Güncel KonularMaddi Yardım

İstanbul Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Online Başvuru Yapma

İstanbul Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Online Başvuru Yapma; İstanbul’daki toplu ulaşım araçlarındaki ödeme yöntemi olan, eski adı Akbil olan İstanbulkart; günümüzde ulaşım araçlarının yanı sıra birçok alanda da kullanılabiliyor.

Bir alışveriş kartı hatta kredi kartı niyetine kullanılabilen bu akıllı kartlarla BİM, Migros, ŞOK gibi marketlerden alışveriş yapılabiliyor.

Kart sahipleri, diledikleri zaman kartlarına para yükleyebiliyor ve kartlarındaki parayı çekebiliyorlar.

Bu yazımızda İstanbulkart’a başvurmayı düşünenler için İstanbulkart başvurusu nasıl yapılır? İstanbulkart bakiye sorgulama yöntemleri nelerdir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İstanbul Kart Nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir iştirak olan BELBİM tarafından geliştirilip, üretilen; Migros, Carrefoursa, A101, BİM ve ŞOK marketlerde geçerliliğe sahip olan, toplu ulaşım araçlarında ödeme yöntemi olarak kullanılabilen İstanbulkart; ön ödemeli bir kart olma özelliği taşıyor.

10 Ocak 2019 tarihinde Migros ile yapılan anlaşma sonrasında İstanbul’daki tüm Migros marketlerde kullanılmaya başlayabilen İstanbulkart; 12 Nisan 2019 tarihinde BELBİM ile Bankalararası Kart Merkezi arasında imzalanan iyi niyet protokolünden bu yana yalnızca ulaşım kartı olarak kullanılmıyor.

23 Mart 2009 tarihinde üretilen, ilk yıllarda yalnızca toplu ulaşım araçlarında bir ödeme kartı olarak kullanılabilen bu kart; günümüzde ulaşım araçlarının yanı sıra sosyal tesislerde, Migros, BİM, ŞOK vb. anlaşmalı marketlerde, Hamidiye su otomatlarında ve tuvaletlerde de kullanılabiliyor.

İstanbulkart; kendi içerisinde anonim kart, mavi kart, indirimli kart, ücretsiz kart, sınırlı kullanım kart ve dijital kart olacak şekilde alt sınıflara ayrılıyor.

İstanbul Kart Çeşitleri

İstanbulkart çeşitlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Anonim Kart:

Tüm vatandaşların satın alıp, yükleme yaparak kullanabilecekleri, İstanbul’daki tüm ulaşım araçlarında geçerliliğe sahip olan, kişiselleştirilmiş kartlara anonim kart deniliyor.

 • Mavi Kart:

İndirimli ya da ücretsiz İstanbulkart alma hakkı ve şansı olmayan kişilerin aylık belirli bir ücret ödemek koşuluyla ulaşım araçlarında sınırlı şekilde kullanabilecekleri, müşterilerin istedikleri miktarda ücret yükleyip, tam tarife ile yolculuk yapabilecekleri kartlara mavi kart ismi veriliyor.

 • İndirimli Kart:

Yükseköğretim Kurumu Kanunu, Çıraklık Eğitim Kanunu kapsamında eğitim gören öğrenciler ile Temel Eğitim Kanunu ya da diğer kanunlar kapsamında eğitim gören öğrencilerin, Açık lise, Açık İlköğretim, Kuran kursu öğrencilerinin yanı sıra 60 yaş ve üstü yaşlı vatandaşların alabilecekleri indirimli kartlara deniliyor.

İndirimli kart alan öğrenciler ve yaşlılar; toplu ulaşım araçlarında indirimli seyahat edebiliyorlar.

Aynı zamanda pek çok kampanya, avantaj ve olanaklardan da faydalanabiliyorlar.

 • Ücretsiz Kart:

65 yaş ve üzeri yaşlı vatandaşlara, engellilere, PTT, TUİK çalışanlarına ve ailelerine, şehit ailelerine, şehit eşlerine, refakatlilere, sarı basın çalışanlarına, EHS, zabıta, belediye çalışanlarına, gazi ve gazi ailelerine, milli sporculara, vazife malullerine, vazife malulü ailelerine, 4 yaş altı çocuk sahibi olan annelere ve sağlık çalışanlarına verilen İstanbulkartlara deniliyor.

Ücretsiz kart sahipleri, toplu ulaşım araçlarında herhangi bir ücret ödemeksizin seyahat edebiliyorlar.

 • Sınırlı Kullanım Kart:

Kendi içerisinde BİRgeç, İkigeç, Üçgeç, Beşgeç ve Ongeç gibi çeşitleri bulunan, kullanıcılarına sınırlı kullanım sunan kartlara deniliyor.

Kullanıcılar, bu kartlarla toplu ulaşım araçlarında sınırlı geçiş hakkına sahip oluyorlar.

Örneğin; Ongeç satın alan bir müşteri; kartını en fazla 10 seyahatinde kullanabiliyor.

 • Dijital Kart:

İstanbulkart mobil uygulaması üzerinden para yüklenebilen, QR kod ile ödeme imkanı tanıyan İstanbulkartlara dijital kart ismi veriliyor.

İstanbul Kart Ne İşe Yarar?

İstanbulkart; kart sahiplerine toplu ulaşım araçlarında seyahat edebilme, pek çok avantaj, ayrıcalık ve kampanyadan yararlanabilme, İstanbul’un pek çok noktasında kartlarını bir ödeme aracı olarak yani tıpkı bir kredi ya da alışveriş kartı olarak kullanabilme şansı sunuyor.

İstanbulkart; vapur, metro, minibüs gibi tüm toplu taşıma araçlarında bir ödeme aracı olarak kullanılabiliyor.

Troy logolu ön ödemeli kart özelliğine sahip olan İstanbulkart; toplu ulaşım araçlarının yanı sıra restoran, market, kafeterya vb. işyerlerinde de kullanılabiliyor.

7 Ağustos tarihinde Belbim ile Bolu Belediyesi arasında yapılan anlaşma sonrasında İstanbulkartlar; Bolu’da, Bolukartlar ise İstanbul’da kullanılabiliyor.

3 Mart tarihinde Belbim ile İşBankası arasında yapılan anlaşma ile artık İstanbulkartlar; İş Bankası pos cihazlarının geçerliği olduğu pek çok yerde de ödeme yöntemi olarak tercih edilebiliyor.

İstanbulkart; A101, Migros, Carrefoursa, BİM, ŞOK marketlerde ve Getir uygulamasında da bir ödeme yöntemi ve ödeme kartı olarak tercih edilebiliyor.

İstanbul Kart Nereden Alınır?

İstanbulkart; İstanbul’daki pek çok büfede, markette, gazete bayilerinde satışa sunuluyor.

Yani kart almak isteyenler; kolaylıkla büfe ve marketlerden kartlarını temin edebiliyorlar.

İstanbulkart; market, gazete bayi ve büfelerin yanı sıra Biletmatiklerde, İETT satış gişelerinde, A101, BİM ve Migros marketler zincirlerinde de satışa sunuluyor.

Online platformda da İstanbulkart’a başvurulabiliyor.

Kartlar, başvurusu kabul edilenlerin ev adreslerine kadar PTT kargo tarafından teslim ediliyor.

İstanbulkart başvuru merkezlerinin tam listesini görüntülemek adına https://www.istanbulkart.istanbul/basvuru-merkezleri linkini tıklayabilirsiniz.

İstanbulkart Online İşlemler üzerinden İstanbulkart Mobil uygulamasını akıllı telefonunuza indirebilir; QR kod ile toplu taşımalarda ödeme yapabilirsiniz.

İstanbulkart başvurunuzu online platformda gerçekleştirmek ve kartınızı PTT şubesinden ya da ev adresinizden teslim almak için https://www.istanbulkart.istanbul/online-islemler-bireysel linkini tıklayabilirsiniz.

İstanbulkart Nerelerde Kullanılır?

İstanbulkartların kullanım alanlarını yani nerelerde bir ödeme kartı olarak tercih edilebileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Toplu taşıma araçları
 • İBB sosyal tesisleri
 • İSPARK otoparkları
 • Hamidiye su otomatları
 • Şehir plaj ve tuvaletleri
 • Migros, A101, ŞOK, BİM, Carrefoursa ve Getir Marketler
 • MultinetUP
 • iTaksi
 • biTaksi
 • İş Bankası POS Cihazları
 • Opet
 • Shell
 • Petrol ofisi

**Eski adı Akbil olan İstanbulkartlar; metro, metrobüs, teleferik, fünikiler, tramway, şehir hatları, Marmaray ve Turyolda kullanılabiliyor.

Ücretsiz kart sahipleri; bahsi geçen toplu ulaşım araçlarında herhangi bir ücret ödemeksizin seyahat edebiliyorlar.

İndirimli İstanbulkart sahipleri ise kartları sayesinde toplu ulaşım araçlarında indirimli fiyatlardan faydalanabiliyorlar.

İstanbulkartların kullanım alanları; her geçen gün daha da artıyor.

Belbim; Bu kartların gelecekte ülkemizde ve yurtdışında da bir ödeme yöntemi olarak kullanılabilmesine yönelik faaliyetler yürütmeye devam ediyor.

İstanbulkart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbulkart çıkarmak isteyen vatandaşlar; kartlarını İstanbul’daki büfelerden, marketlerden ya da gazete bayilerinden alabiliyorlar.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi İstanbul’da birçok market, büfe ve gazete bayide İstanbulkart satışa sunuluyor.

Aynı zamanda kart almak isteyenler; A101, BİM ve Migros’tan da kartlarını alabiliyorlar.

İETT İstanbulkart satış merkezlerinden ve Biletmatiklerden de İstanbulkart çeşitleri satın alınabiliyor.

İstanbulkart resmi internet sitesi üzerinden de online başvurular kabul ediliyor.

Online platformda kredi kartı ile İstanbulkart alınabiliyor.

Online platformda İstanbulkart satın alma işleminizi gerçekleştirmek adına hemen https://www.belbim.istanbul/online-islemler-bireysel linkini tıklayabilirsiniz.

E-Devlet İstanbul Kart Başvurusu

İstanbulkart başvurusu e-devlet üzerinden yapılmamaktadır. İstanbulkart başvurusu yapmak için https://www.belbim.istanbul/online-islemler-bireysel linke tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca İstanbulkart mobil uygulamasını indirerek İstanbulkart dijital olarak oluşturabilirsiniz.

İstanbul Kart Başvuru Merkezi

İETT İstanbulkart başvuru merkezlerinden de öğrenci kartı, öğretmen kart, 60 yaş kartı, 65 yaş kartı vb. farklı İstanbulkart çeşitlerini satın alabiliyorsunuz.

Size en yakın İETT çalışma merkezini https://www.istanbulkart.istanbul/basvuru-merkezleri linki üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

İstanbul Kart Öğrenci Kartı Başvurusu

İstanbul’daki çoğu üniversite; öğrencilerine İstanbulkart dağıtıyor.

Öğrenciler, okul idaresinden kartlarını alabiliyorlar.

Okul idaresi tarafından kendisine kart dağıtılmayan öğrencilerin ise yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerden birini tercih ederek, İstanbulkart başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Öğrenciler; resmi internet sitesi üzerinden kart başvurularını gerçekleştirirken, öğrenci kartı seçeneğini işaretleyebiliyorlar.

Öğrenci kartı başvuruları için başvuru merkezlerine gidebiliyor, büfe, market ya da gazete bayilerinden öğrenci kartlarını temin edebiliyorlar.

Kısacası anonim kart satılan tüm adreslerden öğrenci kartları da satın alınabiliyor.

Öğrencilerin başvurularının kabul edilmesi için başvuruları sırasında yanlarında TC kimlik kartlarını ve öğrenci belgesi fotokopisini götürmeyi unutmamaları gerekiyor!

İstanbulkart Başvurusu için Gerekli Belgeler

İstanbulkart başvurusu için gerekli belgeler, başvuru sahibinin statüsüne göre değişiklik gösterebilir.

Normal Kart Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • T.C. kimlik belgesi veya geçici kimlik belgesi (Aslı ve fotokopisi)
 • Güncel fotoğraf (4,5×6 cm boyutunda)

İndirimli Kart Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • T.C. kimlik belgesi veya geçici kimlik belgesi (Aslı ve fotokopisi)
 • Güncel fotoğraf (4,5×6 cm boyutunda)
 • İndirim hakkının belgelenmesini gerektiren belge

İndirimli Kart Başvurusunda İndirim Hakkının Belgelendirilmesi

Öğrenci İndirimi

  • Öğrenci belgesi (Aslı ve fotokopisi)
  • Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim Ortaokulu veya Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi öğrencileri için SGK tarafından verilen çalışmadığına dair belge

Engelli İndirimi

  • Engelli sağlık raporu (Aslı ve fotokopisi)
  • Engelli kimlik kartı (Aslı ve fotokopisi)

65 Yaş İndirimi

  • T.C. kimlik belgesi (Aslı ve fotokopisi)

60 Yaş İndirimi

  • T.C. kimlik belgesi (Aslı ve fotokopisi)
  • SGK tarafından verilen çalışmadığına dair belge

Emekli İndirimi

  • Emekli aylığı alan vatandaşlar için emekli cüzdanı veya emekli maaş kartı (Aslı ve fotokopisi)
  • Emekli aylığı almayan vatandaşlar için SGK tarafından verilen emekli olduğuna dair belge

Sporcu İndirimi

  • Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) internet sitesinden temin edilebilecek sporcu belgesi (Aslı ve fotokopisi)

İstanbul Kart Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır?

İstanbulkart sitesi üzerinden yani online platformda bakiye yükleme işlemi yapılabiliyor.

Kart sahipleri, kredi kartı bilgileri ile bakiye yükleme işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Kartlara tek seferde en az 5 TL yüklenebiliyor.

Kart sahipleri; mobil bankacılık ile de kartlarına para yükleyebiliyorlar.

ATM’lerden de bakiye yükleme ve bakiye sorgulama yapılabiliyor.

İşbankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası vb. ülkemizdeki tüm bankaların ATM’lerinden ya da internet bankacılığı veya mobil bankacılık kullanılarak, bakiye yükleme yapılabiliyor.

Kart kullanıcıları, İstanbulkart talimat yükleme noktalarından da yükleme işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

İstanbul genelinde akıllı durak, toplu ulaşım aksları ve üst geçit akslarında konumlandırılmış olan ‘İstanbulkart talimat yükleme cihazlarından’ bakiye yükleme ve sorgulama yapılabiliyor.

İstanbul Kart Online Para Yükleme

Online platformda yani İstanbulkart sitesindeki Online İşlemler üzerinden para yükleme işlemi için https://www.istanbulkart.istanbul/online-islemler-bireysel linkini tıklayabilirsiniz.

Link üzerinden kartınızı kişiselleştirebilir, kartınıza para yükleyebilir, kart bakiyenizi sorgulayabilir kısacası birçok işlemi bu site üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartı bilgileriniz ile kolaylıkla kartınıza para yükleyebilirsiniz.

istanbul kart bakiye yükleme

İstanbul Kart’a Kredi Kartı ile Para Yükleme

İstanbulkart Online İşlemlerden kredi kartı ile yükleme yapılabiliyor.

Aynı zamanda mobil uygulamayı indirenler, mobil uygulamadan da kredi kartı bilgileri ile kartlarına para yükleyebiliyorlar.

Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıf Bankası vb. bankaların online işlemlerinden ya da mobil bankacılık uygulamalarından da yükleme yapılabiliyor.

İstanbulkart Başvuru Güncelleme Nasıl Yapılır?

İstanbulkart başvurusu güncellemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Online İstanbulkart başvuru güncelleme

İstanbulkart başvurunuzu online olarak güncellemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. https://bireysel.istanbulkart.istanbul/ adresine gidin.
 2. E-Devlet ile giriş yapın.
 3. Başvuru detayı ve durumunu görüntüleyin.
 4. Başvuru güncelleme butonuna tıklayın.
 5. Gerekli bilgileri güncelleyin.
 6. Başvuru güncelleme işlemini tamamlayın.

Başvuru merkezinde güncelleme

İstanbulkart başvurunuzu başvuru merkezinde güncellemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Başvuru merkezine gidin.
 2. Başvuru formunu doldurun.
 3. Gerekli belgeleri başvuru formuna ekleyin.
 4. Başvuru ücretini ödeyin.

İstanbul Kart Yükleme Hatası

İstanbul kart yükleme hatası nadiren de olsa alınan hatalardan biridir. Eğer bakiye hesaba geçtiyse ve yüklenmedi hatası alıyorsanız dolum merkezlerine ve metro istasyonlarından deneyebilirsiniz.

İstanbul Kart Bakiye Aktifleştirme

İstanbul Kart bakiye aktifleştirme işlemi için İstanbulkart Mobil «işlemler» alanına gir, NFC ile. talimat etkinleştirme bölümüne tıkla, fiziksel. İstanbulkart’ını telefon kamerana dokundur ve. talimatın aktifleşsin!

Yukarıda anlattığım gibi yaptığınızda İstanbul Kart bakiye aktifleşecektir.

İstanbul Kart Abonman Ücreti Ne Kadar?

İstanbulkart satın alan ve İstanbulkart’a abone olanların abonelikleri esnasında abonman ücreti ödemeleri gerekiyor.

Ödenmesi gereken aylık abonman ücreti; başvurulan İstanbulkart türüne göre farklılık gösteriyor.

Yani anonim kart ile öğrenci kartı abonman ücretleri arasında farklılık bulunuyor.

Son yapılan zamla birlikte öğrencilerden 109 TL abonman ücreti talep ediliyor.

Aylık tam İstanbulkart abonelerinin ise 609 TL ödemeleri gerekiyor.

İstanbul Kart Bakiye Sorgulama 

Online platformda yani İstanbulkart Online İşlemler üzerinden bakiye sorgulanabiliyor.

Yani kart kullanıcıları, kartlarında kalan parayı Online İşlemler üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

Banka ATM’lerinden, İstanbulkart mobil uygulamasından da bakiye sorgulama yapılabiliyor.

Kart kullanıcıları, herhangi bir banka ATM’sinden kartlarında kalan parayı görebiliyorlar.

İstanbul Kart Cihaz Eşleştirme Nasıl Yapılır?

İstanbulkart sahipleri; QR kod ile de gerek yolculukları esnasında gerekse marketlerden kartları ile alışveriş yaparken ödeme yapabiliyorlar.

Kart sahipleri, QR kod yöntemi ile dijital kartlarını kullanabiliyorlar.

Cihaz eşleştirme ile ödeme yapmak için ilk olarak İstanbulkart mobil uygulamasını telefonunuza indirmeli, mobil pininiz ile uygulamaya giriş yapmalı, para yükleme işlemini gerçekleştirmeli, ardından ekrandaki karekodu turnikeye okutmalısınız.

Yani karekodu turnikelere okutarak, her defasında cihaz eşleştirme yapabilirsiniz.

İstanbul Kart Doğrulama Kodu Nedir?

İstanbulkart doğrulama kodu yani HES kodu sayesinde Covid 19 taşıma riski olan kişilerin toplu ulaşım araçlarına binmeleri ve hastalığı diğer kişilere de bulaştırmaları önlenmiş oluyor.

İstanbulkartlarına HES kodunu girmek isteyenler; eşleştirme işlemlerini https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/ linki üzerinden gerçekleştirebiliyorlar.

Kişilerin linki tıkladıktan sonra HES kodlarını kendilerinden istenilen yere doğru ve eksiksiz şekilde yazmaları gerekiyor.

HES kodu ise Hayat Eve Sığar mobil uygulamasından ya da SMS ile alınabiliyor.

İstanbul Kart HES Kodu Silme

İstanbulkart’a online platformda HES kodu giren kişiler, HES kodu silme işlemlerini de aynı yerden gerçekleştirebiliyorlar.

Yani silme işlemi de https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/ linki üzerinden yapılabiliyor.

İstanbul Kart İletişim Telefon Numarası

İstanbulkartınızla ilgili her türlü soru, talep ve önerileriniz için ALO153 hattını arayabilirsiniz.

Kurumsal müşteriyseniz; 444 1 161 telefon numarasını arayabilir, yetkililerle iletişime geçebilirsiniz.

İstanbul Kart Limit Sorgulama

İstanbul kart limit yani bakiye sorgulama işlemini herhangi bir bankanın ATM’sinden yapabilirsiniz.

İstanbul kart Online İşlemler üzerinden ya da mobil uygulamadan da limitinizi sorgulayabilirsiniz.

İstanbul Kart Telefon Numarası Değiştirme

İstanbul kart’ta kayıtlı olan telefon numaranızı değiştirmek adına https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/ linkini tıkladıktan sonra kayıtlı telefonunuzu silmeli ve yeni telefon numaranızı girmelisiniz.

Bu işlemi mobil uygulama üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbulkart Başvuru Merkezleri Hangi Gün Açık

İstanbulkart başvuru merkezleri, hafta içi her gün 08:30-17:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Cumartesi ve pazar günleri kapalıdır.

Ancak, bazı başvuru merkezlerinin çalışma saatleri farklı olabilir. Bu nedenle, başvuru yapmak istediğiniz başvuru merkezinin çalışma saatlerini önceden kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

İstanbulkart başvuru merkezlerinin adreslerine ve çalışma saatlerine İstanbulkart web sitesinden: https://www.istanbulkart.istanbul/basvuru-merkezleri ulaşabilirsiniz.

İstanbulkart Başvuru Hakkı Yoktur Ne Demek

İstanbulkart Başvuru Hakkı Yoktur Ne Demek sorusu başvuru yapan bir çok kişinin yaşadığı sorunların başında gelir. İstanbulkart kaybettiğinizde yada başvurunuz reddedildiğinde tekrar başvuru yapmak istediğinizde başvuru hakkınız yoktur hatası alırsınız. Eğer başvuru hakkınız yoktur hatası alırsanız ilk olarak ALO 153 arayıp eski başvurunuzu sildirip tekrar başvuru yapabilirsiniz. Bunalrı yapmanız halinde halen hata alıyorsanız başvuru merkezlerine gitmeniz gereklidir.

İstanbulkart Usulsüz Kullanım Cezası Ne Kadar?

İstanbul kart usulsüz olarak kullananların bu durumun fark edilmesi üzerine bir miktar para cezası ödemeleri gerekiyor.

Örneğin, kendisi öğrenci olmayan ve bir başka öğrencinin kartını toplu taşımada kullanan kişilere bu ceza kesiliyor.

Usulsüz kullanım cezası olarak kişilerin 2024 yılı için 1200 TL ödemeleri gerekiyor.

İstanbul Kart’a Para Yükledim Ama Gözükmüyor

İstanbulkart’ınıza para yüklemenize rağmen paranın karta henüz yüklenmemiş olmaması, genellikle yükleme talimatının henüz tamamlanmamış olmasından ileri geriyor.

Bu durumda para yükleme talimatına girmeli ve işleminizi tamamlamalısınız.

Buna rağmen işleminiz gerçekleşmiyorsa konuyla ilgili bilgi edinmek için bankanızı arayabilirsiniz.

İstanbulkarttan Para Çekilebilir mi?

İstanbulkartlara eklenen TROY özelliği sayesinde kart kullanıcıları, ülkemizdeki tüm ATM’lerden para çekme ve para yatırma işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Yani kart bakiyesini çekerek, nakit olarak kullanabiliyorlar.

İstanbulkart Başvuru İptal

İstanbulkart başvurusu iptal etmek için internetten online olarak İstanbulkart uygulamasına giriş yaparak iptal edebilir yada direk olarak ALO 153 çözüm masasını arayarak başvurunuzu iptal edebilirsiniz.

İstanbulkart başvurusunu iptal etmek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz:

Online İptal: İstanbulkart web sitesi üzerinden başvuru iptali yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. İstanbulkart web sitesine giriş yapın.
  2. “Online İşlemler” sekmesine tıklayın.
  3. “Kart Hareketlerim” sayfasını açın.
  4. İptal etmek istediğiniz kartın yanındaki “İptal Et” butonuna tıklayın.
  5. Açılan pencerede “Kart İptali” butonuna tıklayın.

153 Çağrı Merkezi: 153 çağrı merkezini arayarak başvuru iptali yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. 153’ü arayın.
  2. “İstanbulkart İşlemleri” seçeneğini seçin.
  3. “Kart İptali” seçeneğini seçin.
  4. Kartınızın seri numarasını ve kimlik numaranızı verin.
  5. Başvurunuz iptal edilecektir.

Başvuru Merkezi: İstanbulkart başvuru merkezine giderek başvuru iptali yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. İstanbulkart başvuru merkezine gidin.
  2. Başvuru merkezi görevlisine kartınızın seri numarasını ve kimlik numaranızı verin.
  3. Başvurunuz iptal edilecektir.

Bu yazımızda kısaca İstanbulkart nedir? İstanbulkart başvurusu nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de İstanbulkart kullanıyorsanız ya da İstanbulkart almayı düşünüyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir Yorum

 1. Merhaba 4 çocuk annesiyim 2 öğrencim var Ev hanımıyım Kiradayım Ankara’ya geldim hiçbir düzenim yok doğalgazın yok küçük çocuklarımla ısınamıyoruz sizden yardım ocuklar için yardım istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu