Engelli

Sağlık Kurulu Raporu E-Devlete Ne Zaman Düşer?

Sağlık Kurulu Raporu E-Devlete Ne Zaman Düşer? Sağlık durumunun belgelenebilmesi için resmi bir belge olan sağlık kurulu ya da diğer adıyla heyet raporu son derece önemlidir. Artık günümüzde tüm kamu kurumu işlemlerinin yapıldığı e-devlet sisteminde de sağlık kurulu raporu görüntülenebilmektedir.

Bizler de bu yazımızda sizlere Sağlık kurulu raporu e-devlete ne zaman düşer? Kaç günde belli olur? başta olmak üzere merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını vermeye çalışacağız.

Sağlık Kurulu Raporu Nedir?

Bireyin sağlık durumunun resmi olarak belgelendiği ve tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından verilen resmi belgeye “Sağlık Kurulu Raporu” tanımlaması yapılır. Sağlık kurulu raporu, memurların izin almak için ihtiyaç duyabileceği bir belge olabilmekle birlikte bazen de doğuştan sonra sonradan gelen engellilik durumlarını belgelemek için de kullanılabilir.

Her ne kadar sadece engellilik gibi durumlarda veriliyor gibi algılansa da tam aksine sağlık kurulu raporu, engel durumlarının yan sıra birçok hastalıklar karşısında da sağlık kurulu tarafından verilebilmektedir.

Sağlık Kurulu Raporu Kaç Günde Belli Olur?

Hastalık, kaza ya da engellilik gibi farklı nedenlerden dolayı sağlık kurulu raporu almak isteyen bireylerin öncelikle tam teşekküllü bir hastaneye giderek sağlık kurulu muayenesinden geçmesi gereklidir. Farklı dallarda uzman olan hekimlerin bulunduğu sağlık kurulu, hastayı ayrı ayrı muayene eder ve daha sonrasında sağlık kurulu raporu alınır.

Söz konusu rapor, teferruatlı bir rapor olmakla birlikte aynı zamanda resmi belge özelliği taşıdığından dolayı aynı gün alınabilecek bir rapor da değildir. Bu doğrultuda tam teşekküllü hastaneden bir sağlık raporu ortalama 7 iş günü içerisinde belli olmaktadır. Genellikle sağlık raporunun belli olması 4 iş gününü bulsa da yoğunluk ve benzeri gibi durumlardan dolayı bu süre 7 iş gününe kadar çıkabilir.

Sağlık Kurulu Raporu E Devlette Görünür mü?

Tam teşekküllü devlet hastanelerinden ya da özel hastanelerden alınabilen sağlık kurulu raporunu e-devlet sistemi üzerinden de basit bir sorgulama sayesinde görüntüleyebilmeniz mümkündür. Ancak aldığınız sağlık raporunun e-devlet sistemi üzerinden görüntülenebilmesi için bir süre beklemeniz gerekebilir.

Sağlık Kurulu Raporu E-Devlete Ne Zaman Düşer?

Verilen rapor e devlette ne zaman görülür? sorusu birçok vatandaş için merak edilen sorular arasında yer alıyor. Sağlık kurulu taraması sonucunda almış olduğunuz sağlık kurulunu raporunu belirli bir süre geçtikten sonra e-devlet sistemi üzerinden görüntüleyebilir hatta yazdırarak çıktısını alabilirsiniz.

Sağlık kurulu raporu ilk olarak doktor tarafından düzenlenir. Daha sonrasında doktor tarafından düzenlenen sağlık kurulu raporu, hastane sekterliğine ulaştırılarak işleme koyulur. Rapor, e-devlet sistemine ise işleme konulduktan sonra yüklenir. Bu süreç ise ortalama 5 ila 7 iş günü kadar sürer.

Heyet Raporunun Sonucunu Nasıl Öğrenebilirim?

Heyet raporu sonucunuzu farklı yöntemlerle eğer raporunuz çıkmış ise kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Heyet raporunuzun sonucunu kolayca öğrenebileceğiniz yöntemlerin başında sağlık kuruluna girdiğiniz hastane ile iletişime geçmek gelir. Hastaneyi arayarak ya da direk hastaneye giderek heyet raporunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

Heyet raporu sonucunuzu hızlı ve kolay öğrenebilmenizin bir diğer yolu ise e-devlet heyet raporu sorgulama yapmaktır. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra eğer raporunuz e-devlete düşmüş ise raporunuzu e-devlet kapısından hızlı bir şekilde sorgulayabilir, sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Sağlık Raporu Sorgulama

E Devlet Sağlık Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet sistemi üzerinden sağlık raporu sorgulamasını hızlı bir şekilde yapabilmek için ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/ adresine gidin, T.C kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak e devlet kapısına giriş yapın.

Giriş işlemini tamamladıktan sonra arama kutucuğuna “Sağlık Raporu Sorgulama” yazın. Arama yaptıktan sonra çıkan sonuçlar sizi doğrudan sorgulama yapacağınız ekrana götürecektir. Yönergeleri doğru şekilde izlediğinizde karşınıza adınıza düzenlenmiş olan sağlık kurulu raporu örneği gelecektir.

Engelli Raporu E-Devlette Görünmüyor

Engelli raporu e devlette görünmüyor sorunu zaman zaman vatandaşların yaşadığı bir sorundur. Ancak bu durum bir sorundan ziyade sürecin işleyişine bağlı bir durumdur. Yani şöyle ki; sağlık kurulu tarafından hazırlanan engelli raporu, ilk olarak raporu veren hastanenin sekreterliği tarafından işleme konulur. Daha sonrasında ise e-devlet sistemine yüklenir ki bu süreç 7 iş gününe kadar uzayabilir. Dolayısıyla da eğer e-devlet sisteminde engelli raporunuzu görüntüleyemiyorsanız muhtemelen raporunuz henüz e-devlet sistemine düşmemiş demektir.

E-İmzalı Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporu Nedir?

Sağlık kurulu raporu ya da diğer adıyla sağlık durumu bildirim raporu, tam teşekküllü olan özel klinikler ya da hastaneler tarafından verilmektedir. Söz konusu sağlık raporu, eğer elektronik ortamda oluşturulmuş ise elektronik ortamlarda oluşturulan raporlarda e-imza kullanılır. Dolayısıyla da bu raporlara “E-İmzalı Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporu” tanımlaması yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu