Sosyal Yardımlar

Kızılay Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Kızılay Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu; Ülkemizin en önemli sosyal hizmet kuruluşlarından biri olan Kızılay; ihtiyaç sahibi muhtaç ailelere dağıttığı Kızılay Kart isimli sosyal destek kartı ile onlara umut oluyor.

Deprem, sel, yangın gibi zor günlerde muhtaç ve mağdur Türk vatandaşlarına yardımcı olmakla ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ayni ve nakdi yardımlar sunmakla kalmayan Kızılay; hiçbir kar amacı gütmeden kimsesiz, sahipsiz ve maddi anlamda zor durumda olan sığınmacılara ve mültecilere de sahip çıkıyor.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu üyesi de olan Kızılay;  muhtaç Türk vatandaşlarına gıda, giysi, barınma, yakacak vb. yardımlar yapmanın yanı sıra ülkemizde yaşayan Uluslararası Koruma, Geçici Koruma ya da İnsani İkamet izni altında yaşam mücadelesi veren yabancılara Kızılay Kart aracılığıyla destek oluyor.

Kızılay; maddi zorluk içerisinde kişilere verdiği Kızılay Kart ile kimsesiz ve gelirsiz kişilere destek olmayı amaçlamaktadır.

Bu yazımızda kısaca Kızılay Kart başvurusu nasıl yapılır? Kızlay kart kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kızılay Kart 2 farklı şekilde yardım kartı bulunmaktadır. Ülkemizde yaşayan dar gelirli muhtaç ailelere verilen kart Kızılay Yardım kartı iken mültecilere verilen kart ise SUY kart olarak adlandırılmaktadır.

Kızılay Kart Nedir?

Kızılay kart programı dahilinde her hangi bir geliri ve sosyal güvencesi bulunmayan ailelere verilen yardım kartıdır. Hem ailelere destek olmak hem de maddi yardımda bulunmak amacı ile verilen karta Kızılay kart denir.

Bu kart, yalnızca belirli şartları karşılayan muhtaç ailelere dağıtılıyor.

Dağıtılan bu kartlara Kızılay tarafından her ay düzenli olarak bir miktar yardım parası yatırılıyor.

Muhtaç dar gelirli aileler; kartları ile alışveriş yapabilecekleri gibi kartlarındaki parayı Halkbank, Ziraat Bankası ya da Vakıfbank ATM’lerinden çekerek de yani nakit olarak da kullanabiliyorlar.

Örneğin; kartlarındaki para ile marketteki POS cihazlarından kartlarını okutup, ürün satın alabiliyorlar.

Ya da ATM’lerden parayı çekip, bu para ile aylık ev kiralarını ödeyebiliyorlar.

Kızılay Kart Kimlere Verilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yardım programı dahilinde dar gelirli muhtaç ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılamaları için onlara Kızılay Kart dağıtılıyor.

Ülkemizde uluslararası koruma, geçici koruma ya da insani ikamet izni altında olan yabancılar, bu programdan yararlanabiliyorlar. ca

Yardımlar, 04/04/2014 tarihli 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında yapılıyor.

Kızlay Kart programından kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Tek başına yaşayan 18-59 yaş arası kadınlar
 • 18 yaş altında en az bir çocuğu olan, ailesinde başka yetişkin bulunmayan 18-59 yaş arası anne ya da babalar
 • 60 yaş ve üstünde olan, ailesinde başka yetişkin(18-59 yaş arası) olmayan yaşlılar
 • Ailesinde engel oranı en az %40 olan bir ya da daha fazla engelli kişi bulunan aileler
 • 4’ten fazla sayıda çocuğu olan aileler
 • Çok fazla sayıda bakmakla yükümlü olduğu bireyi olan aileler
 • Depremzedeler ve Afetzedeler

SUY Programından Kimler Yararlanamaz?

SUY programı dahilinde kimlerin Kızılay Kart alamayacağını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Aynı haneden birden çok kişinin yardıma başvurması
 • Başvuru sahibinin 18 yaşının altında olması( Bu durumda 18 yaş üstü bir aile bireyinin tekrar başvuru yapması gerekiyor)
 • Başvuru sahibinin GİGM kimlik kartının geçersiz olması (Geçerli kimlik kartı olan aile bireyinin tekrar başvurması gerekiyor)
 • Başvuru sahibinin Türk vatandaşlığı kazanmış olması ya da Türk vatandaşı olması

Yukarıdaki durumlardan herhangi biri, kişinin SUY başvurusunun kabul edilmemesi ile sonuçlanıyor.

Aynı zamanda sonradan aile bireylerinden birinin GİGM kartının geçersiz olduğunun fark edilmesi ya da aile bireylerinden birinin TC vatandaşlığı kazanması hallerinde de yapılan yardımlar, azaltılıyor.

Kızılay Kart Başvuru Şartları

Kızılay Kart sahibi olmak isteyen aileler, başvuruları kabul edildiği takdirde kendilerine dağıtılan Kızılay Kart’taki parayı marketlerde post cihazına okutarak, kullanabiliyorlar. Yani alışveriş yaparken, tıpkı bir kredi kartı ya da bankomat gibi kartlarını kullanabiliyorlar.

Aynı zamanda kartlarındaki parayı nakit olarak ATM’den çekip, kullanabiliyorlar.

Kızılay Karta başvurmak isteyen kişiler bazı başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor.

Kızılay Kart programı başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Kişinin adresinin ve tüm diğer aile bireylerinin bulundukları bölgedeki Nüfus İdaresi’ne kayıtlı olmaları,
 • Kişinin ve tüm aile bireylerinin GİGM (Göç İdaresi Genel Müdürlüğü)’de kayıtlı olmaları
 • Tüm aile bireylerinin 99 ile başlayan bir kimlik numarasına sahip olmaları
 • Tüm aile bireylerinin aynı aile numarası altında kayıt edilmiş olmaları
 • Tüm aile bireylerinin başvuru formu doldurmuş olmaları
 • 18 yaş üstündeki tüm aile bireylerinin Kızılay kart başvuru formunu imzalamış olmaları
 • Ailesinde en az %40 engel oranına sahip bir aile bireyi olanların ülkemizdeki yetkili bir devlet hastanesinden ‘Engelli Raporu’ almış olmaları

Yukarıdaki şartları taşıyan kişiler; Kızılay Karta başvurabiliyorlar.

Kızılay Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru şartlarını karşılayanlar, aile bireylerine ait olan GİGM kimlikleri, aile bireyleri tarafından doldurulmuş ve imzalanmış olan başvuru formları, şayet ailede engelli birey varsa bu kişiye ait olan engelli raporu ile birlikte başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Başvurular, bulunduğunuz bölgedeki SYDV’lere yani sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılabileceği gibi Türk Kızılay Hizmet Merkezi’ne gidilerek de yapılabiliyor. Yani başvuruların şahsen bu kurumlara gidilerek, yapılması gerekiyor.

Tamamen ücretsiz olan başvuru formları, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından veya Türk Kızılay Hizmet Merkezi’nden alınabiliyor.

İhtiyaç sahibi kişiler, kendilerine en yakın SYDV ya da Türk Kızılay Hizmet Merkezi adresini öğrenmek adına 168 Kızılay Çağrı Merkezi’ni ücretsiz bir şekilde arayıp, yetkili kişilerden bilgi alabiliyorlar.

Kızılay Esen Kart başvurusu için Kızılay Esen Kart Başvurusu ve Başvuru Formu 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

Kızılay Kart Başvuru Formu 2024

Kızılay Kart programı dahilinde fakşr muhtaç aileler dağıtılan Kızılay Kart başvuru formunun internet üzerinden indirilip, indirilemeyeceği de merak ediliyor.

Şimdilik Kızılay resmi internet sitesi üzerinden doldurmak için https://www.kizilay.org.tr/iletisim linke tıklayarak hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.

Başvuru formu almak isteyen kişilerin yukarıda da bahsettiğimiz gibi bölgelerindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına ya da Kızılay Hizmet Merkezi’ne şahsen gitmeleri gerekiyor.

Bu formda ailenin muhtaçlık durumunu tespit etmeye yönelik bazı sorular bulunuyor.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, tüm hane bireyleri tarafından doldurulan başvuru formlarını inceledikten sonra acil yardıma ihtiyacı olan haneleri ya da kişileri tespit ediyorlar.

Daha sonra da Kızılay’a bilgi veriyorlar.

Başvuru sahiplerinin bu formda mutlaka doğru ve gerçekçi bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Aksi halde sonradan formda yanlış bilgiler paylaştığı fark edilen kişilere yapılan yardımlar, Kızılay tarafından durduruluyor.

Kızılay Kart Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Kızıalay Kart başvuruları, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından değerlendiriliyor. Başvurular, başvuru tarihinden sonra en fazla 30 gün içerisinde sonuçlandırılıyor.

Ardından başvuru sahipleri SMS yolu ile bilgilendiriliyor.

İhtiyaç sahipleri, başvuru tarihlerinden sonra 5 ile 9 hafta içerisinde başvuru sonuçlarına dair sms yoluyla bilgi alabiliyorlar.

Bu yüzden de kişilerin başvuru formunda güncel telefon bilgilerini paylaşmaları gerekiyor.

Sonradan telefon numarası değişen başvuru sahiplerinin SMS yoluyla başvurularının olumlu ya da olumsuz sonucuna dair bilgi alabilmeleri için vakit kaybetmeden yeni telefon numaralarına dair başvurdukları Türk Kızılay Hizmet Merkezi’ne ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bilgi vermeyi ihmal etmemeleri gerekiyor.

Başvuru tarihinin üzerinden 9 haftalık zaman dilimi geçmesine rağmen henüz SMS ile bilgilendirilmemiş başvuru sahipleri, başvurularının son durumuna dair bilgi edinmek adına 168 Kızılay Çağrı Merkezi’ni 7/24 arayabiliyorlar.

Başvurusu olumsuz sonuçlanan kişiler, daha sonraki süreçte başvuru şartlarını taşıyor olmaları halinde tekrar SUY programına başvurabiliyorlar.

Kızılay Kart Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

Kızılay Kart programı dahilinde muhtaç olduğu tespit edilen kişilere Kızılay Kart dağıtılıyor. Bu noktada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, başvuru sahiplerinin Kızılay Kart program kriterlerine uygun olup olmadığını değerlendiriyor.

Değerlendirme esnasında ailede çalışan kişi bulunup bulunmadığına, ailedeki kişi sayısına, aile bireylerinin yaşlarına, cinsiyetlerine, engellilik durumlarına bakıyor.

Başvuru sahiplerinin muhtaçlık durumlarını tespit ettikten sonra sonucu Kızılay’a ulaştırıyor.

Kızılay Kart yardımı, gerçek anlamda ihtiyaç sahiplerine yapılıyor.  Kişilerin muhtaçlıklarının ortadan kalkması halinde ise yardımlar kesiliyor.

Kızılay Kart yardımının hangi hallerde kesilebileceğini aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Kişilerin başvuru formunda paylaştıkları bilgilerin gerçek olmadığının sonradan vakıf tarafından fark edilmesi
 • Kişilerin gerçek anlamda muhtaç olmadıklarının vakıf tarafından sonradan tespit edilmesi
 • Başvuru sahiplerinin program kriterlerinin dışına çıkması (örneğin, ailedeki kişi sayısının değişmesi)
 • Başvuru sahibinin Gelirinin artması
 • Başvuru sahibi üzerine kayıtlı yüksek değerde bir varlığın tespit edilmesi

Kısacası başvuru sahibinin ve ailesinin muhtaç olmadığının fark edilmesi üzerine yapılan yardım sona eriyor.

Başvuru sahibinin şehirlerarası ikametgah değişikliği yapması halinde ise ikametgah değişikliğine dair yani adresindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bilgi vermeyi unutmaması gerekiyor.

Muhtaç aileler arka arkaya 6 ay boyunca kartlarındaki yardımı kullanmadıklarında kartlarındaki limit, sıfırlanıyor. Yani kendileri için kartlarına yatırılan yardım parasını artık kullanamıyorlar.

Aynı zamanda başvurusu kabul edilen kişiler, 3 ay arka arkaya kartlarını Halkbank şubesinden almadıklarında da yardım tutarı, hesaplarından siliniyor.

Kızılay Kart Nereden Alınır?

Başvurusu olumlu değerlendirilen mülteciler ya da sığınmacılar, SMS ile bilgilendirildikten sonra kendilerine en yakın Halkbank şubesine giderek, kartlarını alabiliyorlar.

Her ay kartlarına yüklenen parayı Halkbank ATM’lerinden çekebilecekleri gibi POS cihazının geçerli olduğu marketlerde ya da diğer yerlerde de kullanabiliyorlar.

Kart sahipleri, kartlarında kalan bakiyeyi Halkbank ATM’lerinden de kontrol edebiliyorlar.

Kartlarındaki parayı Halkbank ATM’lerinin yanı sıra Ziraat Bankası ya da Vakıfbank ATM’lerinden de çekebiliyorlar. Ancak bakiye sorgulama işlemi, sadece Halkbank ATM’lerinden yapılabiliyor.

Mülteci ve sığınmacıların yardım paraları, her ay sonunda Kızılaykart’larına yükleniyor.

Yükleme sonrasında kart sahiplerine SMS gönderiliyor. Yükleme tarihlerinde gecikme olması halinde de kişiler, SMS yoluyla bilgilendiriliyorlar.

Kızılay Kart Yardımı Ne Kadar?

Başvurusu kabul edilen kişilerin kartlarına her bir aile bireyi için 750 TL yardım parası yatırılıyor. Örneğin, 4 kişilik bir aile için toplamda 3000 TL ödeniyor.

Aynı zamanda kişilere 3 ayda bir ek yardım da yapılıyor.

Ek yardım dahilinde 1-4 kişilik haneler için 600, 5-8 kişilik haneler için 300, 9 ve üstü kişilik haneler için 1000 TL yardım parası ödeniyor.

Daha kalabalık ailelere daha az ek yardım yapılması, bu ailelere her ay daha fazla miktarda yardım parası ödenmesinden kaynaklanıyor.

Kızılay Kart Limiti 2024

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 2024 yılında Kızılay Kart sahibi kişilerin kartına ailesindeki her bir birey için aylık 750 TL ödeme yapılıyor.

Kızılay Kart Bakiye Sorgulama

Kızılay Kart sahibi mülteciler ya da sığınmacılar, kartlarındaki limiti Halkbank ATM’lerinden öğrenebiliyorlar.

Sorgulama işlemi, sadece Halkbank ATM’lerinden yapılabiliyor.

Kızılay Kart Başvurusu İletişim Telefon Numarası

Kızılay Kart başvurusuna, başvuru için sizden talep edilen belgelere, başvuru şartlarına ve başvuru sonucunuza dair bilgi edinmek adına 168 Kızılay Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Kızılay Kart Nasıl Alınır?

Kızılay Kart başvuruları sonrasında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından başvuru sahiplerinin teslim ettikleri belgeler ve başvuru formunda paylaştıkları bilgiler, detaylıca inceleniyor.

Bu noktada vakıflar; başvuru sahiplerinin evine bir komisyon gönderebiliyor.

Bu komisyon; ailenin sosyo-ekonomik durumuna dair bir rapor hazırlıyor.

Ardından bu raporu vakıf mütevelli heyetine teslim ediyor.

Vakıf mütevelli heyeti ise ailenin yardıma muhtaç olup olmadığına dair son kararı veriyor.

Ardından kararını Kızılay’a iletiyor.

Başvurusu kabul edilen kişilere Kızılay tarafından başvurularının kabul edildiğine dair bir SMS gönderiliyor.

SMS sonrası başvurusu kabul edilen kişiler kendilerine en yakın Halkbank şubesine giderek, kartlarını teslim alabiliyorlar.

Kızılay Kart Hangi Marketlerde Geçerli 2024

 

Kızılay Kart Hangi ATM’lerde Geçerli

 

Bu yazımızda Kızılay Kart başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, Kızılay yardım kartına dair merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Kızılay Kart kullanıyorsanız ya da bu karta başvurmayı düşünüyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

27 Yorum

 1. Ben epleks hastasiyim çalışamıyorum 2 tane çocuğum var birisi ilkokula 2 sınıf gidiyor kırtasiye ve tablet lazım yardım. Biriside 6 aylık bebek bez ıslak mendil gıda sebze-meyve temizlik koli yardım.

 2. Dort cocugum var gelırım yok kendı ımkanımla cevız yaparak gecımımı saglıyrum sızden yardim ısıtıyorum ıhtıyacım var 3 tanesi okula gidiyor banada yardımcı olursanız sevinirim sadece sosyal yardımla gecınıyom cevız yapıyorum bebegın var her zaman getiremiyor bizimde sesımızı duyun lütfen

 3. Dort cocugum var gelırım yok kendı ımkanımla cevız yaparak gecımımı saglıyrum sızden yardim ısıtıyorum ıhtıyacım var 3 tanesi okula gidiyor banada yardımcı olursanız sevinirim sadece sosyal yardımla gecınıyom bebegım varherzaman cevız yapamıyor ne olursunuz yardımcı olun

 4. İkincı evligim bir kızım okuyo nafaka alamıyorum eşim hurdaci Allah rızası içi gıda yardımı istiyorum

 5. Kart başvuru için yaptım kiracıyım eşim engelliyim faturalarımı ödeyemiyorum 3 tane çocuğum var çok zorlanıyorum geçinemiyorum sizden para yardımı kart yardımı istiyorum Allah rızası için yardım edin kiramı faturalarını yatıramıyorum eşimi doğru düzgün Bey işi yok engeli olduğu için

 6. Gıda yardımı istiyorum yardimci olursanız sevinirim

 7. eşim korona virüsten hayatını kaybetti 2kizim var okuyorlar çocuklarıma yardım için başvuru yaptım

 8. Lütfen yardım istiyorum madi durumumuz yok kiraciyim iki tane cucuk larım var masrafları alamiyuruz kiramızı zur ödüyoruz faturaları yüksek geliyor yardım istiyorum madi gıda yardımı istiyurum giyisi ayakkabı kart yardımı istiyurum maddi durumu iyi değil eşim hasta belfıtık cıkmış fizik tedavi oluyur sigurta Yok eşim günlük calışıyur bu Ramazan günün de Allah sizden razı olsun yardım bekliyorom

 9. Evimiz kira iki tane çocuğum var kızım okula gidiyor maddi zorluk çekiyoruz sizden yardim istiyorum

 10. Lütfen yardımcı olun kiraciyiz urfadan İzmir’e çalışmaya geldik ama eşim iş bulamiyo kiramiz yaklaşıyor kart yardımı ne olursa bir tane bebeğim var

 11. mrb benim bu karta cok ihtycm drmum yok iki ccgm vr esim calismiyo evim kira ne olrsun bzde yrdim edin

 12. 4 cook var kiraciyim cok zor durmdayiz erzak yardim edin cok zor istiyorum

  1. ENİSE kabak benim durumum yok ben kirada oturum kiram 15000 binim iki tane çocuklarımı var bir 11 aylık bir 6yaşda sizde yardım istiyorum

 13. Ben epleks hastasıyım ve sağ elimi doldurulacak tansiyon var çalışamıyorum aile ihtiyaçımız var. 2 tane kız çocuğum var sizden yardım etmenizi istiyorum. ilkokul 3 sınıfa geçti elbise ve ayakkabı kırtasiye malzemesi alcam sizden yardım etmenizi istiyorum. Küçük kız çocuğum 1.5 yaşında bebek bezi ve ıslak mendil arkası kızarmış meğlem alamıyorum sizden yardım etmenizi istiyorum.

 14. Kiraciyim 3 tane çocuğum var iki çocuğum okula gidiyorlar durumuz iyi değil sizden yardım istiyorum lütfen yardım edin

 15. Bende kiraciyim durumum çok kiritik ben kironik hastssiyim iki çocuğum okula gidiyor biride iki yaşinda onlarin eğitimemine yetişemiyorum bana kizilay karti için başvuru yapiyorum birde hep ilaç kulaniyorum hep hastayim durumum yok gereğini arz ederim

 16. Bende kiracıyım ve bodrum katında oturuyorum 3, kızım var 2, kızım okuyor bende yardım almak istiyorum Allah rızası için bana da yardımcı olun

 17. Mrb ben maddi desteğe ihtiyacım olduğu için baş vurmak istedim iki çocuğum var çalışmıyorum şuan hiçbir şekilde destek almıyorum eşimden çok oldu ayrılalı annemle birlikte yaşıyorum lütfen yardım ederseniz sevinirim çok ihtiyacım var yemin ederim

 18. 3 çocuğum var eşim engelli hiç biryerden maaş alamıyorum eşim salismiyor trafik kazası geçirdi ben ev hanımıyım çalışamıyorum çocuklarım küçük yardım talep ediyorum yardım edin lütfen mağdurum

 19. 5 çocuğum var eşim çalışmıyor calissada Hayri yok bize iki bebeğim var yardım talebinde bulunmak istiyorum yardım edin lutfen

 20. Benim 4 çocuğum var depremden dolayı çok mağdur olduk gıda sıkıntısı çekiyoruz

 21. 3tane çocuğum var tek başıma bakıyorum yardıma ihtiyacım var evim kira

 22. evimiz ağır hasarlı yıkılacak kızılay lütfen yardımcı olun

 23. Maddi durumumuz yok kiradayız 5 tane çocuğum var 3 tanesi okula gidiyor masraflarım var ikisi küçük bende yardım istiyorum çocuklarım için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu