Burs Başvurusu

Öğrenciye Burs Veren Kurumlar, Ünüler, Vakıflar ve Şirketler

Öğrenciye Burs Veren Kurumlar ve Şirketler 2024; Öğrenciye burs veren kurumlar listesi her sene güncellenmektedir. Bazı kurumlar ya da şirketler her sene düzenli olarak burs imkanları sağlamaktadır. Maddi geliri yetersiz olan ailelerin çocuklarına verilen burs imkanları, enflasyona göre değişiklik de göstermektedir. Bu kurum ve şirketler genellikle üniversite öğrencilerine yönelik burs imkanı sunsalar da bazı dönemlerde lise öğrencilerine de burs verebilmektedirler.

İşte, öğrenciye burs veren kurumlar ve şirketlerin kapsamlı bir listesi.

Örenciye Burs Veren Kurumlar ve Şirketler Listesi

Öğrenciye burs veren kurumlar 2024 listelerinde herkes tarafından bilinen kurumların yanı sıra bilinmeyen kurumlar da yer almaktadır. Eğitim ve öğretim hayatına başlayıp geri ödemesiz burs arayan öğrencilerin bu konuda kapsamlı bir çalışma yapması gerekebilir. Biz de öğrencilere burs veren kurumlar listesinde her sene yer alan imkanları sizler için derleyip bilginize sunmak istedik.

ETİ Öğrenci Bursları

Öğrenciye burs veren şirketler listesinde başı genellikle ETİ çekiyor ETİ, uzun yıllardır pek öğrencilerin eğitimlerine destek olan bir şirket olarak ön plana çıkıyor. ETİ’nin verdiği burslar da üç ayrı gruba ayrılıyor:

 • Herhangi bir üniversiteye yeni kayıt yaptıran lisans öğrencileri ETİ Yüksek Öğrenim İhtiyaç Bursu için başvuruda bulunabilir. Bu burstan faydalanmak için üniversitelerin mühendislik ya da idari ve iktisadi bilimler bölümlerine kayıt yaptırmış olma kriteri aranılır.
 • ETİ Üstün Başarı Bursu da üniversite sınavında ilk 1500 içerisinde olan kişilere yönelik verilen bir burstur.
 • ETİ Yüksek Lisans / Doktora Bursu için de eğitim hayatına yüksek lisans ya da doktora seviyesinde devam ediyor olmak gerekir. Bu burslara başvururken kümülatif ortalamanın kaç olduğunun da önemi vardır.

Genellikle eğitim ve öğretim yılının başlaması ile ETİ bursları için de başvuru süreci başlatılır.

Öğrenciye Burs Veren Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı

Öğrenciye burs veren kurumlar arasında eğitim ve öğretim alanındaki icraatlarıyla öne çıkan Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı da bulunmaktadır. Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı burs başvurularında aranılan koşullar aşağıdaki gibidir:

 • Burs başvurusu yapacak olan öğrencilerin T. C. vatandaşı olması şarttır.
 • Öğrencinin herhangi bir konuda disiplin cezası olmaması gerekir.
 • Öğrencinin maddi durumu da burs şartları kapsamında belirtilen düzeyde olmalıdır.
 • Başvuru yapacak öğrencinin çalışmıyor olması gerekir.
 • Öğrencinin başka bir kurum ya da şirketten burs almıyor olması gerekir.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı bursları da üniversite lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yöneliktir. Fakat başvuruda bulunacak olan öğrencilerin mutlaka bir devlet üniversitesinde okumaya hak kazanmış olmaları da önem teşkil etmektedir.

Sütaş Eğitime Destek Bursu

Öğrenciye burs veren kurumlar arasında Sütaş tarafından sunulan burs imkanları da ön plana çıkmaktadır. Şütaş da özel bir şirket olup her sene düzenli olarak burs imkanı sağlamaktadır. Sütaş’ın verdiği burslardan faydalanmak için şu kriterleri karşılıyor olmak gerekir:

 • 23 yaşından büyük olmamak
 • Başka bir kurum ya da şirketten burs almıyor olmak
 • Çalışmıyor olmak
 • Yabancı öğrenci olup Türkçe biliyor olmak (bu kriter bursa başvuran yabancı uyruklu öğrencilerde aranır)
 • Disiplin cezası gerektiren bir davranışta bulunmamış olmak

Sütaş’ın kendi web sitesinden duyurulan tarihlerde burs başvurusunda bulunmak mümkündür. Web sitesindeki burs başvuru formunu doldurup talep edilen belgeleri ibraz etmek başvuru için yeterli bir adım olacaktır.

Alarko Eğitim-Kültür Vakfı Öğrenci Bursu

Öğrenciye burs veren kurumlar listemizde Alarko Eğitim-Kültür Vakfı’nın burs hizmetleri de yer almaktadır. Alarko Holding’in her yıl düzenli olarak verdiği burslardan pek çok öğrenci faydalanabilmektedir. Alarko Eğitim-Kültür Vakfı tarafından verilen eğitim bursları şu şekildedir:

 • Dr. Üzeyir Garih Bursu, yalnızca İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerine verilen özel bir burstur. Bu burs, Alarko Holding’in kurucusu olan Merhum Üzeyir Garih adına verilmektedir.
 • Alarko mensubu olan çocuklara sunulan özel burslar da bulunmaktadır.
 • İshak Alaton Bursu, A.Ü. Siyasal Bilimler, GSÜ Endüstri Mühendisliği ve İÜ İşletme Fakültesi öğrencilerine verilen özel eğitim burslarından biridir.
 • Tüm bunların yanı sıra Alarko Holding, ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi, Ankara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi öğrencilerine yönelik çeşitli burs imkanları da sunmaktadır.

Sabancı Vakfı Öğrenci Bursu

Öğrencilere burs veren vakıflar arasında Sabancı Vakfı da önemli bir yere sahiptir. Sabancı Vakfı, gerek lisans eğitimine yeni başlayan öğrencilere gerekse de lise öğrencilerine burs imkanları sağlar. Aynı zamanda vakfın engelli öğrencilere yönelik çeşitli özel burs imkanları da bulunmaktadır.

Sabancı Vakfı tarafından verilen burslar, 9 ay boyunca devam eder. Genellikle Ekim ayında verilmeye başlanan burslar Haziran ayından sonra kesilir. Burs başvurularının da genellikle Eylül ayı içerisinde belirtilen tarihlerde yapılması gerekmektedir. Sabancı Vakfı, her sene ortalama 1500 üniversite öğrencisine burs imkanı sağlamaya devam etmektedir.

Halis Toprak Vakfı Öğrenci Bursu

Öğrenciye burs veren kurumlar arasında Halis Toprak Vakfı’nın sağladığı çeşitli burs imkanları da yer alır. Üniversite öğrencisine burs veren kurumlar arasında yer alan Toprak Holding, yurtdışı eğitimi bursları ile de dikkat çekmektedir. Özellikle de yurtdışında başarısını kanıtlamış okullardan kabul alan Türk öğrencilere verilen bu burs, belli bir başarı gerektirmektedir.

Toprak Vakfı, ilkokul ve orta okul öğrencilerine de Sosyal Amaçlı Öğrenim Yardımı adı altında burs imkanı sağlar. Vakıf, defter kitap yardımı sağladığı gibi lise öğrencilerine de son yıllarında üniversiteye hazırlık yönünde burslar vermektedir.

Ali İsmail Korkmaz (ALİKEV) Öğrenci Bursu

Öğrenciye burs veren kurumlar listesinde özel bir vakıf olan ALİKEV de öne çıkmaktadır. 2024 eğitim öğretim yılında da burs imkanı sunan vakıf, 450 öğrencinin eğitim hayatına katkıda bulunmuştur. 2024 yılı itibariyle 250 öğrenciye daha burs verecek olan vakfın burs başvuru tarihleri hakkında bilgi alınması gerekir.

Vehbi Koç Vakfı Eğitim Öğretin Öğrenci Bursu

Vehbi Koç Vakfı, her sene pek çok alanda burs desteği sağlayan en köklü vakıflardan biridir. Öğrenciye burs veren kurumlar arasında başı çeken bu vakıf, Eylül ve Ekim tarihlerinde burs başvurularını yayınlamaya başlayacaktır. Vehbi Koç Eğitim Vakfı’nın sunduğu burs imkanları da şu şekildedir:

 • Üniversite bursu ile lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs verilir.
 • Vehbi Koç Vakfı, hemşirelik alanında eğitim gören öğrencilere yönelik özel burs imkanları sunmaktadır.
 • Vakfın verdiği asistan bursları da yalnızca Boğaziçi ve İTÜ gibi okullarda asistanlık yapan öğrencilere yöneliktir.
 • Buna ek olarak vakıf, kendi özel okullarında okumaya hak kazanan öğrencilere de ilkokul ve orta okul düzeyinde burslar sağlar.
 • Vehbi Koç Eğitim Vakfı, mesleki ve teknik eğitim alan lise öğrencileri için de geçerlidir.
 • Vakfın ANAMED ve AKMED gibi özel araştırma içeren çalışmalara yönelik burs imkanları da bulunmaktadır.
 • Tüm bunlara ek olarak Koç Üniversitesi de her sene lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde burs imkanları sağlamaktadır.

Eskişehir Sanayi Odası Öğrenci Bursu

Öğrenciye burs veren kurumlar arasında büyük kentlerin sanayi odalarınca verilen eğitim bursları da yer almaktadır. Buna göre Eskişehir Sanayi Odası, üniversite öğrencileri için her dönem geri ödemesiz burs seçenekleri sunar. Eylül ayında açılan başvurularda maddi yetersizliği bulunan lisans öğrencilerine destek bursu verilir.

Kaymakamlık tarafındna verilen bursa başvuruda bulunmak için Kaymakamlık Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

Darüşşafaka Eğitimde Fırsat Eşitliği Bursu

Öğrenciye burs veren kurumlar söz konusu olduğunda akla ilk gelenler arasında Darüşşafaka Kurumu yer almaktadır. Darüşşafaka, “eğitimde fırsat eşitliği” diyerek, 2014 yılından beridir üniversite düzeyinde burs fırsatları sunar. İlk 100.000 sıralamasında olan öğrenciler, Darüşşafaka bursu için başvuruda bulunabilir.

Kurum aynı zamanda üniversitelerin ara sınıflarında olan öğrencilere de burs sağlamaktadır. Bunun için de aranılan kriter, not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olmasıdır. Darüşşafa Eğitimde Fırsat Eşitliği Bursu için ayrıyetten şu kriterler aranılır:

 • T. C. vatandaşı olmak
 • En az 4 yıllık eğitim veren bir üniversitenin lisans programına yerleşme hakkı kazanmış olmak
 • Anne / baba kaybı olan biri olmak
 • Maddi bakımından eğitim koşullarını karşılayamıyor olmak

Öğrenciye Burs Veren Kurumlar: TÜBİTAK Bursu

Öğrenciye burs veren kurumlar arasında elbette TÜBİTAK da dikkat çekmektedir. TÜBİTAK, lisans eğitimi kapsamında her sene düzenli olarak burs sağlayan kurumlardan biridir. Üniversitelerin örgün eğitim veren bölümlerinde olan kişiler bu burs için başvuruda bulunabilir. Fakat TÜBİTAK bursu, Fen ve Sosyal Bilimler Bölümü öğrencilerine yöneliktir. Burs için başvuru koşulları da şu şekildedir:

 • Daha önce bir lisans eğitimini tamamlamamış olmak
 • T. C. vatandaşı olmak
 • KHK ile işten ya da öğrencilikten men edilmemiş olmak

TÜBİTAK, lisans öğrencilerinin yanı sıra bazı bilimsel çalışmalara katılım durumunda da burs imkanı sağlayan bir kurumdur. Bu çalışmalar hem yurtiçi hem de yurtdışı çalışmaları olabilir. Aynı şekilde TÜBİTAK yüksek lisans ve doktora eğitimleri için de eğitim bursu imkanları vermektedir.

MEB YLSY Öğrenci Bursu

YLSY bursu, yurtdışı eğitimi kapsamında verilen bakanlık bursudur. Öğrenciye burs veren kurumlar arasında yer alan Milli Eğitim Bakanlığı, yüksek lisans ve doktora eğitimi için burs imkanları sağlar. Bakanlığın kendine ait web sitesinden yapılacak olan başvurularda belli bir başarı seviyesi kriteri de aranmaktadır. Bu burs, yalnızca yurtdışı eğitimini içermektedir.

YÖK Doktora Bursu

Yükseköğretim Kurumu olan YÖK, her sene doktora düzeyindeki öğrencilere burs imkanı vermektedir. YÖK Doktora Bursu, öğrenciye burs veren kurumlar arasında değerlendirilebilir. YÖK bursu için yapılacak olan başvurularda belli bir başarı oranı da aranmaktadır.

Fulbright Türkiye Doktora Başvuru Bursu

Öğrenciye burs veren kurumlar arasında uluslararası bir kurum olan Fulbright da yer almaktadır. Fulbright Bursu, yalnızca ABD sınırları içerisinde üniversite eğitimi alacak olan öğrencileri içeren bir burstur. Bu burs imkanında öğrencinin başvurusunu değerlendiren özel bir kurul bulunmaktadır. Eğitim ve öğretim yılları kurul tarafından gözden geçirilip yeterli düzeyde bulunan öğrenciler bursu almaya hak kazanmaktadır. Fulbright Bursu’nun özellikleri ise şunlardır:

 • Bursun süresi maksimum iki yıldır. Bu iki yıllık süreçte doktora öğrencisi kabul aldığı ABD üniversitesinde eğitim hayatına başlayacaktır.
 • Tek bir akademik yıl için verilen burs 50.000 ABD dolarıdır. Bu miktar, okulun harcını da içermektedir. Aynı zamanda uçak bileti ve yerleşme türü masraflar da bursun içerisinde yer almaktadır.
 • Yüksek lisans eğitimini tamamlamış olup ABD’de doktora eğitim almak isteyen kişiler bu bursa başvurabilir.
 • Bursa başvuracak olan kişilerin not ortalaması 4.00 üzerinden en az 3.50 olmalıdır.
 • Fulbright Bursu için en az 75 TOEFL ve 6 IELTS puanına da ihtitaç vardır.

PYBS (Parasız Yatılılık Bursu) Öğrenci Bursu

Öğrenciye burs veren kurumlar arasında Milli Eğitim Bakanlığı da yer almaktadır. MEB, uzun yıllardır ilkokul, orta okul ve lise öğrencilerine parasız yatılılık ve bursluluk imkanları sağlar. Öğrenciye burs veren kurumlar söz konusu olduğunda da akla ilk önce MEB parasız yatılılık ve bursluluk gelir.

MEB, henüz ilkokul, orta okul ya da lise seviyesinde olan ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere burs veriyor. Ekim aylarında verilen burs, öğrencinin başarısına göre devam ettiriliyor. Bursu alabilmek için de Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı sonucunun tatmin etmesi gerekiyor.

Türkiye Eğitim Vakfı Öğrenci Burs İmkanı

Öğrenciye burs veren kurumlar söz konusu olduğunda Türkiye Eğitim Vakfı (TEV) de akla ilk gelenlerdendir. Maddi durumu yetersiz olup başarılı olan öğrencilere verilen bu burs, lisans öğrencilerini kapsar. TEV, üniversite sınavında ilk 5000’de olan öğrencilere özel bir burs vermektedir.

TEV yönetim kurulu tarafından seçilen öğrencilere verilen burslar, üniversite öğrencilerine karşılıksız olarak sağlanır. TEV bursu da 9 ay boyunca kesintisiz olarak verilmektedir.

Öğrencilere Burs Veren Şirketler

Öğrencilere karşılıksız olarak burs veren vakıf, dernek ve bir çok şirket bulunmaktadır. İşte öğrencilere burs veren şirketler 2024,

 • Anadolu Vakfı Vakıf
 • Sema Yazar Gençlik Vakfı
 • Alarko Bursları ve Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı
 • İstanbul Ticaret Odası Bursu
 • Vehbi Koç Vakfı
 • Türk Eğitim Vakfı
 • Galatasaray Eğitim Vakfı

Öğrencilere Burs Veren İş Adamları

Öğrencilere burs veren iş adamları ise verdikleri bursları genel olarak şirket bünyesinde kurdukları vakıf aracılığı ile ödemektedir. İşte öğrencilere burs veren iş adamları;

 • Yıldızlar Yatırım,
 • Gama Holding,
 • Kıraça Holding,
 • Selçuk Bayraktar
 • İbrahim Erdemoğlu
 • Mehmet Erdemoğlu
 • Acın Ilıcalı
 • Dedeman Holding,
 • Borusan Holding,
 • Sabancı Holding,
 • Zorlu Holding,
 • Enka İnşaat,
 • Abdi İbrahim

Öğrenciye Burs Veren Ünlüler

Öğrencileri destekleyen ve onlara burs veren bir çok ünlü kişi bulunmaktadır. Öğrencilere karşılıksız olarak burs veren ve destekleyene ünlüler ise;

 • Seda Sayan,
 • Esra Erol,
 • Sarp Akkaya,
 • Müge Anlı,
 • Demet Akalın,
 • Burak Yılmaz,
 • Tolga Zengin,
 • Arda Turan,
 • Tarık Çamdalı,
 • Volkan Demirel,
 • Cristiano Ronaldo,
 • Emre Belezoğlu,
 • Eray İşcan,
 • Nuri Şahin,
 • Gökhan Töre,
 • Umut Bulut,
 • Haluk Levent,
 • Zahide Yetiş,
 • Gülben Ergen

Haluk leventin yardım derneği olarak bilinen Ahbap bursuna başvuruda bulunmak için Ahbap Derneği Burs Başvurusu 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Kızım İstanbul üniversitesi kazandı rica etsem burs veren kimse kızım için istiyoruz ( Kars’ta oturuyoruz)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu