Yardım Kartı Başvurusu

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Başvurusu

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Başvurusu (Derman Kart) 2023; Belediyenin kendisi veya yerel halk tarafından Derman Kart olarak bilinen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı yoksulluk içinde olan vatandaşların asgari yaşam standardına sahip olmasını destekleyen bir maddi yardım çeşididir.

Belediyeye başvurarak geçimini sağlayamadığını belirtenler farklı süreçlerden geçerek Derman Kart başvurusu yapabilir. Kartın bakiyesi tutarınca alışveriş yapan vatandaşlar ihtiyaçlarını daha rahat karşılayabilmektedir. Siz de Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen bir uygulama olan Derman Kart başvurusu hakkında tüm merak ettiklerinizi bizimle öğrenin.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Nedir?

Pek çok ilin belediyesi gibi Kahramanmaraş Belediyesi de farklı nedenlerden çalışamayan, işinden elde ettiği gelir yetersiz kalan ve temel yaşam düzeyine ulaşamayan vatandaşları için para yardımı yapmaktadır. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen Derman Kart ise limiti kadar alışveriş yapılmasına imkan tanır. Yardıma muhtaç hanelere dağıtılan bu kart için vatandaşların öncelikle yardım talep etmesi gerekir.

Uygun görülmeleri halinde kartı alan vatandaşlara belirli aralıklarla nakit yatırılır ve anlaşmalı iş yerlerinden alışveriş yapmaları sağlanır. Böylece yoksul vatandaşlar temel gıda, medikal malzeme, kıyafet ve yakacak gibi temel gereksinimleri ücret ödemeden karşılayabilir.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Kimlere Verilir?

Vatandaşların Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Derman Kart sisteminden faydalanması için öncelikle muhtarlığından ilgili belgeyi alarak yoksulluk durumunu ispatlaması gerekir. Bu belgeyi teslim edemeyecek durumda olanlar için muhtarlık bağımsız olarak ihbarda bulunabilir. Kendisi başvursun veya muhtarlık ihbar etsin fark etmeden yardım adayı olarak görülen bu kişiler engelli, işsiz, hasta, dul, gazi, şehit yakını, öğrenci, kimsesiz veya çok yaşlı olabilir.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vatandaşlarına Kahramanmaraş Belediyesi Sosyal Destek Kartı başvuru süreci için farklı iletişim kanalları sunan Belediye, böylece muhtaç haldeki herkesin kendisine ulaşmasını kolaylaştırır. Bunlardan ilki elbette binaya giderek yetkililerle görüşmek ve hem dilekçe hem form sunarak başvuruyu resmiyete dökmektir. Ancak ulaşım sorunu ve zaman kaybı anlamına gelebilen bu yöntemin yanı sıra telefonla da Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı başvurusu yapılabilir.

Telefonla bilgiler aktarılır ve inceleme talep edilir. Ortalama olarak 1 ay gibi bir süre içerisinde geri dönüş yapan yetkililer bu süreçte hem başvuru sahibinin durumunu hem de hanesindeki diğer kişilerin durumunu inceleme altına alır. Gerekli görülmesi halinde ikamet adresi ziyaret edilerek inceleme dosyasına eklenebilir. Sürecin sonucu hakkında kısa mesajla bilgilendirme sağlanacaktır.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Başvurusu Nereye Yapılır?

Belediyeye giderek başvuru formu doldurma seçeneğine sahip olan vatandaşlar, günümüz teknolojisi sayesinde binaya ulaşma derdi olmadan da başvuru yapabilmektedir. Bu çerçevede aranması gereken telefon numarası (0344) 224 15 60-61 şeklindedir. Mail yoluyla ileti göndermek ve yine Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı başvurusu yapmak isteyenler ise [email protected] mail gönderebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR >>>> Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Formu

Belediyeyi ziyaret ederek başvuru yapanlar Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından değerlendirilecek olan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı formu doldurmakla yükümlüdür.

Bu formda kimlik bilgileri, iş ve sigorta durumu, eğitim geçmişi, askerlik durumu, sağlık durumu, hane halkında engelli veya öğrenci ya da ileri yaşlı olup olmadığı sorgulanır. Formda belirtilen bilgiler sonradan kontrol edilecek olup Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı alabilmek için tamamen dürüstlük çerçevesinde doldurulmalıdır.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Limit Ne Kadar?

Belediyenin incelemeleri neticesinde yardım almaya hak kazanan kişilere ortak şekilde 250 TL bakiye tanımlanır. Kart limiti aile halkının genişliğine göre istisna şekilde artırılabilir veya tam tersi yardım sıklığı azaltılabilir. 250 TL olarak açıklanan bu genel yardımın kesin miktarı yapılan incelemelerle belirlenebilir.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Gerekli Belgeler

Belediyeden herhangi bir maddi yardım alabilmek için öncelikle muhtardan onaylı yoksulluk belgesinin alınması gerekir. Bu belgenin haricinde SGK dökümü, kinlik fotokopisi veya fotoğraf gibi standart belgeler de gerekir. Bunların teslimi için telefonla arama sırasında bilgi alınabilir. Ayrıca Kahramanmaraş Belediyesi Sosyal Destek Kartı almak isteyenlerin sağlık raporu, şehit belgesi, boşanma ilamı, öğrenci belgesi gibi kendi durumu özelinde farklı evraklar götürmesi de gerekli olabilir. Bu konuda gerekli yönlendirmeler yetkililer tarafından sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Durumum yok yardım bekliyorum kiramı veremiyorum çocuğuma hiç birşey alamıyorum faturamı odeyemiyorum bütün faturalarimi odeyemiyorum beyim beyin kanaması geçirdi çalışamıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu