Maddi Yardım

PTT 700 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

PTT 700 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Covid-19 salgını ile birlikte birçok insan işinden olmuştur. Bu durumun üzerine 2022 yılında gelen zamlarda eklenince birçok kişi ihtiyacını karşılayamaz duruma gelmiştir. Bu nedenle zor durumda olan vatandaşlar yardım desteği veren kurumları araştırmaya başlamıştır.

PTT’de zor durumda olan vatandaşlara maddi destek sağlamaktadır. PTT tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen tutar 700 TL’dir. Bu yardımdan faydalanmak isteyen binlerce kişi yardım başvurusunun nasıl yapılacağını araştırmaktadır.

Aşağıdaki yazımızda PTT 700 TL maddi yardım başvurusunun nasıl yapılacağı, PTT tarafından 700 TL maddi yardım desteğinden kimlerin faydalanacağı vb. merak edilen soruların cevapları aşağıda yer almaktadır.

PTT 700 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar PTT tarafından verilen 700 TL yardım başvurusunun nasıl yapılacağını merak etmektedir. 700 TL yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların herhangi bir yere bizzat gitmesine gerek yoktur.

PTT 700 TL yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru  linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifre bilgisi girilerek başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

PTT 700 TL Yardım Başvuru Formu

E-Devlet sisteminden PTT 700 TL yardım başvurusu yapan vatandaşların doldurması gereken formdur. Başvuru formunda haneye giren toplam gelir, hanede yaşayan kişi sayısı ve sigortalı olan kişi sayısı gibi bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunda verilen bilgilerin doğruluğu araştırılmaktadır. Yalan veya eksik beyanda bulunan vatandaşların yardım talebi değerlendirmeye alınmayacaktır.

İnternet bağlantısı olmayan vatandaşlar PTT şubelerini ziyaret ederek 700 TL yardım başvuru formunu doldurabilmektedir. Gerekli bilgilendirmeler PTT çalışanları tarafından yapılacaktır.

PTT 700 TL Başvurusu E-Devlet

Her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan ve maddi zorluk çeken dar gelirli ailelere verilen PTT 700 TL yardım başvurusu e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru bu linke tıklayarak yapabilirsiniz.

Sosyal yardımlaşama ve Dayanışma vakfı aracılığı verilen bu yardım gerekli inceleme sonrası uygun görülene kişilere PTT aracılığı ile ödenecektir.

PTT 700 TL Yardım Kimlere Verilir?

PTT 700 TL yardımından, gelir durumu yetersiz olan vatandaşlar faydalanabilmektedir. Ailesinde düzenli geliri olan hiç kimse yoksa ve kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı asgari ücretin altında ise yardımdan faydalanabilecektir. Başvuru talebinde bulunan vatandaşların ihtiyaç durumu incelendikten gerçekten ihtiyaç sahibi olması tespit edildiğinde 700 TL yardım tutarı verilmektedir.

PTT 700 TL Yardım Şartları Nelerdir?

Dar gelirli olan ve maddi geçim sıkıntısı vatandaşlar PTT 700 TL yardım başvurusunda bulunabilirler. Ailesinde düzenli geliri olmayan gelir durumu asgari ücretten düşük olan vatandaşlar başvuru yapabilmektedir.  Bu şartlara ek olarak başvuru yapacak olan vatandaşların taşıması gereken şartlar aşağıda yer almaktadır.

  • Ailesinde engelli ve bakmakla yükümlü olan bireyler
  • Engel durumu olan bireyler
  • C. vatandaşı olması
  • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan bireyler
  • Düzenli gelirinin olmaması
  • 65 yaşından büyük olması
  • Gerçekten ihtiyaç sahibinin olması
  • Herhangi bir işte çalışmayanlar veya isten çıkarılmış olanlar

PTT 700 TL Yardım Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT’ye yapılan yardım başvurularını sorgulamak isteyen vatandaşlar sorgulamanın nasıl yapılacağını merak etmektedir.  Sorgulamak yapmak isteyen vatandaşlar e-Devlet sistemine giriş yapmalıdır. Giriş yaptıktan sonra arama kutucuğuna “PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama” yazmalıdır.  Daha sonra ise yardım başvurusu sorgulaması yapılacaktır.

Yardım başvurusu sorgulamak isteyenler en yakın PTT şubelerini ziyaret ederek sorgulama yapabilmektedir.

Yardım başvurusu sorgulaması yapmak isteyen vatandaşların başvuru tarihinden itibaren birkaç hafta geçmelidir. Başvuruların sonuçlanma süresi yoğunluğa göre değişmektedir. Bu nedenle sabırla beklemenizi öneririz.

PTT 700 TL Kredi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT 700 TL yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşların 18 yaş ile 80 yaş aralığında olması gerekmektedir. Yaş kredi taksitlerinin ve vadesinin belirlenmesinde etkili olmaktadır. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar en yakın PTT şubelerine giderek başvuru yapabilmektedir.

PTT tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen kredi miktarı 1500 TL’dir. Daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar https://www.ptt.gov.tr/Sayfalar/Anasayfa.aspx linkine tıklayarak bilgi edinebilir.

T.C. Kimlik Numarası İle PTT Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT’ye yardım başvurusu yapan vatandaşlar sorgulama işlemi PTT şubelerine gidilerek T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapılabilmektedir. Başvuru işlemini PTT şubelerinden yapan vatandaşlar aynı gün SMS ile sonucu öğrenebilmektedir. Eğer yardım başvurusunu e-Devlet sisteminden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yaparak sorgulama yapabilmektedir.

PTT 700 TL Yardım Başvurusu Ne Zaman Yatacak

PTT 700 TL Yardım Başvurusu sonrası yapılacak inceleme ile beraber ödemeler uygun görülmesi halinde 2 hafta içerisinde yapılmaktadır.

PTT 700 TL Yardım Kimlere Verilir

PTT 700 TL Yardım parası her hangi bir sosyal güvencesi olmayan, maddi zorluk çeken, kirada yaşayan ve sosyal yardım alan kişilere öncelikli olarak verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu