Sosyal Yardımlar

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Şartları ve E-Devlet Başvuru Formu

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Çalışmayan Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Formu, Ev Hanımları Devletten Yardım Alabilir Mi? Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Yardım Şartları, Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu E-Devlet, Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Yap, Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nereye Yapılır? detayları yazımızda.

Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu 2024; Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu imkanları tanınmıştır. Bu sayede hiçbir gelire sahip olmayan ev hanımları da çeşitli maddi yardımlardan faydalanmaya başlayacaklardır. Ev hanımlarının tamamı için çeşitli sosyal yardım başvurusu imkanları bulunmaktadır. Özellikle de işsizliğin arttığı bu dönemlerde ev hanımlarının da maddi gereksinimleri karşılanmak istemiştir.

Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu kapsamında birden fazla sosyal yardım seçeneği bulunmaktadır. Biz de bu rehberimizde sizlerle ev hanımlarına verilen sosyal yardımları paylaşmak istedik. Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu konusunda merak ettiğiniz tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Verilen Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu yaparak birkaç kanal tarafından verilen yardımlardan faydalanmak mümkündür. Bu tür yardımlar, işsiz olan ve sigortaya sahip olmayan ev hanımlarını ilgilendirmektedir. Genellikle maddi yardımlardan oluşan sosyal yardımlar sayesinde ev hanımları da belli oradan bir gelire sahip olacaktır.

Ev hanımları için devlet kanallarının bir kısmında çeşitli sosyal yardım imkanları açılmıştır. Aşağıdaki listede de ev hanımlarına yönelik verilen yardımlar yer almaktadır:

 • Ekonomik zorluk sürecinde verilen yardım paketleri (gıda, erzak ve çeşitli maddi yardımlar)
 • Belediyelerin verdiği yardımlar
 • Valilikler tarafından verilen tek seferlik ya da düzenli yardımlar
 • Doğum yapan kadınlara yönelik yardımlar
 • Çocuk Bileşen Desteği
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çeşitli yardımları

Ev Hanımları Devletten Yardım Alabilir Mi?

Çalışamayan ev hanımların merak ettiği konulardan biride ev hanımları devletten yardım alabilir mi sorusudur. Ev hanımları devletten sosyal yardım almaları mümkün. Ev hanımları verilen yardımların biri ise Aile Destek Paketi kapsamında aylık 1500 TL ile 2500 TL sosyal yardım parasıdır. Ayrıca çocuk destek bileşeni yardımı kapsamında hanede bulunan çocuk sayısına göre para yardımı yapılmaktadır.

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Şartları

Ev hanımlarına yardım başvuru yapacak kişilerin mutlaka maddi zorluk içerisinde olmaları ve her hangi bir sosyal güvencelerinin bulunmaması gereklidir. Hane halkı geliri asgari ücretin 3/1 altında olan ev hanımları yardım başvurusunda bulunabilir.

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?

Ev hanımlarına yardım başvuru nereye yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse çalışmayan ev hanımlarına yardım başvurusu e-devlet üzerinden yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kimliğiniz ile beraber giderek yapabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu 2024 kriterleri de aslında oldukça basittir. Devletin ev hanımlarına yardımı için birkaç temel başvuru adımının atılması şarttır. Bu adımların başında kimlik, adres, iletişim ve genel gelir durumunu ifade eden belgelerin toparlanması gelir. Aynı zamanda başvuru formunun da eksiksiz ve doğru yanıtlar verilerek doldurulması da önemlidir.

Ev hanımlarına yönelik sosyal yardım hizmetlerinde birden fazla başvuru kanalı bulunmaktadır. Ev hanımlarına yardım başvurusu E-Devlet üzerinden yada bizzat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidilerek yapılmaktadır. Ev hanımlarına yardım başvurusu e-devlet üzerinden yapmak isteyenler https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linke tıklayarak başvuruda bulunabilirler.

Açılan sayfada YENİ BAŞVURU linkine tıklayarak sözleşmeyi okuyarak başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Ev hanımlara nakdi para yardımı yapan Devlet tüm yardımları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile tespit edilen ailelere aylık olarak vermektedir.  E-Devlet üzerinden Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu sayfasından başvuruda bulunabilirsiniz.

EV hanımlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile verilen yardımlar ise;

Eşi Vefat Etmiş Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu

Eşi vefat etmiş dul kadınlara devlet tarafından bir çok yardım yapılmaktadır. Bu yardımlardan biride  Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardım olarak bilinir. Eşi vefat etmiş çalışmayan ev hanımları devletten aylık 1000 TL olmak üzere 2 ayda 1 defa 2000 TL para yardımı almaktadır.

Ev Hanımlarına yardım başvurusu kapsamında para yardımı almak için İkamet edilen il/ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kimliğiniz ile beraber başvuruda bulunmanız gereklidir.

Türkiye Aile Destek Programı Yardımı

Türkiye Aile Destek Programı kapsamında aylık 1500 TL ile 2500 TL arasında her ay ödeme yapılacaktır. Aile Destek paketi detayları için Türkiye Aile Destek Programı Başvuru Nasıl Yapılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aile destek programı paketine başvurudan ailelere ayrıca otomatik olarak çocuk destek bileşeni yardımından yararlanacaktır.

Ev Hanımlarına Çocuk Destek Bileşeni Yardımı Başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlı tarafından Çocuk Destek Bileşeni yardımı kapsamında çocuk sayısına göre hanelere aylık 350 TL ile 650 TL aralığında para yardımı yapılacaktır. 1-2 çocuklu hanelere 350 TL, 3 çocuklu hanelere 450 TL, 4 çocuklu hanelere 550 TL, 5 ve daha fazla çocuklu hanelere 650 TL ilave destek parası verilecektir. Detaylı bilgi için Çocuk Destek Bileşeni Yardımı Başvurusu yazımızı okuyabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Elektrik Tüketim Desteği Yardımı

Ev hanımlarına sosyal yardımlarından biride Elektrik Tüketim Desteği yardımıdır. Çalışmayan ve maddi zorluk çeken ailelere verilen Elektrik yardımı 1-2 kişilik hanelere 75 kw karşılığı elektrik tüketim desteği (108 TL), 3 kişilik hanelere 100 kw karşılığı elektrik tüketim desteği (144 TL), 4 kişilik hanelere 125 kw karşılığı elektrik tüketim desteği (180 TL) ve 5 ve üzeri nüfusa sahip hanelere 150 kw karşılığı elektrik tüketim desteği (216 TL) verilecektir. Elektrik yardımı almak için Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvurusu yazımızı okuyabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Doğalgaz Tüketim Desteği Yardımı

Doğalgaz yardımı başvurusu yapacak olan ev hanımları  e-Devlet üzerinden ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) kimlikleri ile giderek doğalgaz yardımı başvurusunda bulunabilirler. Isınma giderine destek olmak adına verilen doğalgaz yardımı maddi durumunuz ve hane gelirinize bağlı olarak aylık 900 TL ile 2.500 TL arasında ödenecektir. Başvuru ve başvuru formu için Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakdi Yardım

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakdi Yardım almak isteyen ev hanımları başvurmaları halinde aylık 1000 TL yardım parası ödenecektir. Ayrıntılı bilgi için  Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Başvurusu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ev Hanımlarına Şartlı Gebelik Yardımı Başvurusu

Şartlı doğum yardımı doğum yapan annelere verilen yardım parasıdır. Doğum yardımı, gebelik yardımından yararlanan ve doğumunu yetkili hastanelerde gerçekleştiren vatandaşlarımıza doğum belgelerini ikametgâhının bulunduğu il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına ilettiği takdirde tek sefere mahsus yapılan nakdi yardımdır. Şartlı Doğum Yardım Programı kapsamında ödenecek tutar 500 TL olarak belirlenmiştir. Detaylı bilgi için Şartlı Doğum Yardım Başvurusu yazımızı okuyabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Nakdi Para Yardımı

Ev hanımlarına para yardımı devlet tarafından her hangi bir sosyal güvencesi ve geliri olmaması halinde verilen sosyal yardım paradır. Aile destek paketi kapsamında aylık nakit olarak verilecek para yardımı ev hanımının başvuruda bulunması halinde 1 yıl boyunca her ay banka hesabına ödenmektedir. Eşi vefat etmiş yada ceza evinde olan ev hanımları e-devlet üzerinden yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) kimlikleri ile beraber giderek başvuruda bulunabilir.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Para Yardımı

Çalışmayan ev hanımları ve her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan ev hanımları devletten her ay sosyal yardım alabilirler. Çalışmayan ev hanımlarına 1000 TL yardım parası dağıtımı artık Aile Destek Paketi Programı kapsamında verilecektir.

PTT Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu

PTT 700 TL yardım başvurusu ile ev hanımlarının da temel gereksinimlerini karşılamaları hedeflenmektedir. Fakat PTT ev hanımlarına para yardımı gibi spesifitk bir başvuru yöntemi bulunmamaktadır. Bu yardım kalemi, PTT tarafından yaşlı kimselere verilen yardımları içermektedir. Yaşlı olup ev hanımı olan bireyler de elbette bu maddi yardımlardan faydalanma hakkına sahiptir.

İlk olarak ekonomik zorluk sürecinde ortaya çıkan bu yardım hizmeti, PTT bünyesinde zaman zaman verilmektedir. Fakat bu tür yardımlar için aranılan ilk kriter ev hanımı olmak değildir. Yaşlı ve muhtaç durumda olan herkes PTT bünyesindeki bu yardım hizmetine başvuruda bulunabilir.

E-Devlet Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu

Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu için e–devlet kapısı sisteminden faydalanmak doğru bir adım olacaktır. E devlet bünyesinde yer alan bu başvuru imkanının maddi zorluk içerisinde olan ev hanımları için uygundur. Buna göre zor durumda olan ev hanımları da aylık 1000 TL gibi bir meblağ olan yardımlar için başvuruda bulunabilir.

Buna ek olarak kimi zaman e devletten 1000 TL yardım başvurusu gibi çeşitli maddi yardım imkanları da bulunmaktadır. Hem yaşadığınız ilin belediyesi ve valiliği hem de bakanlıklar bünyesinde siz de bu tür maddi yardımlara başvuruda bulunabilirsiniz. Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu da bu tür yardım hizmetlerini kapsamaktadır. Ev hanımı olup maddi anlamda zorluk çeken kadınlar, durumlarını ifade ederek çeşitli yardımları alabilme hakkına sahip olabilmektedirler.

ev hanımlarına yardım başvurusu e-devlet
Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu E-Devlet

Doğum Yapan Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu

Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu kapsamında yeni doğum yapmış olan kadınlara yönelik de hizmetler bulunmaktadır. Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu yaparak hem anne hem de bebek için gerekli olan maddi desteklere ulaşılması mümkündür. Türkiye Cumhuriyeti, 2015 senesi itibariyle doğum yapan ev hanımlarına yönelik çeşitli maddi yardım hizmetleri tanımlamıştır.

Yeni doğum yapmış olan ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu için de bazı şartların sağlanması gerekir. Bunun için de aşağıdaki listeyi takip ederek başvurunuzu yapabilirsiniz:

 • Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu için mutlaka annenin ilgili makamlara gitmesi beklenir.
 • Bu tür yardımlar 2015 yılından sonra doğan bebekler için geçerlidir. Daha önce doğmuş olan bebekler için maddi yardım imkanı ne yazık ki bulunmamaktadır.
 • Doğumdan sonra vefat eden bebekler için yardım alabilmek söz konusu değildir.
 • Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu yapan annenin de mutlaka T. C. vatandaşı olması beklenir.

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Formu

Ev hanımlarına 1000 TL yardım başvurusu gibi hizmetler için ilk önce başvuru formunu doldurmak gerekmektedir. Bu adım yalnızca ev hanımları için değil tüm yardım başvurularında atılması gereken bir adımdır. Başvuru formundan yola çıkılarak kişinin yardım alma hakkına sahip olup olamayacağına karar verilir.

Ev hanımlarına yardım başvuru formu e-devlet üzerinden doldurulmaktadır. Tüm bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması ve IBAN bilgisinin başvuru yapan kişiye ait olması gerekmektedir. Ev hanımlarına yardım başvuru formu açıklama kısmına mutlaka ev hanımı olduğunuzu ve her hangi bir gelirinizin bulunmadığını yazabilirsiniz.

Yardım başvuru formunda da başvuru sahibine ait bazı temel bilgilerin yer alması gerekir. Örneğin kişinin adres, iletişim ve kimlik bilgilerini içeren sorulara başvuru formunda yer verilir. Bu soruların da mutlaka eksiksiz olarak yanıtlanması gerekmektedir. Yardım başvurularını işleme alan yetkili kişiler, başvuru formundaki yanıtlardan yola çıkarak bir sonuca varırlar. Dolayısıyla yardım başvuru formu, sizin bu süreçte atacağınız en önemli adımların başında gelmektedir.

Sigortasız Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu

Sigortasız ev hanımlarına yardım başvurusu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen bir sosyal yardım programıdır. Bu program kapsamında, hane halkı geliri asgari ücretin üçte birinden az olan ve sosyal güvenlik kurumlarından herhangi bir geliri olmayan ev hanımlarına yardım sağlanmaktadır.

Başvuru, e-Devlet üzerinden veya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına şahsen yapılabilmektedir. e-Devlet üzerinden başvuru yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • e-Devlet Kapısı’na giriş yapın.
 • Arama çubuğuna “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” yazın ve ilgili hizmete tıklayın.
 • Açılan sayfada “Başvuru Yap” seçeneğine tıklayın.
 • Başvuru formu üzerindeki bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.
 • Gerekli belgeleri başvuru formuna ekleyin.
 • Başvurunuzu onaylayın.

Sigortasız ev hanımlarına yardım başvurusu onaylanan ev hanımları her ay düzenli olarak para yardımı yapılaktadır.

BAKINIZ >>> Çalışmayan Ev Hanımlarına Para Yardımı 

Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu yapan kişiler, daha sonra yaptıkları başvurunun durumu hakkında bilgi alabilirler. Her yardım başvurusunda olduğu gibi ev hanımlarına verilen temel sosyal yardımlarda da bir sorgulama hakkı tanınır. Bunun için başvuruda bulunduğunuz kanal üzerinden gerekli sorgulamaları yapmanız mümkündür. Örneğin ikamet ettiğiniz ilin belediyesine yaptığınız başvurularda belediye makamı ile görüşmeniz yeterlidir.

Aynı şekilde valilik ve bakanlık başvurularında da hem e–devlet kapısı sistemi hem de ilgili makamların telefon numaraları ile sorgulama yapabilirsiniz. Yapılan yardım başvuruları genellikle 2 hafta ile 4 hafta arasında bir neticeye bağlanmaktadır.

Bu süre zarfında başvurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenme şansınız bulunmaktadır. Özellikle de e – devlet üzerinden yaptığınız başvurularda yine e–devlet sistemine girerek online sorgulama yapmanız da mümkündür. Başvuru sonucunu sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linke tıklayabilirsiniz.

26 Yorum

 1. Benim eşim yüzde altmış özürlü bize yardımcı olun lütfen Allah rızası için yardım edin

 2. Eşim calismadigin dan dolayı çok zor durum dayız siz değerli büyük lerim den yardımcı olmanızı bekliyorum saygılarımla

 3. Evimkira milata oturuyom okuyan kızım var liseye gidiyor gida erzak temizlikmazemesine ihtiyacım var zor durumdayım gecinemiyorum bakkala borcum var odeyememiyorum kira 700tl sufaturasi330tl odwyemedim elektirik295tl odwyemedim bakkala borcum 3000tl odeyemedim zordurudayim yardım bekliyim bibakkal borcu daha var900tl ödenecek kızımla yaşıyorum eşimden bosandik kızla yasiyom yardım bekliyim

 4. Ben İstanbul’da oturuyorum küçük kızım var 2 yaşında gecinemiyoruz devletimizden yardım bekliyorum

 5. mahkumum kirada oturuyorum çok zor durumdayım eşim rahatsız çalışamiyor sokakta kalmak istemiyoruz allah rızası için bana yardım edin

 6. Evimiz kira gelirimiz yok yardıma ihtiyacımız var bize yardımcı olursanız sevinirim

 7. Ben ev hanımıyım pek durumum yok bir çocugum var pek durumumuz yok lütfen sizden para yardımı isityorum

 8. Ev hanımıyım 3 tane okuyan çocuğum var fakiriz lütfen para yardımını bana da yapın Allah rızası için nolur yalvarıyorum😥😥😥🥺🥺

 9. Eşim ev anımı ev anımlarına maddi yardım veriliyormuş zor durumdayız üç çocuğum var eşim çalışmıyor kiradayım üç binlira kira hallah rızası için yardım edin sayın bakanlığımız

 10. Ev hanımı maddi yardım bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız üç çocuğum var eşim çalışmıyor kiradayım hallah rızası için yardım edin

 11. kiraciyim durumum kötü bana yardım ederseniz sevinirim.

 12. Sayın devlet büyüklerim ve yetkililer çalışmıyorum evim kira eşim çalışıyor ama yetmiyor 2tane çocuğum var 7 yaşında oğlum epilepsi hastası ve özel eğitim görmekte ilaçla tedavi olmakta.kızım 4 yaşında.ev sahibi evi müteahhite vermiş bı an önce çıkın diyorlar.malüm kiralar uçmuş.oturdugumuz ev zaten sobalı ve eski.. lütfen bu konuda bizlere yardım ediniz… saygılar….

 13. 3 tane öğrencim var yetiştiremiyorum lütfen bana yardım et evin kirazları yetiştiremiyorum lütfen yardım edin

 14. Ev hanımıyım durumum pek yok kocamda pek çalışmıyor bel fıtığı tedavisi yapiyor kiraciyim cocogum var bende yardım isitoyrim

 15. Kocam çalışıyo ev hanımıyım bel fıtığım var 5 çocuğum var okullar açılıçak banada yardım edin

 16. Ben ev hanımıyım 5 çocuğum var 5 ide okula gidiyor zor geciniyorum kocam bazen çalışıyor bazende çalışamıyor kiramı odeyemiyom kiramda 1000 TL sizden yarım bekliyorum

 17. Ben ev hanimiyim esim epilepsi hastası ve tansiyon var sağ elim donduralacak çalışamıyor aile ihtiyacımız var. 2tane kız çocuğu var. Biri ilkokul öğrenci 4 sınıfa gidiyor. Küçük kız çocuğu babek bezi ve lslak medil zordurumdayiz. Servis parasi zor varıyoruz sizden yardım etmenizi istiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu