Belediye Yardımları

Diyanet Vakfı Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

Diyanet Vakfı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Diyanet Vakfı her yıl yurt içi ve yurtdışına binlerce karşılıksız yardım eden kurumlardandır.  Vakıf öğrenciden ihtiyaç sahibi kişilere kadar herkese yardım etmektedir. Diyanet Vakfı tarafından verilen yardımların amacı fırsat eşitliğinin sağlanması ve ihtiyaç sahibi vatandaşların birazda olsa rahatlamasını sağlamaktır.

Aşağıdaki yazımızda Diyanet Vakfı tarafından verilen yardımlar, yardım başvurusunun nasıl yapılacağı, yardımların kimlere verileceği gibi merak edilen soruların cevabı yer almaktadır.

Diyanet Vakfı Hangi Yardımları Yapar?

Diyanet Vakfı ihtiyaç sahibi kişilere yardımlar yapmaktadır.  Vakıf tarafından yapılan yardımların neler olduğu vatandaşlar tarafından merak edilmektedir.  Aşağıda Diyanet Vakfı tarafından yapılan yardımlar ile ilgili detaylar yer almaktadır.

Yurtiçinde yapılan yardımlar

 • Burs yardımı
 • Gıda- erzak yardımı
 • Ayni ve nakdi yardımlar
 • Kurban yardımı
 • Afet ve acil durumlarda insani yardımlar
 • Alışveriş yardım kartı

Yurt dışında yapılan yardımlar

 • Savaş, afet ve acil durumlarda insani yardımlar
 • Gıda paketi ve iftar sofraları
 • Vekaletle kurban kesimi
 • Cami, mescit ve medrese projeleri
 • Su kuyusu projeleri
 • Dini ve sosyal hizmetlerin desteklenmesi
 • Dini ve sosyal hizmetlerin desteklenmesi
 • Burs yardımı

Diyanet Vakfı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Diyanet Vakfı tarafından verilen yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşlar yardım başvurusunun nasıl yapılacağını merak etmektedir.  Vâkıf tarafından verilen yardımlara başvuru yapmak oldukça kolaydır. Yardım başvuruları online olarak yapılmaktadır. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar kurumum resmi web sitesine giriş yaparak yardım talep formunu doldurmalıdır. Yardım talep formunu doldurduktan sonra ve gerekli belgeleri sisteme yükledikten sonra yardım başvuru işleminiz tamamlanacaktır.

Diyanet Vakfı yardım başvurundan bulunmak için https://tdv.org/tr-TR/iletisim/ linke tıklayarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Diyanet Vakfı Yardım Talep Formu

Diyanet Vakfı tarafından verilen yardımlara başvuru yapmak isteyen vatandaşların doldurması gereken formdur.  Yardım Talep Formunda yer alan sorular hangi yardıma başvuru yapılacağına göre değişmektedir.

Mesela burs yardım başvurusu yapan bir öğrencinin talep formunda okuduğu üniversite, birinci öğretip olup olmadığı gibi sorular yer alırken,  nakdi yardım başvurusu yapan kişinin talep formunda kişinin bakmakla yükümlü olduğu gibi sorular yer almaktadır.

Diyanet Vakfı yardımlarından faydalanacak olan vatandaşların yardım talep formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurması gerekmektedir.  Verilen bilgiler ilgili kişiler tarafından incelenmektedir. Yalan veya eksik beyanda bulunan kişiler Diyanet Vakfı yardımlarından faydalanamayacaktır.

Diyanet Vakfı Yardım Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Diyanet Vakfı’na yardım başvurusu yapan kişiler başvuru sonuçlarının nasıl öğrenileceğini merak etmektedir. Yardım başvurusu yapan vatandaşlar başvuru sonucunu online olarak kolayca sorgulayabilmektedir.

Yardım başvurusu online olarak iki farklı platformdan sorgulanabilmektedir. Bu platformlardan biri kurumun resmi web sitesi diğeri ise e-Devlet’tir. E-Devlet sisteminden sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yaparak başvuru talebini sorgulayabilmektedir. Kurumun web sitesinden sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar ise, siteye giriş yaparak T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapmalıdır.

Sorgulama işlemi yapılırken kişilerin seri numarası, aile kimlik numaraları gibi bilgilerde talep edilmektedir.

Diyanet Vakfı Yardımları Kimlere Verilir?

Diyanet Vakfı tarafından verilen yardımlar ihtiyaç sahibi, dar gelirli geçim sıkıntısı çeken vatandaşlara verilmektedir. Verilen yardımlardan gazi aileleri, şehit aileleri, bakıma muhtaç kişiler, eğitim hayatını devam ettirmekte sıkıntı çeken öğrenciler, engelli bireyler ve bakıma muhtaç olan kişiler faydalanabilecektir.

Diyanet Vakfı tarafından verilen yardımlar fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla verilmektedir. Yardımlardan faydalanan vatandaşların durumu bir nebzede olsa iyileşecek ve ihtiyaçlarını karşılayabilecektir.

Diyanet Vakfı para yardımı başvurusu için Diyanet Vakfı Nakdi Para Yardımı Başvurusu 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

Diyanet Vakfı Yardımları İçin Gerekli Belgeler

Diyanet Vakfı’na yardım başvurusu yapacak vatandaşlardan bazı belgeler talep edilmektedir. Talep edilen yardımlara göre istenilen belgeler değişiklik göstermektedir. Aşağıda vakıf tarafından yardım başvurusunda bulunan vatandaşlardan istenilen belgelerin listesi yer almaktadır.

 • İkametgah belgesi
 • Muhtardan alınacak fakirlik belgesi
 • Kimlik fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği

Yukarıda vakıf tarafından istenilen genel belgeler yer almaktadır. Belgeler yapılacak olan yardım başvurusuna göre değişmektedir.

Diyanet Vakfı Yardımlarından Faydalanma Şartları Nelerdir?

Diyanet Vakfı yardımlarından faydalanmak isteyen vatandaşların bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşların taşıması gereken şartlar aşağıda yer almaktadır.

 • Afet yaşamış veya eşini kaybetmiş olması
 • İhtiyaç sahibi olması
 • Çalışamayacak durumda olması
 • Bakıma muhtaç olması
 • Engelli olması ya da herhangi bir hastalığının olması
 • Gelir durumu alt seviyelerde olması
 • Eğitimini devam ettirmekte sıkıntı çeken öğrenciler

Yukarıda belirtilen yardım başvuru şartlarını yerine getiren vatandaşlar Diyanet Vakfı tarafından verilen yardımlardan karşılıksız olarak faydalanabilecektir.

Diyanet Vakfı Yardım Başvurusu İletişim

Diyanet Vakfı’na yardım başvurusunda bulunmak isteyen veya yardım başvuruları ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler 0312 416 90 00 numaralı iletişim hattını arayarak ya da +90 530 918 19 75 numaralı WhatsApp destek hattına yazarak merak ettiği konular ile ilgili bilgi edinebilecektir

Diyanet Vakfı’na bizzat giderek bilgi almak isteyen ve yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar Kültür Mahallesi Dr. Mediha Eldem Sokak No: 72/B 06420 Kocatepe / Ankara adresine giderek veya ikamet ettikleri bölgelerdeki Diyanet Vakfı Müdürlükleri’ne müracaat ederek başvuru yapabilecektir.

10 Yorum

 1. Çocuklarımı kiyafet yardım istiyorum hiç biş yok Çocuklarımı gidirm

  1. Merhaba hocam rahatsız ettiğim için kusura bakmayın ben kırtasiyeye yardım istiyorum kardeşlerim için

   1. bağlı bulunduğun kaymakamlıgının sosyal hizmetler müdürlüğüne git çocukların nüfus kağıdını götür orda form verecekler doldur durumunuz bozuk ise kırtasiye eğitim yardımı yapıyorlar hatta çok bozuk ise aile destek paketi yardımından faydalan bütün türk vatandaşlarına veriyorlr tabi ihtiyaç sahibi isen

 2. Merhaba hocam öğrenciyim bunun için maddi durumum çokta iyi olmadığı içim maddi yardım istiyorum

 3. Merhaba hocam ben kıyafet ve gıda yardımı istiyorum yardımla geçimimi saglıyorum yardımcı olursanız sevinirim

 4. Merhaba hocam üç çocuğum var ikisi öğrenci biri bebek okul masrafları bebek mama bez,çok zorlanıyoruz borç da var yardım istiyorum

 5. Mrb yeni evliyim eşim kaza geçirdi amaliyat li çalışamıyor evim kira kredi borcum var çok zor durumdayım lütfen bana yardım edin kaldım boyle ortada kimse yardım etmiyor

 6. Bende çok zor durumdayım evliyim üç çocuk annesiyim eşim çalışmıyor evim kira eşim böbrek hastası çalışamıyor çok zor durumdayız çocuklarıma ayakabı mott alamıyorum kıyafet ve gıda yardımı istiyorum yardımcı olurmusunuz bize sadece çocuklarım için çok zor durumdayım hiç bir yerden gelirim yok sizlırden allah razı olsun

 7. Okuyan öğrencim için bir miktar para ve mutfağın içinde mutfak masrafımı görecek kadar kurugidlarbir miktar para ihtiyacım var.kendim hiprtansiyonhastasiyim 16yıldır kızım ise astimallerjik hastası evim kira 2tane okuyan bebem var.kalpten anju oldum.ilaç kullanıyorum son2yildirda sedef hastalığından dolayı tedavi görüyorum.Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim

 8. 3çocuk annesiyim kirada oturuyorum 1çocuğum okula gidiyor 2çocuğum küçük bezliyorum çocuklarımıza yetemiyoruz sizden yardım istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu