Sosyal Yardımlar

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Yardımları Nelerdir? Telefon Numarası

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Yardımları Nelerdir? İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına başvurmayı düşünen kişilerin bizzat gidebilecekleri Edirnekapı Sosyal Hizmetler; muhtaç vatandaşlara birçok ayni ve nakdi yardımlar yapıyor.

İBB yardımlarından yararlanmak isteyen ve Edirnekapı Sosyal Hizmetler başvuru noktasına yakın bir yerde ikamet eden İstanbullu ihtiyaç sahipleri; sosyal hizmetlere giderek, burada yardım başvuru formu doldurmak suretiyle yardımlardan faydalanabiliyorlar.

Herhangi bir maddi güvencesi olmayan, geçim sıkıntısı çeken vatandaşların gıda yardımı, eğitim yardımı, giysi ve eşya yardımı gibi birçok yardımlardan faydalanabilmelerine olanak tanıyan Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü; 2024 yılında da muhtaç kişilere yardım eli uzatıyor.

Bu yazımızda kısaca Edirnekapı Sosyal Hizmetler tarafından yapılan sosyal yardımlar nelerdir? Edirnekapı Sosyal Hizmetler yardım başvurusu nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi İstanbul il sınırlarında ikamet eden vatandaşlar; İBB sosyal yardımlarına başvurmak için Edirnekapı başvuru noktasına gidebiliyorlar.

İBB yani Edirnekapı Sosyal Hizmetler tarafından yapılan yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Para yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • İstanbulkart sosyal destek kartı yardımı
 • Aşevi yardımı
 • Sıcak yemek dağıtımı
 • Eşya yardımı
 • Giysi yardımı
 • Kira desteği
 • Bebek bezi ve bebek maması desteği
 • Yeni doğan bebek paketi yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Öğrenciler için burs yardımı
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker, şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Engelli vatandaşlar ve kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Evde yaşlı bakım hizmeti
 • Sağlık yardımı
 • Tıbbi malzeme ve cihaz yardımı
 • Tersine göç yardımı
 • Diğer yardımlar

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne giden ihtiyaç sahipleri; yararlanabilecekleri İBB sosyal yardım türlerini sosyal yardım başvuru formunda görebiliyorlar.

İhtiyaç sahipleri; sosyal yardım başvuru formunda yer alan yardımlara başvurabiliyorlar.

Yani muhtaç vatandaşlar; aynı anda birden çok yardıma başvurabiliyorlar.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü; para yardımı dahilinde muhtaç ve işsiz İstanbullu vatandaşlara tek seferli ya da düzenli olarak nakdi yardım yapabiliyor.

Kırtasiye yardımı dahilinde muhtaç ailelerin ilköğretim ve lise çağındaki öğrencileri için kalem, kitap, defter vb. kırtasiye malzemeleri dağıtabiliyor. Bazen de öğrencilerin anne ya da babalarına çocuklarının kırtasiye ihtiyaçlarını karşılamaları noktasında bir miktar para yardımında bulunabiliyor.

Kış aylarında ısınma giderlerini karşılamakta zorlanan ve maddi yetersizlik yaşayan yoksul vatandaşlar; Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü başvuruları kabul edildiği takdirde her ay kış ayları yaklaştığında kömür, odun vb. yakacak malzemeleri ev adreslerinde teslim alıyorlar.

Evinde oturacak mobilyası ve eşyası olmayan muhtaç kişiler ise hayırseverler tarafından bağışlanan koltuk, dolap, çamaşır makinesi vb. malzemelerin sahibi olmak adına Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurabiliyorlar.

Kendisine bakacak kimsesi olmayan, kendi temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan yaşlı vatandaşlar ise evde yaşlı bakım hizmeti alabiliyorlar.

Evde yaşlı bakım hizmeti dahilinde Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından görevlendirilen yetkililer; düzenli olarak yani belirli aralıklarla yaşlı kişilerin evlerine gidiyor ve onların periyodik sağlık kontrollerini yapıyor. Aynı zamanda yaşlı ve engelli bireylerin saç, sakal, bıyık kesim vb. işlemlerini de ücretsiz bir şekilde gerçekleştiriyorlar.

İstanbul il sınırlarında ikamet eden muhtaç vatandaşlar; İstanbulkart isimli sosyal destek kartına başvurmak adına da Edirnekapı başvuru noktasına gidebiliyorlar.

Başvurusu onaylanan kişiler; İstanbulkart’larına yüklenen limitler dahilinde İBB anlaşmalı marketlere gidebiliyor ve bu marketlerde kartlarını post cihazlarına okutmak suretiyle kartlarındaki limitler ile alışveriş yapabiliyorlar.

Engelli vatandaşları ve kronik hastaları da unutmayan Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü; İBB bütçesi dahilinde bu vatandaşlara tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, baston, havalı yatak vb. medikal cihazları ücretsiz bir şekilde armağan ediyor.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü; bütçesi dahilinde her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında yoksul ailelerin çocuklarına okul önlüğü, okul çantası, ayakkabı, bot, mont vb. malzemeler de dağıtıyor.

Evlerinin bakım, onarım ve tamirat vb. ihtiyaçlarını bile karşılayamayan ailelerin evlerinin boya, badana, çatı onarım vb. işlemlerini ücretsiz olarak karşılıyor.

Yeni doğum yapan anneler için özenle hazırladığı Yeni Doğan Bebek Paketi dahilinde annelere çocuklarının bakımında kullanmaları için bebek bezi, bebek maması, bebek battaniyesi vb. malzemelerden oluşan hediye paketleri hediye etmekten de geri kalmıyor.

Deprem, sel, yangın, su baskını gibi kazalar ya da afetler yüzünden çalışma gücünü kaybeden ya da maddi durumu kötüleşen kişiler; Edirnekapı sosyal yardım başvuru noktasına giderek, burada gıda yardımı, kira desteği, para yardımı gibi yardımlara başvurabiliyorlar.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne giderek, burada başvuru formu doldurmak suretiyle İBB sosyal yardımlarına başvurabiliyorsunuz.

Ön başvuru işleminizi ise e-devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden ön başvuru işleminizi gerçekleştirmek adına hemen https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz tüm İBB sosyal yardım türlerini başvuru formundaki ‘sosyal yardım türleri’ seçeneğine tıkladığınızda görebilir ve ihtiyaç duyduğunuz tüm yardımlara başvurabilirsiniz.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Yardım Başvuru Sorgulama

Edirnekapı başvuru noktasına yapılan tüm başvurular; daha sonra İBB tarafından değerlendirmeye alınıyor.

İBB; başvuru sahibi tarafından teslim edilen belgeleri ve başvuru formunu inceleyerek,  yardım edeceği kişilere dair bir liste hazırlıyor.

Bu noktada İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanlarından oluşan değerlendirme kurulu, üyelerinin salt çoğunluğu doğrultusunda en ihtiyaç sahibi aileleri tespit ederek, bu ailelere yardım etme kararı alıyor.

Başvurular; yoğunluk durumuna göre birkaç hafta içerisinde sonuçlanabileceği gibi 4-5 ay gibi daha uzun bir sürede de sonuçlanabiliyor.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne giderek ve burada başvuru formu doldurarak, gerçekleştirdiğiniz başvurularınızın kabul edilip edilmediğini e-devlet üzerinden kolaylıkla görüntüleyebiliyorsunuz.

Yukarıda bahsettiğimiz link üzerinden aynı zamanda başvurularınızın sonucunu da takip edebiliyorsunuz.

Alternatif olarak ALO153 İBB Beyaz Masa hattını aramak suretiyle de başvuru sonucunuzu öğrenebiliyorsunuz.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yapılan sosyal yardımlarla ilgili olarak ayrıntılı bilgi edinmek adına ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Alternatif olarak Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne ait olan 0212 449 74 00 telefon numarasını arayabilir, yetkili kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler başvuru noktası; Eyüpsultan Belediyesi sınırlarında yer aldığından belediyeye ait olan 444 3 000 telefon numarasını da arayabilirsiniz.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Edirnekapı sosyal hizmetler başvuru adresine giderek, burada para yardımı dahil tüm sosyal yardımlara başvurabiliyorsunuz.

İBB para yardımına e-devlet üzerinden de başvurma şansınız bulunuyor. E-devlet başvurularınız; ön başvuru olarak kabul ediliyor.

E-devlet üzerinden para yardımına başvurmak için yukarıda da sizlerle paylaştığımız https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıkladıktan sonra önce Uygulamaya Git seçeneğine tıklamalısınız.

Daha sonra yeni açılan sayfada başvurmak istediğiniz belediyeyi seçmelisiniz. Bu noktada İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni işaretleyebileceğiniz gibi ikametgahınızın bulunduğu yerdeki ilçe belediyesini de seçebilirsiniz.

Sonraki aşamada gelir, gider, meslek, aylık kazanç vb. formda size yöneltilen soruları yanıtlamalısınız.

Son olarak formun alt kısmındaki sosyal yardım türleri arasından ‘Nakdi yardım(para yardımı) ‘ seçeneğine dokunmalısınız.

Dilerseniz; gıda ve erzak yardımı, kırtasiye yardımı vb. diğer yardımları da işaretleyebilirsiniz.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Para Yardımı Sorgulama

ALO153 İBB Beyaz Masa hattını arayarak, para yardımı başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz.

Alternatif olarak Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne ait olan 0212 449 74 00 telefon numarasını arayabilirsiniz.

İBB para yardımı ve diğer sosyal yardımlarına, yardım başvuru şartlarına, başvuru için gerekli belgelere ve yardımlardan yararlanıp yararlanamayacağınıza dair bilgi edinmek adına Eyüp Belediyesi’ne ait olan 444 3 000 numarasını da çevirebilirsiniz.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Yardım Başvuru Formu

Edirnekapı Sosyal Hizmetler yardımlarına başvuran kişilerin mutlaka doldurmaları gereken başvuru formunda kişilere gelirlerine, giderlerine, mesleklerine, hanedeki kişi sayılarına, hanedeki çalışan kişi sayılarına yönelik sorular yöneltiliyor.

Başvuru sahiplerinin yanıtladıkları sorular doğrultusunda sosyal hizmetler müdürlüğü; yardım edeceği muhtaç aileleri tespit ediyor.

Bu yüzden de yardımlara başvuran kişilerin mutlaka başvuru formunda mesleklerine, giderlerine ve kazançlarına dair doğru bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Formda gerçek olmayan bilgiler paylaşan ve İBB yardımlarından faydalanan kişiler, daha sonra bu durumun İBB tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Bu kişilerin aldıkları yardımların nakdi güncel karşılıklarını faizleriyle ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar hakkında ise yasal süreç başlatılıyor. Yani bu kişilere İBB tarafından dava açılıyor.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü sosyal yardımlarından öncelikli olarak işsiz ve muhtaç vatandaşlar faydalanabiliyorlar.

İBB yardımlarından sadece İstanbul il sınırlarında ikamet edenler yararlanabiliyorlar.

Muhtaçlık sınırı altında yaşayan kişiler yani hane halkı kişi başı düşen aylık net kazancı, asgari ücretin 1/3’ünün üstünde olmayanlar da yardımlara başvurabiliyorlar.

İBB yardımlarından kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Muhtaç ve işsiz vatandaşlar
 • Dar gelirli ve yoksul vatandaşlar
 • Muhtaç asker, şehit ve gazi yakınları
 • Kimsesizler ve düşkünler
 • Afetzedeler
 • Yoksul çocukların eğitim çağındaki çocukları
 • Engelliler
 • Kronik hastalar
 • Dul kadınlar

Yardımlar; işsizlere, yoksullara, engellilere, çalışmasına engel bir kronik hastalığı olanlara, dul kadınlara ve dar gelirli vatandaşlara yapılıyor.

Dul kadınlara yapılan yardımlarda dul kadınların velayetindeki çocuklar da göz önünde bulunduruluyor.

Dul kadınların çocukları için eğitim yardımı, kırtasiye yardımı, burs yardımı gibi birçok yardım yapılıyor.

İBB yardımları; İBB bütçesine göre tek seferli ya da birkaç seferli olabileceği gibi düzenli de olabiliyor.

Yapılan yardımların sürekliliğinde ve miktarında yardım edilen kişinin ve ailesinin muhtaçlık durumu da belirleyici oluyor.

Üzerine kayıtlı ev, arsa, tarla vb. gayrimenkulü ya da araba vb. değerli menkulü olduğu tespit edilenlere ise yardım yapılmıyor.

Edirnekapı Sosyal Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Başvuru esnasında İBB yardımlarına başvuran kişilerden birtakım genel ve özel belgeler talep edilebiliyor.

Talep edilen bu belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kira sözleşmesi
 • Gelir belgesi
 • Mal beyanı
 • Yeni doğan çocuklar için kimlik kartı ve doğum belgesi
 • Eğitim çağındaki çocuklar için öğrenci belgesi
 • Engelliler için 2024 engelli raporu
 • Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu
 • İşsiz vatandaşların SGK’dan almaları gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge

Başvurusu kabul edilen kişilerden yani hak sahibi vatandaşlardan özel durumlarına göre de belgeler istenebiliyor.

Örneğin, eşi vefat eden ve çocuklarının bakımını üstlenen dul kadınların ölen eşlerine dair ölüm belgesi teslim etmeleri gerekebiliyor.

Aynı zamanda talep edilen belgeler; başvurulan sosyal yardım türüne göre de değişiklik gösterebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR >>>> Edirnekapı Sosyal Hizmetler Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Adres

Beylerbeyi caddesinde yer alan Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü; Edirnekapı Mezarlıklar Müdürlüğü’nün hemen bitişiğinde bulunuyor.

Edirnekapı başvuru noktasına Marmaray’ı kullanarak, gidebiliyorsunuz.

Aynı zamanda M1A ya da M1B metroya binerek ya da A-15 veya B-46 dolmuşlarıyla da sosyal hizmetler müdürlüğüne gidebilme şansınız bulunuyor.

Adres:

Topçular, Bostanlı Aralığı, 34055 Eyüp/Eyüpsultan/İstanbul

Telefon:

0212 449 74 00

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü; Tersine Göç Yardımı Yapıyor!

İş bulmak, yeni bir yaşam kurmak vb. hayallerle İstanbul’a yerleşen ancak İstanbul’da umduğunu bulamayan vatandaşlara da yardımcı olmayı unutmayan İBB; ‘tersine göç yardımı’ kapsamında yoksul ve muhtaç vatandaşların köylerine ya da memleketlerine geri dönebilmeleri adına onlara maddi yardımda bulunuyor.

Tersine göç yardımı kapsamında ihtiyaç sahiplerine nakliye yardımının yanı sıra bir miktar da para yardımı yapıyor.

İBB’nin tersine göç yardımına Edirnekapı başvuru noktasına giderek başvurabiliyorsunuz.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Telefon Numarası

Edirnekapı Sosyal Hizmetler iletişim numaraları ve telefon numarası için Edirnekapı, Üsküdar (Selimiye) ve Büyükçekmece’deki (iletişim noktası) Sosyal Yardım Birimine veya 444 00 93 telefon numarasını arayabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu yapanların araştırılmasını yaptıktan sonra uygun gördüğü ailelere maddi yardım vermektedir.

İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı

Bahriye Üçok Mahallesi Mimar Basri Mete Sk. (Airport AVM Arkası)
Bakırköy / İstanbul
Tel: 444 00 93 – Fax: 0212 588 36 00

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü
Bahriye Üçok Mahallesi Mimar Basri Mete Sk. (Airport AVM Arkası)
Bakırköy / İstanbul
Mail: [email protected]
Tel: 444 00 93 – Fax: 0212 588 36 00

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü
Topçular Mah. Beylerbeyi Cad. Bostanaralığı Sk. (İETT Garaj Yanı)
Eyüp – İstanbul
Tel: 0212 449 7400 – Fax: 0212 449 7420

Bu yazımızda İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Edirnekapı nerede? Edirnekapı sosyal yardımları nelerdir? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de belediyenizden sosyal yardım alıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

2 Yorum

 1. 3 çocuğumuz var 2si okuyor maddi durumumuz el vermiyor yardıma muhtacım kiradayım lütfen yardımcı olun 🙏🏻🙏🏻

 2. Herhangi bir sosyal güvencem Yok tek çalışıyorum eşim gebe olduğu için çalışmaya elverişli değildir kirada oturuyorum faturalarını ve kiramı ödeyemiyor çok zorlanıyorum eşim doğum yaptığı zaman kiraları ödemem gibi bir gelirim yok yardımlarınızı bekliyorum tşk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu