Güncel Konular

Fitre Nedir? Kimlere Verilir? Fitre Erken Verilir Mi?

Fitre Nedir? Kimlere Verilir? Fitre Erken Verilir Mi? 2024 Ramazan ayı dayanışma ve yardımlaşma ayıdır. Bu ayda ihtiyacı olan vatandaşlara maddi olarak da yardım yapılır. Bu yardımlardan biri de fitredir. Fitre maddi durumu iyi olan herkesin vermesi dinimizce farz olmasa dahi vaciptir.

Birçok kişi 2024 yılında belirlenen fitre miktarının ne kadar olduğunu araştırmaktadır. Bu yazımızda 2024 yılında belirlenen fitre miktarı ve merak edilen diğer detaylar yer almaktadır.

Fitre Nedir?

Fitre dinimizde maddi durumu iyi olan vatandaşların ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmesi için belirlenen maddi yardımdır. Fitre verirken hanede bakmakla yükümlü olunan kişi ve kendi yerine verilir.

Fitre fıtır sadakası (sadaka-i fıtır) olarak adlandırılmaktadır. Fitre Ramazan ayının bereketi ve oruç tutmanın mutluluğu ile fakir kişilere verilen sadakaya fitre denir. Fitre bayram namazına kadar verilmesi gereklidir. Fitre hanede yaşayan kişi başına hesaplanarak ailede yaşayan en büyük birey tarafından verilir.

Fitre Neden Verilir?

Fitre ihtiyacını karşılayamayan vatandaşlara katkı sağlamak amacıyla sevgi ve kardeşlik bağlarının da güçlenmesi için verilen yardımdır. Fitre ramazan ayında orucunu tutup bayrama ulaşmanın şükrü olarak verilir. Bu yardım sayesinde ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara az da olsa katkı sağlanır.

Fitre vermekteki bir diğer amaç ise Müslümanların bir biriyle yardımlaşmasını sağlamaktadır. İhtiyaç sahibi ailelerin bayram sevincini yaşamasını sağlarken kardeşlik ve sevgi bağlarını güçlendirmektedir.

Fitre Ne Zaman Verilir?

Fitre ramazan ayına girilmesi ile, ramazan ay boyunca ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilebilir. Bu sayede fakirler ramazan ayında ihtiyaçlarını karşılayabilir. Birçok kişi fitreyi ramazan ayının başında veya ortasında verilmesi gerektiğini düşünmektedir. Fakat ramazan ayının ortasında da fitre verilebilir. Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde fitrenin bayram namazında önce verilmesi gerektiğini belirtmiştir.

Fitre ayrıca büyük felaket durumlarında ihtiyaç sahibi ailelere verilebilmektedir.

Fitre Ne Kadar?

Verilen fitre miktarı yaşanılan dönemin ekonomik şartlarına göre belirlenmektedir. Fitre verilirken bir kişinin iki öğün doyabileceği miktara denk gelmektedir. Fitre miktarı belirlenirken dikkat edilen en önemli husus budur.

Din İşleri Yüksek Kurulu 2024 yılı fitre bedeli 130 TL Olarak belirlemiştir. 2024 yılında kişi başına düşen verilmesi gereken en düşük fitre miktarı 130 TL’dir.

Fitre Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Fitre miktarı her yıl diyanet tarafından belirlenir. Bu miktar hesaplanırken 3 kilogram arpa, kuru hurma ve 1,5 kilogram buğday değerinde nakit para olacak şekilde hesaplanır. Bu hesaplamalar her yıl ekonomik duruma göre değişmektedir. Bu miktar Türkiye şartlarına göre belirlenmiştir. Ülkelere göre belirlenen miktar değişebilir.

Fitre Kimlere Verilir?

Fitre yardımı, kişinin bakmakla mükellef olmadığı yoksul Müslüman vatandaşlara verilir. Fitre yardımı yapacak olan kişiler, vakıflar, hayır kurumları veya durumu yetersiz olan vatandaşlara da fitre yardımı verilebilir.

Fitre Kimlere Verilmez?

Fitre verirken bazı noktalara dikkat edilmelidir. Çünkü bütün vatandaşlara fitre verilmez. Fitre yardımından faydalanmak için bazı şartlar bulunmaktadır.

Mezheplere göre fitre kimlere fitre verilmeyeceği değişebilir. Aşağıda mezheplere göre kimlere fitre yardımı yapılmayacağı bilgisi yer almaktadır.

Hanefilerde;

 • Eşine ve çocuklarına fitre verilmez.
 • Müslüman olmayanlara fitre verilmez.
 • Durumu iyi olan vatandaşlara fitre verilmez.
 • Babasının durumu iyi olan ve ergenliğe erişmemiş çocuklara fitre verilmez.
 • Anne, baba, büyükanne ve büyük babalara fitre verilmez.

Şafilerde;

 • Müslüman olmayanlara fitre verilmez.
 • Dayı, teyze, amca, hala, damat, kayınpeder, kayınvalide ve damat gibi akrabalara durumu kötü ise, fitre verilebilir.

Fitre Akrabaya Verilir Mi?

Evet, fitre akrabaya verilebilir. Hatta bazı durumlarda akrabaya fitre vermek daha sevaplıdır.

Fitre verilebilecek akrabalar şunlardır:

 • Yoksul olan kardeşler,
 • Yoksul olan amcalar, dayılar, halalar ve teyzeler,
 • Yoksul olan yeğenler,
 • Yoksul olan kayınvalide ve kayınpeder,
 • Yoksul olan gelin ve damat.

Fitre verilemeyecek akrabalar şunlardır:

 • Zekât nisabına sahip olan akrabalar,
 • Bakmakla yükümlü olduğunuz akrabalar (anne, baba, eş, çocuklar),
 • Kendisi fakir olan ve zekât veya fitre alan akrabalar.

2024 Ramazan Ayında Fitre Ne Kadar?

Diyanet İşleri Başkanlığı her yıl ramazan ayından önce verilmesi gereken fitre miktarını belirler. 2024 yılı için belirlenen fitre miktarı, 130 TL’dir. 2024 yılına kadar fitre yardımı yapmak isteyen vatandaşlar, asgari olarak hanede yaşayan kişi başına 130 TL vermelidir. Durumu iyi olan vatandaşlar 130 TL’den fazla fitre verebilir.

Nasıl hesaplanacağını bir örnekle açıklamamız gerekirse, 4 kişilik bir aile düşünelim. 2024 yılında kişi başına verilmesi gereken asgari fitre miktarı 130 TL;

Dört kişilik bir aile 2024 yılında 130×4=520 TL en az fitre vermelidir.

Fitre Nasıl Verilir?

Fitre genelde nakit para olarak yoksul vatandaşlara verilir. Fitre vermek isteyen vatandaşlar yoksul kişilere, hayır kurumlarına veya durumu iyi olmayan öğrencilere yardım yapabilir. Nakit yardım yapamayan vatandaşlar, buğday, arpa ve hurma gibi ürünlerin yer aldığı gıda paketleri hazırlayarak da fitre yardımı yapabilir.

1 Kişi Ne Kadar Fitre Vermelidir?

Fitrenin miktarı her yıl değişiklik ekonomik duruma göre değişmektedir. 2024 yılında verilmesi gereken asgari fitre tutarı 130 TL’dir.

Fitre Ramazan Ayından Önce Verilir Mi?

Fitrenin ramazan ayında verilmesi gerekmektedir. Ancak yaşanan deprem nedeniyle Hanefi mezhebine göre ramazan ayından önce fitre verilmesi caizdir. Deprem, sel gibi afetlerde ramazan ayından önce de fitre verilebilir.

Fitre En Son Ne Zaman Verilir

Fitre en son Ramazan Bayramı’nın birinci günü güneş batmadan önce verilir. Bu, fitrenin vacip olma zamanıdır.

Ancak fitre, Ramazan Bayramı’ndan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Ramazan ayının ilk günlerinde fitre vermek de caizdir.

Fitreyi bayram namazından önce vermek müstehaptır.

Şâfiî mezhebinde ise meşru bir mazeret bulunmadıkça fitreyi bayramın birinci gününün gün batımından sonraya bırakmak haramdır.

Fitre, ihtiyaç sahibi olan kişilere doğrudan veya aracılara vasıtasıyla verilebilir.

Fitre miktarı 2024 yılı için:

 • Buğday: 1 kilogram 270 gr
 • Arpa: 2 kilogram 100 gr
 • Hurma: 3 kilogram
 • Üzüm: 3 kilogram
 • Peynir: 1 kilogram 700 gr

olarak belirlenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu