Yardım Kartı Başvurusu

Kahramanmaraş Sosyal Yardım Kartı (Derman Kart) Başvurusu

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu (Derman Kart); Belediyenin kendisi veya yerel halk tarafından Derman Kart olarak bilinen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı yoksulluk içinde olan vatandaşların asgari yaşam standardına sahip olmasını destekleyen bir maddi yardım çeşididir.

Belediyeye başvurarak geçimini sağlayamadığını belirtenler farklı süreçlerden geçerek Derman Kart başvurusu yapabilir. Kartın bakiyesi tutarınca alışveriş yapan vatandaşlar ihtiyaçlarını daha rahat karşılayabilmektedir. Siz de Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen bir uygulama olan Derman Kart başvurusu hakkında tüm merak ettiklerinizi bizimle öğrenin.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Nedir?

Pek çok ilin belediyesi gibi Kahramanmaraş Belediyesi de farklı nedenlerden çalışamayan, işinden elde ettiği gelir yetersiz kalan ve temel yaşam düzeyine ulaşamayan vatandaşları için para yardımı yapmaktadır. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen Derman Kart ise limiti kadar alışveriş yapılmasına imkan tanır. Yardıma muhtaç hanelere dağıtılan bu kart için vatandaşların öncelikle yardım talep etmesi gerekir.

Uygun görülmeleri halinde kartı alan vatandaşlara belirli aralıklarla nakit yatırılır ve anlaşmalı iş yerlerinden alışveriş yapmaları sağlanır. Böylece yoksul vatandaşlar temel gıda, medikal malzeme, kıyafet ve yakacak gibi temel gereksinimleri ücret ödemeden karşılayabilir.

Kahramanmaraş Derman Kart Kimlere Verilir?

Vatandaşların Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Derman Kart sisteminden faydalanması için öncelikle muhtarlığından ilgili belgeyi alarak yoksulluk durumunu ispatlaması gerekir. Bu belgeyi teslim edemeyecek durumda olanlar için muhtarlık bağımsız olarak ihbarda bulunabilir. Kendisi başvursun veya muhtarlık ihbar etsin fark etmeden yardım adayı olarak görülen bu kişiler engelli, işsiz, hasta, dul, gazi, şehit yakını, öğrenci, kimsesiz veya çok yaşlı olabilir.

Derman Kart Nereden Alınır?

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilen derman kart Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemiz Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğünce verilmektedir. Başvurusu sonrası yapılacak inceleme ile beraber ihtiyaç sahibi ailelere teslim edilmektedir.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vatandaşlarına Kahramanmaraş Belediyesi Sosyal Destek Kartı başvuru süreci için farklı iletişim kanalları sunan Belediye, böylece muhtaç haldeki herkesin kendisine ulaşmasını kolaylaştırır. Bunlardan ilki elbette binaya giderek yetkililerle görüşmek ve hem dilekçe hem form sunarak başvuruyu resmiyete dökmektir. Ancak ulaşım sorunu ve zaman kaybı anlamına gelebilen bu yöntemin yanı sıra telefonla da Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı başvurusu yapılabilir.

Telefonla bilgiler aktarılır ve inceleme talep edilir. Ortalama olarak 1 ay gibi bir süre içerisinde geri dönüş yapan yetkililer bu süreçte hem başvuru sahibinin durumunu hem de hanesindeki diğer kişilerin durumunu inceleme altına alır. Gerekli görülmesi halinde ikamet adresi ziyaret edilerek inceleme dosyasına eklenebilir. Sürecin sonucu hakkında kısa mesajla bilgilendirme sağlanacaktır.

Kahramanmaraş Sosyal Destek Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?

Belediyeye giderek başvuru formu doldurma seçeneğine sahip olan vatandaşlar, günümüz teknolojisi sayesinde binaya ulaşma derdi olmadan da başvuru yapabilmektedir. Bu çerçevede aranması gereken telefon numarası (0344) 224 15 60-61 şeklindedir. Mail yoluyla ileti göndermek ve yine Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı başvurusu yapmak isteyenler ise [email protected] mail gönderebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR >>>> Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Formu

Belediyeyi ziyaret ederek başvuru yapanlar Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından değerlendirilecek olan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı formu doldurmakla yükümlüdür.

Bu formda kimlik bilgileri, iş ve sigorta durumu, eğitim geçmişi, askerlik durumu, sağlık durumu, hane halkında engelli veya öğrenci ya da ileri yaşlı olup olmadığı sorgulanır. Formda belirtilen bilgiler sonradan kontrol edilecek olup Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı alabilmek için tamamen dürüstlük çerçevesinde doldurulmalıdır.

Derman Kart Başvurusu E-Devlet

Belediyeye ait tüm sosyal yardımlara ve Derman Kart başvurusunu e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Derman kart başvurusu e-devlet üzerinden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linke tıklayarak hemen başvurabilirsiniz.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Limit Ne Kadar?

Belediyenin incelemeleri neticesinde yardım almaya hak kazanan kişilere ortak şekilde 250 TL bakiye tanımlanır. Kart limiti aile halkının genişliğine göre istisna şekilde artırılabilir veya tam tersi yardım sıklığı azaltılabilir. 250 TL olarak açıklanan bu genel yardımın kesin miktarı yapılan incelemelerle belirlenebilir.

Kahramanmaraş Derman Kart Limit Sorgulama

Kahramanmaraş Derman Kart Limit Sorgulama işlemi Vakıfbank ATM ve Vakıfbank POS cihazlarından yapılmaktadır. Dar gelirli muhtaç ailelere verilen Derman Kart Vakfıbank ile yapılan anlaşma ile Vakıfbank Bnaka kartı olarak verilmektedir. Vakıfbank ATM yada mobil uygulamasından bakiye sorgulama ve hesabınıza yardım parası yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

Kahramanmaraş Derman Kart Telefon Numarası

Kahramanmaraş Derman Kart Telefon Numarası numarası ALO 153’dür. Kahramanmaraş Derman Kart Telefon Numarası arayarak aklınıza takılan tüm sorulara cevap bulabilirsiniz. Derman Kart iletişim numarası olarak ALO 153 destek hattını arayabileceğiniz gibi 0344 228 46 00 numarasını aramanız mümkün.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Gerekli Belgeler

Belediyeden herhangi bir maddi yardım alabilmek için öncelikle muhtardan onaylı yoksulluk belgesinin alınması gerekir. Bu belgenin haricinde SGK dökümü, kinlik fotokopisi veya fotoğraf gibi standart belgeler de gerekir. Bunların teslimi için telefonla arama sırasında bilgi alınabilir. Ayrıca Kahramanmaraş Belediyesi Sosyal Destek Kartı almak isteyenlerin sağlık raporu, şehit belgesi, boşanma ilamı, öğrenci belgesi gibi kendi durumu özelinde farklı evraklar götürmesi de gerekli olabilir. Bu konuda gerekli yönlendirmeler yetkililer tarafından sağlanmaktadır.

Kahramanmaraş Derman Kart Nerelerde Geçerli

Kahramanmaraş Derman Kart, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen bir karttır. Bu kart, marketlerde gıda, temizlik ve kişisel bakım ürünleri alışverişlerinde kullanılabilir. Derman Kart, Kahramanmaraş il sınırları içerisindeki tüm marketlerde geçerlidir.

Derman Kart’ın geçerli olduğu marketler şu şekildedir:

 • A101
 • BİM
 • ŞOK
 • Migros
 • CarrefourSA
 • Hakmar
 • Onur Market
 • Kahramanmaraş Tüketici Kooperatifi
 • Özdilek

Derman Kart’ın geçerli olduğu marketlerde, kartın limiti kadar alışveriş yapılabilir. Kartın limiti, ihtiyaç sahibi kişinin gelir durumuna göre belirlenir.

Derman Kart’ı kullanmak için, kartın üzerindeki numarayı market kasasında görevliye söylemeniz yeterlidir. Görevli, kartınızı okutarak alışverişinizi tamamlayacaktır.

Derman Kart, ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal destek sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir projedir. Bu proje sayesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlar, temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Derman Kart Hangi Marketlerde Geçerli

Derman Kart Hangi Marketlerde Geçerli sorusuna cevap vermek gerekirse Vakıfbank POS cihazı olan tüm market ve bakkalarda geçerlidir.

Dermak kartın geçerli olduğu marketler ise;

 • A101
 • BİM
 • ŞOK
 • Migros
 • CarrefourSA
 • Hakmar
 • Onur Market
 • Kahramanmaraş Tüketici Kooperatifi
 • Özdilek

Derman Kart Ne Zaman Yatar

Kahramanmaraş Derman Kart’ın ne zaman yatacağı, her ay belediye tarafından belirlenmektedir. Genel olarak, kartların her ayın ilk haftası yüklenmesine başlanır ve ayın sonuna kadar yüklemeler tamamlanır.

2024 yılı için, Derman Kart’ın ne zaman yatacağı şu şekildedir:

 • Ocak: 2-10 Ocak
 • Şubat: 2-10 Şubat
 • Mart: 2-10 Mart
 • Nisan: 2-10 Nisan
 • Mayıs: 2-10 Mayıs
 • Haziran: 2-10 Haziran
 • Temmuz: 2-10 Temmuz
 • Ağustos: 2-10 Ağustos
 • Eylül: 2-10 Eylül
 • Ekim: 2-10 Ekim
 • Kasım: 2-10 Kasım
 • Aralık: 2-10 Aralık

Derman Kart’ın yüklenmesiyle ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin ALO 153 Çağrı Merkezi’ni arayarak bilgi alabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Durumum yok yardım bekliyorum kiramı veremiyorum çocuğuma hiç birşey alamıyorum faturamı odeyemiyorum bütün faturalarimi odeyemiyorum beyim beyin kanaması geçirdi çalışamıyor

 2. Kahramanmaraş büyükşehir belediyesi derman kart başvuru yapmak istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu