Sosyal Yardımlar

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvurusu ve Şartları (7500 TL)

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? İBB Genç Üniversiteli Burs Başvuru Nereye Yapılır? İBB Genç Üniversiteli Burs Başvuru Şartları, İBB Genç Üniversiteli Burs Miktarı, İBB Genç Üniversiteli Burs Ne Zaman Yatacak ve İBB Genç Üniversiteli Burs Sonuçları detayları yazımızda...

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? İstanbul il sınırları içerisinde ikamet eden üniversiteli gençlere İBB tarafından eğitim bursu verilmektedir.

Üniversiteye yeni kayıt olan ve üniversite eğitimine devam eden eden öğrencilere her sene olduğu gibi bu senede hem para yardımı ve konaklama desteği verileceği İBB tarafından açıklanmıştır.

İBB burs başvurusu 2024 yılında maddi durumu yetersiz olan öğrencilere yılda 3 defa olmak üzere toplamda 7500 TL ödeme yapılacaktır. Şartları taşıyan öğrencilere verilen İBB burs yardımı nasıl alınır? İBB genç üniversiteli burs başvuru nasıl yapılır? ve İBB genç üniversiteli burs ne kadar sorularına cevap vermeye çalışacağım.

İBB Genç Üniversiteli Eğitim Desteği Nedir?

İBB Genç Üniversiteli Eğitim Desteği İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan doktora, yüksek lisans, lisans veya ön lisans düzeyinde eğitim gören dar gelirli ailelerin çocuklarına verilen eğitim yardımıdır. Tamamen geri ödemesiz olarak 3 taksit halinde toplamda 7500 TL burs desteği sağlanmaktadır.

İBB Genç Üniversiteli eğitim desteği İstanbul Senin uygulamasına veya gencuniversiteli.ibb.istanbul sitesi üzerinden kabul edilmektedir.

İBB Genç Üniversiteli Bursu Kimlere Verilir

İstanbul Büyükşehir Belediyesi üniversite bursuna başvuruda bulunmak için bazı şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. İBB genç üniversiteli bursu kimlere verilir sorusuna cevap vermek gerekirse bu bursu üniversite eğitimine devam eden maddi durumu yetersiz olan kişilere öncelikli olarak verilmektedir.

İstanbul il sınırları içerisinde ikamet eden öğrencilere verilen İBB genç üniversite bursu iki yıllık yada 4 yıllık üniversite öğrencileri alabilir. Maddi yardım alan, üniversiteyi burslu okuyan kişilere verilen bu burs için yılsonu başarı notunun en az 100 üzerinden 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olması şartı aranmaktadır.

25 yaşından büyük, disiplin cezası almış ve açık öğretimde okuyanlar ibb burs başvurusunda bulunamazlar.

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvurusu Nasıl Yapılır

İBB burs başvurusunda bulunmak için İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı sayfasına giriş yaparak T.C Kimlik, Ad ve Soyadı bilgileri girilerek başvuru oluşturulur. İBB burs başvurusu için hemen bu linke https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/BasvuruKosullari.aspx tıklayabilirsiniz.

İBB genç üniversiteli burs başvurusu İstanbul Senin uygulaması üzerinden online olarak yapılmaktadır. İstanbul Senin Uygulaması telefonunuza indirip kullanıcı girişi yaparak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

İBB burs başvuru linkine tıkladıktan sonra hem kendi bilgilerinizi hem de velinizin bilgilerini girmeniz gerekmektedir.

İBB burs başvurusu yılda bir defa yapılmasına karşın gelen yoğun talep üzerine İBB burs 2. başvuru yapılacağını açıklamıştır. Eğer ibb 1. burs başvurusu yapmadıysanız yada kaçırdıysanız İBB burs 2. başvurusu yapabilirsiniz.

İBB Genç Üniversiteli Başvurusu Nereden Yapılır

İBB Genç Üniversiteli burs başvurusu İstanbul Senin Uygulaması üzerinden online olarak yapılmaktadır. İstanbul Senin Uygulamasını telefonunuza indirmek için Android ve IOS kullanıcı linke tıklayarak indirebilirler.

İstanbul Senin APP Store

İstanbul Senin Google Play

İstanbul Senin Uygulamasına tıklayarak telefonunuza indirdiğiniz uygulamaya giriş yaparak Burs başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvuru Tarihi Ne Zaman

İBB burs başvurusu üniversite kayıtlarından bitmesi ve okulların açılmasından sonra ekim ayının son haftasına kadar devam etmektedir. İBB burs başvurusu son tarihi ise 2024 yılında 16 Ekim olarak bildirilmiştir. 16 Ekim tarihine kadar başvuruda bulunan tüm öğrencilerin incelemesi yapıldıktan sonra onaylanan kişilere burs ödemeleri yapılacaktır.

İBB Üniversiteli Burs Başvuru Şartları

İBB burs başvuru şartları 2024 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenmiştir. Aşağıdaki şartları taşıyan kişiler öğrenci bursu için başvuruda bulunabilir.

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Öğrencinin kendisinin veya ailesinin/anne-baba vefat durumunda yakınının İstanbul’da ikamet etmesi
 • Önlisans veya Lisans öğrencisi olmak
 • Normal öğrenim süresinin içinde eğitimine devam ediyor olmak
 • Devlet üniversitesinde okuyor olmak veya Vakıf /Özel üniversitede yüzde yüz burslu okuyor olmak
 • Ara sınıf ve son sınıf öğrencileri için yılsonu başarı notunun en az 100 üzerinden 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olması
 • Gelir durumu açısından maddi desteğe ihtiyacı olmak

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İBB burs başvurusundan bulunacak kişilerin mutlaka aşağıdaki belgeleri hazırlaması gereklidir. Bu belgeler burs başvurusunun onaylanmasında için gereklidir. İBB genç üniversiteli burs başvurusu için gerekli evraklar ise;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Sabıka kaydı / Disiplin cezası almadığına dair belge
 • Vukuatlı Nüfus kayıt örneği
 • Öğrenci belgesi ve not durumunu gösteren transkript
 • Bursluluk belgesi
 • Disiplin belgesi
 • Ailenin maddi durumunu gösteren belgeler (Gelir belgesi, Maaş bordrosu vb.)
 • Varsa kendisinin ya da aile bireylerinin engelli raporu fotokopisi
 • Varsa okuyan kardeşleri gösteren belgeler
 • Sadece aktif öğrenci olan kardeşler dikkate alınacaktır.
 • Kayıt donduran kardeşler değerlendirmeye alınmaz.
 • Açık öğretimde okuyan kardeşler değerlendirmeye alınmaz.
 • Öğrencinin banka hesap bilgilerini içeren belge
 • Öğrencinin İstanbul Kart bilgisi

İBB Genç Üniversiteli Burs Miktarı Ne Kadar

Üniversite öğrencilerine destek olmak için verilen burs miktarı 2024 yılı için toplamda 7500 TL olarak belirlenmiştir. İBB tarafından verilen bu burs 2.500 TL + 2.500 TL + 2.500 TL olmak üzere 3 taksit halinde öğrencilere ödenecektir.

İBB Üniversiteli Bursu Ne Zaman Verilecek

İBB burs başvurusu yaptıktan sonra başvurusu onaylanan öğrencilere toplamda 7500 TL ödeme 3 taksit halinde yapılacaktır. Öğrencilere verilen burs ödeme tarihleri ise  Aralık’ta 2500 TL, Şubat’ta 2500 ve Mayıs’da ise 2500 TL olarak ödemesi yapılacaktır.

İBB Genç Üniversiteli burs parası ne zaman yatacağı ayrıca İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından SMS ile bildirilecektir.

İBB Genç Üniversiteli Bursu Evrak Yükleme Nasıl Yapılır

İBB burs başvurusu için internet üzerinden başvuru yaptıktan sonra İBB genç üniversiteli başvurusu ekranından evrak yüklemesi yapmanız gerekmektedir.

Vukuatlı nüfus kayıt örneğinde aile bireylerinin isimlerinin yer alması gerekmektedir. E-devletten sorgulama yapılırken “aile” seçeneği tıklanarak belgeye ulaşılabilir.

Resmi olarak anne-baba ayrı değil ise ikisinin de gelir durum belgesinin yüklenmesi gerekmektedir. Eğer boşanma süreci varsa ikisinden birinin gelir durum belgesi ve boşanma davasının devam ettiğine dair mahkeme belgesinin sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Hatalı evrak yüklemesi yaptığınızda yada eksik evrak yüklediğinizde size SMS ile bilgilendirme yapılarak tekrar evrak yüklemeniz talep edilecektir.

İBB Genç Üniversiteli Aile Gelir Durumu

İBB bursu için evrak yüklemesi için gelir belgesini SGK’dan ya da E-Devlet sisteminden SGK Tescil Hizmet Dökümü sayfasından alabilirsiniz. Aile gelir durumunu gösteren tüm belgeleri ayrı ayrı yüklemeniz gerekmektedir. Ailenizin geliri olmadığını gösteren belgeleri yüklemeniz ayrıca sizin faydanıza olur.

Gelir durumunu gösteren son aya ait maaş bordrosu son aya ait olması gereklidir.

İBB Genç Üniversiteli Sonuçları Ne Zaman Açıklanır

İBB genç üniversiteli başvuruları 5 Ekim tarihi ile başladı ve 16 Ekim tarihi ile son bulacaktır. İBB burs başvurusu yapıldıktan sonra gerekli inceleme yapılarak tarafınıza SMS ile bilgilendirme yapılacaktır. Başvurusu sonrası gelen talepler incelenip eğitim desteği alacak öğrenciler belirlendikten sonra ödeme yapılacaktır.

İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı

Okuyan öğrencilere maddi destek veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi genç üniversiteli eğitim yardımı her sene eğitim öğrenim dönemin başlaması ile beraber öğrencilere verilmektedir. İBB eğitim yardımı almak isteyen kişiler her sene başvuruda bulunmaları gereklidir.

İBB Genç Üniversiteli Bursu Aile Gelir Belgesi

Maddi zorluk çeken ve her hangi bir sosyal güvencesi bulunman öğrencilere öncelikli olarak verilen İBB genç üniversiteli  bursu başvurusunda bulunacak kişiler Ailenin maddi durumunu gösteren belgeler (Gelir belgesi, Maaş bordrosu vb.) başvuruda bulundukları sırası yüklemeleri gerekmektedir. E-devlet üzerinden ssk hizmet dökümünü belgesi aile gelir belgesi olarak gösterebilirsiniz.

E-Devlet üzerinden aile gelir durumunu gösteren belge hakkında detaylı bilgi için Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır? E-Devlet Aile Gelir Durumunu Gösteren Belge yazımızı okuyabilirsiniz.

İBB Genç Üniversiteli Bursu Geri Ödemeli Mi

İBB burs geri ödemeli bir ödenek değildir. Üniversite öğrencilerine verilen eğitim desteği bursu tamamen karşılıksız olarak verilir ve asla geri talep edilmez. İBB eğitim bursu alan tüm öğrencilere verilen İBB eğitim bursu tamamen geri ödemesiz ve karşılıksız olarak verilmektedir.

İBB Genç Üniversiteli Bursu Hangi Bankaya Yatacak?

İBB Genç üniversiteli burs başvuru yaparken sizden istenen IBAN numarasını girmeniz gereklidir. Başvurusu esnasında bildirdiğiniz IBAN numarasına banka fark etmeden yatırılmaktadır. Eğer 18 yaşından küçükseniz ve IBAN numaranız yoksa hanede yaşayan Anne yada Babanızın IBAN numarasını girebilirsiniz.

İBB Genç Üniversiteli Bursu Kaç Taksit

İBB Genç üniversiteli bursu toplamda 3 taksit olarak ödenmektedir. 2.500 TL + 2.500 TL + 2.500 TL olmak üzere 3 taksit halinde ödeme yapılacaktır.

Sizlere bu yazımızda İBB Genç Üniversiteli Bursu Yardımı Nasıl Alınır? İBB Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bir Yorum

 1. Çok ihtiyacı olan üniversiteli bir genç kızımızın burs alabilmesi için ne yapabilirim. Her türlü tahkikat yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu