Belediye Yardımları

İBB Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kolisi Başvurusu 2024; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvurusu, 2024 yılında güncellenen haliyle vatandaşlara sunulmaktadır. Ramazan ayının gelmesi ile birlikte birçok büyükşehir belediyesinde olduğu gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da verilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı, maddi durumu kötü ve sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlara Ramazan ayında verilmektedir. Verilen Ramazan kolisi ile birlikte İstanbul Kart sahibi olan vatandaşların hesaplarına belirli miktarda yardım parası yatırılmaktadır. Bu sayede Ramazan ayında herkesin gıda alışverişi yapması ve mutfak giderlerinin bir nebze azaltılması amaçlanmıştır. İstanbul ili sınırlarında yaşayan ve dar gelirli olduğunu kanıtlayan vatandaşların hepsi, Ramazan Kolisi yardımına başvurabilirler. Yazının devamını okuyarak Ramazan kolisi başvurusuna dair bütün detayları öğrenebilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Bu yardımdan ihtiyaç sahibi kişilerin yararlanabileceği bilinmektedir. Yardım için herhangi bir gelirinin olmaması veya sosyal güvencesinin olmaması yeterli bir şart olarak geçmektedir. Ev kirası ödemek zorunda olan, geliri belirli seviyeden düşük olan, hasta ve 65 yaşından üzeri olanlar öncelikli olarak yardımdan yararlanmaktadır. Kısacası maddi zorluk çeken herkes İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan kolisi yardımına başvurabilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi İçinde Neler Var?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan paketi içerisinde neler var? Belediye tarafından verilen yardım paketi içerisinde, insanların Ramazan ayında tüketmeleri için gerekli gıdalar yer almaktadır.

Paket içerisinde yardıma ihtiyacı olan insanların Ramazan ayında tüketmeleri için gerekli olan temel gıdalar bulunmaktadır. Mutfak masraflarına destek olması açısından verilen Ramazan kolisi içerisinde şunlar yer almaktadır:

 • Kuru fasulye, bulgur, köftelik bulgur, yağ, un, pirinç., toz şeker, mercimek, nohut, peynir, mantı, kaşar, erişte ve şehriye.

Yer alan paket içerisinde bazı belediyelere göre ek gıdalar konulmaktadır. Fakat genel olarak bilinen temel gıda ürünleri yukarıdaki listede verilmiştir.

İBB Ramazan Kolisi Başvuru Şartları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ramazan ayı boyunca ihtiyaç sahibi vatandaşlara Ramazan kolisi dağıtacak. Ramazan kolisi başvuru şartları şöyle:

 • İstanbul’da ikamet eden ve 18 yaşından büyük olan herkes başvurabilir.
 • Başvuru yapmak için İBB’nin resmi web sitesindeki “Ramazan Kolisi Başvuru Formu”nu doldurmak gerekiyor.
 • Başvuru formunda, ad, soyad, TC kimlik numarası, adres, telefon numarası ve aile birey sayısı gibi bilgiler isteniyor.

Başvuru formu gönderildikten sonra, başvuru durumu SMS veya e-posta yoluyla bildirilecek.

Başvuru onaylanan vatandaşlar, belirlenen tarih ve saatte, belirlenen dağıtım noktasından Ramazan kolisini alabilecekler.

Ramazan kolisi içeriğinde; pirinç, un, şeker, yağ, makarna, salça, çay, mercimek, nohut, fasulye ve hurma gibi temel gıda maddeleri bulunuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru nasıl yapılır? Yapılacak olan başvuru ile birlikte kontrol süreci başlamaktadır. Eğer belediye kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu düşünürse yardım paketi kısa süre içerisinde gönderilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan paketi başvuru nasıl yapılır? Mübarek Ramazan ayının gelmesi ile birlikte dar gelirli vatandaşlara Ramazan paketi yardımı yapılmaktadır. Yapılan bu yardımla amaçlanan bütün vatandaşların güzel bir Ramazan ayı geçirmesidir. Belediyeler tarafından verilen gıda kolisi ve erzak paketine birçok yoldan başvurmanız mümkündür. Başvurular nereye yapılır?

 • ALO 153 destek hattını arayabilirsiniz. ALO 153 hattını aradığınızda Mavi Masa numarası alarak Ramazan paketi başvurusu yapmak istediğinizi belirtebilirsiniz.
 • Sosyal Yardım Merkezine gidebilirsiniz.
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırlarında bulunan hizmet binalarına şahsi olarak müracaat edebilirsiniz.
 • E-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. E-devlete giriş yaptıktan sonra “İçişleri Sosyal Yardım Talebinde Bulunma ve Talebi Sorgulama” şeklinde arama yaparak içeriği bulabilirsiniz.

Yukarıda yer alan seçenekler haricinde belediyeler de yardıma muhtaç olarak gördüğü haneleri ziyaret etmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan kolisi yardımı başvurusu SEDEP üzerinden hemen yapmak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linke tıklayarak başvuru formunu doldurabilirsiniz.

İBB Ramazan Kolisi Online Başvurusu

İBB Ramazan kolisi yardımı ve İBB Ramazan erzak yardımı başvurusu online olarak belediyenin resmi sitesinden yapılmaktadır. İBB Ramazan kolisi yardımı başvurusu online olarak yapmak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linke tıklayrak hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvuru Formu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru formu dolduran, yardıma ihtiyacı olan bütün vatandaşlara yardım kolisi gönderilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru formu bizzat hizmet merkezlerine giderek doldurduğunuz başvuru formudur. Belediyelerin hizmet alanlarına giderek başvur formu dolduran herkes iletişim ve adres bilgilerini girmelidir. Formda verilen bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde giren vatandaşlara kısa süre içerisinde dönüş yapılmaktadır. Ayrıca başvuru formunda belirttiğiniz adrese Ramazan kolisi yardımı yapılmaktadır.

Sosyal ve Ekonomik Destek Programı üzerinden ramazan kolisi başvuru formunu doldurmak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ linke tıklayarak başvuru formunu doğru ve eksiksiz olarak doldurmalısınız.

Ramazan kolisi başvuru formunu doldurarak Ramazan kolisi yardımı almak isteyen vatandaşlar, fakirlik kağıdı ile birlikte müracaat etmelidir. Fakirlik kağıdını mahalle muhtarlarından edinmeniz mümkündür. Ayrıca e-devlet üzerinden “Fakirlik Kağıdı” araması yaparak çıkartabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan kolisi yardımı başvuru sorgulama için e-devlet paneli kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra ALO 153 Beyaz Masa hattından da sorgulama yapabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan kolisi yardımı başvuru sorgulama işlemi için genellikle e-devlet sistemi kullanılmaktadır. E-devlet sistemine başvuru anlık olarak yansıtılmasının yanı sıra 7 gün 24 saat girilmektedir. Ramazan kolisi başvurusu yapan kişilerin başvuruları yoğunluğa bağlı olarak en geç 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat İstanbul’un kalabalık nüfusa sahip olmasından dolayı son günlere kalabiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başvurunuz onaylandığı zaman sizlere SMS yoluyla geri dönüş yapılmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı başvuru sorgulama için dilerseniz bu https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama linke tıklayarak hemen sorgulayabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Şartları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiren bütün vatandaşlar Ramazan kolisi yardımına başvurabilirler.

Belediye tarafından verilen Ramazan yardımı için gerekli şartlar sağlanmak zorundadır. Peki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan kolisi yardımı başvuru şartları nelerdir?

 • Maddi zorluk içerisinde bulunduğunu kanıtlamak,
 • Gelir düzeyinin asgari ücretten daha düşük olması,
 • Kirada yaşamak,
 • Hasta olduğunu kanıtlamak,
 • Engelli olduğunu kanıtlamak,
 • Yaşlı kişiler,
 • Sosyal yardım alan kişiler.

Başvuru şartları, yukarıda yer alan durumda olan insanlar için geçerlidir. Herhangi bir başvuru şartı bulunmamasına karşın yukarıda yer alan kategorilerden birisine dahil olunması gereklidir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Nasıl Alabilirim?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alabilirim? Ramazan kolisi almak için öncelikle belediyenin gerekli birimlerine başvurmanız gerekmektedir.

İlk olarak başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir. Bunun için de yazımızda yer alan başvuru yöntemlerinden bir tanesini tercih edebilirsiniz. Sitemizde bulunan başvuru yöntemlerinden en hızlıları e-devlet ve ALO 153 destek hattıdır. Başvuru yaptıktan sonra onaylanma sürecini beklemeniz gerekmektedir. Sizden istenilen belgelerin doğru olması durumunda kısa süre içerisinde Ramazan yardımı sizlere ulaşacaktır.

5 Yorum

 1. Yaşımdan dolayı iş bulamiyorum ablamın evinde kalıyorum sağ kolumda sağ ayagimda platin var her türlü maddi manevi yardıma muhtacim hiç bir gelirim yok

 2. 3 çocuğum var evim kira 3de okula gidiyor zor geçiniyoruz ihtiyaçlarını karşılayamıyorum yardımınızı bekliyorum

 3. Yardım istiyorum 3 tane çocuğum var kıradayım çok ihtiyacım var

 4. Benim maddi durumum yok eşim asgeri ücret alıyor aldığı para yetmiyor bebeğim var bezini alamıyorum 4 tane çocuğum var okula gidiyorlar okul ihtiyaçlarını karşılayacak durumum yok

 5. Sayın başkanımız ve diğer yetkililer sizlerden acil ricam maddi manevi yardımlarınız dır medeni durumu boşanmış dulum oğlum askerde kiradayım kronik rahatsızlıklarım var aslım alerji hastası kronikleşmiş ağrılı mesane sendurum hastası olarak tedavi görüyorum ilaçlarım bi kısmının farkı çıkıyor bi kısmı ödemiyor sigorta karşılamıyor fatualar kira mutfak masrafı el borçlarım ve icralık dosyalarım var sizlerin yardımına ihtiyacım desteğinizi bekliyorum rica ediyorum lütfen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu