Devlet Yardımları

Yakacak Yardımı Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu

Yakacak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Yakacak Yardımı Kimlere Verilir? Yakacak Yardımı Başvuru Formu, E-Devlet Yakacak Yardımı, Yakacak Yardımı Başvuru Şartları, Yakacak Yardımı İçin Nereye Başvurulur? detayları yazımızda.

Yakacak Yardımı Başvurusu E-Devlet Yakacak Yardımı Başvuru Formu 2024; Dar gelirli ve yoksul vatandaşlara gıda ve erzak yardımı, para yardımı vb. yardımlar sunan belediyeler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ve diğer kurumlar; 2024 yılında da ihtiyaç sahiplerine odun ve kömür dağıtmaya devam ediyor.

Muhtaç ve dar gelirli tüm vatandaşlar, belediyelere, kaymakamlıklara, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yakacak yardımı almak adına başvurabiliyorlar.

Vatandaşlar; dernek ve vakıflara ve hayırsever iş adamlarına da yakacak yardımı ve diğer yardımlardan yararlanabilmek adına başvurabiliyorlar.

Bu yazımızda yakacak yardımı başvurusu nasıl yapılır? Yakacak yardımı kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilenleri yanıtlamaya ve sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Yakacak Yardımı Nedir?

Belediyeler, kaymakamlıklar ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından ülkemizdeki muhtaç ve dar gelirli vatandaşların ve ailelerinin kış aylarında daha iyi ısınabilmeleri ve hastalıklardan korunabilmeleri adına yapılan odun ve kömür yardımına yakacak yardımı deniliyor.

Yakacak yardımı, ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak yapılan en önemli hane yardımları arasında bulunuyor.

Doğalgaz ile ısınmayan ve doğalgaz yardımı almayan ihtiyaç sahipleri, doğalgaz yardımı yerine yakacak yardımı alabilmek adına ilgili kurumlara başvurabiliyorlar.

Yardım dahilinde başvurusu kabul edilenlere kış aylarında kullanmaları için odun ve kömür yardımı yapılıyor.

Kömür yardımı olarak da adlandırılan yakacak yardımı dahilinde başvurusu olumlu sonuçlanan kişilere yani hak sahiplerinin ev adreslerine kadar odun ve kömürleri teslim ediliyor.

Sevkiyat programı ise Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ve Türkiye Taş Kömürü Genel Müdürlükleri tarafından belirleniyor.

Belirlenen program dahilinde kömürler; TCC Taşımacılık Anonim Şirketi tarafından dağıtılıyor.

Dağıtımlar, genellikle Eylül ayı sonunda ve Ekim aylarında gerçekleşiyor.

Yakacak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; yakacak yardımı almak adına ikametgahlarının bulunduğu yerdeki ilçe belediyelerine ya da büyükşehir belediyelerine gidebiliyor ve burada başvuru formu doldurmak suretiyle yakacak yardımına başvurabiliyorlar.

Başvurular, e-devlet platformu üzerinden de ön başvuru şeklinde gerçekleştirilebiliyor.

Vatandaşlar; yakacak yardımı almak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına da gidebiliyorlar.

Ülkemizdeki muhtaç vatandaşlara para yardımı, gıda yardımı vb. yardımlarda bulunan dernek ve vakıflara ya da ünlü iş adamlarına ait olan holding ve işyerlerine de yardım almak için başvurabiliyorlar.

Yakacak Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Maddi zorluk içerisinde olan dar gelirli ailelere verilen yakacak yardımı için nereye başvurulur sorusuna cevap vermek gerekirse yakacak yardım almak isteyen kişiler yakacak için Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma vakfına ve Kaymakamlık binalarına giderek başvuruda bulunabilir.

Yakacak yardımı için ayrıca e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linke tıklayarak başvuru formu doldurabilirler. Yakacak yardımı için ayrıca il ve ileç belediyelerine giderek sosya yardımlaşama biriminde başvuru yapabilirsiniz.

Kömür yardımı başvuru yerleri için Kömür Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır? Nasıl Yapılır? yazısını inceleyebilirsiniz.

Yakacak yardımı başvurusunu nasıl yapacağınızı aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Belediye Yakacak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bağlı olduğunuz belediyeye giderek, burada form doldurup, yakacak yardımına başvurabilirsiniz.

E-devlet üzerinden de başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

E-devlet üzerinden kömür ve odun yardımına başvurmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamalısınız.

Ardından başvuru formunu doldurmalı ve başvurabileceğiniz sosyal yardım türleri arasından ‘odun, kömür yardımı’ seçeneğini işaretlemelisiniz.

Bu form üzerinden gıda ve erzak yardımı, kırtasiye yardımı vb. belediyelerin diğer yardımlarına da başvurabilirsiniz.

Belediye yakacak yardımı başvuru şartlarına, başvuru için gerekli belgelere dair bilgi edinmek adına belediyeye ait telefon numarasını ya da ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yakacak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da tıpkı belediyeler gibi ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda yardımı, yakacak yardımı, giysi yardımı gibi birçok yardımlarda bulunuyor.

Yakacak yardımı ve diğer yardımlardan almak isteyenler; ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki yani bağlı oldukları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek, burada hane kayıt talep formu doldurarak kömür yardımı alabiliyorlar.

E-devlet üzerinden ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yakacak yardımına başvurulamıyor.

Yakacak yardımına ya da yararlanabileceğiniz diğer tüm yardımlara dair detaylı bilgi edinmek için ALO183 ya da ALO144 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal destek hatlarından birini arayabilirsiniz.

Yakacak yardımı olarak verilen kömür yardımı için detaylı bilgi için Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

E-Devlet Yakacak Yardımı Başvurusu

Devlet tarafından muhtaç ailelere verilen yakacak yardımı internetten online olarak e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.  E-Devlet yakacak yardımı başvuruda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linke tıklayabilirsiniz.

Yakacak yardımı başvuru e-devlet üzerinden yapmak için verdiğim linke tıkladıktan sonra kullanıcı girişi yapınız ve açılan sayfada sağ üst köşede bulunan YENİ BAŞVURU linkine tıklayın açılan sözleşmeyi okuyup onaylayınız.

E-Devlet yakacak yardımı başvuru sözleşmesini onayladıktan sonra karşınıza adres ve kimlik bilgileriniz çıkacaktır. Bilgileri, adresi ve telefon numaranızın doğruluğunu kontrol edip devam tuşuna basın ve E-Devlet yakacak yardımı başvuru formu istenen tüm bilgileri eksiksiz girerek doldurun. Formun sonunda bulunan açıklama kısmına yakacak yardımı talep ettiğinizi yazıp formu gönderiniz.

Dernek ve Vakıf Yakacak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde ihtiyaç sahiplerinin gıda, yakacak, giysi, eğitim ve sağlık gibi en temel ihtiyaçlarını karşılamak adına dernek ve vakıflar da ciddi çalışmalarda bulunuyor.

Gelirsiz ve işsiz olan vatandaşlar; yakacak yardımı alabilmek adına dernek ve vakıflarla da iletişime geçebiliyorlar.

Yakacak yardımı yapan en önemli dernek ve vakıfları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Vuslat Derneği
 • Dost Eli Derneği
 • Türkiye Yardım sevenler Derneği
 • Nef Vakfı
 • Beşir Derneği
 • Çare Derneği
 • Anadolu Vakfı
 • Rüştü Akın Vakfı
 • Hacı Ömer Sabancı Vakfı
 • Toplum Gönülleri Vakfı
 • Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı
 • Suna ve İnan Kıraç Vakfı

Yukarıdaki dernek ya da vakıflara ait olan internet siteleri üzerinden veya bu kurumlara ait iletişim bilgileri üzerinden yetkililerle iletişime geçebilir, kömür ve odun yardımına başvurabilirsiniz.

Yakacak Yardımı Başvuru Formu

Gerek dernek ve vakıflara gerekse belediyelere ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına odun ve kömür yardımı almak için giden kişilerin mutlaka başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

E-devlet üzerinden ya da kurumlara ait internet sitelerinden yapılan tüm yardım başvurularında da başvuru sahiplerinin form doldurmaları gerekiyor.

Yakacak yardımı başvuru formu; başvuran kişilerin adres, iletişim bilgisi vb. kişisel bilgilerine dair soruların yanı sıra meslek, aylık kazanç, hanedeki kişi ve hanedeki çalışan sayısı gibi mali durumlarına dair sorulardan da oluşuyor.

Yakacak yardımı alabilmek isteyen ihtiyaç sahiplerinin kendilerine yöneltilen tüm soruları eksiksiz yanıtlamaları gerekiyor.

Kurumlar; formda başvuran kişilerin sorulara verdikleri yanıtlara bakarak, bu kişilerin muhtaçlık seviyelerini tespit ediyor.

Muhtaçlık sınırının altında yaşadığını tespit ettikleri kişilere ise yakacak yardımı yapıyorlar.

Yoksul olmamalarına yani muhtaçlık sınırının altında yaşamamalarına rağmen kendilerini yoksul gösterip, yakacak yardımı alanlar; sonradan durumun yakacak yardımı yapan kurum tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Bu kişilerin aldıkları yakacak yardımını güncel faiziyle geri ödemeleri gerekiyor.

Kişilerin ödeme yapmamaları halinde ise yardım yapan kurum, bu kötü niyetli kişileri mahkemeye veriyor.

TKİ Kömür yardımı hakkında bilgi alamk için TKİ Kömür Yardımı Nedir? Kaç Torba Başvurusu ve Başvuru Formu linkine tıklayabilirsiniz.

Yakacak Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Belediye tarafından yapılan yakacak yardımı başvuru şartlarına ve başvuru detaylarına dair bilgi almak için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı ön başvurularınız için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayabilirsiniz.

Dilerseniz, ön başvurularınız için bağlı olduğunuz belediyeyi ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını da arayabilir, yetkililerden konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Yakacak Yardımı Başvuru Sorgulama

İhtiyaç sahiplerinin kurumlara yakacak yardımı almak adına yaptıkları başvurular, başvurulan kurum tarafından ortalama bir ay içerisinde sonuçlandırılıyor.

Yoğunluk durumunda kurum tarafından başvuruların sonuçlandırılması, daha da uzun olabiliyor.

Başvurular, kişilere formda belirttikleri iletişim bilgileri üzerinden iletiliyor.

Kömür yardımı kapsamında kömür ve odun içeren poşetler ise başvuru sahiplerinin formda bahsettikleri ikametgah adreslerine teslim ediliyor.

Yakacak yardımı başvuru sorgulama e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama bu linke tıklayarak sorgulamanız mümkün.

Belediye Yakacak Yardımı Başvuru Sorgulama

Belediye yakacak yardımı başvuru sonucunuzu öğrenmek için ALO153 hattını ya da başvurduğunuz belediyeye ait olan telefon numarasını arayabilirsiniz.

E-devlet başvuru sayfası üzerinden yani https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayarak, başvuru sonucunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Kömür Yakacak Yardımı Başvuru Sorgulama

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvuru sonucunuzu ise ALO183 ya da ALO144 hatlarını arayarak, öğrenebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yakacak yardımı başvurunuzu sorgulamak adına https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Dernek ya da Vakıf Yakacak Yardımı Başvuru Sorgulama

Kömür ve odun yardımı almak adına dernek ya da vakıflardan birine başvurduysanız; dernek ya da vakfa ait telefon numarasını arayıp, başvuru sonucunuza dair bilgi edinebilirsiniz.

yakacak yardımı nasıl alınır
E-Devlet Yakacak Yardımı Başvuru

Yakacak Yardımı Başvuru Şartları

Yakacak yardımından yalnızca belirli şartları taşıyan ihtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabiliyorlar.

Yakacak yardımı başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • TC vatandaşı olmak
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak
 • Üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul sahibi olmamak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak

Hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünü aşmayanlar yani muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar, yakacak yardımına ve diğer yardımlara başvurabiliyorlar.

Ancak muhtaçlık sınırının altında olmalarına rağmen üzerine kayıtlı gayrimenkul ya da menkul bulunan kişiler, yakacak yardımı ve diğer yardımlardan hiçbir şekilde yararlanamıyorlar.

Yakacak Yardımı Kimlere Verilir?

Düzenli sabit bir sigortalı işi ya da geliri olmayanların yanı sıra sigortalı işi olmasına rağmen muhtaçlık sınırının altında olanlar, yakacak yardımı alabiliyorlar.

Yakacak yardımından kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İşsiz ve gelirsiz vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar
 • Kimsesizler ve sahipsizler
 • Eşinden ayrılmış ya da eşi vefat etmiş dul kadınlar
 • 65 yaş ve üstünde gelirsiz ve sahipsiz yaşlılar
 • Şehit ve gazi yakınları
 • Muhtaç asker yakınları
 • Afetzedeler
 • Engelliler ve kronik hastalar
 • Sonradan TC vatandaşlığına geçmiş olan mülteciler ya da sığınmacılar

Yakacak Yardımı Ne Zaman Verilir?

Yakacak yardımı ne zaman verilir? Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşama Vakfına yada internetten online olarak e-devlet yakacak yardımı başvurusu yaptıktan sonra başvuru sonucunuz 14 gün içerisinde açıklanmaktadır. Yakacak yardımı başvurusu onaylanan kişilere 30 gün içerisnde yakacak yardımı verilir.

Yakacak Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Yakacak yardımına başvuran ihtiyaç sahiplerinden talep edilen en önemli belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Maaş bordrosu
 • Kira sözleşmesi

Vatandaşların şayet çalışmalarına engel bir özel durumları varsa özel durumlarına dair belgeler teslim etmeleri de gerekebiliyor.

Örneğin, kronik hastalardan sağlık kurulu raporu, eşi ölmüş dul kadınlardan eşlerine dair ölüm belgesi, engelli vatandaşlardan ise 2024 engelli raporu talep ediliyor.

Doğalgaz Fatura Yardımı Nasıl Alınır?

Doğalgaz ile ısınan ihtiyaç sahibi vatandaşlar, doğalgaz yardımına da başvurabiliyorlar. Başvurular, tıpkı yakacak yardımında olduğu gibi e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

Vatandaşlar, belediyeye ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına doğalgaz yardımı almak için başvurabiliyorlar.

Başvurusu kabul edilen kişilere aylık 300-400 TL gibi bir yardım yapılabiliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok belediye, Ocak, Şubat ve Mart ayları için ihtiyaç sahiplerinin PTT hesaplarına doğalgaz faturası yardım parası yatırıyor.

Vatandaşlar, böylelikle doğalgaz faturalarının bir kısmını belediyeden aldıkları yardım parası ile ödeyebiliyorlar.

Doğalgaz yardımına dair bilgi edinmek için ALO153, ALO183 ya da ALO144 hatlarını arayabilirsiniz.


İLGİLİ KONULAR

Doğalgaz Yardımı  Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

E-Devlet Doğal Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Başvurusu

Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Yatar


Kömür Yardımı Kaç Torba 2024

İhtiyaç sahibi vatandaşların kaç torba kömür yardımı alacağı başvurdukları kurumun bütçesine göre değişebiliyor.

Aynı zamanda başvuru sahibinin hanesindeki toplam kişi sayısı da kömür yardımının miktarı üzerinde belirleyici oluyor.

Kömür yardımı, genellikle Eylül ayı sonunda veya Ekim ayı başlarında yapılıyor.

Belediyeler ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından ihtiyaç sahibi ailelere bir kış için genellikle en az 30 torba kömür dağıtılıyor.

Kömür fyatlarının artmasından dolayı bir çok kişi yakacak yardımına başvuruda bulunmaktadır. Kömür fiyaatlarını incelemek için Güncel Kömür Fiyatları 2024 listesine tıklayarak bakabilirsiniz.

BENZER KONULAR >>>> Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvurusu ve Sorgulama

Yakacak Yardımı Ne Zaman Yatacak

Yakacak yardımı başvuru yapan kişilerin merak ettiği konulardan biride yakacak yardımı ne zaman yatacak sorusudur. Yakacak yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapanlar başvuruları onaylandıktan sonra 2 hafta sonra yapılmaktadır. Yakacak yardımı ayın son haftası yapılmaktadır.

Sigortalılara Kömür Yardımı Var mı?

Sigortalı bir işi ve geliri olmayan kişilerin yanı sıra sigortalılar da kömür yardımı alabiliyorlar.

Ancak sigortalı vatandaşların yakacak yardımı alabilmeleri için muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmaları gerekiyor.

Aynı zamanda üzerlerine kayıtlı değerli menkulü ya da gayrimenkulü olanlar da muhtaçlık sınırının altında yaşamalarına rağmen kömür yardımı alamıyorlar.

Bu yazımızda yakacak yardımı e-devlet üzerinden yapılır mı? E-devlet yakacak yardımı başvurusu nasıl yapılır? vb. yakacak yardımına dair en çok merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de odun ya da kömür yardımı alıyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu