Yardım Kartı Başvurusu

ŞOK Yardım Kartı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Başvuru Formu

ŞOK Yardım Kartı Başvurusu 2023, ŞOK Yardım Kartı Nasıl Alınır? ŞOK Yardım Kartı Bakiye Sorgulama, ŞOK Yardım Kartı Kimlere Verilir? ŞOK Market Yardım Kartı Başvuru Formu detayları yazımızda.

ŞOK Yardım Kartı Başvuru Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Ülkemizdeki muhtaç ve dar gelirli vatandaşları unutmayan marketler zincirlerinden biri olan ŞOK; hediye kartları ile ihtiyaç sahiplerine umut oluyor.

ŞOK tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere satışa sunulan yardım kartlarını hayırsever vatandaşlar; herhangi bir ŞOK markete giderek temin edebiliyorlar.

Hayırsever vatandaşların yanı sıra işyerinde çalışan personellerine hediye dağıtmak isteyen işverenler de ŞOK marketlere giderek, diledikleri sayıda yardım kartı satın alabiliyor ve bu kartları personellerine armağan edebiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca ŞOK Market yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? ŞOK yardım kartı nasıl alınır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

ŞOK Yardım Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

ŞOK marketlere giderek satın alabileceğiniz yardım kartları; ihtiyaç sahibi vatandaşlara teslim edebileceğiniz, içerisinde belirli miktarda bir limit bulunan alışveriş kartlarını ifade ediyor.

ŞOK yardım kartını teslim alan ihtiyaç sahipleri, bu kartları herhangi bir ŞOK markette gıda, temizlik malzemesi, kişisel bakım malzemesi vb. ihtiyaçlarını karşılamak adına kullanabiliyorlar.

ŞOK yardım kartındaki limit; tek seferde kullanabileceği gibi farklı alışverişlerde yani parça parça olacak şekilde de kullanılabiliyor.

ŞOK hediye çekini alan ihtiyaç sahipleri, kartları 1 yıl boyunca kullanabiliyor. Yani yardım kartlarının bir yıllık geçerlilik süresi bulunuyor.

ŞOK Yardım Kartı Nasıl Alınır?

Hayırsever vatandaşlar; ihtiyaç sahiplerine dağıtmak üzere ŞOK yardım kartlarını ŞOK marketlerden temin edebiliyorlar.

Örneğin; işverenler, yılbaşı, Ramazan ve Kurban Bayramı gibi özel günlerde çalışanlarına hediye etmek için bu karta başvurabiliyorlar.

Başvurular, herhangi bir ŞOK markete yapılabiliyor.

ŞOK Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi ve dar geliri vatandaşlar; ŞOK yardım kartlarına kendileri başvuramıyorlar.

Yani bu kartların işverenler ya da hayırsever vatandaşlar tarafından kendilerine dağıtılması gerekiyor.

Bununla birlikte ülkemizdeki bazı belediyeler, ihtiyaç sahiplerine ŞOK hediye çeki dağıtabiliyor.

Belediyeler; ŞOK hediye kartlarının yanı sıra sosyal yardım kartı da dağıtabiliyorlar.

Belediyeler tarafından muhtaç ve işsiz vatandaşlara dağıtılan ön ödemeli sosyal yardım kartları; hediye kartlarından farklı olarak birçok markette geçerli olabiliyor.

İhtiyaç sahipleri, başvurularının kabul edilmesi üzerine belediyelerden alabilecekleri sosyal yardım kartlarını BİM, ŞOK, Migros, Carrefoursa gibi belediyelerin anlaşmalı olduğu marketlerde tütün ve alkol dışındaki ihtiyaçlarını karşılamak adına kullanabiliyorlar.

Sosyal yardım kartına başvurmak isteyen vatandaşların ikametgahlarının bulunduğu yerdeki belediyeye gitmeleri ve burada ‘sosyal yardım başvuru formu’ doldurmaları gerekiyor.

Vatandaşlar; sosyal yardım başvuru formunda sosyal yardım kartının yanı sıra başvurabilecekleri diğer yardım türlerini de görüntüleyebiliyorlar.

İhtiyaç sahipleri; gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, kırtasiye yardımı, mama ve bez yardımı gibi diğer belediye yardımlarına da belediyeye giderek ve burada başvuru formu doldurarak, kolaylıkla başvurabiliyorlar.

Muhtaç ve dar gelirli vatandaşlar; belediyelerin sosyal yardım kartı yardımlarına ve diğer yardımlarına e-devlet üzerinden de hızlı bir şekilde başvurabiliyorlar.

E-devlet başvurularının ise https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden yapılması gerekiyor.

ŞOK Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

Şok hediye kartlarının limiti; hayırseverler ya da işverenler tarafından belirleniyor.

Yani 250 TL, 500 TL, 750 TL hatta 1000 TL gibi limitlere sahip olabiliyorlar.

ŞOK kartlara minimum 100 TL yüklenebiliyor.

ŞOK Yardım Kartı Başvuru Formu

İhtiyaç sahiplerinin ŞOK yardım kartı almaları için daha önce de bahsettiğimiz gibi bu kartın kendilerine hayırseverler ya da patronları tarafından hediye edilmesi gerekiyor.

İnternetten ya da farklı bir platform üzerinden bu yardım kartlarına başvurulamıyor.

Ancak sosyal yardım kartı sahibi olmak isteyen vatandaşlar; belediyelere giderek, burada sosyal yardım başvuru formu doldurabiliyorlar.

Belediyeler tarafından muhtaç ve dar gelirli vatandaşlara dağıtılan sosyal yardım kartlarında 200 TL, 300 TL, 400 TL gibi limitler bulunuyor.

Üstelik bu limitler; belediye tarafından belirli aralıklarla güncelleniyor.

ŞOK, Migros, Carrefoursa, BİM gibi mağazalarda geçerli belediye sosyal yardım kartlarının limiti üzerinde belediyenin bütçesi, başvurusu kabul edilen kişinin muhtaçlık seviyesi ve hanede bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı belirleyici oluyor.

Belediyeler tarafından sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde yoksul ve muhtaçlara dağıtılan sosyal yardım kartlarıyla ilgili detaylı bilgi edinmek adına hemen ALO 153 Beyaz Masa hattını arayabilir, bağlı olduğunuz belediyeye gidebilir ya da belediyeyi arayabilirsiniz.

ŞOK Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

ŞOK Yardım kartı diğer adı ile hediye kartı içerisinde ne kadar bakiye olduğunu öğrenmek için ŞOK marketlere giderek görevliye sorarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca Cepte Şokta uygulamasına giriş yaparak hediye kartı limitinizi öğrenmeniz mümkün.

ŞOK Market Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

Kendisine ŞOK hediye kartı dağıtılan ihtiyaç sahipleri ya da işvereni tarafından kendisine ŞOK kart armağan edilen çalışanlar; kartlarındaki bakiyeyi yani kullanabilecekleri miktarı ŞOK markette çalışan kasiyerden öğrenebiliyorlar.

81 ildeki tüm ŞOK marketlerde hediye kartları geçerli oluyor.

Yani şehir değişikliği yapsanız dahi bulunduğunuz şehirdeki herhangi bir ŞOK markete gidebiliyor ve bakiyenizi sorgulayabiliyorsunuz.

ŞOK Hediye Kartı Nakite Çevirme

Hayırseverler ve vakıflar tarafından dar gelirli vatandaşlara verilen ŞOK hediye yardım kartı nakite çevirmek isteyen kişiler yardım kartını çevresine satabilir yada alış veriş yapacak birini bularak nakit ihtiyacını giderebilir. ŞOK yardım kartları kesinlikle nakit olarak geri almamaktadır.

ŞOK Hediye Yardım Kartı Online Alışverişte Kullanılır Mı?

ŞOK hediye kartı cepte şokta geçerli mi? VE şok hediye yardım kartı online alışverişte geçerli mi? sorusuna cevap vermek gerekirse size verilen bu hediye kartı hem ŞOK marketlerde hem de internetten online olarak cepte şokta uygulamasına kullanabilirsiniz.

ŞOK Hediye Yardım Kartı Fiyatları

ŞOK Hediye kartı fiyatları 250 TL, 500 TL, 1000 TL, 1250 TL alternatifleri ile Şok Market kasalarından satın alabilirsiniz.

ŞOK Hediye Kartı ile Sigara Alınır Mı?

ŞOK hediye kartı gıda alışverişi ve mutfak ihtiyacınızı gidermek için verilen sosyal yardım kartıdır. Sigara ve elektronik eşya alımında ŞOK hediye kartını kullanamazsınız.

ŞOK Yardım Kartı Kullanım Süresi

Size verilen ŞOK hediye yardım kartı kullan süresi kartın alındığı tarihten itibaren 1 yıldır. 1 yıl süre ile ister parça parça isterseniz tek seferde kullanabilirsiniz.

Sosyal Yardım Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

İstanbul, Antalya, İzmir gibi büyükşehir belediyelerinin yanı sıra ülkemizdeki birçok büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyeleri tarafından yoksul ve muhtaç vatandaşlara dağıtılan ve içerisinde belirli bir miktarda para bulunan kartlara sosyal yardım kartı ismi veriliyor.

Sosyal yardım kartları, genellikle işsiz ve muhtaç kişilere dağıtılmakla birlikte hayatlarını muhtaçlık sınırının altında devam ettirmekte olanlara yani dar gelirli ve yoksul vatandaşlara da belediyeler tarafından dağıtılabiliyorlar.

Ülkemizde hane halkı kişi başı aylık net kazancı; asgari ücretin 1/3’ünü aşmayanlar; dar geliri yani yoksul kabul ediliyorlar.

Bu kişiler de belediyelerin sosyal yardım kartlarına başvurabiliyorlar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtılan İstanbulkart’ı sosyal yardım kartlarına örnek olarak gösterebiliriz.

şok yardım kartı

Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bağlı olduğunuz belediyeye giderek ve burada form doldurarak, sosyal yardım kartına ve belediyelerin diğer yardımlarına başvurabileceğiniz gibi e-devlet üzerinden de başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Sosyal yardım kartı başvurularınızla ilgili bilgi edinmek adına ALO 153 Beyaz Masa hattını dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

Sosyal Yardım Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler

ŞOK, Migros, BİM gibi birçok mağazada geçerli olan sosyal yardım kartına başvurmak isteyen ihtiyaç sahiplerinden belediyeler; bazı belgeler talep ediyorlar.

Yardım kartları, yalnızca yoksul ve dar gelirli vatandaşlara dağıtıldığından düzenli bir geliri ve yüksek maaşı olanların başvuruları kabul edilmiyor.

Başvuru esnasında talep edilen en önemli belgeleri kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
  • İkametgah belgesi
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
  • Mal beyanı
  • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi
  • İşsiz vatandaşların SGK’dan almaları gereken belge

**Üzerine kayıtlı değerli menkulü ya da ev, arsa, tarla vb. menkulü olan kişiler; belediyelerce dağıtılan sosyal yardım kartlarından faydalanamıyorlar.

Belediyeler; yardım kartı dağıtacakları vatandaşlardan engelli belgesi, sağlık kurulu raporu, ölüm belgesi, bilirkişi raporu vb. belgeler de talep edebiliyorlar.

Örneğin; eşi vefat etmiş dul kadınların eşlerine dair ölüm belgesi, afetzedelerin ise bilirkişi raporu teslim etmeleri gerekebiliyor.

Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli?

Belediyeler tarafından muhtaç ya da dar gelirlilere dağıtılan sosyal yardım kartları, belediyelerin anlaşmalı oldukları marketlerde geçerli oluyor.

Örneğin; İstanbulkart isimi sosyal destek kartı BİM, ŞOK, Migros, Carrefoursa, Onur, KİM, UCZ, Rammer, Çağrı ve Rammar marketlerde kullanılabiliyor.

Belediyeden aldığınız sosyal yardım kartınızı hangi marketlerde kullanabileceğinizi belediyeden öğrenebilirsiniz.

Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama

Belediyeler; sosyal yardım kartı, gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı vb. yardım başvurularını ortalama 1 ay içerisinde sonuçlandırıyorlar.

Bazen sosyal yardım başvurularının yoğun olduğu dönemlerde bu süre; birkaç aya kadar uzayabiliyor.

Vatandaşlar; ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak, başvurularının kabul edilip edilmediğini öğrenebiliyorlar.

İhtiyaç sahipleri, e-devlet üzerinden de başvurularının son durumunu takip edebiliyorlar.

Alternatif olarak, başvuru yapılan belediyeye gidilerek ya da belediye aranarak da başvuru sonucuna dair bilgi alınabiliyor.

BİM Yardım Kartı Başvuru Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

A101 Yardım Kartı Başvuru Nasıl Yapılır?

Yardım Kartları Kimlere Veriliyor?

Belediyeler tarafından dağıtılan yardım kartları; muhtaç ve işsiz vatandaşlara, dar gelirli ve yoksul kişilere, kimsesiz ve gelirsiz dul kadınlara,  afetzedelere, muhtaç ve yoksul asker, şehit ve gazi yakınlarına, çalışmaya engel bir hastalığı olan engelli vatandaşlara ve kronik hastalara dağıtılıyor.

Muhtaç ya da yoksul olmamasına rağmen belediyelerin yardım kartlarını almaya hak kazananlar ve bu kartları kullananlar; daha sonra art niyetli olduklarının belediyece fark edilmesi halinde aldıkları tüm yardımların güncel nakit karşılığını faizleriyle birlikte geri ödemekle yükümlü oluyorlar.

Örneğin; aylık 5000 TL geliri olmasına rağmen kendini işsiz gösteren ve yardım alan bekar bir kişinin daha sonra aldığı yardımları ödemesi gerekiyor.

Bu kişinin ödemeye yanaşmaması halinde ise kendisine belediye tarafından dava açılıyor.

BİM hediye çeki, ŞOK hediye çeki gibi yardım kartları ise hayırsever vatandaşlar tarafından genellikle muhtaç ve yoksul kişilere veriliyor.

Hediye kartları; işverenler tarafından personellere de hediye olarak dağıtılabiliyor.

Özellikle kurumsal firmaların yılbaşı, Kurban ve Ramazan Bayramı gibi özel ve anlamlı günlerde çalışanlarını motive etmek ve onlara teşekkür etmek amacıyla bu yardım kartlarını dağıttıklarından bahsedebiliriz.

Bu yazımızda ŞOK yardım kartı ve sosyal yardım kartı başvurularına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de yardım kartı kullanıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

5 Yorum

  1. İyi akşamlar lütfen bana yardm edin allah rızası için dört tane cocugum var biri daha on günlük çok zor durumda kaldık eşim 2200maaş alıyor evim kira beş aydır veremedik ev sahibi bize çıkın diyor iki çocuğum okula başlayacak hiç birşey alamadım evimde birşey kalmadı perişan durumdayız faturaları ödeyemedik yardım edin lütfen

  2. Eşim çalışmıyor kiraciyim 5 tane çocuğum var lütfen yardıma ihtiyacım var

  3. Merhaba ben de a101 kartına başvurmak istiyorum benim 4 tane çocuğum var 3 tane okula gidiyorlar Bir daha küçük eşim asgari ücret çalışıyor olduğu para yetmiyor okul ihtiyaçlarını karşılayacak durumum yok hem kırtasiye hem beslemeleri çok zor eşim tekstilde çalışıyor lütfen bana da yardımcı olur musunuz bu Ramazan’da

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu