Belediye Yardımları

İBB Evlilik Desteği Başvurusu, Başvuru Şartları ve Sorgulama

İBB Evlilik Desteği Başvurusu ve Başvuru Sorgulama; Şüphesiz ki günümüzde yeni evlenecek olan çiftlerin masrafları oldukça fazladır. Sıfırdan bir ev kurmak, eşyalar almak ve hatta düğün yapmak günümüz ekonomisini de göz önünde bulundurduğumuzda maddi olarak oldukça büyük bir külfet haline geliyor. Haliyle yeni evlenecek olan çiftlerin en çok araştırdığı sorulardan birisi de yeni evlenen çiftlere devlet desteği var mı sorusu oluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni evlenecek olan çiftlere bazı şartları karşılamaları halinde evlilik desteği yardımı sunuyor. Ancak çiftlerin bazı şartları karşılaması ve koşullar uygunsa İBB yardım başvurusu yaparak evlilik desteği almak istediklerini beyan etmeleri gerekiyor.

İBB evlilik desteği başvurusu nasıl yapılır ve İBB evlilik desteği başvuru sorgulama sürecine dair tüm detayları yazımızda sizler için derledik.

İBB Evlilik Desteği Nedir?

İBB Evlilik Desteği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından, İstanbul’da ikamet eden ve maddi desteğe ihtiyacı olan çiftlere evliliklerini kolaylaştırmak amacıyla sunulan bir tek seferlik 15.000 TL nakdi yardımdır. Bu destek, evlilik masraflarını hafifletmek ve yeni bir yuva kurarken çiftlere maddi katkıda bulunmak için tasarlanmıştır.

İBB Evlilik Desteği Kimlere Verilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi evlilik yardımı almak isteyen bir çok evlilik yardımı kimlere verilir sorusunu merak etmektedir. 15.000 TL evlililik yardımı;

 • İstanbul’da en az 1 yıldır ikamet eden
 • Evlilik tarihi 14 Nisan ve sonrası olan
 • Her iki eşin de aylık gelirinin asgari ücretin net tutarının (2024 yılı için 6.426 TL) altında olması
 • Daha önce evlenmemiş olması
 • Evlilikte eşlerin her ikisinin de hayatta olması
 • Eşlerin her ikisinin de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması veya çalışma izni olması
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi (maaş bordrosu, emeklilik belgesi, vs.)
 • Nüfus cüzdanı fotokopileri
 • Evlilik öncesi sağlık raporu
 • Diğer istenebilecek belgeler

İstanbul Evlilik Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır

İBB Evlilik yardımı başvurusu İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan kişiler aşağıdaki yerlere başvurularını yapabilirler.

 • Alo 153 Çözüm Merkezini arayarak
 • İstanbul Senin mobil uygulaması üzerinden
 • İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı‘na şahsen başvurarak

Başvurular, İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından değerlendirilir. Değerlendirme sonucunda, şartları taşıyan çiftlere 15.000 TL yardım, kadının hesabına yatırılır.

İBB Evlilik Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB evlilik destek başvurusu yapmak isteyen yeni evlenecek çiftler, başvurularını üç farklı kanaldan herhangi biriyle kısa sürede gerçekleştirebilmektedir;

 1. ALO 153 çözüm merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği birçok sosyal yardımda olduğu gibi evlilik desteği yardımına da başvuru yapmanız mümkündür. Alo 153 nolu hattı arayarak evlilik desteğine başvurmak istediğinizde yetkili size gerekli evraklar ve izlemeniz gereken yol hakkında bilgi vererek başvuru sürecinizi de başlatacaktır. Böylece başvurunuz değerlendirilmek üzere yetkililere ulaştırılacaktır.
 2. İBB evlilik yardımı için başvuru yapabileceğiniz kanallardan bir diğeri ise “İstanbul Senin” mobil uygulamasıdır. Mobil uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra sosyal yardımlar arasından “Evlilik Desteği” yardımını bularak başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz.
 3. Kısa sürede ve kolay bir şekilde evlilik desteği başvurusu yapabileceğiniz yollardan bir diğeri ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesidir. Dilerseniz https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ adresine tıklayarak ekranın sağ üst köşesindeki “Online Başvuru” sekmesine tıklayıp başvurunuzu yapabilirsiniz. Dilerseniz de https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkine tıklayarak doğrudan online başvuru formunun olduğu sayfaya gidebilirsiniz.

Online başvuru sayfasında karşınıza çıkan formun en başında “Başvuru Türü” bölümü vardır. Bu alanda mutlaka “Evlilik Desteği” seçeneğini tıklamalı ve tüm alanları doğru ve eksiksiz şekilde doldurmalısınız.

İBB Evlilik Desteği Başvuru Şartları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi evlilik yardımı başvurusu yapacak olan kişilerde İBB tarafından bazı şartlar aranmaktadır. Zira söz konusu şartlara uygunluk göstermeyen çiftlerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden evlilik destek yardımı alması da mümkün olmamaktadır.

Yeni evlenecek ve evlilik desteği alacak olan çiftlerin öncelikle 3 ay içerisinde evlenecek olması aranan ilk şarttır. Bunun yanı sıra evlilik desteğinden faydalanmak için çiftlerin İstanbul’da yaşamaları ve yapılan sosyal incelemeler neticesinde de yardımı almaya uygun görülmeleri gereklidir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl 10 binin üzerinde çifte vermiş olduğu evlilik desteği yardımından önceden evlenmiş boşanmış olan ve yeniden evlenecek olan çiftler de faydalanabiliyor. Yani, çiftlerden her ikisinin ya da birisinin ilk evliliğinin olmaması evlilik destek yardımı almasına engel değildir.

İBB Evlilik Yardımı Evrakları Nelerdir?

İBB evlilik desteği başvurusu yapan çiftlerin başvuruları yetkililer tarafından değerlendirmeye alınır. Eğer değerlendirme sonrasında çift sosyal yardıma uygun görülür ise bu durumda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden beyan edilen iletişim numarasından başvurunun onaylandığına ve gerekli evrakların teslim edilmesine dair SMS gelir.

Gelen SMS’de gerekli evraklar listesinin olduğu bir link de gönderilmektedir. Bu link üzerinden vatandaşlar hazırlamaları gereken evrakları görerek en kısa sürede belediyeye ibraz etmek durumundadırlar.

İBB Evlilik Desteği Ne Kadar?

2024 İBB Evlilik yardımı tutarı güncelelnerek 15.000 TL çıkarılmıştır. Evli evlenecek gençlere düğün hediye olarak 15.000 TL ödeme yapılmaktadır.

İBB Evlilik Desteği Ne Zaman Verilecek

İBB Evlilik Desteği, evlilik cüzdanı ve diğer belgelerin İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na teslim edilmesinden sonra yaklaşık 1 ay içerisinde değerlendirilir ve onaylanan çiftlere kadının banka hesabına yatırılır.

İBB Evlilik Desteği Başvuru Sorgulama

İBB evlilik yardımı başvuru sorgulama işlemleri doğrudan İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Belediyenin resmi web sitesine https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ adresinden gidebilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfanın sağ tarafından “Başvuru Sorgulama” bölmesi görülecektir. Bu bölmeye sadece birkaç kimlik bilginizi yazarak başvurunuzun hangi aşamada olduğunu kolayca görüntüleyebilirsiniz.

İBB Evlilik Desteği Nikah Bekliyor Ne Demek

İBB Evlilik Desteği başvurusunda bulunduğunuzda ve sistemde “Nikah Bekliyor” ifadesini gördüğünüzde, bu şu anlama gelir:

 • Başvurunuzun ilk aşaması tamamlanmıştır.
 • Evlilik cüzdanınızın sistemde görünmesi beklenmektedir.

Nikah Bekliyor yazısı ne kadar süre kalır?

 • Nikah cüzdanınızın sistemde görünmesi yaklaşık 1 hafta sürebilir.
 • Bu sürenin sonunda “Nikah Bekliyor” yazısı otomatik olarak kalkacaktır.

Bu süreçte:

 • Alo 153 Çözüm Merkezini arayarak veya İstanbul Senin mobil uygulamasını kullanarak başvuru durumunuzu takip edebilirsiniz.
 • Belgeleri teslim etmeden önce, İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ile iletişime geçerek eksik belge olup olmadığını teyit edebilirsiniz.

İBB Evlilik Yardımı Hangi Bankaya Yatıyor

İBB Evlilik Yardımı, kadının kendi banka hesabına yatırılır. Başvuru sırasında, kadın adına bir banka hesap numarası beyan etmeniz gerekmektedir.

Yardımın hangi bankaya yatacağı, kadının tercih ettiği bankaya bağlıdır. Banka hesap numarası beyan ederken, herhangi bir banka seçmeniz gerekmez.

Ancak, bazı bankalar İBB ile anlaşmalı olabilir ve bu bankalara yapılan ödemelerde işlem ücreti alınmayabilir. Bu nedenle, başvuru yapmadan önce anlaşmalı bankalar listesini kontrol etmeniz faydalı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu