Sosyal Yardımlar

Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu

Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu 2022; Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu imkanları tanınmıştır. Bu sayede hiçbir gelire sahip olmayan ev hanımları da çeşitli maddi yardımlardan faydalanmaya başlayacaklardır. Ev hanımlarının tamamı için çeşitli sosyal yardım başvurusu imkanları bulunmaktadır. Özellikle de Covid-19 pandemisinden sonra ev hanımlarının da maddi gereksinimleri karşılanmak istemiştir.

Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu kapsamında birden fazla sosyal yardım seçeneği bulunmaktadır. Biz de bu rehberimizde sizlerle ev hanımlarına verilen sosyal yardımları paylaşmak istedik. Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu konusunda merak ettiğiniz tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Verilen Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu yaparak birkaç kanal tarafından verilen yardımlardan faydalanmak mümkündür. Bu tür yardımlar, işsiz olan ve sigortaya sahip olmayan ev hanımlarını ilgilendirmektedir. Genellikle maddi yardımlardan oluşan sosyal yardımlar sayesinde ev hanımları da belli oradan bir gelire sahip olacaktır.

Ev hanımları için devlet kanallarının bir kısmında çeşitli sosyal yardım imkanları açılmıştır. Bu durum özellikle de pandemi sürecinde büyük bir ivme kazanmıştır. Aşağıdaki listede de ev hanımlarına yönelik verilen yardımlar yer almaktadır:

 • Pandemi sürecinde verilen yardım paketleri (gıda, erzak ve çeşitli maddi yardımlar)
 • Belediyelerin verdiği yardımlar
 • Valilikler tarafından verilen tek seferlik ya da düzenli yardımlar
 • Doğum yapan kadınlara yönelik yardımlar
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çeşitli yardımları

Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu 2022 kriterleri de aslında oldukça basittir. Devletin ev hanımlarına yardımı için birkaç temel başvuru adımının atılması şarttır. Bu adımların başında kimlik, adres, iletişim ve genel gelir durumunu ifade eden belgelerin toparlanması gelir. Aynı zamanda başvuru formunun da eksiksiz ve doğru yanıtlar verilerek doldurulması da önemlidir.

Ev hanımlarına yönelik sosyal yardım hizmetlerinde birden fazla başvuru kanalı bulunmaktadır. Bunlar, PTT ve e – devlet kapısı sistemleri olarak iki gruba ayrılır. Aynı zamanda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile de ev hanımlarının yardım talep etmesi mümkündür. Tüm bunlara ek olarak bazı illerin valiliklerinden ve belediye makamlarından da yardım başvurusunda bulunulabilir. Özellikle de İzmir, İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Gaziantep gibi büyük kentlerin belediyeleri ev hanımlarına aktif olarak yardım hizmetleri vermektedir.

Belediyeler ve valilik makamları, sigortasız ev hanımlarına yardım gibi imkanlar da sunmaktadır. Aynı zamanda ev hanımlarına 500 TL yardım başvurusu gibi temel sosyal yardım hizmetleri de vardır. Tüm bunların başvuruları, ev hanımı olan kişiye ait kimlik bilgileri sayesinde yapılır. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linki aracılığı ile siz de başvuru için ilk adımları atabilirsiniz.

PTT Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu

PTT 700 TL yardım başvurusu ile ev hanımlarının da temel gereksinimlerini karşılamaları hedeflenmektedir. Fakat PTT ev hanımlarına para yardımı gibi spesifitk bir başvuru yöntemi bulunmamaktadır. Bu yardım kalemi, PTT tarafından yaşlı kimselere verilen yardımları içermektedir. Yaşlı olup ev hanımı olan bireyler de elbette bu maddi yardımlardan faydalanma hakkına sahiptir.

İlk olarak Covid-19 pandemisi sürecinde ortaya çıkan bu yardım hizmeti, PTT bünyesinde zaman zaman verilmektedir. Fakat bu tür yardımlar için aranılan ilk kriter ev hanımı olmak değildir. Yaşlı ve muhtaç durumda olan herkes PTT bünyesindeki bu yardım hizmetine başvuruda bulunabilir.

E-Devlet Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu

Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu için e – devlet kapısı sisteminden faydalanmak doğru bir adım olacaktır. E – devlet bünyesinde yer alan bu başvuru imkanının pandemi döneminde ortaya çıktığını ifade etmek gerekir. Buna göre pandemi sürecinde zor durumda olan ev hanımları da aylık 1000 TL gibi bir meblağ olan yardımlar için başvuruda bulunabilir.

Buna ek olarak kimi zaman e devletten 500 TL yardım başvurusu gibi çeşitli maddi yardım imkanları da bulunmaktadır. Hem yaşadığınız ilin belediyesi ve valiliği hem de bakanlıklar bünyesinde siz de bu tür maddi yardımlara başvuruda bulunabilirsiniz. Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu da bu tür yardım hizmetlerini kapsamaktadır. Ev hanımı olup maddi anlamda zorluk çeken kadınlar, durumlarını ifade ederek çeşitli yardımları alabilme hakkına sahip olabilmektedirler.

Doğum Yapan Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu

Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu kapsamında yeni doğum yapmış olan kadınlara yönelik de hizmetler bulunmaktadır. Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu yaparak hem anne hem de bebek için gerekli olan maddi desteklere ulaşılması mümkündür. Türkiye Cumhuriyeti, 2015 senesi itibariyle doğum yapan ev hanımlarına yönelik çeşitli maddi yardım hizmetleri tanımlamıştır.

Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu ile bebekli ailelere belli miktarda para ödemesi yapılır. Buna göre ilk bebekte ortalama 300 TL gibi bir meblağ ödenirken ikinci bebekte 400 TL ödeme yapılabilir. Üçüncü bebekte ise devlet tarafından 600 TL civarında bir para ödenmesi söz konusudur.

Yeni doğum yapmış olan ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu için de bazı şartların sağlanması gerekir. Bunun için de aşağıdaki listeyi takip ederek başvurunuzu yapabilirsiniz:

 • Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu için mutlaka annenin ilgili makamlara gitmesi beklenir.
 • Bu tür yardımlar 2015 yılından sonra doğan bebekler için geçerlidir. Daha önce doğmuş olan bebekler için maddi yardım imkanı ne yazık ki bulunmamaktadır.
 • Doğumdan sonra vefat eden bebekler için yardım alabilmek söz konusu değildir.
 • Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu yapan annenin de mutlaka T. C. vatandaşı olması beklenir.

Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu Formu

Ev hanımlarına 1000 TL yardım başvurusu gibi hizmetler için ilk önce başvuru formunu doldurmak gerekmektedir. Bu adım yalnızca ev hanımları için değil tüm yardım başvurularında atılması gereken bir adımdır. Başvuru formundan yola çıkılarak kişinin yardım alma hakkına sahip olup olamayacağına karar verilir.

Yardım başvuru formunda da başvuru sahibine ait bazı temel bilgilerin yer alması gerekir. Örneğin kişinin adres, iletişim ve kimlik bilgilerini içeren sorulara başvuru formunda yer verilir. Bu soruların da mutlaka eksiksiz olarak yanıtlanması gerekmektedir. Yardım başvurularını işleme alan yetkili kişiler, başvuru formundaki yanıtlardan yola çıkarak bir sonuca varırlar. Dolayısıyla yardım başvuru formu, sizin bu süreçte atacağınız en önemli adımların başında gelmektedir.

Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

Ev hanımlarına sosyal yardım başvurusu yapan kişiler, daha sonra yaptıkları başvurunun durumu hakkında bilgi alabilirler. Her yardım başvurusunda olduğu gibi ev hanımlarına verilen temel sosyal yardımlarda da bir sorgulama hakkı tanınır. Bunun için başvuruda bulunduğunuz kanal üzerinden gerekli sorgulamaları yapmanız mümkündür. Örneğin ikamet ettiğiniz ilin belediyesine yaptığınız başvurularda belediye makamı ile görüşmeniz yeterlidir.

Aynı şekilde valilik ve bakanlık başvurularında da hem e–devlet kapısı sistemi hem de ilgili makamların telefon numaraları ile sorgulama yapabilirsiniz. Yapılan yardım başvuruları genellikle 2 hafta ile 4 hafta arasında bir neticeye bağlanmaktadır. Bu süre zarfında başvurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenme şansınız bulunmaktadır. Özellikle de e – devlet üzerinden yaptığınız başvurularda yine e–devlet sistemine girerek online sorgulama yapmanız da mümkündür.

5/5 - (1 OY)

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Benim eşim yüzde altmış özürlü bize yardımcı olun lütfen Allah rızası için yardım edin

  1. Hanfendi sosyal yardımlaşma merkezi ne git yonlendirirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu