Belediye Yardımları

İBB Evlilik Desteği Başvurusu ve Başvuru Sorgulama

İBB Evlilik Desteği Başvurusu ve Başvuru Sorgulama; Şüphesiz ki günümüzde yeni evlenecek olan çiftlerin masrafları oldukça fazladır. Sıfırdan bir ev kurmak, eşyalar almak ve hatta düğün yapmak günümüz ekonomisini de göz önünde bulundurduğumuzda maddi olarak oldukça büyük bir külfet haline geliyor. Haliyle yeni evlenecek olan çiftlerin en çok araştırdığı sorulardan birisi de yeni evlenen çiftlere devlet desteği var mı sorusu oluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni evlenecek olan çiftlere bazı şartları karşılamaları halinde evlilik desteği yardımı sunuyor. Ancak çiftlerin bazı şartları karşılaması ve koşullar uygunsa İBB yardım başvurusu yaparak evlilik desteği almak istediklerini beyan etmeleri gerekiyor.

İBB evlilik desteği başvurusu nasıl yapılır ve İBB evlilik desteği başvuru sorgulama sürecine dair tüm detayları yazımızda sizler için derledik.

İBB Evlilik Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB evlilik destek başvurusu yapmak isteyen yeni evlenecek çiftler, başvurularını üç farklı kanaldan herhangi biriyle kısa sürede gerçekleştirebilmektedir;

  1. ALO 153 çözüm merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği birçok sosyal yardımda olduğu gibi evlilik desteği yardımına da başvuru yapmanız mümkündür. Alo 153 nolu hattı arayarak evlilik desteğine başvurmak istediğinizde yetkili size gerekli evraklar ve izlemeniz gereken yol hakkında bilgi vererek başvuru sürecinizi de başlatacaktır. Böylece başvurunuz değerlendirilmek üzere yetkililere ulaştırılacaktır.
  2. İBB evlilik yardımı için başvuru yapabileceğiniz kanallardan bir diğeri ise “İstanbul Senin” mobil uygulamasıdır. Mobil uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra sosyal yardımlar arasından “Evlilik Desteği” yardımını bularak başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz.
  3. Kısa sürede ve kolay bir şekilde evlilik desteği başvurusu yapabileceğiniz yollardan bir diğeri ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesidir. Dilerseniz https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ adresine tıklayarak ekranın sağ üst köşesindeki “Online Başvuru” sekmesine tıklayıp başvurunuzu yapabilirsiniz. Dilerseniz de https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkine tıklayarak doğrudan online başvuru formunun olduğu sayfaya gidebilirsiniz.

Online başvuru sayfasında karşınıza çıkan formun en başında “Başvuru Türü” bölümü vardır. Bu alanda mutlaka “Evlilik Desteği” seçeneğini tıklamalı ve tüm alanları doğru ve eksiksiz şekilde doldurmalısınız.

İBB Evlilik Desteği Başvuru Şartları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi evlilik yardımı başvurusu yapacak olan kişilerde İBB tarafından bazı şartlar aranmaktadır. Zira söz konusu şartlara uygunluk göstermeyen çiftlerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden evlilik destek yardımı alması da mümkün olmamaktadır.

Yeni evlenecek ve evlilik desteği alacak olan çiftlerin öncelikle 3 ay içerisinde evlenecek olması aranan ilk şarttır. Bunun yanı sıra evlilik desteğinden faydalanmak için çiftlerin İstanbul’da yaşamaları ve yapılan sosyal incelemeler neticesinde de yardımı almaya uygun görülmeleri gereklidir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl 10 binin üzerinde çifte vermiş olduğu evlilik desteği yardımından önceden evlenmiş boşanmış olan ve yeniden evlenecek olan çiftler de faydalanabiliyor. Yani, çiftlerden her ikisinin ya da birisinin ilk evliliğinin olmaması evlilik destek yardımı almasına engel değildir.

İBB Evlilik Desteği Evrakları Nelerdir?

İBB evlilik desteği başvurusu yapan çiftlerin başvuruları yetkililer tarafından değerlendirmeye alınır. Eğer değerlendirme sonrasında çift sosyal yardıma uygun görülür ise bu durumda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden beyan edilen iletişim numarasından başvurunun onaylandığına ve gerekli evrakların teslim edilmesine dair SMS gelir.

Gelen SMS’de gerekli evraklar listesinin olduğu bir link de gönderilmektedir. Bu link üzerinden vatandaşlar hazırlamaları gereken evrakları görerek en kısa sürede belediyeye ibraz etmek durumundadırlar.

İBB Evlilik Desteği Başvuru Sorgulama

İBB evlilik yardımı başvuru sorgulama işlemleri doğrudan İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Belediyenin resmi web sitesine https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ adresinden gidebilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfanın sağ tarafından “Başvuru Sorgulama” bölmesi görülecektir. Bu bölmeye sadece birkaç kimlik bilginizi yazarak başvurunuzun hangi aşamada olduğunu kolayca görüntüleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu