Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu
A+
A-

Kahramanmaraş Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Pek çok büyükşehir belediyesi gibi Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi de sosyal yardımlarının farklı kategorilere yayılması, farklı projelerle gün geçtikçe daha çok kişiye ulaşılması ve elbette tüm il genelinde yoksul kişilere destek olmasıyla dikkat çekmektedir.

Sizler için çeşitli yollarda halkına yardım eli uzatan Kahramanmaraş Belediyesi sosyal yardımları hakkında tüm merak edilenlere ışık tutuyoruz. Artık siz de Kahramanmaraş Belediyesi yardım başvurusu hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilir ve çok daha rahat şekilde ihtiyaçlarınızın karşılanmasını sağlayabilirsiniz.

Kahramanmaraş Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Kahramanmaraş Belediyesi’nin ihtiyaç sahiplerine ulaşmak ve destek olmak için pek çok farklı yardım kalemi bulunmakla birlikte, özellikle Derman Kart başvurusu pek çok ihtiyaç sahibi vatandaşın bahsedilen yardımlarına erişimini kolaylaştırmaktadır. Bu kartı alan vatandaşlar istediği marketten bütçelerine göre alışveriş yapabilmekte, kişilerin iş ve kazanç durumu incelendikten sonra mahalle muhtarlıklarınca da durum onayı sağlanmakta ve kart Belediye yetkilileri tarafından ulaştırılmaktadır. Pos cihazları olan yerlerde kullanılabilen bu kart ile hem manav gibi esnaflardan hem de marketlerden alışveriş yapılabilir. Derman Kart içerisinde 250 TL bakiye bulunduğunu eklemek bu noktada faydalı olacaktır.

Kahramanmaraş maddi yardım başvurusu yapanların kış aylarında yakacak ihtiyaçlarını karşılamak adına yine Derman Kart uygulamasına başvurulmaktadır. Belediye, soğuk havalar için odun yardımlarını bu karta yüklenen bakiyelerle gerçekleştirmektedir.

Pek çok belediyenin sürdürdüğü uygulamalar arasında yer alan doğum yardımları, yine Kahramanmaraş Belediyesi yardımları arasında da bulunmaktadır.  “Hoş geldin Bebek” yardımı olarak adlandırılan bu paket yardımının içerisinde süt arttırıcı çay, süt, biberon, zıbın ve ateş ölçer gibi farklı ekipmanlar ile malzemeler bulunmaktadır.

İhtiyaç sahibi ailelere dağıtılan erzak paketleri de yine Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yardımları arasında özel bir yere sahip olmakta, tüm belediyeler tarafından yapılmakta olan bu gıda paketi dağıtımları ile pek çok ailenin evinde aylık yemek masrafları bir hayli düşürülmektedir. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapanların onay alması halinde ev eşyalarındaki eksikleri gidermesi de mümkündür. Belediye’ye bağlı olarak hizmet veren Eşya Toplama ve Dağıtım Merkezi tüm düşük gelirli vatandaşlara giyecek, ayakkabı, koltuk, soba, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi ev ve giyim eşyalarını temin etmelerine aracı olmaktadır. Yine Toplama ve Dağıtım Merkezi gibi giyim eşyaları sağlayan, ancak asıl amacı vatandaşların gıda ihtiyacını karşılamak olan Şehr-i Nimet Gıda Bankası da Belediye’ye bağlı olarak çeşitli erzak ve giyecek dağıtımları yapmaktadır.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları kapsamında gerçekleştirilen bir diğer önemli destek de öğrencilere verilen burslar olmakta, yaşlılara bağlanan aylık gibi bir diğer önemli maddi yardım da öğrenci bursları olmaktadır. Ayrıca öğrenciler görevli personele teslim ederek çamaşırhanede çamaşırlarını ücretsiz olarak yıkatabilmekte, bu ücretsiz ve öğrencilere özgü işletmelerde kurutma ile ütü hizmetleri de bulunmaktadır.

Kahramanmaraş yardım dernekleri ve ekipleri aracılığıyla gerçekleştirilen bakım ve sağlık hizmetleri de Belediye’nin çalışmalarında geniş bir paya sahip olmakta, sağlık hizmetleri kapsamında ücretsiz şekilde hasta bezi, tekerlekli sandalye, işitme cihazı veya sonda cihazı gibi medikal ürünler ulaştırılmaktadır.

Kahramanmaraş Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Bahsi edilen tüm yardımlara başvuruda bulunmak için öncelikle bazı kriterlerin karşılanması gerekmektedir. Tüm Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu kategorilerinde öncelikli grup yoksul ve muhtaç kişiler olmakta, hanedeki tüm vatandaşların aylık gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olması halinde başvuru yapılabilmektedir.

Hasta bezi almak içinse ek olarak 2 yaşını doldurmuş ve raporla beze ihtiyacı olduğu kanıtlanmış kişilerin başvurması gerekmekte, yine ihtiyaç sahibi vatandaşların beş yılda bir alınan engellilik raporlarını teslim etmesi halinde aylık 120 adet hasta bezi ile manuel ya da akülü tekerlekli sandalye alma hakkı bulunmaktadır. Buradan da anlaşılabileceği gibi yoksul ve muhtaç durumda olan herkes Kahramanmaraş Belediyesi yardım başvurusu yapabilmekte, ancak talep edilen yardıma bağlı olarak sunulması gereken belgeler değişkenlik göstermektedir. Örneğin ‘’Hoş geldin Bebek’’ paketini alabilmek için ailenin maddi yetersizlik içinde olduğunu beyan etmesinin yanında doğum kartını da göstermesi gerekmektedir.

Kahramanmaraş Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kahramanmaraş Belediyesi’ne yapılan yardım başvuruları için merkezde bulunan binayı ziyaret etmeniz ve ihtiyaçlarınızı ifade ederek size verilen ilgili formu doldurmanız, ek olarak kimlik, tapu, ikametgah gibi belgeleri sunmanız gerekir. Ancak son dönemde pek çok belediyenin tercih ettiği online başvuru ile bu işlemler çok daha kolay ve hızlı olabilir. Online Kahramanmaraş Belediyesi sosyal yardım başvurusu için https://ebelediye.kahramanmaras.bel.tr/internetbasvuru.php adresine tıklamanız ve size dair bilgileri doğruluğundan emin olarak doldurmanız gerekmektedir. Diğer tüm detayları online olarak öğrenmek ve iletişim bilgilerini detaylı şekilde görüntülemek içinse https://kahramanmaras.bel.tr/ şeklindeki resmi web sitesi adresine tıklanabilir.

Elbette Belediye’ye veya internete erişimi olmayanların Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nı arayarak da Kahramanmaraş Belediyesi sosyal yardımları hakkında bilgi alma ve başvuruda bulunma hakkı söz konusudur.  Ek olarak yine aynı birime talep iletmek için sosyalyardim@kahramanmaras.bel.tr şeklindeki mail adresine ileti yazılması mümkündür.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

İster online ister yüz yüze başvuruda bulunun, her durumda Kahramanmaraş Belediyesi hem taleplerinizin detayını öğrenebilmek hem de iletişim bilgileri gibi önemli bilgileri derleyebilmek için sizden bir başvuru formu doldurmanızı isteyecektir. Kahramanmaraş Belediyesi yardım başvuru formu sayesinde tüm bilgilerin daha düzenli ve pratik şekilde sorgulanması mümkün olmakta ve sürece hız kazandırılmaktadır. Burada unutulmaması gereken ise formda beyan edilen bilgilerin resmi kayıtlar veya adreste inceleme ile kesinleştirildiği ve başvuru adayı tarafından tamamen doğru aktarılması gerektiğidir.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Pek çok vatandaş için başvuru sonrasında Kahramanmaraş Belediyesi yardım sorgulama işlemleri oldukça önemli olmakta, sürecin hangi aşamada olduğu veya nasıl neticeye ulaştığını öğrenmek isteyenlerin yine başvuru için kullanılan telefon numaralarını, mail adreslerini veya web sitesi linklerini kullanması mümkündür. Ayrıca yine başvuruda da geçerli olduğu gibi sorgulama işlemleri için de Belediye’ye ait Sosyal Yardım Daire Başkanlığı’na bizzat ulaşılabilir.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Kahramanmaraş Belediyesi yetkililerinden evde bakım veya ev onarımı gibi hizmet yardımları almak için 444 38 33 numaralı telefonu aramanız yeterlidir. Diğer yardım türleri hakkında ise hem bilgi almak hem de Kahramanmaraş Belediyesi yardım başvurusu yapmak için 444 46 11 numaralı hattı tuşlamanız gerekir. Direkt olarak Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne ulaşmak içinse telefon numarası (0344) 224 15 60-61 şeklindedir.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Kahramanmaraş Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veren farklı birimler, düzenli ve aylık gıda yardımlarının yanı sıra tek seferlik erzak kolileri de dağıtımını üstlenmektedir. Yardım başvurusunda bulunulması ve yoksulluğun ya da sağlık gibi nedenlerden dolayı geçim sıkıntısı yaşandığının beyan edilmesi halinde Belediye erzak kolilerini ulaştırabilir.

Ek olarak Kahramanmaraş Belediyesi gıda yardımı kapsamında aşevinde yapılan yemeklerin haftanın 7 günü boyunca dağıtılması da mümkün olmakta, sanayi bölgesinde kurulan dağıtım noktaları ise haftada 6 gün ücretsiz çorba dağıtımı yapmaktadır.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Sosyal kart uygulamasından faydalanan ve bu sayede ihtiyaç sahibi vatandaşlara onurunu zedelemeden maddi yardımda bulunan Kahramanmaraş Belediyesi para yardımı yapmasına aracı olan bu karta Derman Kart demektedir. İçerisinde 250 TL bakiye bulunan Derman Kart için yoksulluk belgesiyle birlikte başvuru yapılması gerekmekte, başvurusu onaylanan hanelere iletişim bilgilerinden ulaşılarak kartı teslim edilmekte ve bu karta pos cihazının olduğu her yerden alışveriş yapılabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.