Engelli

Evde Bakım Maaşı E-Devlette Görünmüyor?

Evde Bakım Maaşı E-Devlette Görünmüyor; Evde bakım maaşı, 18 yaşını doldurmamış ancak engelli olan bireylerin bakımlarını üstlenen kişilere devlet tarafından verilen bir ödenektir. Bu ödenek zaman zaman farklı nedenlere bağlı olarak kesilebilir ya da e-devlet kapısı sorgulamalarında görünmeyebilir.

Evde bakım maaşı e devlette görünmüyor ise ne yapmalısınız? Evde bakım maaşının kesildiğini nasıl öğrenebilirsiniz? Tüm merak ettiğiniz soruları bu yazımızda cevaplamaya çalışacağız.

Evde Bakım Maaşı E-Devlette Görünmüyor Neden?

Evde Bakım Maaşı Neden E-Devlette Görünmüyor 2024; E-devlet sorgulamalarında evde bakım maaşının görüntülememesi muhtemel bir durum olmakla birlikte söz konusu maaşı alan vatandaşların da zaman zaman yaşadığı bir sorundur.

E-devlet sistemi üzerinde evde bakım maaşının görünmesinin yaygın nedeni genellikle ödeme güncellemelerinde meydana gelen aksaklıklardır. Genel olarak her ay ödeme zamanından ortalama 5 gün önce tüm hak sahiplerinin ödeme bilgilerinin güncellemesi yapılır. Ancak bu güncellemeler aksadığı takdirde

E Devletten Engelli Maaşı Yattı mı Diye Nasıl Bakılır?

TC no ile evde bakım maaşı sorgulama işlemini e devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. E devlet evde bakım maaşı sorgulaması yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

  • E Devlet kapısı web sitesine girin, TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapın.
  • Web sitesinin ana ekranında bulunan arama kutucuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazarak arama yapın.
  • Arama yaptığınızda şahsınıza ait olan evde bakım ödeme bilgisi ekrana gelecektir.

E devlet sistemi üzerinden evde bakım maaşı sorgulaması sadece ödeme sahibi olan alıcılar tarafından yapılabilmektedir.

Evde Bakım Maaşı E Devlet Kayıt Bulunamadı Ne Demek?

Evde bakım maaşı e-devlet kayıt bulunamadı sorunu zaman zaman karşılaşılan bir durumdur. E devlet sisteminin bu hatayı vermesinin genel sebebi bilgilerin güncel olmamasıdır. Genel olarak ödeme gününe kadar hak sahiplerinin tüm ödeme bilgileri güncellenir ve bu süre 3 ila 5 iş günü sürer. Bu süre zarfı içerisinde e-devlet sisteminden evde bakım maaşı sorgulaması yaptığınızda arama sonucunda “ödeme güncelleme döneminde evde bakım maaşı kayıt bulunamadı” mesajı ekrana gelir.

Evde Bakım Maaşı Yatmadı Nereden Öğrenebilirim?

Evde bakım maaşınızın yatıp yatmadığını farklı yollardan öğrenebilirsiniz. Bunun ilk yolu e-devlet sisteminden sorgulama işlemidir. E-devlet üzerinden yukarıda anlattığımız şekilde evde bakım maaşınızın yatıp yatmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Evde bakım maaşınızın yatıp yatmadığını sorgulamanızın bir diğer yolu ise ALO 144 hattıdır. ALO 144, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım ve destek hattıdır. ALO 144 numaralı hattı arayarak yetkiliyle bilgilerinizi paylaşarak evde bakım maaşınızın neden yatmadığını ya da yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Kesildiğini Nasıl Öğrenebilirim?

Evde bakım maaşı, birçok sebebe bağlı olarak kesilebilmektedir. Maaşınız yatmadıysa, nedenini merak ediyorsanız ya da kesilmesinden şüpheleniyorsanız kesilip kesilmediğini sorgulamak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı destek ve yardım hattını arayabilirsiniz. ALO 144 destek ve yardım hattı, Aile ve Sosyal Yardım Bakanlığı’nın engelli ödemeleri ve sorunları için vatandaşlara yardım etmek amacıyla kurulmuş destek hattıdır.

Evde Bakım Maaşı Bu Ay Ne Zaman Yatar?

Evde bakım maaşı; vatandaşlara Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün, ilçelerde ikamet eden vatandaşlara ise Sosyal Hizmet Merkezlerince belirlenen ödeme planlamasına göre yapılır. Genel olarak her ayın 10’u ila 15’i arasında evde bakım maaşı alanların hesaplarına ödemeler yapılır.

Her ayın 10. ile 15. günleri arasında yatan evde bakım maaşları son yapılan düzenlemelere göre hak sahiplerinin hesaplarına her ayın 19. gününü 20. gününe bağlayan gece 00.00’dan sonra yatırılmaktadır. Kısacası, evde bakım maaşlarının yatırıldığı tarih ve saatler ödeme bilgilerinin güncellemesi zamanına göre değişkenlik gösterebilir.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu 2024?

Tüm maaşlar ve ödenekler gibi evde bakım maaşı tutarı da devlet tarafından her yıl yeniden düzenlenmektedir. 2024 yılının başında yapılan düzenlemeler ile evde bakım maaşı 5097 TL olarak güncellenmiştir. Ayrıca yetkililerden gelen açıklamalara göre 2024 Temmuz ayında yapılacak olan güncelleme ile %40 oranında zam yapılacağı ve evde bakım maaşının 6.000 TL’nin üzerine çıkacağı öngörülmektedir.

Haksız Yere Evde Bakım Maaşı Alanlar Şikayet Edilmeli mi?

Evde bakım maaşı alan ancak haksız yere bakım maaşı alan vatandaşları bu duruma şahit olan vatandaşların şikayet etme hakkı vardır. ALO 183 hattı; bakanlığın şiddet, sosyal yardımlar, evde bakım aylığı, istismar ve ihmal gibi durumlarda vatandaşların mağduriyetleri anında bildirebilmeleri için oluşturduğu ALO 183 şikayet WhatsApp hattıdır.

Evde bakım maaşı, engelli ya da sakat bireylerin bakımları için ödenen bir maaştır. Dolayısıyla da haksız yere evde bakım maaşı alan ya da maaş aldığı halde sorumluluklarını yerine getirmeyen kötü niyetli insanlara tanıklık eden vatandaşlar şikayetlerini ALO 183 hattına bildirebilmektedir. Şikayetler sonrasında yetkililer ivedilikle inceleme sürecini başlatacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu