Sosyal Yardımlar

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Nedir? Ne Zaman Yatar? İletişim Numarası

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Nedir? Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Nasıl İptal Edilir? Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Numarası, Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Nasıl Yapılır? Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti E-Devlet, Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Ödemesi Ne Zaman Yatar? Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Kaç Günde Belli Olur? detayları yazımızda.

14Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Nedir? Sosyal yardım başvuru hizmeti gerek belediyelerin gerek vakıfların belli dönemlerde, belli dezavantajlı kesimleri desteklemek için açtığı yardım programlarının genel ismidir. Düşük gelir yardımı veya sosyal yardım başvuru hizmeti, kamu yardımı için başvuru sürecini ifade eder. Düşük gelirli her aile düşük gelirli yardımından yararlanabilir.

Bu programlar genellikle gıda yardımı, yakacak yardımı, giysi yardımı, eğitim masrafları yardımı, kırtasiye yardımı, eşya ve para yardımı, afetzedelere yapılan sosyal yardımlar, kimsesiz kalmış kişilere yapılan yardımlar, dul kadın ve yetimlere yapılan sosyal yardımlar ve engelli bireylere yönelik yardımları kapsar.

Bu yardımlar özellikle muhtaçlık aylığı verilecek, dar gelirli aileler hedef alınarak yapılır. Vakıflar tarafından yapılan yardımlar genellikle burs, fakirlik maaşı, aşevi ve gıda şeklindedir. Kazandıkları ücret aylık giderlerini karşılayamayan kişiler Vakıflar Genel Müdürlüğüne giderek ya da online başvuru formu doldurarak yardım talep edebilirler.

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Nedir?

Sosyal yardım başvuru hizmeti nedir sorusuna cevap vermek gerekirse Sosyal yardım başvuru hizmeti maddi zorluk çeken ailelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen maddi yardımlardır. Maddi zorluk çeken aileler Sosyal yardım başvuru hizmetine başvuruda bulunarak maddi yardım alabilirler.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti

Sosyal yardım başvuru hizmeti üzerinden yardım başvuru, para yardımı yada doğalgaz yardımı başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları takip ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Sosyal yardım başvurusu e-devlet yeni başvuru için;

 • Telefondan yada bilgisayardan e-devlet sitesini veya uygulamasına açın
 • Açılan sayfada sizden kimlik doğrulaması talep edilecektir
 • Kimlik doğrulama işlemi için T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girerek ‘Giriş’ butonuna basın. (Eğer bir e-Devlet şifresine sahip değilseniz size en yakın PTT şubesine giderek bir e-Devlet şifresi temin edebilirsiniz.)
 • E-Devlet ana sayfasının en üstünde bulunan arama butonuna basarak ilgili alana ‘Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti (Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı)’ yazıp arama yapınız
 • Dilerseniz bu linke https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayarak direk sosyal yardım başvuru hizmeti sayfasına giriş yapabilirsiniz.
 • Açılan sayfada sağ köşede bulunan YENİ BAŞVURU yazısına tıklayınız
 • Yeni açılan sayfada bulunan bilgilendirme yazısını okuyup onaylanınız
 • Başvuru yazısını tıklayıp yeni açılan sayfada bulunan formu detaylı olarak inceleyip doldurunuz
 • Formu doldururken mutlaka detaylı okuyup doğru şekilde doldurmanız gereklidir

Aile Destek Programı Nedir?

Aile destek programı kapsamında, yardıma muhtaç ailelere 12 aylık süre içerisinde nakit desteği sağlanması planlanmaktadır. Burada genel şart, hane içerisinde kişi başına düşen gelirin belli bir tutarın altında olmasıdır. Bu şart sağlandıktan sonra söz konusu gelirin girdiği aralığa göre 4 farklı tutarda nakit desteği yapılır. Aile destek programı içerisinde değerlendirilecek olan başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına iletilir ve orada hanedeki kişilerin sosyoekonomik profilleri ve gelir düzeyleri incelenir.

Eğer bu inceleme sonucu hane 3294 sayılı Kanun kapsamına alınırsa, alındığı dönemden bir sonraki ödeme periyodunda aile destek programı ödemelerine dahil edilir. Eğer kişi başına düşen aylık gelir 1833,45 TL’den az ve 1372,30 TL’den çoksa 850 TL’lik bir yardım yapılır. 1372,30 TL ve altı, 911,15 TL üzeri hanelere 950; 911,15 TL ve altı, 450 TL üzeri hanelere 1.100 TL; 450 TL ve altı hanelere 1250 TL yardım yapılır.

Ayrıca geçtiğimiz haftalarda aile destek programının kapsamı genişletilmiştir. Bu genişleme ile “Çocuk Destek Bileşeni” yardımlar içerisine dahil edilmiştir. Hanede 1 ya da 2 çocuk varsa 350, 3 çocuk varsa 450, 4 çocuk varsa 550, 5 veya üzeri çocuk varsa 650 TL ek ödeme gerçekleştirilecektir.

İsteyen kişiler e-devlet üzerinden kolaylıkla sosyal yardım bilgilerinin sorgusunu yapabilmektedir: https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Formu

Sosyal yardım başvuru hizmeti formu e-devlet üzerinden doldurmak isteyen kişiler mutlaka başvuru formunu doldurmak isteyenler mutlaka başvurunda istenen bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurmaları gereklidir. Başvuru formunu hanede bulunan 18 yaşından büyük kişiler adres bilgileri, hanede yaşayan kişi sayısı, okuyan öğrenci bilgileri, engel durumu, gelir durumu ve evinizin kira bilgilerini mutlaka girmeniz gereklidir.

Sosyal yardım başvuru hizmeti formu açıklama kısmına maddi zorluk çektiğinizi ve sosyal yardım almak istediğinizi söyleyerek başvurunuzu hemen gönderebilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım başvuru hizmeti başvurusu e-devlet üzerinden yada Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yapılmaktadır. Sosyal yardım başvuru hizmeti başvurusu e-devlet üzerinden yapmak isteyen kişiler https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

İnternette online olarak sosyal yardım başvuru hizmeti yaptıktan sonra başvurunuz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri tarafından incelenerek değerlendirmeye alınacaktır.

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Kabul Edildi Ne Yapmalıyım

Sosyal yardım başvuru hizmeti kabul edildi ne yapmalıyım sorusuna cevap vermek gerekirse başvurusu kabul edilen kişiler eğer elektrik yardımı yada doğalgaz yardımı almaya hak kazanırlarsa faturaları ile beraber PTT şubelerine giderek faturalarına indirimli olarak ödeyebilirler.

Sosyal yardım başvuru hizmeti kabul edilen kişiler para yardımı ve maddi yardım olarak verilen Aile destek parası ve çocuk destek bileşeni parasını aynı şekilde PTT şubelerinden ve PTT ATM’lerinden çekebilirler.

Aile Destek Programına Başvuru Nasıl Yapılır?

Aile destek programı için gereken şartları sağlayan bireyler için başvuruda 2 farklı alternatif vardır. Dileyen kişiler bağlı oldukları ikametgâh adresine en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek form doldurabilir ya da tüm işlemlerini kolaylıkla e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirebilir.

Aile destek programı kapsamında yardım alabilmek için kişilerin bazı şartları taşıması gerekir. Bu şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • Mavi kart sahibi olması
 • Yerleşim adresinin yurt dışında gözükmesi
 • Kişinin tutukevi ya da cezaevinde hükümlü olmaması
 • Öğrenci yurtlarında kalan bir öğrenci olmaması
 • Bulunduğu hane içerisinde yurtdışında çalışan ya da yurt dışında borcu olan, özel sandıklar kapsamında değerlendirilen kişilerin olmaması
 • Zorunlu askerlik görevini başvuru ve yardım sürecinde yerine getiriyor olmaması
 • Bulunduğu hanede kimsenin muhtar, memur ya da noter gibi mesleklerde çalışmaması

Sosyal yardım başvuru hizmeti başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Numarası

Sosyal yardım başvuru hizmeti iletişim telefonu numarası Alo 144 Sosyal Yardım hattıdır. Sosyal yardım başvuru hizmeti ile alakalı tüm sorularınızı ALO 144 hattını arayarak sorabilirsiniz.

Dernek ve Vakıflar Tarafından Yapılan Yardım Programları

Dar gelirli kimseler için hazırlanan yardımlar sadece devlet tarafından değil diğer birçok kurum ve kuruluş tarafından gerçekleştirilir. Ayrıca bazı hayırseverler de kendi adlarına yardımlarda bulunabilirler. Kira yardımı, gıda yardımı, barınma yardımı gibi birçok yardımı sağlayan bazı kurum ve kuruluşlar şunlardır: Türkiye Sokak Çocukları Vakfı, Çare Derneği, LÖSEV, İHH İnsani Yardım Vakfı, TOÇEV, Kızılay, Deniz Feneri ve Koç Holding. Bu yerlere başvurular kurumların kendi internet sayfaları üzerinden yapılabileceği gibi, e-posta ya da telefon yoluyla da yapılabilir. Dileyen kişiler direkt olarak Vakıflar Genel Müdürlüğüne ya da bölge müdürlüklerine gidebilir.

Gıda Yardımları

Gıda yardımı, düşük gelirli ailelerin yaşamlarının kritik bir bileşenidir. Düşük gelirli ailelerin gıda güvensizliğinden kaçınmak ve besleyici gıda alabilmek için duydukları yardıma dernekler, vakıflar ve belediyeler destek çıkar. Yardım programları, düşük gelirli ailelere yiyecek sağlamakta ve zorluklar yaşadıktan sonra tekrar ayağa kalkmalarına yardımcı olmaktadır. Yardım programları aynı zamanda düşük gelirli ailelerin kaliteli gıda almalarına yardımcı olur. Düşük gelirli aileler, gıda yardımı programlarına erişim sayesinde yoksulluğun üstesinden gelebilirler.

Çocuk Yardımı

Türkiye Aile Destek Programı kapsamında yapılan projelerden biri olan “çocuk desteği” sayesinde aileler gerekli şartları sağlamaları halinde ayda 350 ila 650 TL arasında bir yardımı almaya hak kazanacaklardır. Burada yardımlar hanedeki çocuk sayısına göre şekillenmektedir. Evinde 1 ya da 2 çocuğu olan ailelere 350, üç çocuğu olanlara 450, dört çocuğu olanlara 550, beş ya da daha fazla çocuğu olanlara ise 650 TL yardım yapılacaktır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan bu yardıma e-devlet üzerinden kolaylıkla başvurabilirsiniz: https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti

Çocuk yardımı başvurusunda bulunabilmek için annenin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması gereklidir. Eğer anne yabancı uyrukluysa mavi kart sahibi olması da başvuru için geçerli olacaktır. Ayrıca doğum yapan kişi dışında ailedeki diğer kişilerin başvuruları kabul edilmeyecektir. Annenin bizzat başvuru yapması gerekir. 15.05.2015 tarihi öncesi yapılan doğumlar için bu yardımlar verilmeyecektir. Ayrıca ölü doğumlarda da bu yardımdan yararlanılamamaktadır.

Bu yardımdan yararlanabilmek için ilk olarak doğan çocuğun nüfusa kaydettirilmesi gerekir. Kimlik Paylaşım Sisteminde gözükmeyen çocuklar için bu yardım yapılmaz. Daha sonrasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlanmış “Doğum Yardım Başvuru Dilekçesi”nin doldurulması gerekir. Bu süreçte hiçbir şekilde eksik ya da yanlış bilginin verilmemesi çok önemlidir. Aksi taktirde yardımdan yararlanamayacağınız gibi hakkınızda yasal işlem başlatılma durumu olabilir. Dilekçenin tamamlanması ve bilgilerin doğru şekilde verilmesinin ardından başvurular Sosyal Hizmet Merkezlerine ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüklerine direkt olarak yapılabilir.

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Başvurusu Nasıl Yapılır?
Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Başvurunuz Kabul Edilmiştir Ne Demek

İnternetten online olarak sosyal yardım başvuru hizmeti sayfasından sosyal yardım başvuru yaptıktan sonra sorgulama sonucunda başvurunuz kabul edilmiştir yazıyorsa başvurunuz kabul edilmiş ve inceleyemeye alınmıştır demek anlamına gelmektedir. Başvurunuz kabul edildikten sonra inceleme sonrası başvurunuzun durumu değerlendirilerek size bilgi verilecektir.

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Kabul Edildi Ne Zaman Yatar

Sosyal yardım başvuru hizmeti kabul edildikten sonra sosyal yardım parası ve destek ödemesi her ayın ilk haftası yatırılmaktadır. Başvurusu onaylanan kişiler her ay ödemesini PTT şubelerinden alabilir.

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Nasıl İptal Edilir?

Bir çok hatalı başvuru yada yanlış bilgi girdikleri için Sosyal Yardım Başvuru hizmeti nasıl iptal edilir sorusunu sormaktadır. Sosyal yardım başvuru hizmetine e-devlet üzerinden başvuru yaptıktan sonra başvurunuz iptal edilmemektedir. Başvurunuzun sonucu belli olduktan sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz.

Diğer Sosyal Yardımlar

Ülkemizde dezavantajlı gruplar olarak değerlendirilen engelliler, tıbbi desteğe ihtiyaç duyanlar, öksüzler, öğrenciler, dul kadınlar, er aileleri ve maddi durumu yetersiz kişilerin ihtiyaçlarına destek olmak için birçok yardım programı hazırlanmıştır. Aşağıda bazı yardım programlarına örnekler verilmiştir.

 • Sosyal ve Ekonomik Destek (SED Yardımı): Ailelere, çocuklarının bakımı konusunda yardımcı olmak için yapılan bu yardımlar çocuğun okuduğu dereceye göre farklı tutarlardadır. Çocuk ilkokuldaysa 2.376,92 TL, ortaöğretimdeyse 2.535,38 TL, yükseköğrenimdeyse 2.852,31 TL yardımda bulunulur. Ayrıca okul öncesi çocuklara da 1.584,61 TL destek yapılır.
 • Ailesi hayatta olmayan çocuklara yardım: Annesi ya da babası veya her ikisi vefat etmiş, ihtiyaç sahibi olan 18 yaşından küçük çocuklara aylık 600 TL yardım yapılıyor. Bu yardım 2 ayda bir ödeniyor ve başvuru çocuğa bakmakla sorumlu kişi tarafından gerçekleştiriliyor.
 • Eşi vefat eden kadınlara 1000 TL yardım: Bu yardımda ödemeler 2 ayda bir yapılmakta olup evin içerisinde sosyal güvencesi olan kimsenin bulunmaması gereklidir. Gerekli şartları sağlayan dul eşler, eşlerinin ölüm belgeleriyle bizzat başvuruda bulunmalıdır.
 • Hamilelik desteği: Anne adaylarının hastaneye düzenli kontrole gitmeleri koşulu ile “Şartlı Sağlık Yardımı” yapılmaktadır. Burada aylık 200 TL bir yardım söz konusudur. Gebeliğin sonunda doğum eğer doğum hastanesinde yapılırsa tek sefere mahsus 500 TL ek ödeme yapılır. Ayrıca doğumdan sonraki ilk 2 ayda 300’er TL ek lohusa yardımı yapılır.
 • Doğalgaz yardımı: Doğalgaz desteği alma hakkına sahip olan hanelere en az 900 en fazla 2500 TL yardım yapılacaktır. Bu yardımlara ek olarak eğer evde yaşam destek cihazı kullanan biri varsa ya da kronik hasta varsa, yapılacak ödemenin %5’i ek ödeme yapılacaktır.

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Geri Ödemeli Mi

Devlet tarafından dar gelirli muhtaç ailelere verilen tüm sosyal yardımlar, para yardımı ve maddi yardımlar karşılıksız olarak geri ödemesiz olarak verilmektedir.

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Kaç Günde Belli Olur

Sosyal yardım başvuru hizmeti kaç günde belli olur; başvurular ortalama 1 hafta ile 15 gün içerinde belli olmaktadır. Sosyal yardım başvuru hizmeti sonucunu öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayabilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Hata Veriyor ve Açılmıyor

Bir çok kişinin yaşadığı sorunlardan biride e-devlet üzerinden başvuru yaparken sosyal yardım başvuru hizmeti hata veriyor yada açılmıyor konusudur. Belli dönemlerde oldukça fazla kişinin başvuruda bulunmasından dolayı sistemde yoğunluğa başlı olarak geç alıma yada ekranın açılmaması sık yaşanan sorulardan biridir. Yoğunluğun daha az olduğu gece vakitleri yada daha sonra tekrar deneyerek giriş yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu