Güncel Konular

İstanbulkart Bakiye Sorgulama ve Yükleme

İstanbulkart Bakiye Sorgulama ve Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır? İstanbulkart bakiye sorgulama ve yükleme için tercih edebileceğiniz birçok işlem bulunuyor. İstanbul’da bulunan metro, tramvay, otobüs, metrobüs ve diğer tüm ulaşım araçlarında seyahat edebilmeniz için öncelik olarak bir İstanbulkart’a sahip olmanız gerekiyor. Aksi durumda İETT’ye bağlı şehir içi ulaşım araçlarıyla seyahat edebilmeniz mümkün değil.

İstanbulkart bakiye sorgulama işlemini yapabilmeniz için öncelik olarak adınıza tahsis edilmiş veya kullanımı mümkün olan bir İstanbulkart’a sahip olmanız gerekiyor. Ardından kartınıza yükleme yapabilir, bakiye sorgulama işlemini gerçekleştirebilir ve şehir içi ulaşım araçlarında kolaylıkla seyahat edebilirsiniz.

Peki İstanbulkart bakiye sorgulama ve yükleme nasıl yapılır? İstanbulkart’a nasıl para yüklenir? İstanbulkart bakiyemi nasıl öğrenirim? Tüm bu soruların cevapları ve daha fazlası için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İstanbulkart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

İstanbulkart bakiye sorgulama işlemi için tercih edebileceğiniz birçok yol var. İster mobil uygulama üzerinden ister telefon iletişimleri üzerinden isterseniz de duraklarda bulunan kart yükleme cihazları üzerinden kolaylıkla İstanbulkart bakiyesini öğrenebilmeniz mümkün. Kart bakiyenizi sorgulamak için tercih edebileceğiniz yöntemler genel olarak aşağıdaki gibidir;

İstanbulkart Mobil Uygulaması ile Bakiye Sorgulama

İstanbulkart bakiye sorgulama ve yükleme işlemi için en çok tercih edilen yöntem mobil uygulamadır. ANDROID ve IOS cihazlara kolaylıkla yüklenebilen İstanbulkart mobil uygulaması üzerinden anlık olarak kartınızın bakiyesini öğrenmeniz mümkündür. Mobil uygulama üzerinden bakiye sorgulamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 • Telefonunuzda yer alan APP Store veya Play Store’a girin.
 • Ardından arama kısmına İstanbul kart yazın.
 • Uygulamayı indirin ve açın.
 • Uygulama içerisinde ‘’bakiye sorgulama’’ seçeneğine tıklayın.
 • NFC Özelliğinizi açın ve kartınızı telefona yaklaştırın.
 • Ardından bakiyeniz otomatik olarak ekranda görünecektir.

Yukarıdaki adımları takip ederek mobil uygulama üzerinden kartınızın bakiyesini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ancak bu adımları takip ederek bakiye öğrenmeniz için öncelik olarak telefonunuzda NFC özelliği bulunmalıdır. NFC, İstanbulkart bakiye sorgulama işlemi sırasında büyük oranda kolaylık sağlayan bir teknolojidir ve yeni model tüm telefonlarda yer almaktadır.

İstanbulkart Bakiye Sorgulama ATM’lerde

İstanbulkart bakiye sorgulama işlemi için tercih edebileceğiniz yöntemlerden biri de ATM’ler. Banka ATM’leri üzerinden 2019 yılından itibaren İstanbulkart bakiyenizi öğrenebilmeniz mümkün. Bunun için uygulamanız gereken tek adım bir ATM bulmak ve kartınızı cihaza takarak bakiyeyi öğrenmek.

ALO 153 ile İstanbulkart Bakiye Sorgulama

ALO 153 İstanbul’da şikayet, öneri ve yardım için tercih edebileceğiniz danışma hattıdır. Bu danışma hattı sayesinde aynı zamanda İstanbulkart bakiye sorgulama işlemini de yapabilmeniz mümkündür. Bunun için kartınızın numarasını danışma hattı ile paylaşmanız gerekmektedir. Daha sonrasında kısa süre içerisinde kart bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

İstanbulkart Bakiye Sorgulama QR Kod

Tüm İstanbulkartların üzerinde karekod bulunmaktadır. Kart üzerinde bulunan QR kod sayesinde çok daha kısa süre içerisinde bakiye sorgulayabilmeniz mümkündür. İstanbulkart bakiye sorgulama QR kod üzerinden yapmak için öncelik olarak İstanbulkart mobil uygulamasını yüklemelisiniz.

İstanbulkart mobil uygulaması üzerinden veya banka mobil uygulamalarından kart üzerindeki QR kodu okutarak anlık olarak bakiye bilgisine ulaşabilirsiniz. Sadece mobil bankacılık uygulamaları üzerinden değil aynı zamanda kart yükleme hizmeti sunmakta olan tüm uygulamalarda QR kod okutarak bakiye sorgulayabilirsiniz.

Belbim İstanbulkart Bakiye Sorgulama

Belbim, İstanbulkart sağlayıcılarından biridir. Direkt olarak Belbim uygulamalarını indirerek veya web sayfalarını ziyaret ederek İstanbulkart ile ilgili tüm işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Belbim, işlem seçenekleri arasında İstanbulkart bakiye sorgulama seçeneğini tercih ederek kartınızın numarasını girip ardından kolaylıkla bakiye sorgulayabilmeniz mümkündür.

Kartmatik ile İstanbulkart Bakiye Sorgulama

İstanbul’da çeşitli duraklarda bulunan kartmatikler sayesinde kartınızın bakiyesini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bunun için kartmatik bulunan bir durağa gidin ve ardından kartınızı makineye okutun. Ek bir işleme ihtiyaç duyulmadan kartmatikler sizlere kartınızın bakiyesini gösterecektir.

İstanbulkart Bakiye Sorgulama NFC

İstanbulkart bakiye sorgulama NFC yani temasız okuyucu ile yapılmaktadır. Belbim tarafından gelişitirilen uygulamayı telefonunuza indirdikten son FNS ile bakiye sorgulamayı ve bakiye yüklemeyi yapabilirsiniz.

İstanbulkart uygulamasından NFC tanımlaması yaparak anında bakiye yükleyebilir yada bakiye sorgulayabilirsiniz. İstanbulkart kişiseleştirme işlemi yaparak NFC ile anında tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz.

İstanbulkart mobil uygulaması üzerinden NFC ile bakiye sorgulamak için;

 1. İstanbulkart Mobil uygulamasına giriş yapınız
 2. Uygulamaya giriş yaotıktan sonra “Bakiye Görüntüleme” linkine tıklayın
 3. Cep telefonunuzun “NFC” özelliğini aktif edin
 4. Akbil’i cep telefonunuzun arka yüzüne yaklaştırın.
 5. İstanbulkartınızın okuma işeminin tamamlanmasını bekleyin
 6. Birkaç saniyelik işlem süresini sonunda güncel kart bakiyenizi öğrenebilirsiniz.
 7. Dilerseniz kartınıza bakiyr yüklemesi yapabilirsiniz.

İstanbulkart Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır?

İstanbulkart bakiye sorgulama işleminin yanı sıra aynı zamanda yükleme işlemine de sık sık ihtiyaç duyacağınız ulaşım kartlarından biridir. Bu kartları otobüs, metrobüs ve metro başta olmak üzere İETT’ye bağlı tüm ulaşım araçlarında kullanabilmeniz için gerekli bakiyeye sahip olmanız gerekmektedir.

Kartınızın bakiyesini öğrendikten sonra çeşitli yolları takip ederek kolaylıkla bakiye yükleme yapabilir ve kartınızı tekrar kullanmaya devam edebilirsiniz. İstanbulkart’a kartmatikler, Alo 153, İstanbulkart mobil uygulaması ve kredi kartı ile kolaylık yükleme yapabilirsiniz.

İstanbulkart’a Kredi Kartıyla Bakiye Yükleme

İstanbulkart’a kredi kartıyla bakiye yükleme işlemi için İstanbulkart mobil uygulamasını indirebilir veya direkt olarak mobil bankacılık uygulamalarını tercih edebilirsiniz. İstanbulkart uygulamasından kredi kartı ile bakiye yüklemek için öncelik olarak telefonunuzun NFC özelliğini açmanız ve daha sonrasında İstanbulkart’ı yaklaştırarak tanımlananız gerekmektedir. Ardından kredi kartı bilgilerinizi girerek bakiye yükleyebilirsiniz.

Mobil banka uygulamalarını kullanarak kredi kartı ile bakiye yüklemek için kullandığınız bankanın İstanbulkart ile anlaşmalı olması gerekmektedir. Anlaşmalı bankaların mobil uygulamalarından bakiye yüklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 • Bankanızın mobil uygulamasını açın ve giriş yapın.
 • Menüde ödemeler seçeneğini tercih edin.
 • Ardından çıkan sonuçlarda İstanbulkart seçeneğine tıklayın.
 • Karekod ile bakiye yükleme seçeneğini tercih edin.
 • Kart üzerinde bulunan QR kodu okutun.
 • Yüklemek istediğiniz tutarı girin ve işlemi tamamlayın.

Yukarıdaki adımları takip ederek bankanızın mobil uygulaması üzerinden kolaylıkla İstanbulkart bakiye sorgulama ve yükleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbulkarta Para Yükledim Ama Gözükmüyor?

İstanbulkarta para yükledikten sonra parayı hesabınızda görmeyebilirsiniz. Bu oldukça normal bir durumdur. Çünkü yükleme yaptığınız bakiyeyi hesabınızda görmek ve kullanabilmek için öncelik olarak bakiyeyi aktifleştirmeniz gerekir. Bunun için mobil yükleme adımlarının ardından İstanbulkart uygulamasına girip, NFC özelliğini açıp ardından da kartı telefonunuza yaklaştırmanız gerekir. Ayrıca kartmatikler sayesinde de ulaşım araçlarına binmeden kolaylıkla bakiyeyi aktif edebilirsiniz.

İstanbulkart bakiye sorgulama ve yükleme işlemlerini bu yazımızda anlattığımız şekillerde yapabilirsiniz. İETT’ye bağlı olarak çalışan İstanbulkart, birçok yöntemle bakiye sorgulayabileceğiniz veya yükleme yapabileceğiniz bir karttır. Bu sebeple birçok yöntemden birini tercih ederek kolaylıkla işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbulkart Bakiye Yükleme İptali

İstanbulkart bakiye yükleme iptal işlemi genelde kartını kaybeden yada yükleme yaptıktan sonra parası hesaba geçmeyen kişiler tarafından merak edilmektedir. İstanbulkart bakiye yükleme iptal işlemi için destek almanız gereklidir. Bakite yükleme işlemini iptal etmek için ALO 153 çözüm masasını arayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu