Maddi Yardım

Çalışanlara Doğalgaz Yardımı Desteği – İşçiye 1000 TL Para Yardımı

Çalışanlara Doğalgaz Yardımı, Çalışanlara Doğalgaz Desteği, İşçiye Doğalgaz Yardımı, İşçiye Elektrik Yardımı, Çalışanlara Elektrik ve Doğalgaz Nasıl Alınır? detaylar yazımızda.

Çalışanlara Doğalgaz Yardımı 2024; Özel sektörde çalışan bir çok işçi düşük maaş aldıkları için Elektik faturası ve doğalgaz faturasını ödemekte zorluk çekmektedir. Devlet tarafından yapılan düzenleme Resmi gazete yayınlanarak yürürlüğe girmesinden sonra çalışan işçiler işveren tarafından sağlanan Elektrik ve Doğalgaz desteği vergi ve SGK priminden muaf tutulacağını bildirildi.

Maddi zorluk çeken hanelere verilen Elektrik yardımı ve Doğalgaz yardımı SGK’lı olarak çalışan kişilerin verilmemekteydi. Ancak ısınma giderlerin çok yüksek olmasından dolayı bir çok ailenin faturalarını ödeyememesinden dolayı çalışan işçilere Elektrik ve Doğalgaz Yardımı veren işverenlerin 1000 TL kadar tutarı vergi ve SGK priminden muaf tutuldu. Bu sayede işverenden ısınma yardımı alan çalışan maaşlarından kesilen 178,4 TL gelir vergisi ile SGK priminden kesilen 454,6 TL’den vazgeçtiği için çalışanın maaşına ek olarak 633 TL ödeme yapılacaktır.

Binlerce çalışan ilgilendiren Çalışanlara Doğalgaz Yardımı Nedir? Çalışanlara Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır? Çalışanlara Elektrik ve Doğalgaz Yardımı Şartları Nelerdir? detayları yazımızda.

Çalışanlara Doğalgaz Yardımı Desteği Nedir?

Çalışanlara Doğalgaz Yardımı Desteği işveren tarafından işçiye verilen ısınma yardımı kapsamında ödenen desteğin devlet tarafından vergiden muaf tutulmasıdır. Aylık toplamda 1000 TL kadar verilen ısınma yardımı vergisi muafiyeti kapmasına alındı. Çalışanın işvereni tarafından çalışanlara elektrikdoğal gaz ve ısınma giderleri için verdiği yardım 1000 TL olan kısmını vergi istisnası kapsamında aldı. 1.000 TL’yi aşan ısınma yardımı ise gelir vergisi ve SGK primine tabi olacak.

Resmi Gazete’de yayınlanan 7420 sayılı Kanunla çalışanlarla ilgili iki önemli düzenleme yapılmıştır. Yapılan düzenlemelerden biride Çalışanlara elektrik, doğal gaz ve diğer ısınma gideri karşılığı olarak aylık 1.000 TL’ye kadar yardım yapılacağıdır.

Resmi Gazete yayınlanan bildiriye göre;

7420 sayılı Kanunun geçici 1. Maddesi ile, işverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğal gaz ve diğer ısınma giderlerine (fuel-oil, kömür, odun vb.) karşılık olmak üzere 30 Haziran 2024 tarihine kadar (bu tarih dahil) (yani toplamda 8 ay), mevcut ücretlerine/prime esas kazançlarına ilave olarak yapılan aylık 1.000 TL’yi aşmayan ödemeler Gelir Vergisi ve SGK Priminden istisna edildi.

Çalışanlara Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışanlara Elektrik ve Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? bu destekten yararlanmak isteyen işçilerin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. İşçilere doğalgaz ve elektrik yardım desteği için başvuru yapılmamaktadır. İşçiye Elektrik ve Doğalgaz Yardımı yapan işverenler otomatik olarak bu destekten yararlanacaktır.

İşverenler tarafından Elektrik ve Doğalgaz Yardımı yardımı yapılıyorsa bu destekten yararlanabilirsiniz. Eğer işveren size Elektrik ve Doğalgaz Yardımı yapmıyorsa bu desteği alamazsınız.

Çalışanlara Doğalgaz Yardımı Kimlere Verilir?

Çalışanlara elektrik ve doğalgaz desteği yardımı kimlere verilir? kimler bu yardımı alabilir sorusuna cevap vermek gerekirse bu yardım işveren tarafından ısınma gideri yardımı alan herkes faydalanabilir. İşveren için zorunlu olmayan bu destek ne yazık ki tüm işçiler yararlanmayacak.

Düzenli olarak ısınma gideri yardımı alıyorsanız sizlerde bu sosyal yardımdan yararlanabilirsiniz.

Çalışanlara Doğalgaz Yardımı Şartları

9 Kasım itibari ile yürürlüğe giren yasa ile Çalışanlara Elektrik ve Doğalgaz Yardımı Desteği 30 Haziran tarihine kadar verilecektir. Isınma gideri olarak verilen destek elektrik, doğal gaz ve kömür yardımı kapsamaktadır.

1000 TL ısınma yardımı işveren tarafından elektrik, doğal gaz ve diğer ısınma giderleri yardımı olarak yapılıyor olması gereklidir.

Çalışanlara 1000 TL Destek Başvurusu E-Devlet

Çalışanlara 1000 TL destek başvurusu e-devlet üzerinden yapılmamaktadır. İşveren tarafından verilen çalışanlara 1000 TL yardım devlet tarafından otomatik olarak maaşlara yansıtılacaktır.

Her hangi bir işi olmayan ve geliri bulunmayan kişiler Elektrik ve Doğalgaz Yardımı Başvuru için e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayarak başvuruda bulunabilir.

Doğalgaz yardımı almak ve başvuruda bulunmak için Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu yazısını okuyabilirseniz. Ayrıca Elektik yardımı için ise Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? yazısını inceleyebilirsiniz.

Tüm Özel Sektör Çalışanları Yararlanacak Mı?

Çalışanlara Elektrik ve Doğalgaz Yardımı tüm özel sektör çalışanları yararlanacaktır ancak eğer işveren size ısınma ve yakacak yardımı vermiyorsa ne yazık ki bu yardımı almanız mümkün değildir. İşveren size bu yardımı yapıyorsa Çalışanlara Elektrik ve Doğalgaz Yardımdan yararlanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu