Belediye Yardımları

Melikgazi Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Melikgazi Belediyesi Yardım Başvurusu 2024; Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin de desteklediği Melikgazi Belediyesi Yardımları, başvuran tüm ihtiyaç sahiplerine düzenli olarak verilmektedir. Özellikle pandemi dolayısıyla yaşanan fiyat artışları, yardıma ihtiyaç duyan kişi sayısındaki yükselme gibi durumlar, iş yerlerinin kapatılması, işten çıkarılmalar nedeniyle sosyal yardım miktarları da arttırılmış durumda.

Gerekli şartları sağlayan, gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişiler Melikgazi Belediyesi dahil tüm Kayseri Büyükşehir Belediyesi yardımlarına ALO 183 hattı üzerinden başvurabilmektedir. Başvuru işleminin tamamlanmasının ardından ilgili belediye sizi bir değerlendirme işlemine tabii tutacak, gerekli görülmesi halinde inceleme için kurul gönderecektir. Formda hiçbir şekilde yanıltıcı bilgi verilmemesi gerekmektedir. Başvurular aşağıdaki linkler üzerinden yapılabilmektedir.

Kayseri Melikgazi Belediyesi Yardım Başvurusu

Kayseri ilinin Melikgazi Belediyesi’ne yapılacak olan başvurular kişinin bizzat belediye binasına gitmesi ile gerçekleştirilmektedir. Bunun dışında isteyen kişiler yine ALO 183 hattı üzerinden detaylı bilgilendirme alabilir ya da başvuru işlemlerini uzaktan yürütebilirler. Başvuru yapmadan önce gerekli şartların internet siteleri üzerinden araştırılmalı oldukça önemlidir.

Çünkü gerekli kriterleri sağlamayan kişiler değerlendirilmeye alınmayacaktır. Başvuru formunda vereceğiniz iletişim bilgileri de güncel olmalıdır. Aksi taktirde yardım almaya hak kazanan kişiler bu haklarından yararlanamayacaklardır. Melikgazi Belediyesi tarafından yapılan yardımlar dar gelirli ailelerin öğrencileri için eğitim bursu, gıda kolileri, kıyafet desteği, yakıt desteği ve maddi yardım şeklinde olabilmektedir. Burada yardımın türü, yardıma muhtaç kişinin durumu göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

Kayseri Melikgazi Belediyesi Doğum Yardımı

Melikgazi Belediyesi’nin desteklediği “Doğum Yardım Paketi” yeni doğum yapmış ya da doğumuna 1-2 ay kalmış ailelere verilecek olan bir yardımdır. Düzenli olarak yapılan bu yardımlar ihtiyaç sahibi ailelerin yeni doğacak çocukların bez, biberon, kıyafet gibi ihtiyaçlarının karşılanabilmesi hedeflenerek açılmıştır. Bu yardımı almak isteyen kişiler ilgili web sitesinden ya da belediyenin kendi binasından başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımlarından Yararlanma Şartları

Genel olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımlarından yararlanabilmenin şartları aşağıda verildiği gibidir.

 • Dar gelirli olmak
 • Sosyal Güvenlik Kuruluşlarından düzenli aylık almayan kişiler ve aileleri
 • Sosyal Güvenlik Kuruluşlarından düzenli aylık alan fakat aldığı aylık aile nüfusuna yetmeyen kişiler
 • Sosyal Güvenlik Kuruluşları kapsamında olmayan hastalıklara sahip, tedavisi için maddi yardıma ihtiyaç duyan kişiler
 • Herhangi SSK, BAĞ-KUR ve diğer sosyal güvencesi bulunmayan kişiler
 • Ders başarısı yüksek fakat yeterli maddi duruma sahip olmayan öğrenciler

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardım Başvurularında Gerekli Evraklar

Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıfları kişilerin verdikleri beyanların doğruluğunu kontrol eden ve kişi yardıma gerçekten muhtaçsa yardım eden vakıflardır. Bunun kontrolleri için bazı belgeler gerekir. SYDY bünyesinde bir yardıma (Melikgazi Belediyesi yardımı gibi) başvuracak kişilerin aşağıdaki belgeleri getirmesi gereklidir.

 • Başvuran kişiye ait 2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Başvuran kişi aitse eşine ait 2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Hastalık ya da engel durumuyla başvuracak kişilerin rahatsızlıklarını gösteren sağlık kurulu raporu
 • Özel durumu ile başvuracak kişilerin özel durumlarını gösteren belgeler

Gerekli belgeleri tamamladıktan sonra kişiler kendi ikamet adreslerine en yakın il ya da ilçe SYDV’ye giderek başvuruda bulunabilir.

E-Devlet Üzerinden SYDV Yardım Başvurusu ve SYDV Yardım Başvurusu Sorgulama

SYDV’lerin başvuruları ilgili kaymakamlık, belediye ve vakıflardan bizzat yapılabildiği gibi e-devlet üzerinden de kolaylıkla yapılabilmektedir. İnternet kanalı aracılığı ile başvuru yapmak isteyen kişiler aşağıda yer alan link üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilirler.

SYDV yardımları maddi durum ve ihtiyaçlarınız ile birlikte gelirinizin düzenli olup olmaması da göz önünde bulundurularak belli aralıklarla ya da tek sefere mahsus olmak üzere yapılır. Bizzat ya da online olarak yaptığınız başvurular sonrası ödemeler Ziraat Bankası ya da PTT üzerinden ödenmektedir.

SYDV Tarafından Yapılan Yardım Çeşitleri

SYDV ve bağlı olan kuruluşlar yardımlarını sizin talepleriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda yapmaktadır. Hangi yardımın yapılacağının tespiti ise yerinde inceleme ve forma dayanarak belirlenir. Yapılan yardımlar daha çok maddi yardım, gıda yardımı, gerekli durumlarda tedavi desteği, kış aylarında yakacak yardımları, eğitim yardımları ve çeşitli burslar, asker ailelerine özel yardımlar, şehit ve gazi yakınlarına yardımlar, afetzedelere özel yardımlar, çok çocuklu ailelere yardımlar, yeni doğan bebeklere yardımlar, ramazan ve Kurban Bayramı paketleri, eşi vefat eden kadınlara yardımlar, engelli kişiler için destekler, yabancı uyruklu kişilere destekler, barınma ihtiyaçlarını sağlayamayan bireylere yardımlar, kimsesiz yaşlılar için destekler, şartlı eğitim ve sağlık yardımları şeklindedir.

Melikgazi Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Melikgazi Belediyesi muhtaç ve dar gelilri ailelere düzenli olarak gıda yardımı kolisi ve gıda yardımı kartı vermektedir. Her hangi bir geliri olmayan ve sosyal güvencesi bulunmayan yoksul aileler gıda yardımı ve erzak yardımı almak için Melikgazi Belediyesi resmi sitesinden başvuruda bulunabilecekleri gibi bizzat belediyeye giderek başvuruda bulunabilirler.

Melikgazi Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu için https://www.melikgazi.bel.tr/birimler/sosyal-yardim-isleri-mudurlugu linke tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

Melikgazi Belediyesi SYDV Yardım Başvuru Formu

Bölgelerindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından nakdi yardım ve nakdi yardım almak isteyenlerin şahsen başvurmaları ve yardım başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvurular resmi iş günlerinde yapılabilir. Başvurunuzu Pazartesi 08:00 – Cuma 17:00 saatleri arasında yapabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımı başvuru formunu doldururken sizden istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Form üzerinde verilecek olan IBAN’ın mutlaka sizin adınıza olması gerekmektedir.

Melikgazi Belediyesi Yardım Başvuru Formu

ALO 183 hattını arayarak, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile görüşerek yardım başvuru formu alabilirsiniz. Kayseri Kent Konseyi yardım formunda sizden kişisel bilgilerinizi, iletişim bilgilerinizi, adresinizi ve çalışma durumunuzu isteyecektir. Başvurunuz sırasında, ne tür bir yardım almak istediğinizi ve uygun olup olmadığınızı soracaklar. Ardından sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz olarak vermeniz gerekmektedir.

Başvurunuzu tamamlamanızın ardından belediye başvuru formunuzu inceleyecek ve doğruluğunu araştıracak ardından değerlendirme sürecine sokacaktır. Sürecin sonunda eğer yardım almaya hak kazandıysanız yine formda verdiğiniz güncel iletişim bilgileriniz aracılığı ile sizlere ulaşılacaktır.

Melikgazi Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Bilgi almak isteyenlerin başvuru formunu doldurarak başvurmaları gerekmektedir. Adaylar iki şekilde sorgulama yapabilirler. Öncelikle e-devlet uygulamasına bilgilerinizle giriş yaptığınızda dijital ortamdan başvuru sorgulama sonucunu öğrenebilirsiniz.

İlk olarak E-devlet giriş kaydı yaptırmanız gerekmektedir, giriş kaydınız yoksa PTT şubesine giderek e-devlet başvurusu yapabilir ve 2 TL karşılığında e-devlet başvuru giriş şifresi alabilirsiniz. E-devlet uygulamasına giriş işlemi tamamlandıktan sonra uygulama içerisinde bulunan arama motorundan Kayseri Büyükşehir Belediyesini bulmanız gerekmektedir. Bu sayede yardımlarınızı sorgulayabilirsiniz. İkinci yol ise ALO 183 yardım hattını arayarak sorgulama prosedürü ile ilgili yardım almaktır.

Melikgazi Belediyesi Tablet Yardımı ve Başvurusu

Pandemi sürecinde öğrencilere yönelik sağlık tedbirleri Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ndeki tablet yardımı ve uygulamalarına sekte vurdu. Daha sonra uzaktan eğitim kararı ile öğrenciler uzaktan eğitim ve EBA kurslarına başladılar. Ancak maddi yönden dezavantajlı ailelerin eğitim gören birden fazla çocuğu olduğunda televizyon ve bilgisayar yetersizliği nedeniyle tablet dağıtım programı başlatılmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelerin tablet yardımına başvurmak için okul müdürü veya Kayseri Belediye Meclisi ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. Ayrıca yardım uygulamalarını ve bilgileri çevrimiçi olarak da bulabilirsiniz.

Melikgazi Belediyesi Sosyal Destek Kartı

Dar gelirli ailelere Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen sosyal destek kartı, kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi amaçlanarak verilmektedir. Kişiler bizzat olarak Kayseri Büyükşehir Belediyesi binasını ziyaret ederek Sosyal Destek Kartı başvurusunda bulunabilir ve kafalarına takılan soruları direkt olarak sorabilir. Belediye binasına gitmek istemeyen kişiler ise ALO 183’ü arayarak detaylı bilgi alabilir ve başvuru işlemlerini tamamlayabilir.

Sosyal destek kartları bakiye sistemi ile çalışır. Kart içerisindeki bakiye bitene kadar karttan yararlanabilirsiniz. Bu kartlar sadece anlaşmalı olan marketlerden alınacak gıda yardımlarında kullanma şansınız vardır. Kartın içerisindeki bakiyeyi dilerseniz tek seferde dilerseniz farklı zaman aralıklarında parça parça kullanabilirsiniz.

6 Yorum

 1. Eşimden ayrıldım babamla yaşıyorum iş bulamadım evım kıra maddı yardım istıyorum

 2. 3.kizim var okuyo eşimden ayrıldım nafaka falan alamıyorum yardımcı olurmusunuz destek için teşekkürler

 3. Eşimden boşandım ve Ailemle yaşıyorum ev hanesi bnmle birlikte 6 kişi maddi yardım talep ediyorum lütfen

 4. Benim de 5 çocuğum var birisi asker de biri de 1,5 yaşında bebek var ona bez alamıyorum ıslak mendil ihtiyacım var bez olmasın için ne gündüz ne gece yok eşim çalışmıyor sorunsuz bir çocuklara bakmaz askere giden çocuğum çalış bize bakardı şimdi askerde zorlanıyorum bebeğim için bez ve ıslak mendil allah rızası için yardım ettin bebeğe eliniz uzatın yardımcı bekliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu