Güncel Konular

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları ve Başvuru Formu

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır? Green Card Başvuru Formu, Green Card Başvurusu Ne Zaman? Green Card Başvuru Şartları, Green Card Başvuru Tarihi, Green Card Başvurusu Nereye Yapılır? ve Green Card Başvurusu İçin Gerekli Belgeler yazımızda...

Green Card Başvurusu, Başvuru Şartları ve Başvuru Formu 2024; Yurt dışına çıkmak ve yurt dışında çalışmak isteyen gençlerin en çok araştırdığı konulardan biride Green Card başvurusu olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafında çekiliş  ile verilen Green Card yani kalıcı göçmenlik vizesi ile ABD’de ikamet hakkı kazanabilirsiniz.

Bu sene ekim ayın itibari ile başlayan Green Card Başvurusu Kasın ayına kadar başvuruları kabul edecektir. Dünya üzerinden en çok başvurunun yapıldığı ülkelerden biri Türkiye’dir. Tamamen ücretsiz olarak başvuruda bulunabileceğiniz Green Card Başvurusu DV Lottery’e ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır.

Sizlere bu yazımızda Green Card Başvurusu nasıl yapılır? Green Card Başvurusu şartları, Green Card Başvurusu formu hakkında bilgi vermeye çalışacağım. İşte Green Card Başvurusu hakkında tüm detaylar yazımızda.

Green Card Nedir?

Green Card diğer adı ile Yeşil kart ABD yerleşik olarak verilen göçmenlik kartıdır. Amerika Birleşik Devletler Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası uyarınca Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı ikamet ve çalışma hakkını sağlayan Green Card çekiliş ile verilmektedir.

Green Card ömür boyunca çalışma hakkı ve oturma izninin yanında bir çok sosyal hakka sahip olurlar. Oy kullanma harici tüm olanaklardan yararlanırlar. Oldukça fazla kişinin başvuruda bulunduğu Green Card her yıl 55 bin kişiye verilmektedir.

Amerika Birleşik Devletlerinde ailesi ile yerleşik olarak yaşama hakkı bulun Green Cart sahipleri ayrıca 5 yıl boyunca ikametgah ettiklerinde ABD vatandaşlığı hakkı kazanırlar.

Green Card Başvuru Şartları Nelerdir?

Green Card başvurusunda bulunacak kişilerin mutlaka bazı şartları taşıması gereklidir. Başvuruda bulunacak kişiler başvuru şartlarını taşımadıkları tespit edildiğinde başvuruları iptal edilecektir. 1 defa başvuruda bulunma hakkınız vardır. 1 den fazla başvuru yapıldığında tüm başvurularını iptal edilecektir. Ancak evli kişiler eşleri adına başvuruda bulunarak şanslarını artırabilir.

Green Card başvuru şartları ise;

 • Başvuru yapacak kişi en az lise veya dengi bir okul mezunu olması gereklidir.
 • Lise yada dengi bir okul mezunu değilse son 5 (beş) yıl içinde eğitim, tecrübe veya uzmanlık gerektiren bir ite çalışması gereklidir
 • 18 yaşından büyük olması gereklidir
 • İngilizce bilme zorunluluğu yoktur

Yukarıda şartları taşıyan 18 yaşından büyük herkes başvuruda bulunabilir.

Green Card Başvuru Tarihi

Amerika Birleşik Devletleri Freetown Büyükelçiliği tarafından yapılan resmi açıklamaya göre DV 2024 Green Card başvuru tarihi 5 Ekim – 8 Kasımolarak bildirilmiştir. Bu tarihler arasında herkes resmi site üzerinden başvuru işlemi yapabilir.

Green Card başvuru tarihi 5 Ekim – 8 Kasım olduğundan bu tarihler arasında başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru tarihi asla değiştirilmeyecek ve uzatılmayacaktır.

Green Card Başvuru Nasıl Yapılır?

Green Card başvuru nasıl yapılır hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Başvurular resmi site adresi olan www.dvlottery.state.gov üzerinden kabul edilmektedir. Başvurular İngilizce olarak yapılacağından mutlaka dikkatli olarak doldurmanayız gereklidir.

Green Card başvuru işlemleri https://dvprogram.state.gov/ adresi üzerinden yapılırken mutlaka başvuru yapacak kişinin kimlik bilgileri, ülke bilgisi, eş durumu ve fotoğrafı tam olarak istenen şekilde doldurulmalıdır.

ÖNEMLİ: Green Card başvuru İngilizce olduğundan mutlaka google çeviri kullanarak işleminizi yapınız. Yanlış cevap vermeniz başvurunuzun ret edilmesine neden olabilir.

Green Card Başvuru Formu

Green Card başvuru yapacak kişilerin en çok araştırdığı konulardan biride Green Card başvuru formu nasıl doldurulur sorusudur. Green card başvuru formu doldururken aşağıdaki hususlara mutlaka dikkat etmelisiniz<.

 • DV2024 Green Card resmi başvuruları 5 Ekim saat 19:00’da başlayacak, 8 Kasım saat 19:00‘da sona erecektir. Başvuru formumuzu doldurduktan sonra bilgileriniz ve fotoğrafınız dikkatlice kontrol edilip, resmi başvuru yapıldıktan sonra konfirmasyon sayfası sizinle paylaşılacaktır.
 • Çekilişe katılabilmek için en az lise mezunu olmanız gerekmektedir.
 • Başvuruda kullanılacak fotoğraf son 6 ay içinde çekilmiş, 600px boyutunda olmalı ve 240 Kb aşmamalıdır.
 • Lütfen formu İngilizce karakterler kullanarak ve BÜYÜK harflerle doldurun. (Ç, Ğ, İ, Ö, Ş, Ü harflerini kullanmayın)

Green Card Başvurusu Ne Zaman

Green card başvurusu resmi olarak açıklanan tarih 5 Ekim saat 19:00’da başlayacak, 8 Kasım saat 19:00‘da sona erecektir. Bu tarihler arasında başvurular herkese açıktır.

Green Card Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Green Card başvuru yapmak için bazı belgelere ihtiyacınız vardır. Green card başvuru için gerekli evraklar ise;

 • Taranmış Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Dijital olarak çekilmiş ve kaydedilmiş biyometrik fotoğraf – Taranmış olmamalıdır (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz, gözlüksüz)
 • Evliyseniz eşinizin ve varsa 21 yaşından küçük tüm çocuklarınızın dijital olarak çekilmiş ve kaydedilmiş biyometrik fotoğrafı – Taranmış olmamalıdır (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Anne ,baba ve çocukların bilgilerini içermelidir.)
 • İkametgah Belgesi (e –devlet şifrenizle www.turkiye.gov.tr web adresinden alabilirsiniz.)
 • Mezuniyet Belgesi (e –devlet şifrenizle www.turkiye.gov.tr web adresinden alabilirsiniz.)

Green Card Başvuru Sitesi

Green Cart başvurusu için resmi site adresi https://dvprogram.state.gov/ budur. İnternet üzerinden bir çok site başvuru hizmete ücretli olarak vermektedir. Ancak hiç bir ücret ödemeden ücretsiz olarak başvurunuzu verdiğim resmi site üzerinden yapabilirsiniz.

Green Card Başvurusu Nereden Yapılır

İnternetten online olarak green card başvurusunu yapabileceğiniz tek resmi site bulunmaktadır. Green Card başvuru işlemleri https://dvprogram.state.gov/ adresinden online olarak yapılmaktadır.

Green Card Başvurusu Ücretli Mi?

Green Card başvurusu resmi sitesinden ücretsiz olarak yapılmaktadır. Hiç bir ücret ödemeden ve para vermeden sizde hemen green card başvurusu yapabilirsiniz.

Green Card Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Green cart başvurusunda bulunacak kişilerin mutlaka dikkat etmesi gereken önemli hususları sizinle paylaşmak istiyorum. Green card başvuru yapacak kişiler;

 • Green card başvuru yapılacak site adresi değişti için güncel adres https://dvprogram.state.gov/ üzerindne başvurunuzu yapın
 • Bir çok firma başvuruların fotoğraftan dolayı elendiği söyleyerek sizden para koparmaya çalışmaktadır. Siz evde kendi videonuzu çekebilirsiniz. Aşağıda verdiğim video üzerinden inceleyerek fotoğraf çekmeniz mümkün.
 • 21 yaşından küçük tüm çocuklarınızın bilgisini ekleyebilirsiniz.
 • Başvuru esnasında sayfada çok fazla vakit kaybetmeyin bağlantı kopması yaşanabilir
 • Üniversite okuyan kişiler ve öğrenciler “some university courses” seçeneğini işaretleyebilir.
 • Başvuru günündeki medeni durumunuz, çocuk sayısı, eğitim durumunuz ne ise formu yazmalısınız
 • Mutlaka güncel fotoğraf çekmeniz gereklidir.
 • Başvuru için asla aracı firmalar para vermeyin kendiniz başvurunuzu yapabilirsiniz.

Green Card Başvurusunda Pasaport Zorunlu Mu?

Amerika Birleşik Devletleri green card çekiline katılmak isteyen bir çok kişi green card başvurusunda pasaport gerekli mi? ve green card başvurusunda pasaport zorlun mu? sorusunun cevabı araştırmaktadır.  5 Eylül’de başlayan başvurular için pasaport zorunluluğu bulunmaktadır.

Green Card Başvurusunda Fotoğraf Boyutu

Green Card başvurunuz için gerekli fotoğrafınızın boyut ve içerik bakımından belli kriterlere uyması gerekmektedir. Bu kriterlere uymayan bir fotoğrafın yüklenmesi, başvurunuzun kabul olmamasına sebep olabilir. Fotoğrafınızın sizin en son halinizi göstermesi adına son altı ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir.

Baş Boyut Standartları

Fotoğrafta başınızın, saçınızın üst tarafından boynunuza kadar olan bütün kısmı gözükmelidir. Uygun bir fotoğrafta başınızın boyu 25-35 mm olmalı ya da fotoğrafın %50-70’lik kısmını kaplamalıdır.

Fotoğraf Boyutları

Fotoğrafınız, 5x5cm boyutlarında ve kare olmalı, yani fotoğrafın eni ve boyu aynı uzunlukta olmalıdır. Fotoğrafın çözünürlüğü en düşük 600×600 piksel, en yüksek 1200×1200 piksel olmalıdır.

Baş Hizası

Başınızın hizası fotoğraf kalitesi için önemli bir unsurdur. Yüzünüzün tamamının görünmesi için fotoğraf çerçevesini ortalamalı, yüzünüzün tamamı kameraya dönük olmalı ve gözlerinizin açık olduğundan emin olmalısınız.

Fotoğrafın Arka Planı

Fotoğrafınızın arka planı desensiz ve beyaz olmalıdır. En iyi sonucu almak için fotoğrafınızı beyaz fonda çektiriniz.

Green Card Biyometrik Fotoğraf

Green Card Biyometrik Fotoğraf oldukç aönemlidir. Bir çok kişinin başvurusu hatalı fotoğraf yüzünden iptal edilmektedir. Green kart biyimetrik foroğraf çekilirken mutlaka aşağıdaki şartlara dikkat etmelisiniz.

 • Başvuru sahibi son 6 ay içinde çekilmiş tüm yüzü kaplayan bir fotoğraf getirmelidir. Tüm yüzü kaplayan fotoğraf direkt kameraya bakar şekilde çekilmiş olmalıdır.
 • Yüz, fotoğrafın yaklaşık yüzde 50’sini kapsamalıdır.
 • Fotoğrafın arka fonu beyaz renkte olmalıdır.
 • Fotoğrafın boyutları 50 mm x 50 mm olmalıdır ve baş fotoğrafın ortasında yer almalıdır. Saçın üst kısmından çenenin alt kısmına kadar olan baş mesafesi/uzunluğu 25 mm – 35 mm olmalıdır. Göz seviyesi de  fotoğrafın alt hizasından itibaren 28 mm – 35 mm olmalıdır.
 • Fotoğraf başvuran kişiyi açık şekilde tanımlamalıdır.
 • Fotoğrafta gözlük takılmamalıdır.Fotoğraf çerçevesiz basılmalıdır.Arka fonu desenli veya koyu renkli fotoğraflar kabul edilmez.

Green Card Başvurusu İçin İngilizce Şart Mı

Green cart başvuru için ingilizce şart mı sorusu başvuru yapacak bir çok kişinin merak ettiği soruların başında gelmektedir. Green kart başvurusu için ingilizce bilmek şart değildir. Green Card başvurunuz kabul olduktan sonra ücretsiz olarak ingilizce dil desteği verilecektir.

Green Card Başvuru Yaş Sınırı

Green Card başvurusu için resmi bir yaş sınırı yoktur. Ancak, başvuru sahibinin en az 18 yaşında olması gerekir.

17 yaşında olsanız bile, lise mezunuysanız veya son 5 yıl içinde uzmanlık gerektiren bir alanda en az 2 yıl çalışmış olursanız Green Card için başvurabilirsiniz.

Green Card Başvurusu Nasıl İptal Edilir

Green kart başvurusu yaptıktan sonra başvurunuz sisteme kaydeilecektir. Başvurunuzu yaptıktan sonra green kart başvuru iptalini yapmanız mümkün değildir. Başvuru yapmadan önce mutlaka dikkatli olarak işlem yapmalı ve emin olduktan sonra başvurunuzu göndermelisiniz. Başvuru iptal edip tekrar başvuru yapmanıza mümkün değildir.

Önceki senelerde green card başvuru yapan kişiler kesiklikle aynı fotoğrafı yüklememeleri gereklidir. Aynı fotoğrafı yüklemeniz başvurunuzun ret edilmesine neden olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu