Maddi Yardım

PTT 700 TL Yardım Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu

PTT 700 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu; Günümüzde bir çok insan maddi zorluk içerisinde bulunmakta ve yoksulluk sınırı altında yaşamaktadır. Bu durumun üzerine 2024 yılında gelen zamlarda eklenince birçok kişi ihtiyacını karşılayamaz duruma gelmiştir. Bu nedenle zor durumda olan vatandaşlar yardım desteği veren kurumları araştırmaya başlamıştır.

PTT’de zor durumda olan vatandaşlara maddi destek sağlamaktadır. PTT tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen tutar 700 TL’dir. Bu yardımdan faydalanmak isteyen binlerce kişi yardım başvurusunun nasıl yapılacağını araştırmaktadır.

Aşağıdaki yazımızda PTT 700 TL maddi yardım başvurusunun nasıl yapılacağı, PTT tarafından 700 TL maddi yardım desteğinden kimlerin faydalanacağı vb. merak edilen soruların cevapları aşağıda yer almaktadır.

PTT 700 TL Yardım Kimlere Verilir?

PTT 700 TL yardımından, gelir durumu yetersiz olan vatandaşlar faydalanabilmektedir. Ailesinde düzenli geliri olan hiç kimse yoksa ve kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı asgari ücretin altında ise yardımdan faydalanabilecektir. Başvuru talebinde bulunan vatandaşların ihtiyaç durumu incelendikten gerçekten ihtiyaç sahibi olması tespit edildiğinde 700 TL yardım tutarı verilmektedir.

PTT 700 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar PTT tarafından verilen 700 TL yardım başvurusunun nasıl yapılacağını merak etmektedir. 700 TL yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların herhangi bir yere bizzat gitmesine gerek yoktur.

PTT 700 TL yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru  linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifre bilgisi girilerek başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

PTT 700 TL Yardım Başvuru Formu

E-Devlet sisteminden PTT 700 TL yardım başvurusu yapan vatandaşların doldurması gereken formdur. Başvuru formunda haneye giren toplam gelir, hanede yaşayan kişi sayısı ve sigortalı olan kişi sayısı gibi bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunda verilen bilgilerin doğruluğu araştırılmaktadır. Yalan veya eksik beyanda bulunan vatandaşların yardım talebi değerlendirmeye alınmayacaktır.

İnternet bağlantısı olmayan vatandaşlar PTT şubelerini ziyaret ederek 700 TL yardım başvuru formunu doldurabilmektedir. Gerekli bilgilendirmeler PTT çalışanları tarafından yapılacaktır.

PTT 700 TL Yardım Başvurusu E-Devlet

Her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan ve maddi zorluk çeken dar gelirli ailelere verilen PTT 700 TL yardım başvurusu e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru bu linke tıklayarak yapabilirsiniz.

Sosyal yardımlaşama ve Dayanışma vakfı aracılığı verilen bu yardım gerekli inceleme sonrası uygun görülene kişilere PTT aracılığı ile ödenecektir. PTT 700 TL Yardım Başvuru Linki e-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu sayfasından yapılmaktadır.

PTT 700 TL Yardım Şartları Nelerdir?

Dar gelirli olan ve maddi geçim sıkıntısı vatandaşlar PTT 700 TL yardım başvurusunda bulunabilirler. Ailesinde düzenli geliri olmayan gelir durumu asgari ücretten düşük olan vatandaşlar başvuru yapabilmektedir.  Bu şartlara ek olarak başvuru yapacak olan vatandaşların taşıması gereken şartlar aşağıda yer almaktadır.

 • Ailesinde engelli ve bakmakla yükümlü olan bireyler
 • Engel durumu olan bireyler
 • C. vatandaşı olması
 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan bireyler
 • Düzenli gelirinin olmaması
 • 65 yaşından büyük olması
 • Gerçekten ihtiyaç sahibinin olması
 • Herhangi bir işte çalışmayanlar veya isten çıkarılmış olanlar

PTT 700 TL Yardım Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT’ye yapılan yardım başvurularını sorgulamak isteyen vatandaşlar sorgulamanın nasıl yapılacağını merak etmektedir.  Sorgulamak yapmak isteyen vatandaşlar e-Devlet sistemine giriş yapmalıdır. Giriş yaptıktan sonra arama kutucuğuna “PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama” yazmalıdır.  Daha sonra ise yardım başvurusu sorgulaması yapılacaktır.

Yardım başvurusu sorgulamak isteyenler en yakın PTT şubelerini ziyaret ederek sorgulama yapabilmektedir.

Yardım başvurusu sorgulaması yapmak isteyen vatandaşların başvuru tarihinden itibaren birkaç hafta geçmelidir. Başvuruların sonuçlanma süresi yoğunluğa göre değişmektedir. Bu nedenle sabırla beklemenizi öneririz.

PTT 700 TL Kredi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT 700 TL yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşların 18 yaş ile 80 yaş aralığında olması gerekmektedir. Yaş kredi taksitlerinin ve vadesinin belirlenmesinde etkili olmaktadır. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar en yakın PTT şubelerine giderek başvuru yapabilmektedir.

PTT tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen kredi miktarı 1500 TL’dir. Daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar https://www.ptt.gov.tr/Sayfalar/Anasayfa.aspx linkine tıklayarak bilgi edinebilir.

T.C. Kimlik Numarası İle PTT Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT’ye yardım başvurusu yapan vatandaşlar sorgulama işlemi PTT şubelerine gidilerek T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapılabilmektedir. Başvuru işlemini PTT şubelerinden yapan vatandaşlar aynı gün SMS ile sonucu öğrenebilmektedir. Eğer yardım başvurusunu e-Devlet sisteminden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yaparak sorgulama yapabilmektedir.

PTT Yardım parası başvuru sonucu öğrenmek ve PTT hesabınıza para yatıp yatmadığını öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

PTT adınıza yatan yardım parası sorgulamak için PTT Yardım Parası Sorgulama yazısını okuyabilirsiniz. Ayrıca adınıza yatan para olup olmadığını öğrenmek için PTT Adıma Yatan Para Var Mı? yazısını okuyarak öğrenebilirsiniz.

PTT 700 TL Yardım Başvurusu Ne Zaman Bitiyor?

PTT 700 TL yardım başvurusu 12 ay boyunca verilecek sosyal yardımlardan birdir. Başvurusu onaylanan kişilere ödemeler gelir ve maddi durumu bağlı olarak ödenecektir.

[toggle title=”PTT 700 TL Yardım Başvurusu Ne Zaman Yatacak” state=”close”]PTT 700 TL Yardım Başvurusu sonrası yapılacak inceleme ile beraber ödemeler uygun görülmesi halinde 2 hafta içerisinde yapılmaktadır.[/toggle]

[toggle title=”PTT 700 TL Yardım Kimlere Verilir” state=”close”]PTT 700 TL Yardım parası her hangi bir sosyal güvencesi olmayan, maddi zorluk çeken, kirada yaşayan ve sosyal yardım alan kişilere öncelikli olarak verilmektedir.[/toggle]

28 Yorum

 1. Ben epleks hastasıyım ve sağ elimi doldurulacak çalışamıyorum aile ihtiyaçımız var. 2 tane kız çocuğum var birisi 9 yaşında ilkokul 3 sınıfa geçti kırtasiye malzemesi ve tablet ihtiyaçımız var. Öbürü de 1yaşında bebek bezi ve ıslak mendil bebek püsküvisi ihtiyaçımız var. Mahallemizde bakkal yok gıda temizlik koli yardım. Kurban bayramı parası ile 2 kız çocuğum var bayramlık elbise ve ayakkabı alcam sizden yardım etmenizi istiyorum. Eğer yardım ederseniz çok sevinirim hepinize allah razı olsun derim çok dua ederim. 2 kız çocuğum çok sevinir.

 2. Çok zor durumdayım evim kira elektirik su faturalarını ödeyemiyorum küçük kızım durumum olmadığı için okula gidemiyor oğlum durumumuz olmadığı için okulunu bıraktı eşimden ayrıyım hiç bir şekilde çocuklarına maddi manevi destek sağlamıyor sizden yardım bekliyorum onaylarsanız çok sevaba girersiniz

 3. Ben ev hanimiyim eşim çalışmıyor evim kira gece konduda oturuyorum iki tane cocugum var ikiside okuyor yardım ederseniz çok sewinirim

 4. iki çocuğum var biri okula gidiyor paraya ihtiyacım var çocuğum bezin hafta bez alıyorum çok ihtiyacım var

 5. Ben hastane boyun fıtığı aslım kanser hastayım amaliyet oldum 10 yılda yaşa çalışıyorum 5 çocuk beş tane ama 2 tanesi yanında okul malzemeleri alamadım başka aldı şu elektrik zor ödü yorum veremiyorun sizler Allah’ın razı olsun

 6. Benim eşim rahatsızdır çalışamıyorum iki tane çocuğum okula gidiyor okul masraflarını yapamıyorum edemiyorum küçük bir kızım var 2 yaşında büyük oğlum Böbrek hastası 5 yıl Tedavi görüyor yardım talebenizi bekliyorum

 7. Yardım almak için başvurdum lütfen bize yardımcı olun lütfen bize yardımcı olun üç tane çocuk var ihtiyacım var lütfen

 8. Benim ihtiyacım var çocuklar için iki tane bebek var bez süt alamıyorum 3 Tan öğrenci var ihtiyaçlarını alamıyorum temel ihtiyaçlarını alamıyorum sizden yardım istiyorum

  1. Ben ve çocuklarım yaşıyorum çalışamıyorum 2çocum var eşimden boşanma aşamasındayım çuğumun biri otizim onun sağlıklı yiğcek yimesi gerekiyo ama alamıyorum maddi durum yok evim kira bana çocuklarımın yardım edin evim sobalı ama doğal gazda var benim ödemiye gücüm yok çocuklarım çok şık hastalınıyor bize yardım edin

 9. Ücdane çocuğum okula giten çocuğum var ihtiyaçları karşılayacak durumum yok küçük çocuğum var dokuz aylık bezini bile almıyorum eşimin işi yok çalışamıyorum lütfen yardım edin

 10. Evim kira elektrik suyumu odeyemiyorum eşim inşaatta çalışıyor amelelik yapıyor iş olursa çalıyor çocuklarımın ihtiyacını karşılamak için zorlanıyorum dört çocuğum var okuyor ihtiyacını karşılamiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 11. Yeni evlenendim eşim Azerbaycan devletimizden matdi yardim iztiyorum kımsem yok annem yok babam yok devletimizden matdi yardim iztiyorum

 12. Yardimıza etiyacm var bana yardım edin yiyecek almaya param yok çok zor durumdayim kiramı ödeyemiyorum doğalgaz ödeçak param yok bana yardım edin Allah rızası için

 13. 5çocuk annesiyim ben sunizit migren hastası yım inşallah çıkar ilaçlarımı alabilmek için Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanım size çok teşekkür ederim siz olmasaydı biz aç kalırdık iyiki varsınız Cumhurbaşkanım

 14. ismim fatma kocam oldu bende tek bi oglum var onunla yasiyorum oda hapisten yeni cikti issiz gecim sikintimiz var allah muhammet askina bana yardim edin dusunmekten kafayi yimek uzereyim.

 15. Bende kiraciym 4 cooklarm var yardım istiyorum bebeğim var

 16. Benim 3 kızım var okula giden masraflara yetişemiyorum inanın birde doğal afet yasadik kirada olduğum ev yandı hala toparlanamadik hicbirseyimiz kalmadı bir yardım eli bekliyoruz lütfen

 17. Eşim Vedat etti her hangi bir gelirim yok sikintidayim çalışacak durumunda yok o yüzden yardım talebinde bulunmak istiyorum saygılarımla

 18. Eşim calismiyo üç okuyan çocuğum vargida yardımı istiyorum

 19. Benim paraya ihtiyacım var kızlarım.okulla gidiyor çalışmıyor engelliyim sizden ricam bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 20. İki çocuğum var ben ev hanımıyım evim kira maddi yardıma ihtiyacım var

 21. Depremzedeyiz çadırda kalıyoruz eşim çalışmıyor çocuğuma mama bez gıda erzak ihjyen alamıyorum yardımlarınızı bekliyoruz

 22. Sayın bakanlığımız üç tane oğlum var eşim çalışmıyor kiradayım 700tele gıda yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız hallah rızası için yardım edin

 23. Benim 3 cocugum var 2 tanesi okuyo biri bebek durumum çok kötü gecinemiyorum geçimsizlik var yapamıyorum çaresizim maddi manevi sorunlar yaşıyoruz kiram birikti bakkala borcum birikti lütfen yardım edin durumum gerçekten çok zor durumdayım yardımınıza ihtiyacım var evime hic birsey alamıyorum gidicek hic biryerim yok lutfen sesimi duyan artık gücüm kalmadı tukendim sağlığımda kalmadı sesimi duyun benim çocuklarım için bana yardım edin dayanamiyorum lütfen Allah rızası için

 24. Yardıma ihtiyacım var iki çocuk annesi yım gelirim yok eşim evden kaçtı gelirim yok

 25. Sayın bakanlığımız 3 tane oğlum var eşim çalışmıyor kiradayım 700tele gıda yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu