Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Erzak Yardımı)

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Erzak Yardımı)
A+
A-

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Yardım talebinde bulunan ihtiyaç sahiplerinin eksiklerini giderme konusunda  farklı projelerle çalışmalarına devam eden Hatay Büyükşehir Belediyesi yardımları özellikle Ramazan aylarında hız kazansa da sene boyunca pek çok haneye çare olmaktadır.

Sizler için Hatay Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sürecine dair tüm merak edilenleri detaylandırıyor ve aklınızdaki tüm soru işaretlerini gidermeye yardımcı oluyoruz.

Hatay Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Farklı projelerle birlikte halka yardım eli uzatan Hatay Belediyesi sosyal yardımları kişilerin ihtiyaçlarına göre farklı yardım formlarında verilebilmektedir. Yapılan yardım kategorilerinin en yaygın ve en işlevsellerinden biri olan Halk Kart, alışveriş sırasında nakit yerine geçerek yardıma muhtaç olanların kendi ihtiyaçlarını karşılayabileceği alışverişler yapmalarını sağlamaktadır. Ev ekonomisine katkı sağlayabilmek ve hanelerin geçimini sağlamasına yardımcı olmak için içerisine para yüklenen bu kartlar ile vatandaşlar anlaşmalı marketler hem istediği ürünleri alabilmekte hem de %5’e varan indirimlerden faydalanabilmektedir. Hatay Büyükşehir Belediyesi yardımları arasında yer alan Halk Kart ile sıkça karşılaştığımız A101, Migros, ŞOK ve BİM gibi market zincirlerinden alışveriş yapılabilmekte, tüm temel gıda malzemeleri böylece istenen ölçüde alınabilmektedir.

Hatay Belediyesi yardımları arasında sayılan bir diğer kategori de engelli vatandaşlara yapılan yardımlardır.  Engelli vatandaşlara ihtiyaç halinde tekerlekli sandalye, akülü sandalye, havalı yatak, hasta bezi vb. medikal ürünlerle yardım yapılabilmekte, medikal malzeme desteğinin yanı sıra %40 engelli vatandaşların toplu taşıma hizmetinden ücretsiz yararlanmaları da sağlanmaktadır.

Kimse Yoksa Biz Varız ismini verdiği projesiyle evde bakım hizmet ekibini devreye sokan ve yardıma muhtaç yaşlı vatandaşların ev içi ihtiyaçlarını karşılayan Belediye, böylece sağlığa veya kişisel bakıma ilişkin hizmetlerini de sosyal yardımlara dahil etmektedir.

Hatay Büyükşehir Belediyesi yardımları arasında yer alan bir diğer proje ise askıda fatura uygulaması olmakta, salgın sonrası hayata geçirilen ve süregelmekte olan bu projeyle abonelik kaydı olup su faturasını ödeyemeyecek durumda olanların askıya fatura bırakan gönüllüler tarafından faturalarının karşılanmasını sağlamaktadır.

Hatay Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Kişilerin alacak olduğu yardımın kategorisine bağlı olarak farklı nedenlerle yardıma başvurması mümkün olmakta, örneğin yoksulluk sebebiyle Halk Kart başvurusu yapacak olanların hanesindeki her vatandaş için aylık gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olması ve geçimini sağlayamadığını muhtarlıktan alınan onay belgesiyle ispatlaması gerekir. Engelli yardımları içinse hastanelerin ilgili birimlerinden rapor almak en az %40 oranında engelli olduğunu ispatlamak gerekir.

Kimse Yoksa Biz Varız projesine dahil olmak için ev temizliğini veya kişisel bakımını yapacak kimsesi olmayan yaşlıların başvuruları kabul edilmekte, projeye 60 yaş üstü başvurabilirken, ücretsiz toplu taşıma projesinden faydalanmak içinse 65 yaş üstü olmak gerekmektedir.

Hatay Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Farklı yollar söz konusu olmakla birlikte, Hatay Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için pek çok vatandaş direkt olarak Cumhuriyet Mahallesi’nde konumlanan Belediye binasına gitmekte, burada yetkililerle görüşerek ve form doldurarak başvuru yapabilmektedir. Taleplerini mail yoluyla yazarak iletmek ve doldurmak üzere başvuru formu talebinde bulunmak isteyenlerse iletisim@hatay.bel.tr şeklindeki adrese iletilerini gönderebilmektedir.

Sanal asistan aracılığıyla yetkililere ulaşmak ve ihtiyaçlarını iletmek isteyenler için https://ebelediye.hatay.bel.tr/ adresine tıklamak ve burada bulunan canlı destek hattına yazmak bir diğer seçenek olmakta, özellikle Halk Kart başvurularının yoğun olması nedeniyle web sitesinden erişim sağlamak çok daha avantajlı olmaktadır.  İlgili telefon numaralarını tuşlayanlar veya WhatsApp hattına mesaj gönderenler de hızlıca Hatay Belediyesi yardım başvurusu sürecine dahil olabilmektedir.

Askıda fatura uygulamasına girmek ve fatura ödemek ya da ödenmesini sağlamak içinse http://www.hatsu.gov.tr/ adresine girilmesi gerekmektedir. Bu link ile askıdan almak veya askıya bırakmak istediğiniz faturanın tutarını girmeniz ve sisteme kayıtlı su faturalarının ödenmesini sağlamanız veya yardımcı olmanız sağlanmaktadır.

Hatay Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Yerinde yapılan Hatay Belediyesi yardım başvurusu işlemleri için veya online sistemlerden TC kimlik numarası ile şifrenizi girerek yapacak olduğunuz başvurular için öncesinde sizden bir form doldurmanız istenir. Formda hangi yardım türüne ihtiyaç duyduğunuzu, nedenlerinizi veya gelir durumunuzu sorgulamak adına farklı sorulara yer verilmekte, bunların güncel bilgilerle ve dürüstlükle doldurulmasının öneminin altı çizilmektedir. Yoksulluk ya da engellilik durumunu inceleyecek olan kurul yetkilileri önce bu forma göre hareket etmekte, formdaki bilgilerin adresinizde yapılan incelemelerle örtüşmesi gerekmektedir.

Hatay Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Farklı dönemlerde karşılaştıkları yoğunluk nedeniyle her zaman telefon hatlarına yanıt veremediklerini belirten yetkililer, özellikle yardım sonrasında başvuru sahiplerine ulaşacağının ve hatların meşgul edilmemesi gerektiğinin altını çizmektedir. Yine de farklı nedenlerden dolayı Hatay Belediyesi yardım başvuru sorgulama için ALO 183 no’lu hattı aramanın mümkün olduğunu eklemekte fayda vardır.

Hatay Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Yapılacak olan yardımın kategorisine göre farklı telefon numaralarından yetkililere ulaşmanız mümkün olurken, Hatay Büyükşehir Belediyesi yardım hattı olarak 0 326 214 91 90 şeklindeki santral numarasını tuşlamanız yeterli olmaktadır. Ek olarak Hatay Halk Kart başvurusu için 444 12 06 numaralı telefonu aramanız sağlanmaktadır. Belediyenin Halkla İlişkiler birimiyle iletişime geçerek istekte bulunmak için 444 12 06  numaralı hattı aramanız, direkt olarak yardım çağrısında bulunmak için genel destek hattı olan 153’ü tuşlamanız veya aramak yerine mesaj yazmayı tercih ediyorsanız 0535 108 35 10 şeklindeki numaradan Whatsapp hattına yazmanız gerekmektedir.

Antakya Belediyesi Gıda Yardım Kartı Başvurusu

Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Antakya Belediyesi tarafından verilen gıda yardım kartı başvurusu belediyenin resmi sitesinden yada bizzat belediye ile muhtarlıklara gidilerek yapılanmaktadır. Gıda yardım kartı başvurusu onaylanan kişilere verilen Halk Kart aylık belirlenen limit kartınıza yüklenecektir.

Tek seferlik ve düzenli olarak verilen Halk Kart belediyenin incelemesi sonrası maddi durumunuza göre her ay olabileceği gibi tek seferlik olabilir.

Hatay Büyükşehir Belediyesi yardım kartı başvurusu aşağıda verdiğim kanallar üzerinden yapılaqbilir.

Adres: Cumhuriyet Mh. Adnan Menderes Cd. No:4 Antakya/HATAY
Santral: 0 326 214 91 90
Halkla İlişkiler: 444 12 06 
Yardım Hattı 153
Whatsapp: 0535 108 35 10

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı

Hatay Büyükşehir Belediyesi Tarafından verilen Sosyal Yardım Kartı A101, Migros, ŞOK ve BİM mağazalarında geçerlidir. Size verilen limitler dahilinde dilediğiniz gibi mutfak ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Hatay Belediyesi Halk Kart ailenizde bulunan çocuk sayısına ve gelirinize bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Hatay Belediyesi sosyal yardım başvurusu yapanlara sağlanan bir diğer yardım kalemi de gıda kolisi veya sıcak yemek dağıtımlarıdır. Pek çok aile maddi yardım haricinde gıda kolisi de alarak masraflarını en aza indirebilmekte, Büyükşehir Belediyesi pek çok aileye minimum kriterle birlikte kolayca gıda kolisi dağıtmaktadır.

Hatay Belediyesi gıda yardımı için başvuru yapmak isteyenlerin ise özel olarak 444 12 06 numaralı hattı araması direkt olarak koli alabilmesi için yeterli olmakta, ancak yaşanan yoğunluk nedeniyle yetkililer özellikle https://ebelediye.hatay.bel.tr/ adresinde ve sayfanın sağ altında bulunan chat botuna gıda yardımı istendiğini yazılmasını rica etmiştir.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Maddi yardımlarını hem daha kolay ve pratik hem de daha gizli şekilde gerçekleştirmek için kart olarak yapan Hatay Belediyesi yetkilileri, bu kapsamda Halk Kart uygulamasını devreye sokmaktadır. Alışveriş çeki yerine geçerek nakit görevi gören Halk Kart’ın limitleri aylık olarak güncellenmekte, bu kartlara tek seferlik veya her ay belirli günlerde nakit yüklemesi yapılabilmektedir.

Yüklenecek olan limit için kesinleştirilmiş bir alt veya üst limit bulunmamakta, ailenin durumuna göre yüklenen nakit miktarı değişkenlik göstermekte ve bu miktarı belirlemede ailenin kaç çocuğu olduğu önemli bir etken olarak değerlendirilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.