E-Devlet

E-Devlet Yardım Başvurusu, Başvuru Formu ve Başvuru Şartları

E-Devlet Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Yardımı Başvuru Formu, E-Devlet Yardımı Başvuru Şartları, E-Devlet Yardımı Başvurusu Ekranı, E-Devlet Yardımı Başvuru Linki, E-Devlet Yardımı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır? detayları yazımızda.

E-Devlet Yardım Başvurusu 2024; Salgını hem yurt içinde hem yurt dışında büyük ekonomik zorluklara sebep olmuş, tüm ülkelerin neredeyse kıtlık seviyesine düşmesine neden olmuştur. Tüm ülkelerin büyük hasarlarla atlatmaya çalıştığı bu süreçte hükümetler vatandaşların kaybedilen refahlarını tekrar kazanmasına yardımcı olmak için pek çok yardım fonu başlatmıştır. Ülkemizde de “para yardımı” bu yardımlara bir örnektir.

1250 TL’lik sosyal yardım başvurusu e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru, sorgulama ve sonuç işlemlerinin tamamı e-devlet sisteminden gerçekleştirilecek olan bu yardım “Sosyal Yardım Sorgula” işlemi üzerinden erişime açıktır.

E-Devlet Yardım Başvurusu Şartları Nelerdir?

E-Devlet sosyal yardım başvurusu yapacak kişilerin gerekli şartları taşımaları gereklidir. E-Devlet yardım başvuru için gerekli şartları ise;

 • Her hangi bir sosyal güvencenin bulunmaması
 • Maddi zorluk çekiyor olması
 • Hanede yaşayan kişilerin geliri toplama asgari ücretin 3/1 oranında düşük olması
 • SGK kaydının bulunmaması
 • Eşi vefat etmiş kadınlar
 • Üzerine kayıtlı gelir getiren mülk bulunmaması

Yukarıdaki şartları taşıyan kişiler E-Devlet üzerinden tüm sosyal yardım hizmetlerine başvuruda bulunabilir.

E-Devlet Yardımı Başvurusu Kimler Yapabilir?

E-Devlet yardım başvurusunu kimler yapabilir? E-Devlet yardım başvurusu kimlere verilir sorusuna cevap vermek gerekirse ihtiyaç sahibi dar gelirli tüm vatandaşlara başvuruda bulunabilir. 4 milyon kişiye verilen sosyal yardımlarından daha önce yararlanan kişiler tekrar başvuruda bulunabilir.

E-Devlet yardım başvuru kimlere verilir sorusuna cevap vermek gerekirse;

 • Öksüz ve yetimler
 • Eşi vefat etmiş dul kadınlar
 • Çalışmayan yada işten çıkarılan kişiler
 • Muhtaç aileler
 • Yaşlılar
 • Engelli bireyler ve engel raporu olanlar
 • Öğrenciler
 • Bakıma muhtaç olan kişiler
 • Kirada yaşayanlar

E-Devlet Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet yardım başvuru yapmak için e-devlet üzerinden giriş yapmak için şifrenizin olması gereklidir. E-Devlet üzerinden başvuru yapmak için 18 yaşından büyük kişi T.C. kimlik numarası ve şifresi ile kullanıcı girişi yaparak başvuruda bulunabilir.

E-Devlet yardım başvurusu yapmak için bu linke https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayarak yardım başvurusu yapabilirsiniz.

Adım Adım e-devlet yardım başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • E-Devlet yardım başvurusu yapmak için kullanıcı girişi yapınız
 • Arama kısmına Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti yazarak aratınız
 • Ayrıca bu linke https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayarak direk giriş yapabilirsiniz.
 • Açılan sayfada sağ köşede bulunan YENİ BAŞVURU linkine tıklayınız
 • Yeni açılan sayfada bulunan açıklamayı okuyup onaylayın
 • Aşağıda bulunan BAŞVUR linkine tıklayın
 • Açılan sayfada bulunan kimlik bilgileri ve adres bilgilerini kontrol edin
 • Doğru ise başvuru formunu doldurmaya başlayabilirsiniz.
 • Başvuru formu detaylı inceleyip doldurunuz
 • Son olarak açıklama kısmına maddi durumunuzu kötü olduğunu ve yardım talep ettiğinizi yazıp gönderiniz

E-Devlet yardım başvuru sayfasında bulunan başvuru formunu doldurduktan sonra gerekli inceleme yapılarak uygun bulunması halinde Para yardımı, çocuk parası, doğalgaz yardımı ve elektrik yardımı alabilirsiniz.

E-Devlet Yardım Başvuru Formu

E-Devlet yardım başvuru formu sayfasından sizden gelir bilgileri, maddi durumunuz, çocuk sayısı, engelli birey bilgileri, evde yaşayan bebek bilgileri, hasta bilgileri ve evinizin kira olup olmadığı sorulmaktadır.

E-Devlet yardım başvuru formu mutlaka dikkatli doldurulmalıdır. Devletten yardım almak için başvuru formu dikkatli doldurulmalıdır.

E-Devlet sosyal yardım başvuru formunu nasıl dolduracağınızı bilmiyorsanız Yardım Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? E-Devlet Yardım Başvuru Formu Doldur yazısını okuyabilirsiniz.

E-Devlet Yardım Başvurusu Linki

E-Devlet Doğalgaz yardımı, Elektik Tüketim desteği, Çocuk Bileşeni Desteği ve Aile Destek Programı yardımı başvuruda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayabilirsiniz.

E-Devlet Yardım Başvuru Ekranı

E-devlet üzerinden yapılacak başvuruların sonuçlanması halinde verilecek yardımlar PTT Kart üzerinden ulaştırılacaktır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yaptığı açıklamada PTT Kart sahibi olmayan vatandaşların kendi banka hesapları üzerinden de bu yardımı alabileceğini ifade etti. Ayrıca bu yardımlar 1,2 milyon haneye ulaştırılacaktır. Para Yardımı Başvuru sayfasına erişmek için kişilerin e-devlet hesabına giriş yaptıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına girerek “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” kısmına giriş yapması gerekmektedir. Bu sayfa üzerinden sorgulama butonuna basılarak sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

Ayrıca buradaki destek ödemeleri daha önceki e-devlet başvuruları esnasında verilen banka hesabına otomatik yapılacaktır. Eğer böyle bir geçmiş başvurunuz yoksa PTT kartınıza ödemeler yapılacaktır. Bunu değiştirmek için ilgili ayarları kontrol etmeniz gerekmektedir. Hem banka kartı hem de PTT kartı e-devlet sistemi üzerinde tanımlı olmayan kişilerin ödemeleri ise Ramazan Bayramı’na kadar konutlara iletilecektir.

E-Devlet Çocuk Destek Bileşeni Yardımı

Ayrıca kişiler ihtiyaç halinde “Çocuk Destek Bileşeni” adı altında hazırlanan destek programına da katılabilir. Burada sosyal yardımlardan yararlanacak ailenin her bir çocuğu ek olarak en az 350 en fazla da 650 TL desteklenecektir. Ücretler PTT şubeleri üzerinden yatırılır. Bunların takibi e-devlet üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir.

Sorgulama için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Bilgileri kısmına geçiş yapılmalıdır. Bu desteklerden yararlanabilmek için kişilere ait SYDV Başvuru Kayıt Formu ve başvuru dilekçesi, nüfus cüzdanının fotokopisi (kişinin bizzat kendisine ait kimlik ve eğer evliyse eşinin kimliği), ihtiyaç raporları (Vakıfça İl Sağlık Md./Sağlık Gr.Bşk.’yazılacak), eğer varsa hasar tespit raporu, engellilik durumunda engelli belgesi gerekmektedir.

E-Devlet Aile Destek Programı Başvurusu

Aile Destek Programı ayda 450, 550 ve 600 olmak üzere 3 farklı segmentte dağıtılan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından fonlanan ve yıl içerisinde ortalama olarak 4 milyon haneye ulaştırılacak olan yardımlardır. Bu kapsamda yıl içerisinde düzenli olarak her eve 1250 ila 2500 arasında bir destek sunulması planlanmaktadır. Bu desteklerin miktarları kişi başına düşen hane gelirine göre belirlenmekte olup yıllık 5 bin 400 ila 7 bin 200 arasında olacaktır. Gelir için referans değer 1833 TL olmaktadır. Bu kapsamda 4 milyon aile için 15 milyar TL’lik bir bütçe ayrılmıştır. En son ödemeler ise 2024 senesinin haziran ayı olacaktır.

Buna başvuracak kişilerin Mavi Kart sahibi olması gerekmektedir. Bununla beraber evinde memur, kamu çalışanı, muhtar ya da noter gibi işlerde çalışan kişiler varsa ya da yurt dışında çalışan, borçlanan veya özel sandıklar kapsamında üye olan kişilerin bulunması halinde “Aile Destek Programı” kapsamına alınmayacaklardır. Desteklerden yararlanmanın en önemli şartı hanedeki kişi başı gelirin net asgari ücretin 3’e bölümüne eşit ya da daha düşük olmasıdır.

E-Devlet Yardım Başvuru Formu
E-Devlet Yardım Başvuru Formu

E-Devlet Doğalgaz Yardımı Başvurusu

E-Devlet doğalgaz yardımı başvuru yapmak için E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti sayfasından başvurunuzu yapabilirsin. Ayrıca kimliğiniz ile beraber Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

E-Devlet doğalgaz yardımı başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti bu linke tıklayabilirsiniz.

İnternetten online olarak doğalgaz yardımına başvuruda bulunmak için Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Başvuru Ekranı yazısını okuyabiliniz.

E-Devlet Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu

Devlet tarafından muhtaç ailelere verilen sosyal yardımlardan biride Elektrik tüketim desteği yardımıdır. Elektrik faturası yardımı hem Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfından hem de online olarak e-devlet üzerinden yapılmaktadır.

Online olarak elektrik tüketim desteği yardımı başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak başvurunuzu hemen yapabilirsiniz.

Yapılan son düzenleme ile beraber elektrik yardım alan kişiler faturalarını indirimli olarak e-devlet üzerinden yapabilirler. Eğer elektrik tüketim desteği alıyorsanız PTT şubelerine gitmeden internetten faturanızı ödemek için Elektrik Yardımı ile Fatura Ödeme E-Devlet yazısını inceleyebilirsiniz.

Eğer elektir yardımı almıyorsanız ama başvuruda bulunmak istiyorsanız Elektik Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları Nelerdir? yazısını okuyabilirsiniz.

E-Devlet Yardım Başvurusu Sorgulama

E-Devlet üzerinden başvuruda bulunduğunuz tüm sosyal yardımları sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linke tıklayarak anında başvuru sonucunu sorgulayabilirsiniz.

Eğer e-devlet yardım başvurunuz onaylandıysa ama ödemeniz ne zaman yatacağınız öğrenmek için PTT kurum ödemeleri için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linke tıklayarak paranızın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

Ayrıca PTT adınıza yatan para sorgulama için PTT Adıma Yatan Para Sorgulama, PTT Hesabıma Para Yattı Mı? yazısını okuyabilirsiniz.

E-Devlet Yardım Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

E-Devlet yardım başvurusu yaptıktan sonra başvurunuzu sonuçlanması sistemde bulunan yoğunluğa başlı olarak ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvurunuz 15 gün içerisinde sonuçlanmaz ise kimliğiniz ile beraber Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuru durumunuz öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Yardım Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

E-Devlet üzerinden yapılan tüm sosyal yardımlara başvuru yaptıktan sonra hemen sistem tarafından değerlendirmeye alınır bu yüzden yaptığınız başvuru ne yazık ki iptal olmamaktadır. E-Devlet yardım başvuru iptal olmadığı için başvurunuzun değerlendirme sonucunu bekleyerek başvurunu sonucunuza göre tekrar başvuruda bulunabilirisniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu