İBB Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

İBB Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?
A+
A-

İBB Yardım Kartı Başvurusu 2021; Pandemi sürecinde muhtaç ve dar gelirli vatandaşlarına yardım eli uzatarak, onları bu zor günlerinde de yalnız bırakmayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi; asgari ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ve İstanbul il sınırlarında ikamet eden kişilere yardım kartı dağıtmaya devam ediyor.

2021 yılında da sosyal yardım kartına başvuran vatandaşlar; başvuruları kabul edildiği takdirde her ay kartlarına tanımlanan yardım parasını anlaşmalı marketlerde diledikleri gibi kullanabiliyorlar.

İstanbulkart isimli yardım kartı sayesinde gıda ihtiyaçlarının yanı sıra temel temizlik malzemesi, kişisel bakım malzemesi vb. ihtiyaçlarını da bu kartlar sayesinde karşılayabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca 2021 İBB Yardım Kartı başvurusu nasıl yapılır? Yardım kartı kimlere verilir? vb. bu konuya dair merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İBB Yardım Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dar gelirli ve yoksul kişilere ve işsizlere dağıtılan ve İstanbulkart isimli sosyal yardım kartı; ihtiyaç sahiplerinin İBB anlaşmalı marketlerden alışveriş yapabilmelerine olanak tanıyor.

İşsizlere, engellilere, çalışmasına engel teşkil eden bir kronik hastalığı mevcut olanlara, kimsesiz ve gelirsiz yaşlılara, üniversite öğrencilerine, dul ve kimsesiz kadınlara ve afetzedelere dağıtılan bu kartlar sayesinde vatandaşlar; en temel asgari ihtiyaçlarına yönelik alışveriş yapabiliyorlar.

Vatandaşlar; anlaşmalı marketlerde satışa sunulan gıda, temizlik malzemesi, kişisel bakım vb. malzemeleri bu kartları markette post cihazlarına okutmak suretiyle satın alabiliyorlar.

Bununla birlikte İstanbulkart ile tütün ve alkol ürünleri satın alınamıyor.

İBB; İstanbulkart isimli sosyal yardım kartı ile yoksul, kimsesiz ve düşkün vatandaşların temel beslenme ihtiyaçlarını daha rahat karşılayabilmelerini, sosyal dayanışma ve yardımlaşmayı arttırabilmeyi, ihtiyaç sahiplerinin kendilerini manevi açıdan daha iyi hissedebilmelerini sağlayabilmeyi amaç ediniyor.

İBB Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardımlarından biri olan İstanbulkart’a başvurmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların başvuru merkezlerine gitmeleri gerekiyor.

Başvurular; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gidilip, burada sosyal yardım başvuru formu doldurmak suretiyle yapılabiliyor.

Dar gelirli ve yoksul vatandaşlar; sosyal yardım başvuru formunu doldururken, sosyal yardım türleri başlığı altında yer alan gıda ve erzak yardımı, kira yardımı, yakacak yardımı, yeni doğan bebek paketi yardımı vb. İBB tarafından yapılan diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

İBB yardım kartına e-devlet üzerinden de kolaylıkla ve hızlı bir şekilde başvurma şansınız bulunuyor. Ancak e-devlet üzerinden yapılan başvurular; ön başvuru olarak kabul ediliyor. İBB; ön başvuruları inceleyip, değerlendirdikten sonra başvuran kişilere olumlu ya da olumsuz dönüş gerçekleştiriyor.

İBB yardım kartı başvurunuzu e-devlet üzerinden gerçekleştirmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkini tıklamalısınız.

Daha sonra Uygulamaya Git butonuna dokunmalısınız.

Karşınıza açılan yeni sayfadaki sosyal yardım başvuru formunda başvurmak istediğiniz belediyeyi İBB olarak seçtikten sonra formda size yöneltilen tüm sorulara eksiksiz ve doğru bir şekilde yanıt vermelisiniz.

Son olarak da sayfanın alt kısmında bulunan ve başvurabileceğiniz sosyal yardım türleri arasından mutlaka SOSYAL YARDIM KARTI(ÖN ÖDEMELİ) seçeneğini işaretlemelisiniz.

Dilerseniz; sosyal yardım türleri başlığı altında mevcut olan diğer yardımları da işaretleyebilirsiniz.

Bireysel başvurularınız için Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet sunan Kadın Koordinasyon Merkezi’ne de gidebilirsiniz. Başvuru şartları ve başvuru için gerekli olan belgeleri öğrenmek için Kadın Koordinasyon Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Başvurularınızı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne giderek de gerçekleştirebilirsiniz.

İBB Yardım Kartı Başvurusu Telefon Numarası

İBB yardım kartı başvurusu için gerekli belgeleri öğrenmek, ön başvurunuzu telefon aracılığıyla gerçekleştirmek ya da daha önce gerçekleştirdiğiniz başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan telefon numarasını arayabilirsiniz.

Yetkililerle iletişime geçerek, her türlü soru, talep ve önerilerinizi iletmek adına 0212 455 13 00 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Ön başvurularınız için Beyaz Masa’yı da arayabilirsiniz.

153 Beyaz Masa arayarak, yardım taleplerinizi yetkili kişilere iletebilirsiniz.

Market Yardım Kartı Başvuru Formu

Market yardım kartı olarak da isimlendirilen sosyal yardım kartlarına başvurmak isteyen tüm vatandaşların sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Yani İstanbulkart başvurusuna özel bir başvuru formu bulunmuyor.

Gerek e-devlet gerekse belediyeye giderek başvuru yapacak kişilerin doldurmaları gereken ‘sosyal yardım başvuru formu’; ihtiyaç sahiplerinin maddi durumlarını, muhtaçlık seviyelerini, gelir ve giderlerini ölçmeye yönelik olan birtakım sorulardan oluşuyor.

Örneğin; başvuru sahiplerine aylık gelirlerine, aylık hane halkı toplam gelirlerine, hane halkı kişi sayısına, hane halkı çalışan sayısına, aylık fatura giderlerine yönelik sorular soruluyor.

İstanbulkart başta olmak üzere İBB yardımlarından yararlanmak isteyen tüm muhtaç ve dar gelirli vatandaşların sosyal yardım başvuru formunu doğru ve eksiksiz doldurmaları; formda paylaştıkları telefon, mail adresi vb. kişisel bilgilerinin de güncel olduğundan emin olmaları gerekiyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama

Birlikte Başaracağız sloganı ile vatandaşlarına maddi ve manevi destek olmaya devam eden İBB sosyal yardım kartı başvurularınızı sorgulamak için başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz ilçe belediyesine veya büyükşehir belediyesine gidebilir ya da belediyeyi arayabilirsiniz.

İstanbulkart başvurularınızın sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek için e-devlet başvuru sayfasına göz atabilirsiniz.

Yani https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkini tıklayabilirsiniz.

ALO153 Beyaz Masa’yı aramak suretiyle de başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardım başvurularını ortalama 1 ay içerisinde sonuçlandırdığını, yoğunluk durumuna göre bu sürenin 3-4 ay süreceğini de hatırlatmak istiyoruz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama E-Devlet

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; başvuru sonuçlarını e-devlet üzerinden öğrenebiliyorlar. Lakin İstanbulkart isimli sosyal yardım kartlarında kalan yani henüz kullanmadıkları limitlerini e-devlet üzerinden ne yazık ki öğrenemiyorlar.

Vatandaşlar; alışveriş yaparken kasiyerden kartlarında kalan limiti öğrenebiliyorlar.

İstanbulkart dolum noktalarında da kart limitlerini sorgulayabiliyorlar.

Online platformda İstanbulkart limitlerini sorgulamak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların ise https://www.istanbulkart.istanbul/yukleme-harcama linkini tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar; İstanbulkart’a özel olan bu internet sitesi üzerinden kartlarına para da yükleyebiliyorlar.

Sosyal destek İstanbulkart Limiti Ne Kadar? 

İBB tarafından dar gelirli, yoksul ve kimsesiz vatandaşlara dağıtılan ve vatandaşların ev adreslerine kadar teslim edilen Sosyaldestek İstanbulkart limiti; başvuru sahibinin maddi durumuna ve muhtaçlık seviyesine göre belirleniyor.

İhtiyaç sahiplerinin başvuru formunda doldurdukları bilgiler doğrultusunda İBB; öncelikle başvurusunu olumlu yanıtlamayı düşündüğü kişilerin evine zabıta görevlilerinden oluşan bir inceleme komisyonu yolluyor.

Görevi İstanbulkart’a ya da İBB diğer sosyal yardımlarına başvuran kişilerin sosyo-ekonomik durumlarını bir de ikametgah adreslerinde tespit etmek olan inceleme komisyonu; ailenin muhtaçlık seviyesine dair bir rapor hazırlıyor.

İBB tarafından oluşturulan değerlendirme kurulu; başvuru sahibinin teslim ettiği belge ve inceleme komisyonu tarafından hazırlanan raporu inceleyip; başvuru sahibinin İstanbulkart’ına aylık ne kadar bir limit tanımlayacağına karar veriyor.

Bu noktada ailedeki kişi sayısını, ailenin aylık gelirini, başvuru sahibinin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısını, ailesinde engelli bireyin olup olmadığını değerlendiriyor.

Değerlendirme sonrası ailenin İstanbulkart’ına aylık 100 TL, 200 TL, 300 TL, 400 TL vb. rakamlar yüklemeyi kararlaştırıyor.

Yani İstanbulkart sahiplerinin kartlarına her ay yüklenen limitler, yoksulluk seviyelerine göre değişiyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ayın Kaçında Yatıyor?

İstanbulkart’a başvuran ve başvurusu kabul edilen kişilere kartları Eylül ayının başlangıcında teslim ediliyor.

İstanbulkart sahiplerinin kartlarına tanımlanması gereken limitler; her ayın 1’inde yükleniyor.

Başvurusu kabul edilen kişiler; kartları kendilerine teslim edildikten sonraki 24 saat içerisinde kartlarını kullanmaya başlayabiliyorlar.

İlk seferde tüm ihtiyaç sahiplerinin kartlarına 200 TL yardım parası yatırılıyor. Sonraki aylarda ise İBB değerlendirme kurulu tarafından başvuru sahibinin maddi durumu göz önünde bulundurularak kararlaştırılan yardım parası yatırılıyor.

İBB; kimi zaman vatandaşların sosyal destek kartına para yatırmak yerine onlara gıda ve erzak içeren yardım paketleri teslim etmeyi kararlaştırabiliyor.

Bu aylarda ise vatandaşların İstanbulkart’larına para yatırılmıyor.

Yani İBB yardım kartlarına her ay para yüklenmeyebiliyor. 

İBB Yardım Kartı Kimlere Verilir?

İşsizlerin yani muhtaç kişilerin yanı sıra dar gelirli ve yoksul sınıfında olanlar yani hane halkı kişi başı aylık ortalama net geliri, asgari ücretin 1/3’ü ve altında olanlar, İBB yardım kartından öncelikli olarak yararlanabiliyorlar.

İBB kartını kimlerin alabileceğini kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Muhtaçlar
 • Yoksul ve dar gelirliler
 • Yoksul ve dar gelirli ailelerin üniversite eğitimi gören çocukları
 • Engelliler
 • Kimsesiz ve gelirsiz yaşlılar
 • Afetzedeler
 • Kronik hastalığı yüzünden çalışamayanlar
 • Muhtaç şehit, gazi ve asker yakınları

18 yaşını dolduran ve İstanbul il sınırlarında ikamet eden tüm ihtiyaç sahipleri, İstanbul yardım kartına başvurabiliyorlar.

**Yaşlılık maaşı, emekli maaşı, dul aylığı gibi kendisine aylık bağlanan kişiler; sosyal yardım kartından yararlanamıyorlar.

İBB Yardım Kartı Başvurusunda İstenilen Belgeler Nelerdir?

İBB yardım kartı başvurusu sırasında başvuru sahiplerinden talep edilen belgeleri kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Fakirlik belgesi
 • Gelir belgesi
 • Maaş bordrosu
 • İşsiz kişiler için SGK’dan alınması gereken ve çalışmadıklarını gösteren belge
 • Kirada oturan başvuru sahipleri için kira sözleşmesi
 • Engelliler için tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken engelli belgesi

**Başvuru sahiplerinden özel durumlarına göre de ek belgeler istenebiliyor.

Örneğin; kronik hastalığı yüzünden çalışamayacak halde olan kişilerin sağlık kurulu raporu teslim etmeleri gerekiyor.

İBB Kart Hangi Marketlerde Geçerli 2021?

İBB Kart; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin anlaşmalı olduğu marketlerde geçerli oluyor.

Anlaşmalı marketleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • BİM
 • Migros
 • Happy Center
 • Carrefoursa
 • ŞOK
 • Rammar
 • Onur
 • UCZ
 • KİM
 • ÇAĞRI

Bu yazımızda İstanbulkart ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de İstanbulkart kullanıyorsanız ya da bu karta başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir; önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.