Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu
A+
A-

Kayseri Büyükşehir Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Ekonomik düzensizlik ve yetersizlik nedeniyle pek çok kişi muhtaç ve mağdur olabilmekte, bu durumda belediyeler kendi sınırlarında ikamet eden vatandaşlar için farklı yardımlarda bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Kayseri Belediyesi sosyal yardımları ile halka yardım eli uzatmakta, sosyal ya da ekonomik nedenlerden dolayı yetersizlik yaşayan hanelere destek olunmaktadır.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için hazırladığımız bu rehberle siz de sürecin detaylarını bulabilir, kolaylıkla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kayseri Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Bir büyükşehir belediyesi olarak aktif şekilde devam ettirdiği yardım ve dayanışma projeleri oldukça fazla olan Kayseri Belediyesi, hem gıda hem nakit yardımlarıyla muhtaç durumdakilerin yanında olmaktadır. Bu projelerden biri olan Kayseri Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Büfesi il genelinde 52 mahallede ve 22 farklı noktada ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ailelere günlük ekmek yardımı yapmaktadır. Büfeden ücretsiz ekmek almak isteyenlerin öncelikle Kayseri Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapması ve bu yardıma hak kazanması gerekmektedir.

Yardımlarının oldukça çeşitli olduğundan bahsettiğimiz Kayseri Belediyesi para yardımı için halka Sosyal Destek Kartı ile alışveriş imkanı da tanımaktadır. Maddi zorluk çeken kişilere içerisinde 150 TL nakit para yüklenmiş şekilde verilen bu kartlar ile anlaşmalı market zincirlerinden kişiler istediği ihtiyaçlarını satın alabilmektedir. Her sene binlerce aileye destek kartıyla katkıda bulunan aile, aynı zamanda yine ekonomik açıdan muhtaç durumda olup Kayseri Büyükşehir Belediyesi kart başvurusu olumlu sonuçlanan çölyak hastaları için de Glutensiz Sosyal Destek Kartı yardımı yapmaktadır. Bu kart sayesinde hastalar kendi beslenme şekillerine uygun gıdalara ulaşabilmektedir.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı için 11 farklı aşeviyle hizmet veren bir kurum olmakta, muhtaç durumda olan aileler bu aşevlerinden sıcak ve günlük çıkan yemekleri ücretsiz alabilmektedir. Yine Kayseri Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları arasında yer alan kömür gibi yakacakların dağıtılması, çocuk sahibi ailelere bebek bezi dağıtımı veya ihtiyacı olan ailelere ev eşyası verilmesi gibi yardımlar da önemli destek kollarını oluşturmaktadır.

Kayseri il sınırlarında yaşayan, hem maddi hem psikolojik olarak desteğe ihtiyacı olan ve iş ya da sosyal hayatta yer alamayan engelli vatandaşlar, Belediye’nin aktif olarak yardım ettiği diğer kişilerdendir. Engelli vatandaşlar için tekerlekli sandalye, baston veya hasta yatağı gibi medikal cihazlar temin edilmektedir. Ek olarak maddi açıdan önemli bir destek oluşturan KASKİ indirimleri de yine engelli vatandaşları kapsamakta, %40 veya daha yüksek oran engeli bulunanlara KASKİ tarafından su faturalarında %50 indirim uygulanmaktadır.

Ayni ve maddi yardımların haricinde evde sosyal destek hizmeti de bulunan Belediye, kendi bünyesindeki meslek uzmanları ile engelli veya yaşlı olup kendi bakımını sağlayamayan kişilere kişisel hijyenden psikolojik danışmanlığa kadar pek çok alanda yardımcı olmaktadır. Ekipler evde bakım kapsamında kişilerin rutin temizlik ya da saç –sakal kesimiyle ilgilenmenin yanında evdeki temel eksikleri giderme ve küçük onarma işlemlerini yapma gibi konularda da desteğini sunmaktadır.

Kayseri Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Yardımlar çeşitli olduğu gibi Kayseri Büyükşehir Belediyesi yardımları alabilecek kişiler ve bu kişilerin karşılaması istenen kriterler de bir hayli çeşitlidir. Kayseri Belediyesi Sosyal Destek Kartı alabilecek ve böylece 150 TL alışveriş yapma hakkı kazanacak olan kişiler ekonomik özgürlüğü olmayan dul kadınlar, bakıma muhtaç öksüz ve yetimler, engelli bireyler, eşi askerde veya cezaevinde olan ya da eşinden ayrılmış olan kadınlar şeklinde listelenebilir. Yakacak gibi barınmaya ve ısınmaya ilişkin temel yardımların ise özellikle mültecilere ve sığınmacılara yönelik olduğunu eklemek gerekmektedir.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi yardım konusunda öncelikli gördüğü gruplardan bir diğeri olarak bakıma muhtaç ve 65 yaş üstü yaşlıları açıklamaktadır. Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen psikolojik danışman ve sosyal hizmet uzmanın bulunduğu ekiplerle bu yaşlı vatandaşların haneleri ziyaret edilmekte, yine bu hanelere de ayni ve nakdi yardım ulaştırılmaktadır.

Tüm engelli vatandaşlara ihtiyaç duyduğu danışmanlık, kişisel bakım, eve ilişkin tadilat veya temizleme ya da maddiyat gibi konularda yardım eli uzatan Belediye, ek olarak su faturasında %50 indirim için engelli vatandaşlarda en az %40 oranında engellilik şartı aramakta, bu durumun heyet raporuyla tasdik edilmesini talep etmektedir.

Kayseri Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Destek Kartına yapılacak olan başvuruları Kayseri Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı aracılığıyla kabul eden yetkililer, bu amaçla başvuracak adayların ilgili birime bizzat gelmesini uygun görür. Ancak bilgi sorgulamak veya erişim imkanı olmaksızın talepte bulunmak için bu birime ait telefon numaralarıyla da yetkililerle görüşülebilir.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapmak için pek çok vatandaşımız kendileri şahsen yetkililerle görüşmeye gitmekte ve buradan kendilerinden istenen belgeleri teslim edip, form doldurmaktadır. Ancak tüm bu işlemler için sağlığı yeterli olmayan ya da maddi nedenlerden erişim sağlayamayan vatandaşlar zabıta, muhtarlık, şahit olan komşu gibi diğer kişiler aracılığıyla telefon üzerinden de yetkili ekiplerin adresine gelmesini talep edebilir.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Tüm belediyelerde olduğu gibi Kayseri Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu için form doldurulmasını talep etmekte, formu doldurmak için Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na müracaat edilmesi yeterli olmakta veya sağlık gibi nedenlerden formu dolduramayacak durumda olanların telefonla yetkililere durumu bildirmesi gerekmektedir. Formu hem kişilerin sistemlerdeki kayıtlarından hem de adreslerini inceleyerek kontrol eden yetkililer bu bilgilere göre yardıma karar vereceğinden formun hem eksiksiz hem hatasız doldurulması zorunludur.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu formu doldurulurken sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde girmeniz gereklidir. Belediyenin yaptığı yardımlardan yararlanmak için başvurusu formuna bu https://www.kayseri.bel.tr/beyaz-masa linkten ulaşabilirsiniz.

Kayseri Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yardım başvurusunda bulunan ve başvurusunun hangi aşamada olduğunu merak edenlerin orijinalinde bir başvuru kanalı olan ALO 183 numaralı hatta araması veya e-devlet sistemine giriş yaparak sorgulama ekranını açması yeterli olmaktadır.

Kayseri Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Sosyal Destek Kartı dahil olmak üzere pek çok yardım kategorisinde direkt görüşülmesi gerekli olan Kayseri Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına ait telefon numarası ALO 183’dür. Sosyal Kart başvurusu için aranabilecek bir diğer yer olan santral numarası ise 0(352) 222 89 ve Çağrı Merkezi numarası ise 153’tür.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Gıda yardımlarını farklı alternatifler aracılığıyla ve çeşitli şekillerde yapan Belediye, aşevlerinden sıcak yemek dağıtımı, sosyal kart aracılığıyla gıda alışverişinin yapılması, sosyal büfeler aracılığıyla ekmek dağıtımı veya çölyak hastalarına özel alışveriş kartları aracılığıyla besin alımı gibi çeşitli imkanlar sunmaktadır. Kişilerin Kayseri Belediyesi gıda yardımı başvurusunda bulunması halinde hangi yardımı, ne süreyle alabileceği hakkında bilgilendirme yapılmaktadır.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Kayseri Belediyesi’nin nakit ihtiyaçlarını karşılamada süreci hem daha gizli şekilde hem onur zedelemeden hem de daha pratik şekilde tamamlamak için Sosyal Destek Kartı projesini hayata geçirdiği görülür. Bu kartların limiti 150 TL olmakla birlikte hanenin veya vatandaşın muhtaçlık durumuna göre tek veya çok seferlik olarak verilmesi mümkündür. Kayseri Belediyesi Sosyal Destek Kartı başvurusu olumlu sonuçlanan kişilere sosyal yardımlaşma vakıfları aracılığıyla kartları teslim edilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.