Edirne Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Edirne Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama
A+
A-

Edirne Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Yardım için başvuran ihtiyaç sahiplerinin araştırmasını yapan ve bu doğrultuda hem ayni hem nakdi yardımlarda bulunan Edirne Belediyesi sosyal yardımlar ile anılan belediyelerden biridir.

Komisyon kararınca belirlenen bütçelerle sene boyunca farklı alanlarda halka yardım eli uzatan Belediye, bu sayede pek çok muhtaç kişinin yardımına koşarak yaşamını kolaylaştırmaktadır. Sizler için Edirne Belediyesi sosyal yardım başvuru süreci hakkında merak edilenleri detaylandırıyor ve sorularınıza yanıt oluyoruz.

Edirne Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Pek çok farklı kategoride verilen Edirne Belediyesi yardımları özellikle maddi yetersizlikler nedeniyle muhtaç durumda olanlara ulaştırılmakta, kişilerin ileri yaş, sağlık veya işsizlik gibi farklı nedenler ileri gelen yaşam zorluklarında destek olunmaktadır. Bahsedilen yardımlar gıda yardımı, nakdi yardım yani Edirne Belediyesi para yardımı veya kullanım eşyası şeklinde yani ayni yardım olarak dağıtılabilmektedir.

Kişilerin geçimini sağlayamaması halinde alışverişte kullanılan çekler veya kira yardımı ulaştırılabilmekte, maddi yetersizlik içerisinde olan öğrenciler için kırtasiye malzemeleri, kitap veya önlük dağıtılmakta, gıda yardımı için hem günlük sıcak yemek dağıtımı hem de gıda kolisi dağıtımı sağlanabilmektedir. Ayrıca engelliler için tekerlekli sandalye gibi yardımcı cihazlar temin edilebilmekte, yaşlılar içinse bu ilaç gibi sağlığa ilişkin medikal yardımların yanı sıra evde bakım, temizleme, onarım gibi hizmetlerle de yardım edilmektedir.

Edirne Belediyesi tarafından kurulan Dost Eller Dayanışma Evi, yardım sever vatandaşlar tarafından bağışlanan kıyafet, kitap ve oyuncakların bir araya getirilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığı önemli bir yardım alanı olarak hizmet verir. Dost Eller Dayanışma Evi’ne gelen yardım ürünlerinin temizliği ve onarımı sorumlu personellerce yapılmakta, böylece bağışların geri dönüştürülmesi de sağlanmaktadır.

Edirne Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Kişilerin başvurabileceği ve almaya hak kazanacağı yardım türüne bağlı olarak farklı ihtiyaç gruplarından Belediye’ye söz konusudur. Bir diğer deyişle öncelik maddi güçlükler çeken, yoksul ve muhtaç hanelerde olurken, ek olarak geliri olmayan dul kadınlara, öğrenim gören ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere, şehit ve gazi ailelerine, engelli bireylere, kimsesi olmayan ve bakımını sağlayamayan yaşlılara, afet veya kazalardan etkilenenlere ya da sokakta kalanlara yardım eli uzatılmaktadır. Haliyle verilecek yardımın türü hangi nedenlerden dolayı yardıma ihtiyaç duyulduğuna göre değişmekte, kişilerin başvuru yaptığı yardım alanına göre sunması gereken belgeler de değişmektedir.

Edirne Belediyesi yardım başvurusu yapacak kişilerin kimlik fotokopisi, SGK dökümü veya ikametgah gibi durum gösteren standart belgelere ek olarak engellilik durumunda sağlık raporu, öğrenim bursu almak için öğrencilik belgesi, şehit veya gazi ailesi olma halinde bu durumu gösterir belge gibi ek belgeler temin etmesi istenecektir.

Edirne Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yoksul veya ihtiyaç sahibi başvuru adaylarının Edirne Belediyesi sosyal yardım başvurusu için en sık tercih ettiği kanal Belediye binasını ziyaret ederek şahsen form doldurmak ve istenen belgeleri sunarak yüz yüze başvuruda bulunmasıdır. Buna ek olarak e-devlet sistemiyle senkronize olarak çalışan Belediye, şahsen binasını ziyaret edemeyecek olanlar için online başvuru da kabul etmektedir. Özellikle hasta veya yaşlı olanlar için son derece kolaylaştırıcı olan e-devlet üzerinden başvuru için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamak gerekmektedir. Bu linke tıklayanlar bağlı olduğu belediye ve talep ettiği yardımı seçerek bilgilerini girdikten sonra hızlıca başvuruda bulunabilmektedir.

Günümüzde pek çok yetkili kurumun dijital platformların pratikliğinden ve düzenliliğinden faydalandığı bilinmekte, Edirne Belediyesi bu kapsamda kitap, gıda, eşya ya da hayvanlar için mama ihtiyaçlarını iletenler ile bunları bağışlayanları bir araya getirmek için İMECE adını verdiği telefon uygulamasından faydalanmaktadır. Platformu kullananlar yardım talebi oluşturabilmekte ve yardım sağlanacak noktaları uygulamadan görebilmekte, bağışçılar da aynı şekilde taleplere buradan yanıt verebilmektedir. Edirne Belediyesi sosyal yardımları çerçevesinde gerçekleştirilen bu yardımları görmek adına hem App Store hem de Google Play’den uygulamanın indirilmesi mümkündür.

Dost Eller Dayanışma Evi’ne ulaşmak ve buradan yardım almak isteyen isteyenlerinse dilekçe, nüfus cüzdan fotokopisi ve mahalle muhtarlığından alınan muhtaçlık belgesiyle birlikte Edirne Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne başvuru yapması gerekmektedir.

Edirne Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Hem Belediye binasında şahsen hem de e-devlet üzerinden online olarak doldurulabilen Edirne Belediyesi yardım başvuru formu kişilerin kendi ve hanelerindeki diğer bireylerin standart kimlik bilgilerine ek olarak iş geçmişi, güncel iş ve gelir durumu, öğrenim bilgileri, sağlık durumu ve talep edilen ihtiyaç gibi pek çok bilgisini sorgulamaktadır. Formda yer alan bilgiler inceleme görevlilerini değerlendirme sürecini kısaltmakta ve kolaylaştırmakta, ancak her bilgi sonradan teyit edileceği için sürecin olumsuz sonuçlanmaması adına formun doğru bilgilerle doldurularak şahsen onaylanması son derece önemli olmaktadır.

Edirne Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Pek çok kişi için ihtiyaçlarını ilettiği Edirne Belediyesi yardım başvurusu süreci için en çok merak yaratan aşama bekleme kısmı olmakta, bu süreçte başvurunun nasıl sonuçlandığı oldukça merak edilmektedir. Kişilerin başvuru için tercih ettiği kanaldan, yani Belediye binasından veya e-devlet üzerinden başvuru sorgulaması mümkün olmakta, böylece hem başvurunun nasıl sonuçlandığı hem de alınacak yardımın kategorisi ya da sıklığını öğrenmeniz sağlanmaktadır.

Online olarak yani e-devlet sistemine tıklayarak başvuru yapanların Edirne Belediyesi yardım başvuru sorgulama ihtiyacında yine başvuru için kullanılan https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları mümkündür.

Edirne Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediye yetkilileriyle görüşmek isteyen ancak yaş veya hastalık gibi nedenlerden dolayı binaya erişim imkanı olmayanlar için Belediye’ye ait telefon hattından ulaşılması oldukça kolaylaştırıcı bir seçenektir. Bu amaçla başvuru hakkında bilgi almayı veya istekte bulunmayı amaçlayanların 0284 213 91 40 telefon numarasını aramaları yeterli olmaktadır. İmece platformuna ulaşmak ve uygulamaya ilişkin sorularını yönlendirmek isteyenlerse 4442522 numaralı hattı tuşlayabilir.

Edirne Belediyesi Gıda Yardımı

Diğer tüm belediye yardımları gibi Edirne Belediyesi gıda kolisi de yardıma muhtaç hanelerde sıcak ve günlük yemek pişmesi için önemli bir destek oluştururken, içeriğinde hem kuru gıda hem taze hayvansal gıda hem de temizlik malzemeleri bulunan bu koliler ay boyunca ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmaktadır. Edirne Belediyesi gıda yardımı kapsamında ayrıca günlük sıcak yemek dağıtımı, senenin belli dönemlerinde kurulan aşevleri ile dağıtılan ücretsiz yemekler ve günlük ekmek dağıtımı gibi farklı hizmetler bulunmaktadır.

Edirne Belediyesi Maddi Yardım

Yoksul veya düzensiz gelir sahibi olanların başvuru sürecinin olumlu neticelenmesi halinde Edirne Belediyesi para yardımı alması söz konusu olmakta, kişilerin muhtaçlık durumuna bağlı olarak alacağı yardım miktarı veya sıklığı değişmektedir. Her sene belirlenen yardım bütçesi kapsamında farklı nakit dağıtımları gerçekleşmekte, ek olarak bazı ailelere alışveriş çeki olarak da maddi destek ulaştırılabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.