SPONSORLU REKLAM
Sosyal Yardımlar

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? İstanbul il sınırları içerisinde ikamet eden üniversiteli gençlere İBB tarafından eğitim bursu verilmektedir.

Üniversiteye yeni kayıt olan ve üniversite eğitimine devam eden eden öğrencilere her sene olduğu gibi bu senede hem para yardımı ve konaklama desteği verileceği İBB tarafından açıklanmıştır.

İBB burs başvurusu 2022 yılında maddi durumu yetersiz olan öğrencilere yılda 3 defa olmak üzere toplamda 3200 TL ödeme yapılacaktır. Şartları taşıyan öğrencilere verilen İBB burs yardımı nasıl alınır? İBB genç üniversiteli burs başvuru nasıl yapılır? ve İBB genç üniversiteli burs ne kadar sorularına cevap vermeye çalışacağım.

İBB Genç Üniversiteli Bursu Kimlere Verilir

İstanbul Büyükşehir Belediyesi üniversite bursuna başvuruda bulunmak için bazı şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. İBB genç üniversiteli bursu kimlere verilir sorusuna cevap vermek gerekirse bu bursu üniversite eğitimine devam eden maddi durumu yetersiz olan kişilere öncelikli olarak verilmektedir.

İstanbul il sınırları içerisinde ikamet eden öğrencilere verilen İBB genç üniversite bursu iki yıllık yada 4 yıllık üniversite öğrencileri alabilir. Maddi yardım alan, üniversiteyi burslu okuyan kişilere verilen bu burs için yılsonu başarı notunun en az 100 üzerinden 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olması şartı aranmaktadır.

25 yaşından büyük, disiplin cezası almış ve açık öğretimde okuyanlar ibb burs başvurusunda bulunamazlar.

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvurusu Nasıl Yapılır

İBB burs başvurusunda bulunmak için İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı sayfasına giriş yaparak T.C Kimlik, Ad ve Soyadı bilgileri girilerek başvuru oluşturulur. İBB burs başvurusu için hemen bu linke https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/BasvuruGiris.aspx tıklayabilirsiniz.

İBB burs başvuru linkine tıkladıktan sonra hem kendi bilgilerinizi hem de velinizin bilgilerini girmeniz gerekmektedir.

İBB burs başvurusu yılda bir defa yapılmasına karşın gelen yoğun talep üzerine İBB burs 2. başvuru yapılacağını açıklamıştır. Eğer ibb 1. burs başvurusu yapmadıysanız yada kaçırdıysanız İBB burs 2. başvurusu yapabilirisniz.

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvuru Tarihi Ne Zaman

İBB burs başvurusu üniversite kayıtlarından bitmesi ve okulların açılmasından sonra ekim ayının son haftasına kadar devam etmektedir. İBB burs başvurusu son tarihi ise 2022 yılında Ekim 22 olarak bildirilmiştir. 22 Ekim tarihine kadar başvuruda bulunan tüm öğrencilerin incelemesi yapıldıktan sonra onaylanan kişilere burs ödemeleri yapılacaktır.

İBB Üniversiteli Burs Başvuru Şartları

İBB burs başvuru şartları 2022 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenmiştir. Aşağıdaki şartları taşıyan kişiler öğrenci bursu için başvuruda bulunabilir.

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Öğrencinin kendisinin veya ailesinin/anne-baba vefat durumunda yakınının İstanbul’da ikamet etmesi
 • Önlisans veya Lisans öğrencisi olmak
 • Normal öğrenim süresinin içinde eğitimine devam ediyor olmak
 • Devlet üniversitesinde okuyor olmak veya Vakıf /Özel üniversitede yüzde yüz burslu okuyor olmak
 • Ara sınıf ve son sınıf öğrencileri için yılsonu başarı notunun en az 100 üzerinden 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olması
 • Gelir durumu açısından maddi desteğe ihtiyacı olmak

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İBB burs başvurusundan bulunacak kişilerin mutlaka aşağıdaki belgeleri hazırlaması gereklidir. Bu belgeler burs başvurusunun onaylanmasında için gereklidir. İBB genç üniversiteli burs başvurusu için gerekli evraklar ise;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Sabıka kaydı / Disiplin cezası almadığına dair belge
 • Vukuatlı Nüfus kayıt örneği
 • Öğrenci belgesi ve not durumunu gösteren transkript
 • Bursluluk belgesi
 • Disiplin belgesi
 • Ailenin maddi durumunu gösteren belgeler (Gelir belgesi, Maaş bordrosu vb.)
 • Varsa kendisinin ya da aile bireylerinin engelli raporu fotokopisi
 • Varsa okuyan kardeşleri gösteren belgeler
  • Sadece aktif öğrenci olan kardeşler dikkate alınacaktır.
  • Kayıt donduran kardeşler değerlendirmeye alınmaz.
  • Açık öğretimde okuyan kardeşler değerlendirmeye alınmaz.
 • Öğrencinin banka hesap bilgilerini içeren belge
 • Öğrencinin İstanbul Kart bilgisi

İBB Genç Üniversiteli Burs Miktarı Ne Kadar

Üniversite öğrencilerine destek olmak için verilen burs miktarı 2022 yılı için toplamda 3200 TL olarak belirlenmiştir. İBB tarafından verilen bu burs 1200 + 1000 + 1000 TL olmak üzere 3 taksit halinde öğrencilere ödenecektir.

İBB Üniversiteli Bursu Ne Zaman Verilecek

İBB burs başvurusu yaptıktan sonra başvurusu onaylanan öğrencilere toplamda 3200 TL ödeme 3 taksit halinde yapılacaktır. Öğrencilere verilen burs ödeme tarihleri ise  Aralık’ta 1200 TL, Şubat’ta 1000 ve Mayıs’da ise 1000 TL olarak ödemesi yapılacaktır.

İBB Genç Üniversiteli Evrak Yükleme Nasıl Yapılır

İNN burs başvurusu için internet üzerinden başvuru yaptıktan sonra İBB genç üniversiteli başvurusu ekranından evrak yüklemesi yapmanız gerekmektedir. İBB bursa başvurusu sayfasına girmek için bu linke https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/BasvuruGiris.aspx tıkladıktan sonra açılan sayfadan yukarıda istenen tüm evrakları tek tek yükleme yapmanız gerekmektedir.

Vukuatlı nüfus kayıt örneğinde aile bireylerinin isimlerinin yer alması gerekmektedir. E-devletten sorgulama yapılırken “aile” seçeneği tıklanarak belgeye ulaşılabilir.

Resmi olarak anne-baba ayrı değil ise ikisinin de gelir durum belgesinin yüklenmesi gerekmektedir. Eğer boşanma süreci varsa ikisinden birinin gelir durum belgesi ve boşanma davasının devam ettiğine dair mahkeme belgesinin sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Hatalı evrak yüklemesi yaptığınızda yada eksik evrak yüklediğinizde size SMS ile bilgilendirme yapılarak tekrar evrak yüklemeniz talep edilecektir.

İBB Genç Üniversiteli Aile Gelir Durumu

İBB bursu için evrak yüklemesi için gelir belgesini SGK’dan ya da E-Devlet sisteminden SGK Tescil Hizmet Dökümü sayfasından alabilirsiniz. Aile gelir durumunu gösteren tüm belgeleri ayrı ayrı yüklemeniz gerekmektedir. Ailenizin geliri olmadığını gösteren belgeleri yüklemeniz ayrıca sizin faydanıza olur.

Gelir durumunu gösteren son aya ait maaş bordrosu son aya ait olması gereklidir.

İBB Genç Üniversiteli Sonuçları Ne Zaman Açıklanır

İBB genç üniversiteli başvuruları 5 Ekim tarihi ile başladı ve 22 Ekim tarihi ile son bulacaktır. İBB burs başvurusu yapıldıktan sonra gerekli inceleme yapılarak tarafınıza SMS ile bilgilendirme yapılacaktır. Başvurusu sonrası gelen talepler incelenip eğitim desteği alacak öğrenciler belirlendikten sonra ödeme yapılacaktır.

İBB Genç Üniversiteli Bursu Geri Ödemeli Mi

İBB burs geri ödemeli bir ödenek değildir. Üniversite öğrencilerine verilen eğitim desteği bursu tamamen karşılıksız olarak verilir ve asla geri talep edilmez. İBB eğitim bursu alan tüm öğrencilere verilen İBB eğitim bursu tamamen geri ödemesiz ve karşılıksız olarak verilmektedir.

Sizlere bu yazımızda İBB Genç Üniversiteli Bursu Yardımı Nasıl Alınır? İBB Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bir Yorum

 1. Çok ihtiyacı olan üniversiteli bir genç kızımızın burs alabilmesi için ne yapabilirim. Her türlü tahkikat yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu