplomanızı kaybettiyseniz ve okulunuz kapandısya ilk yapmanız gereken önemli husus okuğunuz İlçede bulunan Milli Eğititm Müdürlüğüne girmektir. Kayıp diplomanız İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden çıkarabilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca e-devletten diploma nasıl çıkarılır? İlokul, ortaokul, lise diplomamı kaybettim ne yapmalıyım? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu