Sosyal Yardımlar

Hatay Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu ve Sorgulama

Hatay Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu 2024; İhtiyaç sahiplerine ulaşmak ve onlara yaşadıkları ekonomik zorluklar karşısında destek olmak isteyen Hatay Büyükşehir Belediyesi Halk Kart uygulamasıyla pek çok yoksul haneye yardımlarını ulaştırmaktadır. Nakit yardımlar yerine getirilen bu uygulama sayesinde yardıma ihtiyacı olan yoksul ailelere gizlilik çerçevesinde destek olunmakta, yaşamsal ihtiyaçlarını gururları zedelenmeden karşılayabilmektedirler.

Hatay Belediyesi Halk Kart projesine dair merak ettiklerinizi rehberimizden öğrenebilir, ulaşmanız gereken kaynakları ve yapmanız gerekenleri bizimle öğrenebilirsiniz.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Nedir?

Ekonomik yetersizlikler içerisinde geçimini sağlamaya çalışan ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken vatandaşlara maddi destek sağlanmaktadır. Pek çok belediyenin geçiş yaptığı nakit yerine geçen kart uygulamasından Hatay Belediyesi görevlileri de faydalanmaktadır. Hatay Büyükşehir Belediyesi Halk Kart için başvuru yapanları değerlendirmeye alır ve yardım edilmesi gerektiğine karar verdiği hanelere bu kartı ulaştırarak alışveriş bütçelerine katkı sağlamaktadır. Kartı almaya hak kazananlar A101, Migros, ŞOK ve BİM şubelerinden bakiyeleri doğrultusunda alışveriş yapabilmekte, kart yalnızca temel gıda malzemelerini almak için kullanılabilmektedir.

Hatay Halk Kart malzemelerin ücretsiz şekilde alınmasını sağladığı gibi bir diğer avantajı da vatandaşlara indirim yapılmasını sağlamasıdır. Kart içine yüklenen bakiye miktarınca gıda alabilen aileler, aynı zamanda anlaşmalı marketlerden %4-5 oranında indirim alabilmektedir. Böylece gıda ürünleri ücretsiz alınırken diğer giderlerin karşılanması da kolaylaştırılır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Kimlere Verilir?

Başvuruda bulunmak için muhtarlıktan yoksulluk belgesi almış olan vatandaşlara öncelik verilmekte, bu vatandaşlara ek dul kadınlar, yaşlı ve engelliler ile farklı nedenlerden iş / sağlık kaybı yaşayanlar Hatay Büyükşehir Belediyesi Halk Kart uygulamasından faydalanabilmektedir. İncelemeler sonucunda tüm mülk ve gelirler kontrol edilmekte, nakit yardımı yalnızca yardıma muhtaç durumda olduğuna emin olunan vatandaşlara verilmektedir. Kimsesiz ve bakıma muhtaç kişilerin ise muhtarlık veya zabıta birimlerince ihbar edilmesi halinde yerinde inceleme yapılarak değerlendirme olmaksızın yardım alması sağlanmaktadır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vatandaşlara tüm belediyelerin, farklı yardım türlerinde geçerli olduğu üzere Hatay Halk Kart başvurusu için farklı iletişim kanallarından görevlilere ulaşması mümkündür. Bunların ilki telefon ederek detaylı bilgileri aktarmak olmakta, böylece hem ulaşım sorunu hem de yoğunluklar ortadan kaldırılmaktadır. Yardım hattını, santrali veya halkla ilişkileri arayarak görevlilerle temasa geçmek mümkün olmakla birlikte konumu itibarıyla yüz yüze görüşmeyi daha uygun bulanlar Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Belediye binasını ziyaret ederek Hatay Belediyesi Halk Kart başvurusu yapabilir.

Belediyenin son zamanlarda artan yardım talepleri karşısında getirdiği diğer yeni uygulamalar ise sanal asistan aracılığıyla veya Whatsapp yoluyla iletişimdir. Whatsapp üzerinden ileti yazarak yardım isteyen vatandaşlardan bazı bilgiler alınır ve bu bilgiler forma işlenerek değerlendirmeye alınır. Aynı sistem web sitesinde yer alan sanal asistan için de geçerlidir.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu

Hatay Belediyesi halk kart başvurusu için belediyeye sosyal yardımlaşma birime bizzat gidebileceğiniz gibi dilerseniz 444 12 06 numarasını arayarak halk kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

Hatay Belediyesi yardım kartı iletişim numaraları ise;

Adres:Cumhuriyet Mh. Adnan Menderes Cd. No:4 Antakya/HATAY
Santral:0 326 214 91 90
Halkla İlişkiler:444 12 06 
Yardım Hattı153
Whatsapp:0535 108 35 10

Hatay Belediyesi Yardım Kartı Sorgulama

Halk kart başvurusu yapıldıktan sonra başvuru sonucu sorgulamak için bizzat belediyeye gidebileceğiniz gibi dilerseniz ALO 153 yada 444 12 06 numaralarını arayabilirsiniz.

Halk kart başvurusu sonucu kartınız 2 hafta içerisinde belirlediğiniz adrese teslim edilmektedir.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu Nereye Yapılır?

Başvuru için 153 numaralı yardım hattını, 444 12 06 numaralı Halkla İlişkiler birimini veya 0 326 214 91 90 numaralı santral hattını tuşlayabilirsiniz. Cumhuriyet Mh. Adnan Menderes Cd. No:4 Antakya/HATAY şeklindeki adresi ziyaret ederek yine yetkililerle görüşme sağlayabilirsiniz. Whatsapp üzerinden arama veya mesaj yoluyla iletişime geçmek ve Hatay Büyükşehir Belediyesi Halk Kart başvurusu yapmak isteyenler ise 0535 108 35 10 şeklindeki numarayı kullanabilir.

Yoğunlukları önlemek ve kendisi de dijital ortamın kolaylıklarından faydalanmak isteyenler ise https://ebelediye.hatay.bel.tr/ adresindeki sanal asistanı kullanarak yardım talebinde bulunabilmektedir.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Formu

Yüz yüze yapılan görüşmelerde veya online başvurularda başvuru sahibinin durumunu detaylandırdığı bir form doldurması talep edilir. Hatay Büyükşehir Belediyesi Halk Kart başvuru süreci bu formda yer alan bilgiler kontrol edilerek ilerler. Telefonla yapılan görüşmelerde ise yetkililer başvuru adayından sözel olarak aldığı bilgileri forma aktarmaktadır. Tüm bilgilerin kontrolü yapılacağı için doğru ve eksiksiz şekilde aktarılması zorunludur. Bazı bilgilerin vatandaşlık bilgileri olmasının yanında hane halkının da gider ve sağlık durumuna dair bilgiler olduğu unutulmamalıdır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Limit Ne Kadar?

Kartın içerisinde ne kadar bakiye bulunacağı yapılan incelemeler neticesinde netleştirilir. Hatay Belediyesi Halk Kart başvurusu yapanların ne kadar yardıma ihtiyacı olduğu değerlendirilir ve belirlenen bakiye hakkında yardım sahibine bilgilendirme yapılır. Bu ödeme tek seferlik veya düzenli yükleme şeklinde olabilir. Bakiyeyi belirlemede en önemli unsur ailedeki çocuk sayısı olarak kabul edilecektir.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Bakiye Ne Zaman Yüklenir

Hatay Belediyesi yardım kartı bakiyeleri her ay düzenli olarak yardım alan kişilere ayın son haftası yapılmaktadır. Belirli dönemlerde özellikle Ramazan ayında ve Kurban bayramında yardım alan kişilere bakiyeler Ramazan ayına girmeden 1 hafta önce yapılmaya başlanmaktadır.

Hatay Belediyesi Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli

Hatay Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı Vakıfbank pos cihazı olan tüm marketlerde geçerlidir. BİM, A101 ve ŞOK dahil bir çok markette kullanabilirsiniz.

Hatay yardım kartında ne kadar limit olduğunu öğrenmek için kasiyerde görevli kişiye kartınızı vererek anında içerisinde kalan limiti öğrenmeniz mümkün.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Gerekli Belgeler

Telefon veya web sitesi üzerinden yardım taleplerin bilgileri veri tabanları üzerinden kontrol edilmekte, bu kişilerden ilk etapta herhangi bir belge istenmemektedir. Ancak ön başvurunun onaylanması halinde ilerleyen süreçte SGK hizmet dökümü, tapular, sağlık raporları gibi ek belgeler istenebilmekte, yüz yüze yapılan görüşmelerde ise kimlik fotokopisi ile yoksulluk belgesi talep edilebilmektedir. Durumunuz özelinde incelenmesi gereken belgeleri yetkililer iletişime geçerek belirtecektir.

Siz de Hatay Belediyesi Halk Kart başvuru süreci hakkında edindiğiniz bilgiler ile sürece dahil olabilir ve daha doğru adımlarla ilerleyerek bu önemli destek kaleminden faydalanabilirsiniz.

3 Yorum

  1. Hatay antakya ikametteyim hatay büyükşehir belediyesi yardım kartı yararlanmak istiyorum ilginize arz ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu