Güncel Konular

Kaymakamlık Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu

Kaymakamlık Bursu Başvuru Nasıl Yapılır? 2024 Kaymakamlık Bursu Şartları, Kaymakamlık Bursu Kimlere Verilir? Kaymakamlık Bursu Ne Kadar? Kaymakamlık Bursu Başvurusu için Gerekli Belgeler detayları yazımızda...

Kaymakamlık Bursu Nasıl Alınır? Kaymakamlık Bursu Başvurusu 2024; Kaymakamlık bursu başta olmak üzere günümüzde eğitime destek olmak amacı ile öğrencilere verilen birçok burs türü vardır. Kaymakamlıklar ve belediyeler hem üniversite hem de lise öğrencilerine burslar veriyor. Ancak öğrencilerin bu burslardan faydalanabilmesi için birtakım koşulları karşılaması gerekiyor.

Öğrencilerin bir kısmı bu burslardan haberdar olurken bazı öğrenciler bu burslardan habersizdir. Ancak her ilde değişkenlik gösterse de birçok ilde belediyelerde olduğu gibi kaymakamlıklarda da öğrencilere burs imkanı sunulmaktadır.

Bazı kaymakamlıklar sadece lise ve üniversite öğrencilerine kaymakamlık bursu verirken bazı illerin kaymakamlıkları ise ilkokul ve ortaokul eğitimi alan öğrencilerine de burs imkanı sunmaktadır. Bu imkanlardan faydalanmak için öncelikle başvuru yapılacak olan ilin kaymakamlıkların duyuruları takip edilmeli ya da doğrudan kaymakamlıklardan detaylı bilgi alınmalıdır.

Kaymakamlık Bursu Nedir?

Her yıl durumu olmayan ve maddi yetersizlikten dolayı eğitim imkanlarından gerektiği şekilde faydalanamayan öğrencilere karşılıksız burslar verilmektedir. Bu karşılıksız burslardan birisi de kaymakamlık bursu olmaktadır.

Kaymakamlık bursu, maddi durumu yetersiz olan ailelerin çocuklarına eğitimde destek vermek ve eğitim süreçlerini iyileştirmek amacı ile verilen karşılıksız burstur. Kaymakamlıklar tarafından belirlenen şartları taşıyan ve gelir testinden geçen ailelerin çocuklarına geri ödeme şartı olmaksızın verilir.

Her eğitim-öğretim yılının başında ihtiyacı olan öğrencilere kaymakamlık bursu verilmektedir. Bu burs, her eğitim-öğretim yılında verilse de her öğrencinin bu bursu en fazla iki kez alma hakkı vardır. Ayrıca maddi yetersizliği olan ailede birden fazla okuyan çocuk var ise bu çocuklardan sadece bir çocuğa kaymakamlık bursu verilir. Bursun ailedeki tüm çocuklara verilmesi söz konusu değildir.

Kaymakamlık Bursu Kimlere Verilir?

Maddi geliri düşük olan ve okutmakla yükümlü çocukları olan ailelere kaymakamlıklar tarafından burs verileceği zaman ailelerde ve öğrencilerde birtakım şartlar alınır. Bu ailelerin öncelikli olarak düzenli bir geliri olmaması ve aynı zamanda ailenin geliri muhtaçlık sınırının altında olması gereklidir.

Bu şartları karşılayan aileler, ilgili makamlardan aldıkları fakirlik belgesini kaymakamlıklara gerekli belgeler arasında ibraz etmelidir. Bu belgeyi aileler ücretsiz bir şekilde bağlı oldukları muhtarlıktan alabilmektedir.

Bu birincil şartların yanı sıra kaymakamlık bursu almak isteyenlerin sahip olması gereken şartlar şunlardır;

 • Örgün eğitime gidiyor olmak,
 • C vatandaşı olmak,
 • Bursun sadece eğitim amaçlı kullanmak,
 • Ailenin tek çocuğu için başvuru yapmak,
 • Ailede kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin 1/3’ünden az olması aranan diğer şartlar arasındadır.

Kaymakamlık bursuna başvuru yapacak olan öğrencilerin ailelerinin düzenli bir geliri var ise, ailenin geliri muhtaçlık sınırının üstünde ise bu burstan yararlanmaları söz konusu değildir.

Ayrıca bu burs, sadece öğrencilerin eğitim giderlerinde kullanılması şartı ile verilir. Şayet alınan burs, eğitim ihtiyaçları dışında farklı giderlere kullanılır ve bu durum tespit edilir ise bu durumda kaymakamlık tarafından burs ödemesi durdurulur.

Kaymakamlık Bursu Şartları

Kaymakamlık bursu almak için taşımanız gereken şartlar hakkında size bilgi vermek istiyorum. İşte kaymakamlık bursu şartları;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Örgün öğretime devem ediyor olması gereklidir
 • Öğrencinin okula gidiyor olması gereklidir. Açık öğretim gidenler burs alamaz
 • Aileden 1 yada daha fazla öğrencinin olması gerekli
 • Ailenin maddi zorluk çekiyor olması
 • Her hangi bir sosyal güvencenin bulunmaması
 • Aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelirin, asgari ücretin 1/3’ünden fazla olmaması gerekir.
 • Fakirlik belgesi

Kaymakamlık Bursu İçi Gerekli Belgeler

Genel olarak öğrencilere verilen tüm burslar için başvuru aşamasında birtakım belgeler gereklidir. Kaymakamlık bursu başvurusu yapacak olan öğrencilerin de başvuru öncesinde hazırlaması gereken belgeler vardır.

Kaymakamlık bursu için gerekli belgeler şunlardır;

 • Başvuru yapacak olan öğrencinin kimliğinin aslı ve fotokopisi,
 • Öğrencinin son altı ay içerisinde çektirmiş olduğu iki adet vesikalık fotoğraf,
 • Muhtarlıktan alınan ikametgah belgesi,
 • İlgili muhtarlıktan alınmış olan fakirlik (muhtaçlık) belgesi,
 • Başvuru formu

Tüm bu belgeler, başvuru yapacak öğrenci 18 yaş üzerinde ise kendisi eğer değil ise velisi tarafından eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanmalıdır. Başvuru sonrasında tüm bilgiler ilgili kurumlar ile iletişime geçilerek teyit edilir. Eğer bu kontrol sırasında asılsız bilgilere rastlanılır ise başvuru iptal edilir.

Tüm bu nedenlerden dolayı kaymakamlık bursuna başvuru yapacak olan öğrencilerin tüm kriterleri taşıması ve eksiksiz bilgiler belgeler ile başvuru yapması son derece önemlidir. Aksi halde başvuru süreci uzayacak ya da olumsuz olarak sonuçlanacaktır.

Kaymakamlık Burs Başvurusu Nereden Yapılır?

Kaymakamlık bursu, her ilde belirtilen kriterleri taşıyan ailelerin çocuklarına eğitime destek amacıyla verilen eğitim bursudur. Karşılıksız yani geri ödemesiz olmakla birlikte bir ailede sadece bir çocuğa verilir.

Düzenli geliri olmayan ve yoksulluk sınırının altında gelir düzeyi olan ailelerin okumakta olan çocuklarının eğitimden mahrum kalmaması için verilen bir burstur. Belirtilen kriterleri karşılayan tüm aileler çocukları için bu bursa başvuru yapabilmektedir.

Burs almak isteyen öğrenci eğer 18 yaşının altında ise başvuru velisi tarafından yapılır. Ancak bursu alacak olan öğrenci 18 yaşını doldurmuş ise o halde öğrenci bizzat kendisi başvuru yapmak durumundadır.

Kaymakamlık bursu başvurusu yapmak isteyenler kaymakamlıkların çatısı altında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yapmaktadır. Burs başvurusu yapacak olan öğrenciler, gerekli belgeleri eksiksiz şekilde hazırlayarak bu vakıflara giderek başvuru süreçlerini başlatabilirler.

Kaymakamlık Bursu Başvurusu E-Devlet

Kaymakamlık bursuna başvuru yapabilmek için ön başvuru e-devlet sistemi üzerinden yapmanız gerekir. E-devlet üzerinden ön başvuru yapabilmek için öncelikle PTT’den e-devlet şifresi almanız gerekir. Bu şifre ile e-devlet sistemine T.C bilgilerinizi de girerek giriş yapmalısınız.

Giriş işleminden sonra arama bölümüne Kaymakamlık bursu yazılır. Karşınıza çıkan ekranda kaymakamlık bursu ön başvuru formu gelecektir. Bu başvuru formunda ikametgah, gelir düzeyi ve iletişim gibi bilgiler istenir. Bu bilgiler eksiksiz ve doğru şekilde doldurularak gerekli makamlara ibraz edilmelidir.

Tüm bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra ekranda bulunan “Kaydet” butonuna tıklayın. Girdiğiniz bilgileri kaydettiğinizde tüm bilgileriniz sisteme kaydolmuş ve kaymakamlık bursu ön başvurusu yapmış olacaksınız.

Girdiğiniz bilgileri kaydetmeden önce bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olduğunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde bilgilerinizi kaydettikten sonra tekrar bilgilerinizi düzenleme imkanınız olmayacaktır.

E-devlet üzerinden ön başvuru yaptıktan sonra bağlı olduğunuz kaymakamlık binasında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek asıl başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kaymakamlığa Bursu Başvurusu Dilekçe Örneği

Kaymakamlıktan eğitime destek amacıyla burs başvurusu yaparken gerekli belgelerden birisi de burs dilekçesidir. Kaymakamlıktan burs almak için öncelikle dilekçeyi bulunduğunuz ilin kaymakamlığına yazmalısınız.

Dilekçeniz son derece kısa, sade ve aynı zamanda da burs isteğinizi net bir şekilde belirttiğiniz bir dilekçe olmalıdır. Dilekçenizin açıklama kısmında mutlaka okuduğunuz okulu, maddi durumunuzun yetersiz olduğunu ve herhangi bir karşılıksız burs almadığınızı belirtmelisiniz.

Dilekçenin sol alt köşesine adınızı, soyadınızı ve adresinizi mutlaka yazmalı, ıslak imza olacak şeklinde imzalamanız gereklidir.

Kaymakamlık Bursu Başvuru Formu

Kaymakamlık bursu için gerekli olan belgelerden birisi de Kaymakamlık bursu başvuru formu olmaktadır. Bu form içerisinde burs almak isteyen öğrencinin eğitim bilgileri, ailenin gelir düzeyi ve benzeri gibi bilgiler yer alır. Dolayısıyla da başvurunun hızlı ve olumlu sonuçlanması için bu formu doğru ve eksiksiz doldurmanız son derece önemlidir.

Başvuru sırasında evraklar arasında mutlaka olması gereken bir belgedir. Başvuru yapıldıktan sonra başvuru formunda kaymakamlığa ibraz ettiğiniz bilgiler doğrultusunda gerekli araştırmalar ve değerlendirmeler yapılır. Bu sebeple de başvuru formundaki bilgilerin doğru olması son derece önemlidir.

Kaymakamlık Bursu Ne Kadar?

Tüm illerde kaymakamlıklar, her sene eğitim-öğretim yılının başında maddi yetersizliği olan öğrencilere eğitim bursu verir. Öğrencilere geri ödemesiz şekilde verilen kaymakamlık bursu, bir aileden sadece bir çocuğa verilir.

Her yıl diğer burslarda olduğu gibi kaymakamlık burslarının miktarı da değişir. En son alınan veirlere göre kaymakamlık bursu;

 • İlkokul ve ortaokul öğrencilerine ilk ve ikinci eğitim-öğretim yılı için 1000’er TL,
 • Lise ve üniversite öğrencilerine ise 2000 ila 5500 TL arasında verilir.

Kaymakamlık Bursu Sorgulama

Kaymakamlık bursu başvurusu yaptıktan sonra başvuru sonucunu e-devlet üzerinden kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. Bunun için öncelikle TC kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Sisteme giriş sağladıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına giderek “Öğrenci Yardımları” seçeneğini tıklayın.

Karşınıza gelen sayfada başvuru sonucunuzu doğrudan görebilirsiniz. Eğer başvurunuz geri çevrilmiş ise yani olumsuz olarak sonuçlandırılmış ise kaymakamlık bursu sorgulama ekranında herhangi bir bilgi görünmez.

Kaymakamlık bursu almak, gerekli şartları karşılayan ve gelir düzeyi sınırın altında olan öğrenciler için son derece kolaydır. Çünkü kaymakamlıklar maddi imkanı olmayan her öğrenciye yardım eli uzatır. Ancak gelir düzeyi yüksek olan ve fakirlik sınırının altında olmayan öğrenciler anında tespit edilir ve bu öğrencilere kaymakamlık bursu verilmez. Dolayısıyla da başvuru yapmadan önce mutlaka şartlara uygun olduğunuzdan emin olmalısınız.

Kaymakamlık Bursu Başvuru Tarihi

Kaymakamlık bursu başvurusu ne zaman ve Kaymakamlık bursu başvuru tarihi ne zaman sorusuna cevap vermek gerekirse bu eğitim burs okulların açıldığı Eylül ayı itibarileri başvurabileceğiniz yardımlardan biridir. Okulların açıldığı Eylül ayı itibari ile kaymakamlık bursunuza başvurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu