Maddi Yardım

Kıyafet Yardımı Almak İstiyorum? Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu

Kıyafet Yardımı Almak İstiyorum? Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu; Kıyafet yardımı ihtiyaçlı vatandaşlara dağıtımı sağlanarak temel ihtiyaçları karşılanması sağlanmaktadır. Belirli dönemler de belediye, sosyal yardımlaşma, vakıflar tarafından dağıtılan yardımlarda mevsim şartlarına göre kıyafet yardımı dağıtımı sağlanmaktadır. Kıyafet yardımı paket şeklinde yapılarak içerisinde ayakkabı, mont, hırka, çanta, elbise gibi giysilere ücretsiz bir şekilde dağıtımı sağlanmaktadır. Giyecek yardımı muhtaç durumda olan vatandaşlara dağıtımı sağlanmaktadır.

Kıyafet Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kıyafet yardımı başvuru yöntemleri E-devlet üzerinden sağlamak, belediye çağrı merkezinden sağlamak, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına giderek başvuru sağlamak, dernek ve vakıflara başvuru yaparak kıyafet yardımın faydalanabilirsiniz.

E-Devlet Kıyafet Yardımı Başvurusu Yapma

E-devlet kıyafet yardımı başvurusundan faydalanmak için hesaba sahip olmanız gerekir. E-devlet hesabınız yoksa kıyafet yardımın faydalanmak için PTT şubesi ve online bankacılık sisteminden yararlanarak yeni şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra sisteme girdiğinizde yeni şifre oluşturarak etkin bir şekilde girebilirsiniz.

E-devlet sayfasına girdikten sonra https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine giriş yapın. Gelen Sosyal yardım talep sayfasına gitmek için “Uygulama Git” butonuna tıklayın. Yeni alan açılması sağlanarak bulunduğunuz belediyeye ait yardım sayfasına yönlendirecektir. Liste üzerinden belediyenizi seçerek sayfanın en altında yer alan yardım türü seçeneklerinde Giyecek Yardımını seçiniz. Seçim yaptıktan sonra onaylanma ve dilekçe metni bulunuyorsa doldurulması sağlanarak yollayabilirsiniz.

Not: Bazı kişilerde belediye seçimi gelmeyebilir. Bulunduğunuz bölgeye ait yardım başvuruları E-devlet üzerinden sağlanmıyorsa başvuru yollayamazsınız. Bu tür durumlarda belediyenizin çağrı destek merkezinden yararlanarak kıyafet yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

Belediye Kıyafet Yardımı Başvurusu Yapma

Bulunduğunuz belediyelere ait yardım çağrı merkezi hatları bulunmaktadır. Bu merkez hatları genellikle Beyaz Masa veya Mavi Masa adı altında kurulmaktadır. Belediye iletişim sayfalarından öğrenim sağlayarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Çağrı destek hattı üzerinden kıyafet yardımı almak istediğinizi belirterek gerekli başvuru işlemleri anlatımı sağlanacaktır. Ayrıca bazı belediyelerde Whatsapp çağrı destek hattı da bulunmaktadır. Destek hattına mesaj atarak gerekli kıyafet yardım başvurusu bilgilendirmesi alabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kıyafet Yardım Başvurusu Yapma

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı belirli dönemlerde ihtiyaç sahibi ailelere kıyafet yardımı sağlamaktadır. Kıyafet yardım başvurusu yapabilmek için Sosyal Hizmetler bakanlık müdürlüklerine giderek başvuru yapabilirsiniz. Gitmeden önce güncel olarak yapılıp yapılmadığını öğrenmek için ALO 183 hat numarasından veya ALO 144 Beyaz Masa destek hattından öğrenim sağlayarak hareket edebilirsiniz.

Dernek ve Vakıflar Kıyafet Yardımı Başvurusu Yapma

Belirli vakıflar ve dernekler ihtiyaç sahibi vatandaşlara kıyafet yardımı sağlamaktadır. İnternetten vakıf ve dernekleri araştırma altına alarak kıyafet yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz. Genellikle kıyafet yardım başvuruları internet üzerinden de sağlanmaktadır. Dernek ve vakıf kıyafet yardım başvurularında her ile dağıtım sağlanmayabilir. Bulunduğunuz ile göre internet üzerinden araştırma sağlayarak bulabilirsiniz.

Kıyafet Yardımı Başvuru Formu

Kıyafet yardımı başvuru formunda ihtiyaç sahibi aileler için başvuru yaparken form doldurması istenmektedir. Bu form içerisinde kıyafet yardımından faydalanacak ailenin genel bilgileri istenmektedir. İstenen bilgiler arasında başvuran kişiye ait adı soyadı, iletişim bilgileri, adres bilgileri, gelir bilgileri, hanedeki çocuk sayısı, hanedeki kişi sayısı gibi genel bilgiler istenmektedir.

Başvuru formu içerisinde verilen bilgilerin güncel bilgiler verilerek teslim edilmesi gerekmektedir. Sosyal hizmetler tarafından inceleme altına alınarak başvuru durumunu etkileyeceğinden dolayı dikkatle doldurmanız gerekmektedir.

Kıyafet Yardımı Sorgulama

Kıyafet yardımı sorgulama işlemlerinde başvurduğunuz yönteme göre değişiklik gösterecektir.

 • E-devlet sisteminden başvuru yaptıysanız https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine giderek hesabınızla kontrol edebilirsiniz. Başvurunun son durumunu görüntüleyebilirsiniz.
 • Belediye veya çağrı merkezlerinden başvuru yaptığınızda tekrardan çağrı merkezine ulaşım sağlayarak başvurunuzu sorabilirsiniz. Başvuru yaptığınızda başvuru sorgulama ilgili detaylı bilgi isteyebilirsiniz.
 • Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başvuru sorgulama işlemleri için ALO 183 üzerinden veya Müdürlüklere giderek başvuru sağlayabilirsiniz.
 • Dernek ve vakıflardan kıyafet yardımı başvuru yaptıysanız genellikle bu tür alanlarda başvuru sorgulama alanı bulunmamaktadır.

Başvuru yaptığınız yerle ilgili olarak kabul edildiğinde verdiğiniz iletişim bilgilerinden ulaşım sağlanacaktır. Başvuru kabul edilme ve sonuçlanma süreleri ortalama olarak 1 aya kadar dayanmaktadır. Başvuru yoğunluğuna göre hareket edilerek cevaplanma süresi bulunacaktır.

Kıyafet Yardımı Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Kıyafet yardımı almak istiyorsanız yardım başvuru kanalları üzerinden sağlayabilirsiniz. Genellikle kıyafet yardımları dönemler içerisinde yapılmaktadır. Kış mevsimine girmeden önce yapılarak kişilerin ihtiyaçları karşılanması amaçlanmaktadır.

Kıyafet yardımı başvurusu sağlamak istiyorsanız E-devlet sisteminden İç İşleri Sosyal Yardım Talebinde Bulunma Uygulamasına giderek yapabilirsiniz. Belediyelerin çağrı destek merkezi veya sosyal destek hattına ulaşım sağlayarak kıyafet yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne giderek güncel olarak kıyafet yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz. Vakıflar ve derneklerin sitelerine girerek güncel yardımları takip ederek kıyafet yardımı dağıtan yerlere başvurarak yararlanabilirsiniz. Başvuruların güncel tarihlerine bakarak veya telefonla arama sağlayarak öğrenim sağlayabilirsiniz.

Kıyafet Yardımı Yapan Dernekler

Kıyafet yardımı yapan dernekler belirli dönem içerisinde açmaktadır. Bu vakıf ve derneklerin sitesini detaylı inceleme yaparak veya sosyal medya adreslerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kıyafet yardımı yapan dernekler listesi;

 • Dost Eli Derneği
 • Ayhan Şahenk Vakfı
 • Toplum Gönülleri Vakfı
 • Hacı Ömer Sabancı Vakfı
 • Mehmet Zorlu Vakfı
 • Rüştü Akın Vakfı
 • Suna ve İnan Kıranç VAKFI
 • Nef Vakfı
 • İHH İnsani Yardım Vakfı
 • Hızıreli Sosyal Yardımlaşma Derneği
 • Ay Işığı Derneği
 • Türkiye Yardım Sevenler Derneği
 • Hayata Destek Derneği

Kıyafet Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur?

Kıyafet yardımı almak için E-devlet İçişleri Sosyal Yardım Talebinde Bulunma sayfasından, sosyal dernekler ve vakıflardan, Sosyal Hizmet Müdürlüğünden, Belediye sosyal destek sisteminden başvurularınızı sağlayabilirsiniz. Kıyafet t yardımı başvurularında dönemsel olarak yapıldığında güncel olarak yapılmadığı araştırılmalıdır. Bu tür sistemlerde araştırma yaparak kıyafet yardımından faydalanabilirsiniz.

Kıyafet Yardımı Nasıl Alınır?

Kıyafet yardımı başvuru kanallarından birini yaptığınızda ekipler tarafından inceleme altına alınırsınız. Muhtaçlık durumu tespit edilen ailelere iletişim numaraları üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Yararlandığınız yardım türüne göre adresinize kıyafet yardımı paketi gönderilmektedir. Bazı kıyafet yardımlarında belirli hizmet binasına gönderilerek almanız istenmektedir. Kıyafet yardım paketleri içerisinde birçok giyecek bulundurarak kişilere özel yapılması sağlanmaktadır.

Kıyafet Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Kıyafet yardımı başvurusu şartları olarak asgari ücret altında yaşam yaşayan kişilere dağıtımı sağlanmaktadır. Ailedeki kişi sayısına göre gelir düzeyinin az olması bireylerin ihtiyaçlarını karşılama zorluluğu yaşamaktadır. Özellikle çocuğu olan vatandaşlar bütün giderleri daha yüksek olmaktadır. Kış mevsimi geldiğinde giyecek ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için ekstra zorluk yaşamaktadır. Bu tür vatandaşlar tespiti sağlanarak kıyafet yardımı dağıtımı sağlanmaktadır. İhtiyaç grubu listesi olarak birçok alanda olan kişiler seçilerek dağıtımı sağlanmaktadır

Giysi Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Giysi yardımı başvurusu için belediye, Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne, sosyal vakıf ve derneklere, İç İşleri Bakanlığı Sosyal Yardım Talebi Bulundurma uygulamasına E-devlet sisteminden bağlanarak başvurularınızı sağlayabilirsiniz. Yapılan giysi yardımı başvuruları güncel olarak dağıtılması gerekmektedir. Başvurularınızda bütün gerekli bilgileri ileterek değerlendirme sürecinde yer alırsınız.

Kıyafet Yardımı Ne Kadar?

Kıyafet yardımı dağıtımında para dağıtımı sağlanmamaktadır. Ailelere direk olarak kıyafet yardım paketi oluşturulması sağlanarak dağıtım yapılmaktadır. Bu sayede ailedeki kişilerin ihtiyacına göre yönlendirme sağlanması amaçlanmaktadır. Kıyafet yardımı başvurusu sağlanırken genellikle ailedeki kişi sayısı ve çocuk sayısı baz alınarak yardım başvurusu yapabiliyorsunuz. Bu başvuru niteliğine göre de size kıyafet yardım paketi oluşturulması sağlanmaktadır.

Kıyafet Yardımı E-Devlet Başvurusu

Kıyafet yardımı E-devlet başvurusu yapabilmek için belediyeniz güncel olarak yardım dağıtması ve online yardım başvurusuna açık olan yapısı bulunması gerekir. E-devlet kıyafet yardımı başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine giderek başvurunuzu sağlayabilirsiniz. Sayfaya girdiğinizde E-devlet hesabına giriş yaparak ilgili sayfadan belediye yardım sayfasına ulaşacaksınız.

Belediye yardım sayfasında ilk olarak belediyenizi seçim sağlayarak en altta yer alan yardım başvurularını görebilirsiniz. Yardım başvurusunda Kıyafet veya giyecek yardımı alanını seçerek ilgili alan ve istenilen onaylanmalarını sağlayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

İsteğinizi yolladıktan sonra belirli zaman içerisinde kıyafet yardımı başvurunuz sosyal hizmetler tarafından değerlendirilerek sonuç çıkarılacaktır. Onaylanması halinde kıyafet yardımı verdiğiniz iletişim bilgilerinden ulaşım sağlanarak gerekli bilgilendirmeler sağlanacaktır.

Kıyafet Yardımı Kimlere Verilir?

Kıyafet yardımı ihtiyaçlı aile sahiplere dağıtımı sağlanmaktadır. Geçim zorluğu çeken vatandaşların aile içerisinde barınma ihtiyaçlarını karşılayamazlar. Barınma içerisinde kıyafetler olması ailenin refah seviyesini etkileyeceğinden dolayı yardım dağıtılmaktadır. Eğitim gören çocukların sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilmesi için giyinme en önemli koşullar arasında yer alır. Kıyafet yardımı sağlanarak ailenin bir problemi giderilmeye çalışılmaktadır.

Kıyafet Yardımı Nereden Alınır?

Kıyafet yardımı belediye yardım başvurusu, sosyal derneklerden veya vakıflardan, Sosyal Hizmet Müdürlükleri veya E-devlet üzerinden başvuru sağladıktan sonra onaylanması halinde sizlere iletişim bilgilerinden ulaşımı sağlanacaktır. Genellik kıyafet yardımı paket şeklinde vermiş olduğunuz adrese bırakımı sağlanmaktadır.

Ancak yoğun talep sonucunda kişilerin daha rahat dağıtmak adına hizmet binasına yönlendirme sağlanarak kıyafet yardımı teslim edilmektedir. Kıyafet yardımları aileye özel şeklinde hazırlanarak teslim edilecektir. Ailedeki kişi sayısına göre oluşturulan paketlerle mevsimsel olarak ihtiyacı olan bütün giyecekler oluşturulması sağlanarak teslimatı yapılmaktadır.

Kıyafet Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kıyafet yardımı başvurusu için genel bilgileriniz doldurulması istenmektedir. Ancak sosyal dernek ve vakıflarda başvurularında sizden muhtaçlık belgesi, gelir dökümü, ikametgâh belgesi gibi çıkarabilecek belgeler istenebilmektedir. İnternetten veya çağrı merkez destek üzerinden başvurularınız iletişim, hane bilgileri, gelir bilgileri alanında bilgiler istenmektedir. Bu bilgilerin güncel ve doğru şekilde iletilmesi sağlanarak kıyafet yardımı başvurusunun değerlendirilmesi sağlanacaktır.

Kıyafet Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Kıyafet yardımı dağıtımı günü belli olmamaktadır. Dönemsel olarak dağıtılan kıyafet yardımında ihtiyaç sahiplerine ilgili belirlenmeler sağlandıktan sonra onaylanması halinde iletişim bilgilerinden ulaşım sağlanacaktır. Verilen yönergelere göre hareket ederek kıyafet yardımını alabilirsiniz.

Belediye Kıyafet Yardımı Başvurusu

Belediye kıyafet yardımı başvurusu güncel olarak dağıtımı sağlanıyorsa çağrı destek merkezlerinden veya E-devlet üzerinden İç İşleri Bakanlığı Sosyal Yardım Talep sayfasına giderek başvurunuzu sağlayabilirsiniz. Bulunduğunuz belediyeye ait web sitesine giriş yaparak çağrı destek numaralarını öğrenim sağlayabilirsiniz. İnternet sitesinde güncel yardımlardan bahseden alanlarda yer almaktadır.

Bebek Kıyafet Yardımı Başvurusu

Bebek kıyafet yardımı başvurusu belediyelerin dönemsel olarak dağıttığı yardım türüdür. Yapılan yardım türü “Hoş geldin Bebek” adı altında yapılan yardım türüdür. Yeni doğan bebeklere verilen bebek kıyafet yardımı içerisinde bebeğin ihtiyacı olan malzemeler de verilerek aileye katkı sağlanmaktadır.

Bebek kıyafet yardımı başvurusunda bulunmak için ilk olarak bulunduğunuz bölgede il veya ilçe belediyelerinin çağrı destek merkezine ulaşarak yardım türünün yapılıp yapılmadığını sorabilirsiniz. Bebek kıyafet yardımı sağlanıyorsa başvuru için gerekli aşamaları sorarak hareket edebilirsiniz.

Okul Kıyafet Yardımı Başvurusu

Okul kıyafet yardımı başvurusu belediyelerin yapmış olduğu yardımlardan biridir. Dönemsel olarak yapılan yardım türünde okul başlamadan ailelerin hesaplarına para yatırma işlemi veya kıyafet alımı sağlanarak yapılmaktadır.

Okul kıyafet yardımı başvurusu için yaşadığınız bölgedeki il veya ilçe belediyenin çağrı destek merkezine ulaşım sağlayarak okul kıyafet yardımı başvurusu güncel durumunu öğrenmeniz gerekir. Eğer herhangi yardım türü bulunmuyorsa talep ederek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kıyafet Yardımı Yapan Firmalar

Türkiye’de kıyafet yardımında bulunan birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalar, ihtiyaç sahiplerine ücretsiz veya indirimli kıyafet sağlamaktadır.

 • Türkiye Yardım Sevenler Derneği
 • LC Waikiki

Sizlere bu yazımzıda Kıyafet Yardımı Almak İstiyorum? Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu 2024 hakkında bilgi vermek istiyorum.

2 Yorum

 1. Biz deprem zedeyiz narlicadaki evimiz yıkıldı evsiz kaldık kiralık oturuyoruz eşim çalışmıyor devlet tarafından para almadık sizden yardım talebinde bulunuyoruz kıyafet kız yaş 12,13,4 erkek yaş 9,6 ve iç çamaşırı kız erkek. ayakkabı kız numara 35,33,27,36 .erkek ayakkabı numarası 40,32,30. Yazlık elbise kız erkek

 2. Kıradayım 3cocugum var eşim calışmıyor kaza gecırdı 12 10 5 yaşlarında cocuklarım var sizden Allah razısı İcin çocuklarıma yardım istiyomgiyecek yardim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu