Sosyal Yardımlar

Giyecek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? E-Devlet Başvuru Formu

Giyecek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Giyecek Yardımı Başvuru Formu, E-Devlet Giyecek Yardımı Başvurusu, Giyecek Yardımı Kimlere Verilir? Kıyafet Yardımı Nasıl Alınır? detayları yazımızda.

Giyecek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Temel asgari ihtiyaçlarını karşılayamayan, barınma, ısınma, giyecek, gıda ve erzak vb. ihtiyaçlarını karşılarken maddi yetersizliğe düşen kişiler; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ya da belediyelere başvurarak, giyecek yardımı alabiliyorlar.

Giyecek yardımı başvurusu kabul edilen muhtaç kişiler; hem kendileri hem de çocukları için hırka, mont, ayakkabı, çanta, elbise vb. giysilere ücretsiz bir şekilde sahip olabiliyorlar.

Ülkemizde belediyeler ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yanı sıra dernekler ve vakıflar da ihtiyaç sahiplerine giysi yardımında bulunabiliyor.

Bu yazımızda kısaca giyecek yardımı nasıl alınır? Giyecek yardımı kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kıyafet Yardım Başvuru Şartları

Kıyafet yardımı başvuru şartları, yardım sağlayan kurum veya kuruluşa göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak kıyafet yardımı başvuru şartları şu şekildedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • İkametgahın başvuru yapılan kurum veya kuruluşun hizmet verdiği bölgede olması
 • Hane halkının maddi durumunun yetersiz olması
 • Sosyal güvenceden yoksun olması
 • Çocuk, yaşlı, engelli veya hasta gibi yardıma muhtaç durumda olması

Bazı kurumlar veya kuruluşlar, kıyafet yardımı başvurusu için ek şartlar da belirlemektedir. Örneğin, gelir belgesi, ikametgah belgesi, muhtaçlık belgesi gibi belgeler talep edilebilir.

Kıyafet yardımı başvurusu, genellikle ilgili kurum veya kuruluşun internet sitesi veya sosyal medya hesapları üzerinden yapılabilir. Ayrıca, başvuru formu doldurularak şahsen veya posta yoluyla da başvuru yapılabilir.

Kıyafet yardımı başvurusu sonuçlandığında, başvuru sahibine SMS veya e-posta ile bilgi verilir.

Türkiye’de kıyafet yardımı sağlayan bazı kurumlar ve kuruluşlar şunlardır:

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Belediyeler
 • İl ve ilçe müdürlükleri
 • Kar amacı gütmeyen kuruluşlar
 • Özel yardım kuruluşları

Kıyafet yardımı başvurusunda bulunmak isteyenler, bu kurumların ve kuruluşların internet sitelerinden veya sosyal medya hesaplarından detaylı bilgi alabilirler.

Giyecek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi giysi yardımı almak isteyen vatandaşlarımız, yardım almak adına belediyelere, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ya da dernek ve vakıflara başvurabiliyorlar.

Belediye Giyecek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyelerin giysi yardımından faydalanmak için ikametgahınızın bulunduğu yerdeki büyükşehir belediyesine veya ilçe belediyesine bizzat giderek, burada başvuru formu doldurabiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden ise ön başvurularınızı gerçekleştirebiliyorsunuz.

Belediyelerin giysi yardımının yanı sıra gıda ve erzak yardımı, para yardımı, sosyal destek kartı yardımı vb. diğer tüm yardımlarına da ihtiyaç duymanız halinde başvurabiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden giysi yardımına başvurmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız.

Ardından Uygulamaya Git seçeneğine tıkladıktan sonra başvuru formunda başvurmak istediğiniz belediyeyi seçmelisiniz.

Başvuru formunu doldurduktan sonra sayfanın hemen alt tarafındaki başvurabileceğiniz sosyal yardım türleri arasından ‘Giyecek Yardımı’ seçeneğini işaretlemelisiniz.

Belediye giyecek yardımına dair bilgi almak için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabileceğiniz gibi belediyeye ait olan telefon numarasını da arayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Giyecek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı giyecek yardımına ve diğer yardımlara başvurmak için ikametgahınızın bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeli ve burada hane kayıt talep formu doldurmalısınız.

ALO183 ya da ALO144 Beyaz Masa hatlarından birini arayarak, giysi yardımı alıp alamayacağınızı, yardım başvurusu esnasında sizden talep edilen belgeleri öğrenebilirsiniz.

Dernek ve Vakıf Giyecek Yardımı Nasıl Yapılır?

Ülkemizdeki en önemli sivil toplum kuruluşlarından olan dernek ve vakıflar da ihtiyaç sahiplerine giyecek yardımında bulunabiliyor.

Vatandaşlar, dernek ya da vakıflara ait olan giysi yardım merkezlerine giderek, burada ihtiyaç duydukları giysileri seçebiliyorlar.

Yaşadığınız yerdeki dernek ya da vakfa giderek, giysi yardımına başvurabilirsiniz.

E-Devlet Giyim Yardımı Başvurusu

E-devlet üzerinden daha önce de bahsettiğimiz gibi belediyelerin giysi yardımlarına başvurabiliyorsunuz.

Ancak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı giysi yardımına e-devlet üzerinden başvuramıyorsunuz.

Bununla birlikte başvuru sonucunuzu e-devlet Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başvuru sayfası üzerinden takip edebiliyorsunuz.

Kıyafet Yardımı Başvuru Formu

Kıyafet yardımı ve giysi yardımı almak isteyen kişiler mutlaka kıyafet yardımı başvurusu yaparken kurum tarafındna verilen formu doldurmaları gereklidir.

Kıyafet Yardımı Başvuru Formu

Kişisel Bilgiler

 • Adı Soyadı:
 • T.C. Kimlik No:
 • Doğum Tarihi:
 • Adres:
 • Telefon Numarası:
 • E-posta Adresi:

Hane Bilgileri

 • Hane Halkı Sayısı:
 • Hanenin Toplam Geliri:
 • Hanenin Maddi Durumu:
 • Hanenin Sosyal Güvencesi:

Giysi Yardımı Başvuru Sorgulama

Giysi yardımı başvurunuzun kabul edilip edilmediğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

 • Belediye Giysi Yardımı Başvuru Sorgulama:

ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak veya başvurduğunuz belediyeyi arayarak, başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Ya da sorgulama işlemi için bizzat belediyeye gidebilirsiniz.

E-devlet başvuru sayfası üzerinden başvurunuzun son durumunu da takip edebilirsiniz.

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Giysi Yardımı Sorgulama:

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kıyafet yardımı başvuru sonucunuzu e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

E-devlet sorgulama işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Ya da ALO183 ya da ALO144 hatlarından birini arayarak, yetkililerden bilgi alabilirsiniz.

Başvurduğunuz vakfa ait telefon numarasını arayarak veya vakfa giderek de sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Dernek ve Vakıf Giysi Yardımı Sorgulama:

Dernek ve vakfa ait olan iletişim bilgilerini kullanarak, yetkililerle iletişime geçebilirsiniz.

Giyecek Yardımı Yapan Dernek ve Vakıflar

Ülkemizdeki dernek ve vakıfların büyük çoğunluğu; yoksul ailelere ve çocuklara gıda, eğitim, sağlık, giysi yardımı gibi yardımlar yapıyor.

Özellikle annesi ya da babası vefat eden, yetim ve öksüz çocuklar; giysi yardımı sayesinde eğitim hayatları için gerekli olan ayakkabı, mont, çanta, önlük vb. malzemelere kavuşabiliyorlar.

Dernek ve vakıflar, çocuklar için giysi yardımının yanı sıra burs yardımı ve kırtasiye yardımı da yapabiliyorlar.

Dernek ve vakıflar; kendi bütçeleri ile ihtiyaç sahiplerine giysi yardımı yapabileceği gibi hayırseverler tarafından bağışlanan temiz ve kullanışlı kıyafetleri de yoksul kişilere dağıtabiliyorlar.

Kıtafet Yardımı Yapan Kurumlar

Ülkemizde giyecek yardımı yapan en önemli dernek ve vakıfları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Hayata Destek Derneği
 • Dost Eli Derneği
 • Türkiye Yardım Sevenler Derneği
 • Ay Işığı Derneği
 • Hızıreli Sosyal Yardımlaşma Derneği
 • İHH İnsani Yardım Vakfı
 • Ayhan Şahenk Vakfı
 • Nef Vakfı
 • Aip Acil İhtiyaç Projesi Vakfı
 • Suna ve İnan Kıranç Vakfı
 • Rüştü Akın Vakfı
 • Mehmet Zorlu Vakfı
 • Hacı Ömer Sabancı Vakfı
 • Toplum Gönüllüleri Vakfı

Yukarıdaki vakıflara giysi yardımının yanı sıra para yardımı, kırtasiye yardımı, eğitim yardımı gibi yardımlar almak adına da başvurabilirsiniz.

Giyecek Yardımı Başvuru Formu

Belediyelerin, dernek ve vakıfların ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yardımlarına başvuran tüm ihtiyaç sahiplerinin başvuracakları yardımlarla ilgili olarak başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Formda başvuran kişilerin mesleklerine, hanedeki kişi sayılarına, gelir ve giderlerine dair soruları yanıtlamaları gerekiyor.

Form sayesinde kurumlar; gerçek ihtiyaç sahiplerini formda sorulara verilen yanıtlara bakarak, tespit edebiliyorlar.

Bu yüzden de kişilerin sorulara doğru yanıtlar vermeleri gerekiyor.

Giyecek yardımı başvuru formunu bilerek ve isteyerek yanlış dolduranlar, örneğin muhtaç olmamalarına rağmen kendilerini muhtaç gösterip giysi alanlar, sonradan durumun fark edilmesi halinde cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Bu kişilerin ceza olarak, aldıkları yardımların nakit karşılıklarını güncel faizleriyle ödemeleri gerekiyor.

Aksi halde bu kişilere giysi yardımı yapan kurum tarafından dava açılıyor.

Giyecek Yardımı Kimlere Verilir?

Giyecek yardımı; öncelikli olarak işsiz ve muhtaç vatandaşlar için yapılıyor. İşsiz ve muhtaç vatandaşların dışında muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olanlar yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar yani yoksul ve dar gelirli olanlar da giyecek yardımı alabiliyorlar.

Engeli yüzünden çalışamayan engelli vatandaşlar, çalışmasına engel kronik hastalığı olan kronik hastalar, eşi vefat etmiş ve gelirsiz dul kadınlar, yetim ve öksüzler, yoksul ailelerin çocukları, afetzedeler, şehit ve gazi yakınları, muhtaç asker yakınları da giysi yardımına ve diğer sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

Muhtaçlık sınırının altında yaşamalarına rağmen üzerlerine kayıtlı değerli menkulü ya da gayrimenkulü olanlar; giysi yardımı ve diğer sosyal yardımlardan alamıyorlar.

Giyecek Yardımı Başvurusu için Gerekli Evraklar

Giyecek yardımı ve sosyal yardım başvurusu esnasında ihtiyaç sahiplerinden talep edilen en önemli belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Gelir belgesi
 • Mal beyanına ilişkin belgeler

Kişilerden yukarıdaki belgelere ek olarak, farklı belgeler de talep edilebiliyor.

Örneğin; kronik hastalığı dolayısıyla çalışamayacak durumda olanlardan hastalıklarına dair sağlık kurulu raporu, engelli vatandaşlardan ise engelli raporu talep ediliyor.

Memur Giyim Yardımı Nedir?

Ülkemizde belirli meslek gruplarında çalışan memur kişilere devlet tarafından giysi yardımı yapılabiliyor.

657 sayılı Devlet Memurları kanununun 211.maddesine göre yapılan giysi yardımı, sadece ayni yardım şeklinde yapılıyor. Yani kişilere nakdi yardım yapılmıyor. Nakdi yardım yerine kişilere meslek hayatlarında kullanmaları için gerekli giysiler dağıtılıyor.

Memur Giyim Yardımı Kimlere Verilir?

Memur giyim yardımından Milli İstihbarat Teşkilatı çalışanları ve sağlık çalışanları gibi yalnızca belirli meslek kollarına mensup olan personeller yararlanabiliyorlar.

Memur giysi yardımının kimlere verildiğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Buzhane çalışan ambar memurları
 • Açıkta çalışan ayniat memurları
 • Açıkta çalışan ambar memurları
 • Üniformalı bekçiler
 • Rasat kontrol memuru
 • Şoför
 • İtfaiye ve zabıta çalışanları
 • Gezici sağlık memurları
 • Hukuk müşaviri
 • Ebe ve hemşire
 • Sağlık memuru
 • Veteriner sağlık teknisyeni
 • Veteriner-Hayvan sağlık memuru
 • İcraa memuru
 • Ciltçi, matbaacı
 • Vaiz
 • Müftü ve müftü yardımcısı
 • İmam ve hatipler
 • Kayyım ve müezzinler
 • Hakim, avukat ve savcılar
 • İnfaz ve koruma memurları
 • Gümrük memurları
 • Muhafaza memurları
 • Orman muhafaza memurları
 • Bando ve orkestra personelleri
 • Koruma ve güvenlik görevlileri
 • Gümrük memurları

***Kış mevsimi için gerekli kıyafetler; memurlara Eylül ya da Ekim aylarında dağıtılırken, yaz mevsimi için lazım olan giysiler ise Nisan veya Mayıs aylarında dağıtılıyor.

Bu yazımızda kıyafet yardımı almak istiyorum, nereye başvurabilirim? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de kıyafet yardımı alıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

29 Yorum

 1. Ibb yardim karti istiyorum oglumla yasiyoruz maduruz kirami zor veriyom alis veris yapamiyoz

 2. Benim kalp hastasıyım eşim çalışmıyo çok mağduriyet yaşıyorum 2 yaşında çocuğuma kıyafet alamıyoruz komşular veriyo bazen çok ihtiyacımız var

 3. 3 çocuğum var durumumuz kötü kiyafet yardimi almak istiyoruz

 4. Dort cocugum var gelırım yok kendi ımkanlarımla cevız yaparak gecımımı saglıyrum sizden yardım ısıtıyorum

 5. İyi günle ben yeni dogacak bebeyim için kıyafet yardımı almak isdiyorum eşim dah yeni girdi ise bir ay oldu onun claisdiyla evin kirasini ve taksitlerimizi zor ödüyoruz ben calisamadim için bebeğime bişey almadım düşük riksi oldu için bebeyim 6 aylık banada yardımcı olur musunuz

 6. Cok madurum iki cocuk okutuyorum eşim calışmıyor cok madurum

 7. Cok zordurumdayim iki cocugumla kiralarimi odeyemedim iki cocugumun okul ihtiyaclarini ve formalarini bile alamadim baxi okul harcligi bile veremiyom nakit yardimi istiyom allah rizasi icin

 8. Selam aleyküm 3 cocuk annesiyim 7 yasında oglum 6 yasında kızım var 1.5 yasında da oglum var kıyafet yardımlarınızı bekliyorum şimdiden Allah razı olsun

 9. Merhaba ben songul yılmaz yardımlarınız gördüm benim durum yok 4 çocuğum var evim kira gelirim yok banada yardimci olurmusun acaba ihtiyacım var şimdi de allah razı olsun

 10. Durumum hiç yok evim kira elbise yardimi istiyorum alacak kadar bütçem yok yardımcı olursanız çok mutlu olurum

 11. Selamün aleyküm benim 5 çocuğum var 4oğlan 1 kız çocuğum var oğlumun biri 14 yaşında oğlumun biri 13 yaşında obur oğlum 11 obur oğlum 9 kizimd 16 yaşında durumum yok hiç bir şey alamıyorum kıyafetimiz dahil yok evimiz kira odeyemedik eşim hasta ağıruyukuabnesi var ve çalışamıyor acil yardımlarınızı bekliyorum acil

 12. 2 çocuk annesiyim ve bide hamileyim eşimi hiç bir fabrika çalışmaya almıyor kirada kalıyorum zor durumda olduğum için çocuklarımı okula bile gönderemiyorum Allah rızası için çocuklarıma giyecek yardımı istiyorum

 13. Evde 10 kişi yaşıyoruz 7 öğrenciyiz hepimiz okuyoruz hepimizde kızız babamız çalışmıyor hiçbirimiz çalışmıyoruz geçimimiz çok kötü bize yardım etmenizi istiyoruz her türlü yardım giyecek kırtasiye yardımı en kısa sürede lütfen bize ulaşmadı istiyoruz

 14. İkiz bebeklerin var eşim çalışmıyor iki tanede öğrencim var hiç bir ihtiyaçlarını karsilayamiyorum yadım edin lütfen çok zor durumdayım

 15. Merhaba ben bir ev hanımıyım çok zor durumdayız 8 çocuğum var kiracıyım eşim işsiz sizden yardım istiyorum lütfen yardım edin

 16. Eşim işsiz geçim sıkıntımız var gıda yardımı istiyorum

 17. benim iki kizim var ben kiyafet alamiyorum bana yardimci olun birde kaynanam var ne olur onlarin kiyafetlerinde yardimci olun yardimlarinizi bekliyorum

 18. 3cogum var kiradayım eşim çalışmıyor sara hastalığı bende kronik hastasıyım lütfen yardım edin eşim çalışmıyor çok zor durumdayım Allah rızası için yardım et in lütfen yardım edin maddi manevi durumun Yok Allah rızası için yardım et in lütfen yardım edin

 19. Kiraciyim esim yok 4 cook var kiraciyim veremiyorum zor durmdayiz bebm 1 yaşnda mam bez alamiyorum yardm istiyorum

 20. Ben kiradayım 3 çocuğum var okula gidiyorlar eşim çalışmıyor sara hastalığı bende kronik hastasıyım lütfen yardım edin Allah rızası için yardım et in bayram üzeri çocuklara giysi alamıyorum lütfen yardım edin Allah rızası için yardım et

 21. Ben epleks hastasıyım ve sağ elimi doldurulacak tansiyon var çalışamıyorum aile ihtiyaçımız var. 2 tane kız çocuğum var. Birisi 9 yaşında ilkokul 3 sınıfa geçti kırtasiye malzemesi ve okul elbise ve ayakkabı alcam sizden yardım etmenizi istiyorum. Öbürü 1.5 yaşında nolur sizden yardım edin nolur.

 22. Selamın aleyküm ben temizlik işlerine gidiyorum günlük olarak alıyorum yardım istiyorum kıyafet yardımı oğlum var 15 yaşında kiradayim gelirim yok boşandım yardımlarinizdan faydalanmak istiyorum Allah razı olsun şimdiden

 23. 12 yaşımda kızım var 9 kızım ve 5 yaşında kızım var acil kıyafet yardımı istiyoruz ben çalışmıyorum eşimde çalışmıyor

 24. Merhaba 4 çocuk annesiyim iki öğrencim var Ev hanımıyım eşim inşaatçı burçları çok Ankara’ya yeni geldim Kiradayım çocuklarım için sizden elbise yardımına istiyorum

 25. İyi günler ben kiraciyim 5 tane çocuğum var çocuklarıma kıyafet ayakkabı alamiyom lütfen yardım edin küçük kızım var ne olur yardım edin

 26. merhaba bizim klyafete çok ihtiyaclmlz var 18 kişi yaşlyoru nolur bize yardlm edin baba hasta amilyatlı çalışamlyor gelirimiz yok nolur biz yardlm edin

 27. Giyisi yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız üç çocuğum var ikide yetişkin

 28. Sayın yetkilim Depremzeyim mumkunmudur Elbise ve Nakdi yardımı istiyorum saygımız allah’a emanet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu