Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama

Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama
A+
A-

Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama 2021; Maddi durumu kötü olan öğrencilere verilen eğitim yardımı burs niteliğinde olup karşılıksız olarak verilmektedir. Eğitim Öğretim döneminde öğrencilere verilen eğitim yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Belediyeler tarafından öğrencilere desteklemek için verilmektedir.

Eğitim yardımı nakit olarak verilmesinin yanında kırtasiye yardımı olarak da verilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen Şartlı eğitim yardımı ilk öğretime giden öğrenciler için 50 TL lise öğrencileri için ise 75 TL olarak belirmemiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından maddi durumu kötü olan çocuklara verilen eğitim yardımı ise 2021 yılında 300 TL olarak belirmemiştir.

Eğitim yardımı yapan devlet kurumları ve vakıfların yanında bir çok belediye eğitim yardımı programı oluşturarak gelir durumu kötü olan öğrencilere tek seferlik kırtasiye yardımı ve 1200 TL kadar para yardımı yapmaya başlamıştır. Özellikle İBB Belediyesi öğrencileri en çok destekleyen belediyelerin başında gelmektedir.

Sizlere bu yazımızda eğitim yardımı başvurusu nasıl yapılır? Eğitim yardımı başvuru sorgulama ve Eğitim yardımı nasıl alınır sorularına cevap vermeye çalışacağım.

Eğitim Yardımı Nedir

Eğitim yardımı devlet tarafından maddi durumu kötü olan, her hangi bir geliri olmayan öğrencileri desteklemek iççin karşılıksız olarak eğitim dönemi boyunca her ay verilen yardımlardan biridir. Hane gelirine göre verilen eğitim yardımı her öğrenci için ödenmektedir.

Eğitim yardımı sosyal yardımlaşama ve dayanışma vakfı tarafından ve Vakıflar genel müdürlüğü tarafından 9 ay boyun okulların açılması ile beraber verilmektedir.

Eğitim Yardımı Nereden Alınır

Eğitim yardımı devlet tarafından vakıflar aracılığı ile verilmektedir. Okul yardım parası alamk için bulunduğunuz il yada İlçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları kimliğiniz ile bizzat giderek başvuru formu doldurarak başvurabilirsiniz.

Ayrıca bir çok belediye eğitim yardımı yapmaktadır. Eğitim yardımı alabileceğiniz yerler ise;

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Yardım vakfı ve dernekler
 • İş adamları ve Holdingler

Eğitim Yardımı Kimler Alabilir

Eğitim yardımı maddi durumu kötü olan hane geliri asgari ücretten düşük olan kişilere yapılmaktadır. Her hangi bir sosyal yardım alan kişilere eğitim yardımı alabilirler.

Eğitim yardımı ödemeleri şartlı eğitim yardımı olarak veriliyorsa ödemeler 2 ayda bir anneye PTT şubelerinden verilmektedir.

Okuyan çocukların para yardımı almaları için devamsızlık yapmamaları ve eğitime devam etmeleri zorunludur. Okulların açık olduğu sürece eğitim yardımı düzenli olarak devam eder.

Eğitim Yardımı Yapan Kurumlar

Eğitim yardımı yapan kurumlar, iş adamları ve deneklerin sayısı oldukça fazladır. Eğitim yardımı almak için bizzat bu kurumlara başvuruda bulanabileceğiniz gibi site üzerinden başvuru formu doldurmanız mümkün.

 • Valilik ve Kaymakamlık Bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV)
 • Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına Bağlı Olarak İl Müdürlükleri
 • KYK Kredi ve Bursları
 • Dernekler
 • Vakıflar
 • Okullarca girilen sınavlarda dereceye girmiş öğrencilere verilen burslar ile yardımlar
 • Kooperatifler
 • Sanayi ve Ticaret Odaları Kuruluşları
 • Hayırseverler
 • İş Adamları
 • Holdingler

Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Eğitim yadımı başvurusu yapmak için bulunduğunuz bölgedeki kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma derneklerine bizzat başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Eğitim yardımı başvurusunda bulunmak için kimliğiniz ile beraber Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları giderek başvuru formu doldurmanız yeterli olacaktır. Gerekli inceleme sonrası bu yardımdan düzenli olarak yararlanabileceksiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu

Şartlı Eğitim yardımı (ŞEY) başvurusu internet üzerinden yada telefon ile başvuru kabul edilmemektedir. Her velinin şartlı eğitim yardımını almak için aşağıdaki belgeleri hazırlayarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları gitmeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları bizzat giderek şartlı eğitim yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 • Kimlik kartı
 • Öğrencinin kimlik kartı
 • Yardım başvurusu dilekçesi
 • Fakirlik kağıdı
 • Eğer kirada oturuyorsanız kira kontratı

Yukarıdaki belgeleri hazırlayarak teslim ettikten sonra gerekli inceleme sonrası ödemeleriniz her ay PTT şubelerinden çekebilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Kimlere Verilir

Şartlı eğitim yardımı verilecek kişilerin maddi durumunun kötü olması ve her hangi bir gelir kaynağının bulunmaması gerekmektedir. Şartlı Eğitim Yardımı ilk veya orta öğretim ve lise çağında çocuğu olan ve hane içinde kişi başı düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden düşük olan kişilere öncelikli olarak verilmektedir.

İşini kaybeden, maddi durumu kötüleşen kişilere bu yardım her ay olmak üzere 2 ayda bir ödenmektedir.

Öğrenci 1 ay içerisinde 4 günden fazla devamsızlık yapmadığında ve gelir durumunda değişiklik olmadığı sürece bu yardımı alır.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar

Şartlı eğitim yardımı ödeneği her sene devlet tarafından yükseltilmektedir. 2021 şartlı eğitim yardımı miktarı ise;

 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımı Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen eğitim yardımı öğrencilere karşılıksız bursa olarak ödenmektedir. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine verilen Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu için başvuru formu doldurulduktan sonra gerekli inceleme sonrası 9 ay boyunca her ay ödenmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımı başvurusu https://www.vgm.gov.tr/ linkine tıklanarak resmi site üzerinden yapılmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımı başvurusu sonrası gerekli inceleme yapıldıktan sonra ödemeler yapılmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımı Ne Kadar

Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımı ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan kişilere aylık 75 TL olarak verilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımı üniversite öğrencileri için ise aylık 300 TL olarak belirlenmiştir.

eğitim yardımı başvurusu nasıl yapılır

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Eğitim Yardımı almak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına bizzat başvuruda bulunmanız gereklidir. Okul parası yardımı ve eğitim yardımı almak için kimliğiniz ile beraber dilekçe doldurmanız yeterli olacaktır.

Eğitim Yardımı Ödemesi Nereye Yapılır

Eğitim yardımı ödemesi PTT aracılığı ile yapılmaktadır. Eğitim yardımı almaya hak kazanırsanız PTT şubelerine gidebilir yada PTT kartınıza yatmasını talep edebilirsiniz.

Eğitim Yardımı Değerlendirme Kriterleri 

Eğitim yardımı değerlendirme kriterlinin başında maddi durum ve gelir durumunuz öncelik arz etmektedir. Özellikle hanede yaşayan kişi sayısı eğitim yardımı almanızı kolaylaştıracaktır. Okuyan çocuk sayısı hane giren para ve gelir durumunuza bağlı olarak bu yardım yapılmaktadır. Eğer devletten başka yardım alıyorsanız kömür yardımı yada elektrik yardımı gibi bunlar eğitim yardımını daha kolay almanızı sağlayacaktır.

Eğitim Yardımı Alma Şartları

Eğitim yardımı almak için gerekli olan şartlar ise;

 • TC vatandaşı olması
 • Sosyal güvencesi bulunmayan
 • Maddi durumu kötü olması
 • Her hangi bir ek geliri bulunmayan

Eğitim Yardımı Almak İçin Gerekli Belgeler

Eğitim yardımı ve şartlı eğitim yardımı almak için başvuruda bulunmadan önce aşağıdaki belgeleri hazırlamak eğitim yardımı başvurusunun daha kolay onaylanmasını sağlayacaktır.

 • Kimlik kartı
 • Öğrencinin kimlik fotokopisi
 • Öğrenci belgesi
 • Muhtarlıktan alınacak fakirlik kağıdı
 • Gelir durumu gösteren belge
 • Kirada oturuyorsanız kira kontratı

Eğitim Yardımı Ne Kadar 2021

Eğitim yardımı devlet tarafından ilk okulda okuyanlar için 50 TL lisede okuyanlar için ise 75 TL olarak belirlenmiştir. Belediyeler ise kırtasiye yardımının yanında yıllık 1200 TL kadar nakit eğitim yardımı yapmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü ise ilk okul ve liseye giden öğrencilere aylık 75 TL Üniversiteye giden öğrencilere ise 300 TL aylık ödeme yapmaktadır.

Eğitim Yardımı Her Ay Mı Verilecek

Eğitim yardımı bazı kurumlar tarafından aylık yapılırken bazı devlet kurumları tarafından 2 ayda bir yapılmaktadır. Belediyeler ise eğitim yardımı yılda tek sefer olmak üzere eğitim dönemi başında yapmaktadır.

Şartlı eğitim yardımı alan veliler ödemeleri 2 ayda 1 defa yapılmaktadır.

Eğitim Yardımı Başvuru Formu

Eğitim yardımı başvuru formu; başvuru yapılacak vakfa göre değişmektedir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvuru formu doldurmak için mutlaka kaymakamlık binalarından bulunan SYDV bizzat giderek form doldurmanız gereklidir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü başvuru formu ise resmi siteden bulunan linkten ulaşabilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımı başvuru formu için https://www.vgm.gov.tr/ linkine tıklayabilirsiniz.

Eğitim Yardımı Başvuru Sorgulama

Eğitim yardımı başvuru sorgulama işlemi için https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/ adresine giriş yaparak T.C. kimlik numaranızı girmeniz yeterlidir. Vakıf, Dernek ve Belediyelere yapılan eğitim yardımı başvuru sorgulama işlemi başvuruda bulunduğunuz kurum ile iletişime geçmelisiniz.

Eğitim Yardımı Ne Zaman Yapılacak

Eğitim yardımı yada şartlı eğitim yardımı eğitim yılın tek ayları olan Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında ayın son haftası yapılmaktadır. Belediye, vakıf ve dernekler tarafından yapılan eğitim yardımları ise eğitim öğretimin başlaması ile ödenmektedir.

Eğitim Yardımı Başvurunuz Yedek Listeden Olumlu Sonuçlanmıştır

Eğitim yardımı başvurusunuz yedek listeden olumlu olarak sonuçlandırılmış demek eğitim yardımı başvurusunda bulunan kişilerin yedek listede bulunmalarına karşın yedek listede olan kişilere eğitim yardımı yapılacağı aanlamına gelmektedir.

Sizlere bu yazımızda Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Eğitim yardımı Başvuru Sorgulama 2021 hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.