Sosyal Yardım Haberleri

Öğrencilere Vergisiz Telefon Başvurusu ve Başvuru Şartları

Öğrencilere Vergisiz Telefon Başvurusu ve Başvuru Şartları; Kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar kapsamında öğrencilere vergisiz telefon ve bilgisayar imkanı sunulacağı ifade edildi. Başta dar gelirli ailelerin çocukları olan öğrenciler başta olmak üzere bu açıklama birçok öğrenci için büyük bir umut ışığı haline geldi.

Henüz net bir tarih belli olmasa da Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları doğrultusunda öğrencilere telefon indirimi yapılacağı aşikar. Peki öğrencilere vergisiz telefon başvurusu nasıl yapılır? Öğrencilere vergisiz telefon başvuru şartları nelerdir? İşte detaylar…

Öğrencilere Vergisiz Telefon Kimler Alabilir

2024 eğitim yılı için geçerli olan Öğrencilere Vergisiz Telefon Kampanyası’ndan yararlanabilmek için şu şartları sağlamanız gerekmektedir:

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak: Kampanyadan yararlanmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir.
  • Açık Öğretim Programları Hariç Bir Yükseköğretim Kurumuna Kayıtlı Olmak: Lisans, önlisans, yüksek lisans, doktora veya tıpta uzmanlık eğitimi gibi açık öğretim programları hariç bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olmanız gerekmektedir.
  • Satın Alma Tarihi İtibarıyla 26 Yaşından Gün Almamak: Kampanyadan yararlanabilmeniz için cihaz satın alma tarihi itibarıyla 26 yaşını doldurmamış olmanız gerekmektedir.
  • Daha Önce Vergisiz Telefon Almamış Olmak: Bu kampanyadan daha önce yararlanmış olmamanız gerekmektedir.

Öğrencilere Vergisiz Telefon aşağıdaki şartları taşıyan tüm öğreneciler yararlanabilir.

  • Lisans öğrencileri
  • Ön lisans öğrencileri
  • Yüksek lisans öğrencileri
  • Doktora öğrencileri
  • Tıpta uzmanlık öğrencileri

Öğrencilere Vergisiz Telefon Başvurusu Nasıl Yapılır?

14 Mayıs cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından öğrencilere vergisiz telefon müjdesini verdi. Öğrencilere ÖTV’siz telefon fiyatları piyasaya göre düşük olduğundan bu haber öğrenciler için müjde niteliğinde oldu.

Öğrencilere vergisiz telefon müjdesinin yanı sıra aynı zamanda Cumhurbaşkanı, bu müjdeye aynı zamanda vergisiz bilgisayar imkanı sunacaklarını da ifade etmiştir. Vergisiz telefon ve bilgisayar almak isteyen öğrencilerin başvuruları nasıl, nereye ve ne zaman yapabileceği konusunda henüz herhangi bir açıklama yapılmadı. Kabine toplantısı sonrasında ise konunun gündeme gelmesi ve detayların gün yüzüne çıkması bekleniyor.

Öğrenciye Vergisiz Telefon Şartları Nelerdir?

Öğrencilere vergisiz telefon resmi gazete bünyesinde henüz yayınlanmadı. Dolayısıyla da konu ile ilgili detaylar hakkında henüz net ve kesin bilgiler vermek mümkün olmasa da öğrencilere sunulacak vergisiz telefon ve bilgisayar müjdesinin şartları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar doğrultusunda belli olmaya başladı.

Vergisiz telefon almak isteyen öğrencilerin mutlaka üniversitelerin lisans ya da önlisans programlarında eğitim görmesi gereklidir. Ayrıca önlisans ve lisans öğrencileri vergisiz telefon ya da bilgisayar imkanından sadece bir defa faydalanabilecek. Kısacası; vergisiz telefon alabilmenin temel ve en önemli şartları önlisans ya da lisans öğrencisi olmaktır.

Vergisiz Telefon Açıköğretimde Geçerli mi?

Öğrencilere ÖTV’siz telefon fiyatları ile telefon imkanı sunulduğunda fiyatlar büyük oranda düşmektedir. Normalde telefon fiyatlarına %1 oranında Kültür Bakanlığı payı, %12 oranında TRT bandrol ücreti ve ÖTV, %18 oranında ise KDV ekleniyor. Bu oranlar doğrultusunda telefonların modellerine göre fiyatlara %25, %40 ve %50 gibi oranlarda vergi eklenmiş olur.

Cumhurbaşkanının yapmış olduğu açıklama doğrultusunda ise öğrencilere bir kereye mahsus bu vergiler eklenmeden telefon sahibi olabilme hakları veriyor. Haliyle örgün eğitim öğrencilerinin yanı sıra aynı zamanda açıköğretimde eğitim gören öğrencilerin de bu fırsattan yararlanıp yararlanamayacağı merak konusu haline geldi.

Yapılan açıklamalarda vergisiz telefon alacak olan kişilerin sadece öğrenci olması koşulu belirtilmiştir. Her ne kadar net bir açıklama yapılmamış olsa da söz konusu fırsattan açıkölğretimde lisans ya da önlisans eğitimi gören öğrencilerin de yararlanacağı öngörülüyor.

Öğrenciye Vergisiz Telefon Yaş Sınırı

Öğrenciye vergisiz telefon konusunda cumhurbaşkanı bir yaş aralığı belirtmedi. Ancak bu konuda temel şart lisans ya da önlisans öğrencisi olmaktır. Dolayısıyla da öğrencilere vergisiz telefon imkanı sunulurken herhangi bir yaş sınırı getirilmeden sadece öğrenci olma şartı aranacağı ihtimali oldukça yüksektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu