Sosyal Yardımlar

İBB Anne Bebek Destek Paketi Başvurusu ve Başvuru Formu

İBB Anne Bebek Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlardan biri olan Anne Bebek Yardımı ile anneler; çocuklarının mama, bez ve ıslak mendil ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılayabiliyorlar.

Yoksul ve muhtaç ailelere yönelik olarak yapılan anne-bebek yardımı doğrultusunda annelerin İstanbulkart’larına hayırseverler tarafından bağışlanan yardım parası yatırılıyor.

Anneler; bu yardım parasını bebeklerinin ve çocuklarının temel ihtiyaçları için kullanabiliyorlar.

İBB tarafından yapılan bu yardım kapsamında annelerin İstanbulkart’larına hayırseverler tarafından yatırılan yardım parasının miktarı ise ailenin sahip olduğu bebek ve çocuk sayısına göre değişiklik gösterebiliyor.

Bu yazımızda kısaca İBB anne bebek yardım başvurusu nasıl yapılır? Anne-bebek yardımından kimler yararlanabilir? vb. bu konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İBB Anne-Bebek Yardımı Nedir?

İBB; annelere Anne-Bebek Destek Paketi ve Yeni Doğan Destek Paketi olacak şekilde 2 yardım yapıyor.

Bu yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

İBB Yeni Doğan Destek Paketi

Yeni Doğan Destek Paketi kapsamında bu pakete başvuran annelere bebek bezi, bebek maması, bebek beşiği, ıslak mendil vb. yeni doğan bebeklerin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik malzemelerin yer aldığı bir hediye paketi armağan ediyor.

Hediye paketi; aileye beşik içerisinde teslim ediliyor.

Başvurular; bağlı olunan ilçe belediyesinden ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gidilerek, yapılabiliyor.

E-devlet üzerinden de bu yardıma ihtiyaç sahipleri başvurabiliyorlar.

İBB Anne-Bebek Destek Paketi

Bu pakete başvurmak isteyen kişilerin öncelikle Yeni Doğan Destek Paketi’ne başvurmaları gerekiyor.

Yeni Doğan Destek Paketi’ne başvuran veliler; İBB tarafından kayıt altına alınıyor.

Hayırsever vatandaşlar; İBB’de kayıtlı olan yoksul ve dar gelirli vatandaşlara Askıda Fatura Sistemi üzerinden anne-bebek destek paketi yardımı yapabiliyorlar.

Yapılan yardımlar; İBB tarafından sistemde kayıtlı olan kişilerin İstanbulkart’larına yatırılıyor.

İBB Anne Bebek Destek Paketi’nden İBB sosyal yardımlarından yararlanan, 0-3 yaş aralığında en az bir çocuğu olan kişiler yararlanabiliyorlar.

0-3 yaş aralığında 1 adet çocuğu olan kişilere hayırseverler 150 TL; 1’den çok yani en az 2 çocuğu olanlara ise 250 TL yardım yapabiliyorlar.

Yapılan yardımlar; annelerin İstanbulkart hesaplarına yükleniyor.

Anneler; İstanbulkart’larına yatırılan bu yardım parası ile İBB anlaşmalı marketlerden bebek bezi, bebek maması ve ıslak mendil satın alabiliyorlar. Yani bebek bezi, ıslak mendil ya da bebek maması dışında farklı bir ürünü alamıyorlar.

Anne-Bebek Destek Paketi satın almak suretiyle annelere maddi anlamda yardımcı olmak ve onların bebeklerinin sağlıklı gelişimine destek olmak adına hemen https://askidafatura.ibb.gov.tr/anne-bebek-destek linkini tıklayabilirsiniz.

150 TL ya da 250 TL bağış yaparak; annelere umut olabilirsiniz.

İBB tarafından pandemi dolayısıyla başlatılan ‘Askıda Fatura’ projesi kapsamında yoksul ve dar gelirli vatandaşlara Anne Bebek yardımı dışında birçok yardım yapılıyor.

Örneğin; ihtiyaç sahibi vatandaşlar; Askıya fatura bırakarak, ödemekte maddi anlamda zorlandıkları faturaların hayırseverler tarafından ödenmesini sağlayabiliyorlar.

İBB; bu noktada yoksul ve dar gelirli vatandaşlar ile hayırseverler arasında bir köprü görevi görüyor.

Dar gelirli ve muhtaç vatandaşlar; başlatılan proje dahilinde Anne-Bebek Destek Paketinin yanı sıra Eğitim Destek Paketine ve Aile Destek paketine de başvurabiliyorlar.

Askıda Fatura Projesi kapsamında yararlanabileceğiniz sosyal yardımlarla ilgili ayrıntılı bilgi edinmek adına hemen https://askidafatura.ibb.gov.tr/ linkini tıklayabilirsiniz.

İBB Anne Bebek Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahipleri; İBB Anne-Bebek Destek Paketine online platform üzerinden yani Askıda Fatura sistemi üzerinden ne yazık ki başvuramıyorlar.

Yardım; öncelikle halihazırda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden sosyal yardım alanlara yani kaydı olan kişilere yapılıyor.

Bu yüzden de ileride bu yardımı almak isteyen annelerin bizzat İstanbul Büyükşehir Belediyesine ya da bağlı oldukları ilçe belediyesine giderek, başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Ön başvuru işleminizi gerçekleştirmek, Anne Bebek Yardım başvurusu için belediye tarafından talep edilen belgeleri öğrenmek adına ALO 153 İstanbul Beyaz Masa numarasını arayabilir, yetkili kişilerden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ön başvurunuzu e-devlet üzerinden TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgilerinizle de tamamlayabilirsiniz.

Bu noktada hem Yeni Doğan Bebek Paketi yardımına hem de Anne-Bebek Destek Paketi yardımına başvurabilirsiniz.

E-devlet üzerinden bu yardıma başvurmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız.

Sonrasında Uygulamaya Git butonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkan yeni sayfada başvurmak istediğiniz belediyeyi seçmelisiniz.

Daha sonra sosyal yardım başvuru formunu detaylı bir şekilde doldurmalı, son olarak da sayfanın altındaki ‘sosyal yardım türleri’ arasından Yeni Doğan Bebek Paketi’ yardımına başvurmalısınız.

Dilerseniz; gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı vb. İBB’ye ait olan tüm diğer sosyal yardımlara da aynı form üzerinden başvurabilirsiniz.

BAKINIZ >>> Anne Bebek Destek Paketi Başvurusu

İBB Anne-Bebek Paketi Başvuru Formu

Gerek Yeni Doğan Bebek Paketi gerekse Anne-Bebek Destek Paketi başvurularına özel olan bir başvuru formu bulunmuyor.

Bu yardıma başvurmayı düşünen kişilerin belediyeye gittiklerinde sosyal yardım başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

Sosyal yardım başvuru formundaki ‘Yeni Doğan Bebek Paketi’ seçeneğini işaretleyenler, başvurularını gerçekleştirmiş oluyorlar.

Aynı şekilde e-devlet sosyal yardım başvuru formunda da başvuru sahiplerinin ‘Yeni Doğan Bebek Paketi’ seçeneğini işaretlemeleri gerekiyor.

Sosyal yardım başvuru formunda başvuru sahibinin mesleğine, aylık kazancına, kaç çocuğunun olduğuna, hane halkı kişi sayısına, hane halkı aylık ortalama kazancına dair birçok soruyu yanıtlaması gerekiyor.

İBB; başvuru formunda başvuru sahibi tarafından paylaşılan bilgiler ışığında yardım edeceği hanelere ve annelere karar veriyor.

Bu yüzden de ihtiyaç sahiplerinin formda doğru bilgiler paylaşmaları, belediyeyi hiçbir şekilde yanıltmamaları gerekiyor.

İBB; başvuru formunda paylaşılan bilgilerin doğru olup olmadığını araştırdıktan ve soruşturma aşamasında kamu kurumlarından da yardım aldıktan sonra Yeni Doğan Bebek Paketi yardımına başvuran kişilerin ikametgah adreslerine bir inceleme komisyonu yolluyor.

Çoğunlukla zabıta görevlilerinden oluşan bu inceleme komisyonu; ailenin sosyo-ekonomik durumuna ve başvuru formunda paylaştıkları bilgilerin doğruluğuna dair bir rapor hazırlıyor.

İBB değerlendirme kurulu; bu raporu da inceledikten sonra en muhtaç kişilere öncelikli olarak yardımcı oluyor.

İBB Anne Bebek Paketi Başvuru Sorgulama

İBB Anne Bebek Paketi Başvuru Sorgulama 2024; Dar gelirli ve yoksul vatandaşlar; yeni doğan bebekleri ve 0-3 yaş aralığındaki çocukları için başvurdukları Yeni Doğan Destek Paketi sonuçlarını belediyeyi arayarak ya da ALO153 Beyaz Masa’dan öğrenebiliyorlar.

E-devlet üzerinden başvurularının sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebiliyorlar.

E-devlet üzerinden Yeni Doğan Bebek Paketi yardımı alıp almayacağını sorgulamak isteyen kişilerin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamaları gerekiyor.

İBB;  başvuru sahiplerine ait olan başvuru formlarını detaylıca inceleyip, başvuru sahiplerini tespit ettikten sonra en çok hangi ailenin Yeni Doğan Destek Paketi’ne ihtiyaç duyduğuna karar veriyor.

Bu noktada başvuruları sonuçlandırması en az birkaç ay sürebiliyor.

Askıda Fatura Sistemi üzerinden İstanbulkart’ına hayırseverler tarafından Anne Bebek Destek Paketi yardım parası yatırılan annelerin telefon numaralarına ise SMS yoluyla bilgilendirme mesajı gönderiliyor.

Anne-Bebek Destek Paketi yardım paraları, annelerin İstanbulkart’larına yatırıldığından annelerin aynı zamanda İBB sosyal yardım kartlarının da bulunması gerekiyor.

İstanbulkart’ı olmayan dar gelirli vatandaşlar; sosyal yardım başvuru formunda SOSYAL YARDIM KARTI(ÖN ÖDEMELİ) seçeneğini işaretleyerek, bu yardıma başvurabiliyorlar.

E-devlet üzerinden ön başvuru yapmayı düşünenlerin ise e-devlet başvuru formundaki SOSYAL YARDIM KARTI(ÖN ÖDEMELİ) seçeneğini de işaretlemeyi unutmamaları gerekiyor!

Anne-Bebek Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Yeni Doğan Destek Paketi ya da Anne Bebek Destek Paketi ile ilgili olarak detaylı bilgi edinmek, başvuru için gerekli bilgileri öğrenmek, başvuruda sizden talep edilen belgelerle ilgili bilgi almak ya da mevcut yardım başvurularınızın sonucunu öğrenmek adına İBB’ye ait olan 0212 455 13 00 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Her türlü yardım talep, soru ve görüşleriniz için İBB Beyaz Masa ALO 153 telefon numarasını da arayabilirsiniz.

İBB Yeni Doğan Destek Paketi’nde Neler Var?

Yeni doğum yapan yoksul ve dar gelirli annelerin yararlanabileceği Yeni Doğan Destek Paketi yardımı; yeni doğan bir bebeğin ilk 4 aylık tüm ihtiyaçlarını içeren malzemelerden oluşuyor.

Bu malzemeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Çocuk bezi
 • Alt üst pijama takımı
 • Alt üst kıyafet takımı
 • Çorap
 • Islak mendil
 • Hırka
 • Ağız mendili
 • Patik
 • Eldiven
 • Zıbın
 • Emzik
 • Biberon
 • Çıngırak
 • Ateş ölçer
 • Bebek şampuanı
 • Bebek tırnak makası
 • Pudra
 • Pişik Kremi

İBB Anne Bebek-Yardımından Kimler Yararlanabilir?

0-3 yaş aralığında en az bir çocuğu olan kadınlar; Anne-Bebek Destek Paketi yardımından faydalanabiliyorlar.

Yeni Doğan Bebek Paketi’ne ise anneler; doğumdan sonra en fazla 6 aylık süre içerisinde başvurabiliyorlar.

Anne-bebek yardımı; hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri; asgari ücretin 1/3’ü ve altında olanlara ve muhtaçlara yapılıyor.

Muhtaçlar; yani işi ve düzenli geliri olmayanlar; öncelikli olarak bu yardımlardan yararlanabiliyorlar.

İBB Anne-Bebek yardımlarından yalnızca İstanbul il sınırlarında ikamet eden vatandaşlar faydalanabiliyorlar.

İBB Anne-Bebek Yardım Başvurusu için Talep Edilen Belgeler

Sosyal yardım başvurusu esnasında talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Aile vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Gelir belgesi
 • İşsiz kişiler için SGK’dan alınması gereken belge
 • Yeni doğan bebek yardımı için ‘doğum belgesi’
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi

İBB; başvuru sahiplerinden özel durumlarına göre farklı belgeler de talep edebiliyor.

Örneğin, eşi vefat eden ve çocuğunun velayeti kendinde olan dul kadınların eşlerine dair ölüm belgesi teslim etmeleri gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca İBB Anne-Bebek yardımına dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de İBB Anne-Bebek yardımı alıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

18 Yorum

 1. Mrb lar yeni doğan bebek paketi başvurunda bulunabilirmiyim babası ceza evinde zor durumda tşkrler saygilarimla

  1. Bez yardımı istiyorum 2cocugum bezleniyo ihtiyacliyim

 2. Benim de 5 çocuğum var 3 tane çocuk bez liyorum kronik rahatsızlığım var ikinci çocuğum kalp hastası eşim çalışmıyor evim kira bebeğim ne bez mama alamiyom buz dolabim bozuk yiyeceklerin hep bozuluyor rıcam yardım edin lütfen

  1. Merhaba iki çocuğum var 1 yaşında ve 2 aylık cocuklarim var durumum çok iyi değil eşim çalışıyor ama ceyran di şuydu mutfak esyasiydi yeterli olmuyor rica etsem yarım istiyorum

 3. Merhaba ben başvuru yapmışım ama daha sonuç alamadım uzun süre oldu

 4. Dogum yapalı 2 ay oldu bebegim doymuyor mama alacak kadar maddi durumumuz yok ilk bebegim komşuların verdigi kıyafetleri giydiriyorum bu yardımdan faydalanmak istiyorum

 5. Allah rızası için yardım edin kiradayim çocuğum var 2 yaşında bana yardım edin

 6. Benim tek eşim calisiyor hiç bir yardım almıyorum 4 aylık bebeğim var gecinmekde çok zorlanıyorum ben yararlanamiyomuyum

 7. Eşim çalışmiyo ben 7 aylık hamileyim bebeyin hiç bişey si yok kıram bin TL benim çok ihtiyacım var

 8. Allah rızası için yardım edin kiradayim çocuğum var 2 yaşında bana yardım edin

 9. 2 tane okula giden çocuğum var 2 aylık bebeğim var mama bez almak istiyorum evim kira yetiştiremiyorum

 10. 4yaş ve 2 aylık bebeğim var bende yardımdan yararlanmak istiyorum

 11. yeni bebeyim olcak yeni doğan yardım paketi destek istiyorum ikinci çocuğum ve kiradayım hamileyim riskli geçiyor 30 haftalık oldu yardım ederseniz sevinirim

 12. Bebek yardımı çantasını bez yardımı istiyorum 3 tane çocuğum var kıradayım

 13. Eşim uzak yerde çalışıyor bende 35 haftalık hamileyim beşik yardımı istiyorum iki evladım var bu yardımı istiyorum

 14. Benim esim disada ben hamileyim 30 haftalik besigim yok besige ihtiyacim. Var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu