Belediye Yardımları

Ordu Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

Ordu Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2024; Ülkemizin güzide illerinden biri olan Ordu Büyükşehir Belediyesi doğası ve turistik ögeleriyle önemli değerlere sahiptir. İl genelinde yaşayanların yardıma ihtiyacı olması halinde ise Ordu Büyükşehir Belediyesi yardımları öne çıkmakta, Belediye yetkilileri muhtaç kişilere beslenme gibi temel ihtiyaçlarda destek olmaktadır. O

rdu Belediyesi yardım başvurusu sürecine ilişkin akıllarda pek çok soru işareti bulunmakta, bu soruları yanıtlandırmamızla birlikte süreç herkes için kolay geçebilmektedir. Ordu Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı, Ordu Büyükşehir Belediyesi maddi yardımı ve Ordu Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır hakkında tüm sorular yazımızda.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

İhtiyaç sahiplerine ilgili yardımları ulaştırma konusundaki hassasiyetli öne çıkan Ordu Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları için farklı projeler geliştirmektedir. Bunlardan ilki olan Ordu Belediyesi gıda yardımı işsizlik, yoksulluk gibi nedenlerle temel beslenme imkanlarından mahrum kalanlara önemli bir can suyu olmaktadır. Bu doğrultuda kuru gıda kolileri dağıtılmakta, ailelerin aylık mutfak bütçelerine destek sağlanmaktadır.

Engelli bireyleri yardımlarının odağına alan Belediye, bu alandaki hizmetlerde oldukça aktiftir. Engelli vatandaşlara manuel veya akülü tekerli sandalye yardımları yapılmakta, gerekli ise ek olarak hasta yatağı verilmekte, ayrıca vatandaşların başka bakacak kimsesinin olmaması halinde evde bakım hizmeti alması sağlanmaktadır. Evde Temizlik Hizmeti olarak adlandırılan bu Ordu Büyükşehir yardım projesi kapsamında sadece engelli vatandaşlar için değil, kimsesiz ve yardıma muhtaç durumda olan pek çok hasta veya yaşlı vatandaşa da sosyal belediyecilik çerçevesinde kişisel bakım, temizlik ve ev onarım yardımları ulaştırılır.

Belediyenin ihtiyaç sahiplerine sunduğu yardım kategorilerinden bir diğeri de eşya, soba, yakacak ve giysi yardımlarıdır. Ayni yardım başlığı altında değerlendirilen bu eşya yardımları bir hayli çeşitli olabilir. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı sorumluluğunda dağıtılan bu Ordu Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları ile muhtaç ailelere çekyattan buzdolabına, çamaşır makinesinden battaniyeye pek çok ev eşyası dağıtılabilir. Ev eşyalarıyla sınırlı kalmayan bu yardımlarda özellikle kış ayları için kıyafet ve yakacak olarak dağıtılan ihtiyaç malzemeleri de önemli bir yere sahiptir.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Ordu Belediyesi istenen belgeleri temin edebilen muhtaç ve yoksul durumdaki her vatandaşın başvurularını kabul etmektedir. İstenen belgeler konusunda açık liste paylaşan Belediye’nin gözettiği kriterler ve puanlama sistemi hakkında halka açık bir duyurusu bulunmamakta, kişilerin adreste yapılan incelemelerde asgari yaşama standartlarını sağlayamadığının görülmesi gerekmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere geçim sıkıntısı, maddi zorluklar, sağlık problemleri, öğrenime devam etmede güçlük yaşama, kimsesizlik, engellilik veya yaşlılık gibi pek çok nedenden ileri gelen şekilde, ilgili evrakları teslim etmek kaydıyla Ordu Belediyesi sosyal yardım başvurusu yapılabileceği anlaşılmaktadır.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ordu Büyükşehir Belediyesi yardımların gerçekten ihtiyacı olanlara ulaştırılması konusunda son derece hassas davranmaktadır. Bu doğrultuda başvuru adaylarının, yapılacak olan başvuru kategorisine göre bazı belgeleri sunmak üzere önceden hazırlamış olması gerekmektedir. Ordu Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı veya ev eşyası, kıyafet gibi yardımlar için istenen evraklar SGK dökümü, nüfus kaydı, ikametgah, kimlik fotokopisi gibi standart belgelerin yanı sıra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden temin edilecek olan başka bir yardım alınmadığına dair belgedir.

Her sene yüzlerce aileye verilen akülü veya manuel tekerli sandalyeler ve hasta yatakları için başvuru yapacak olanlardan ise tüm belgelere ek olarak engelli raporu istenmektedir. Rapor doğrultusunda engellilik düzeyi incelenmekte ve talep edilen ihtiyaçların gerekliliğine karar verilmektedir.

Ordu Belediyesi yardımları için kesin başvuru yapmak isteyenlerin form doldurması ve evrakları teslim etmesi zorunlu olduğundan, en hızlı yanıt alınacak başvuru kanalı birimlere gitmekten geçer. Bu doğrultuda gidilebilecek ve yardımlar konusunda bilgi alınabilecek birimler ise Altınordu’da bulunan Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğü’dür.

İstenen tüm belgelerin ve karar takip formunun doldurularak teslim edilmesinin ardından sosyal incelemeyle görevli yetkili memurlar belirten adresi ziyaret ederek hane incelemesi yapmaktadır. Başvuru döneminde teslim edilemeyen belgelerin hane incelemesi sırasında teslim edilmesi gerekmekte, ek olarak hane koşullarına dair yapılan puanlamalar değerlendirme dosyalarına eklenmektedir. Dosyalarda yer alan puanlama ve evraklar doğrultusunda Ordu Belediyesi yardımları dağıtılmakta, yardımların kategori ve miktarı bu incelemede belirlenmektedir.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediye bünyesinde hizmet veren birimlerden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Ordu Belediyesi yardım başvuru adaylarının veya başvurunun temsil ettiği hanenin karar takip formunun doldurulmasını zorunlu kılmaktadır. Bu form ilgili birime şahsen başvuran herkese verilmekte, kişilerin ve hanelerin ihtiyaçları bu doğrultuda belirlenmektedir. Belirtilen bilgiler elektronik sistemlerden kontrol edilmekte, bu nedenle geçerli ve doğru bilgiler olması önem taşımaktadır.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvuruları yaptıktan sonra 2 ila 4 hafta gibi bir süre yetkililerin incelemeleri yapması için beklemek gerekir. Bu süreyi aşan başvurularda vatandaşlar bilgi almak isteyebilir ve başvuru sorgulama talebi için yeniden birimleri ziyaret etmek isteyemeyebilir. Ordu Belediyesi yardım başvuru sorgulama işlemleri için Belediye’nin ilgili telefon hatlarını arayarak yetkililerle görüşmeniz ve böylece olası yoğunlukları da önlemeniz önerilmektedir.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Ordu Belediyesi’ne hem talepte bulunmak ve Belediye binasını ziyaret edemeyeceği için yetkililerin direkt adreste inceleme yapmasını talep etmek hem de yapılan başvurunun durumunu öğrenmek için telefon numaralarından ulaşabilirsiniz. Bu amaçla çevirmeniz gereken Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı telefon numarası 0452 666 52 23 – 4 ve Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğü telefon numarası 0452 666 61 82 şeklindedir.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Erzak yardımlarını kuru gıda ve temizlik malzemelerinden oluşan temel ihtiyaç kolileri şeklinde dağıtan Belediye, sene içerisinde mevlit, bayram gibi özel zamanlarda aşevi çadırları kurarak da halka yardım eli uzatır. Ücretsiz yemek veya ikram dağıtan çadırların ne zaman ve ne süreyle kurulduğunu Belediye’nin web sitesinden veya diğer duyuru yapılan platformlardan takip edilebilmekte, Ordu Belediyesi koli yardımı içinse Sosyal Yardım görevlilerine gerekli belgeleri sunarak başvuru yapılması gerekmektedir.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Ordu Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu ile dar gelirli vatandaşlara yardım mutfak giderlerine destek olmaktadır. Ordu Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu Belediyenin Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğüne yapılmaktadır.

Ordu Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu için ayrıca (0452) 777 14 52 numarası arayabilir yada internet üzerinden başvuru formu gönderebilirsiniz.

Ordu Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu için aşağıdaki adımları uygulamanız gereklidir.

 • Ordu büyükşehir belediyesi yardım başvuru formu belediye binasına giderek doldurulur
 • Belediye yetkilileri bildirdiğiniz adrese gelerek inceleme yapar
 • Evinize ziyarete gelen yetkililere hazırlayınız evrakları teslim edin

İnceleme sırasında yardım için gerekli evrakları hazırlamak yardımınızın daha hızlı ve kolay şekilde onaylanmasını sağlayabilirsiniz. Maddi durumunuzu belgeleri ile sunmak belediyenin yaptığı tüm yardımları alma imkanı tanımaktadır.

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden yardım alıp almadığına ilişkin belge
 • SGK dökümü
 • Nüfus kayıt belgesi
 • Okuyan çocuk varsa öğrenci belgesi
 • İkametgah
 • Kimlik fotokopisi
 • Çocukların kimlik fotokopileri

Ordu Büyükşehir Belediyesi Erzak Kolisi Başvurusu

Ordu Büyükşehir Belediyesi erzak kolisi başvurusu pandemi dolayısı ile işsiz kalan maddi durumu kötü olan bir çok ailenin araştırdığı konuların başında gelmektedir. Ordu Büyükşehir Belediyesi erzak kolisi yardımı almak için sosyal güvencenizin bulunmaması ve her hangi bir gelirinizin olmaması gereklidir.

Her hangi bir gelirin ve sosyal güvenceniz yoksa Ordu Belediyesi gıda yardımı almak için Ordu Belediyesine başvuruda bulunabilir yada Muhtarlık aracılığı ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi 

Ordu Büyükşehir Belediyesi Ramazan kolisi yardımı her sene Ramazan ayında ve Kurban Bayramında binlerce aileye dağıtılmaktadır. Gelen tüm başvuruları değerlendiren Belediye nakdi ve ayni yardımların yanında yardım kolisi dağıtımı yapmaktadır.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Ramazan kolisi yardımı almak için Belediye binasına giderek bizzat başvurabilir yada muhtarlık aracılığı ile yardım talep edebilirsiniz. Ordu Büyükşehir Belediyesi Ramazan ayında verilen gıda kolisinin yanında düzenli yardıma ihtiyacı olan ailelere sosyal yardım kartı vermektedir.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Ordu Büyükşehir Belediyesi düzenli yardımları Ordu Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı aracılığı ile vermektedir. Dar gelirli ailelere verilen yardım kartına yüklenen bakiyeler ile dilediğim marketten alış veriş yapma imkanı bulabilirsiniz.

Ordu Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı ile yardım alan kişilerin rencide olmaması hem de diledikleri gibi alışveriş yapma imkanı tanımaktadır. Ordu Büyükşehir Belediyesi yardım kartı temek tüketim gıda maddeleri alabilirsiniz.

Ordu Büyükşehir Belediyesi yardım kartı her hangi bir geliri olmayan, sosyal güvencesi bulunmayan ve üzerine kayıtlı mülkü bulunmayan kişilere verilmektedir. Yardım kartı başvurusu belediyeye giderek başvurmanız gereklidir.

Ordu Büyükşehir Belediyesi  Süt Yardımı

Ordu Büyükşehir Belediyesi süt yardımı çocukların gelişimini desteklemek hem süt süt içme alışkanlığı kazanmaları için  belediye tarafından yapılamadadır. Ordu Büyükşehir Belediyesi süt yardımı 0-6 yaş aralığında çocuklu ailelere ayda 1 defa verilmektedir.

Ordu Büyükşehir Belediyesi sür yardımı pandemi dolayısı ile dağıtımı durdurulmuştur. Belediye ilerleyen dönemde tekrar süt dağıtımı yapacaktır.

Ordu Belediyesi Hoşgeldin Bebek Başvurusu

Ordu Belediyesi, yeni doğan bebekleri için “Hoşgeldin Bebek” projesi kapsamında ailelere destek oluyor. Bu proje ile belediye, yeni doğan bebeklerin ihtiyaçlarını karşılamak için ailelere bebek bakım seti hediye etmektedir. Bu yardımdan yararlanmak isteyen ailelerin, bebeğin doğum tarihinden itibaren 3 ay içinde Ordu Belediyesi’nin resmi web sitesinde yer alan başvuru formunu doldurması ve gerekli belgeleri belediyeye teslim etmesi gerekiyor.

Başvuru formu ve belgeler, belediyenin web sitesinde detaylı olarak açıklanmıştır. Başvuru sonucu, ailelere SMS veya e-posta yoluyla bildirilecektir. Başvuru kabul edilen aileler, bebek bakım setini ve nakit yardımını belediyenin belirlediği tarih ve yerde teslim alabileceklerdir.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Kişilerin maddi sıkıntı içerisinde olması halinde Ordu Belediyesi ayni yardımlarla destek eli uzatmakta, para yerine ihtiyaç duyulan malzeme ve eşyaların temin edilmesini sağlayarak gereksinimleri direkt karşılamaktadır. Eğitim bursu, kira yardımı veya ulaşım indirimleri gibi Ordu Belediyesi para yardımı şeklinde sağlanan destekler için Belediye’ye talepte bulunulması ve vatandaşların içinde bulunduğu özel koşulları belgelerle destekleyerek inceleme talep etmesi gerekmektedir.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Eşya Yardımı

En fazla yardım yapan Belediyelerden biri olan Ordu Büyükşehir Belediyesi eşya yardımı  yardıma muhtaç, kimsesiz, engelli kişilere öncelikli olarak yapılanmaktadır. Ordu Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler ve Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri çekyat, baza, nevresim takımı, yorgan, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi temel ev eşyalarını belediye araçları ile evlere kadar teslim etmektedir.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler ve Muhtarlık Dairesi Başkanlığı tarafından gelen başvuruları değerlendiren yada belediyeye bildirilen kişilere eşya yardımı yapılmaktadır.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Ordu Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik Ordu İl sınırları içerisinde yaşayan halka bir çok yardımda bulunmaktadır. Ordu Büyükşehir Belediyesi gıda paketi, eşya-kıyafet yardımı, ilaç yardımı, sağlık cihazı desteği, kira yardımı, para yardımı, sıcak yemek hizmeti, fatura desteği, ev tamiratı; 65 yaş üstü vatandaşlara psikolojik destek, ev temizliği, evde sağlık desteği; engelli vatandaşlara yönelik mobil taşıma ve sıcak yemek dağıtımı ile destek olmaktadır.

Öğrencilere deste veren belediye her sene kırtasiye yardımı ve giyecek yardımı yaparak ailelerin bütçesine destek olmaktadır. Başarılı öğrencileri desteleyen Ordu Belediyesi ayrıca öğrencilere burs imkanı tanımaktadır.

Ordu Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı, Ordu Büyükşehir Belediyesi maddi yardımı ve Ordu Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

3 Yorum

 1. Hayırlı akşamlar ben fatsada ikamet ediyorum. Kronik rahatsızlığimdan dolayı çalışamıyorum iki oğlum var. Büyük oğlum ayrıldığım babannesinde küçük oğlum yanımda kirada oturuyorum sobalı oturduğum ev

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu