Sosyal Yardımlar

Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvurusu Formu

Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Eğitim Yardımı Başvurusu 2024, Eğitim Yardımı Başvuru Formu, Eğitim Yardımı Kimlere Verilir? Eğitim Yardımı Başvuru Şartları ve Eğitim Yardımı Başvuru Sorgulama detayları yazımızda.

Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvurusu Sorgulama 2024; Maddi durumu kötü olan öğrencilere verilen eğitim yardımı burs niteliğinde olup karşılıksız olarak verilmektedir. Eğitim Öğretim döneminde öğrencilere verilen eğitim yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Belediyeler tarafından öğrencilere desteklemek için verilmektedir.

Eğitim yardımı nakit olarak verilmesinin yanında kırtasiye yardımı olarak da verilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen Şartlı eğitim yardımı ilk öğretime giden öğrenciler için 100 TL lise öğrencileri için ise 250 TL olarak belirmemiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından maddi durumu kötü olan çocuklara verilen eğitim yardımı ise 2024 yılında 1250 TL olarak belirmemiştir.

Eğitim yardımı yapan devlet kurumları ve vakıfların yanında bir çok belediye eğitim yardımı programı oluşturarak gelir durumu kötü olan öğrencilere tek seferlik kırtasiye yardımı ve 1200 TL kadar para yardımı yapmaya başlamıştır. Özellikle İBB Belediyesi öğrencileri en çok destekleyen belediyelerin başında gelmektedir.

Sizlere bu yazımızda eğitim yardımı başvurusu nasıl yapılır? Eğitim yardımı başvuru sorgulama ve Eğitim yardımı nasıl alınır sorularına cevap vermeye çalışacağım.

Eğitim Yardımı Nedir

Eğitim yardımı devlet tarafından maddi durumu kötü olan, her hangi bir geliri olmayan öğrencileri desteklemek iççin karşılıksız olarak eğitim dönemi boyunca her ay verilen yardımlardan biridir. Hane gelirine göre verilen eğitim yardımı her öğrenci için ödenmektedir.

Eğitim yardımı sosyal yardımlaşama ve dayanışma vakfı tarafından ve Vakıflar genel müdürlüğü tarafından 9 ay boyun okulların açılması ile beraber verilmektedir.

Eğitim Yardımı Nereden Alınır

Eğitim yardımı devlet tarafından vakıflar aracılığı ile verilmektedir. Okul yardım parası alamk için bulunduğunuz il yada İlçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları kimliğiniz ile bizzat giderek başvuru formu doldurarak başvurabilirsiniz.

Ayrıca bir çok belediye eğitim yardımı yapmaktadır. Eğitim yardımı alabileceğiniz yerler ise;

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Yardım vakfı ve dernekler
 • İş adamları ve Holdingler

Eğitim Yardımı Kimlere Verilir?

Eğitim yardımı maddi durumu kötü olan hane geliri asgari ücretten düşük olan kişilere yapılmaktadır. Her hangi bir sosyal yardım alan kişilere eğitim yardımı alabilirler.

Eğitim yardımı ödemeleri şartlı eğitim yardımı olarak veriliyorsa ödemeler 2 ayda bir anneye PTT şubelerinden verilmektedir.

Okuyan çocukların para yardımı almaları için devamsızlık yapmamaları ve eğitime devam etmeleri zorunludur. Okulların açık olduğu sürece eğitim yardımı düzenli olarak devam eder.

Eğitim Yardımı Yapan Kurumlar

Eğitim yardımı yapan kurumlar, iş adamları ve deneklerin sayısı oldukça fazladır. Eğitim yardımı almak için bizzat bu kurumlara başvuruda bulanabileceğiniz gibi site üzerinden başvuru formu doldurmanız mümkün.

 • Valilik ve Kaymakamlık Bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV)
 • Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına Bağlı Olarak İl Müdürlükleri
 • KYK Kredi ve Bursları
 • Dernekler
 • Vakıflar
 • Okullarca girilen sınavlarda dereceye girmiş öğrencilere verilen burslar ile yardımlar
 • Kooperatifler
 • Sanayi ve Ticaret Odaları Kuruluşları
 • Hayırseverler
 • İş Adamları
 • Holdingler

Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Eğitim yadımı başvurusu yapmak için bulunduğunuz bölgedeki kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma derneklerine bizzat başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Eğitim yardımı başvurusunda bulunmak için kimliğiniz ile beraber Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları giderek başvuru formu doldurmanız yeterli olacaktır. Gerekli inceleme sonrası bu yardımdan düzenli olarak yararlanabileceksiniz.

E-Devlet Eğitim Yardımı Başvurusu

Maddi zorluk içerisinde olan ve eğitim giderlerini karşılayamayan ailelere eğitim yardımı başvurusunu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapabilecekleri gibi e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak hemen yapabilirler.

Eğitim yardımı başvuru e-devletten yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi linke tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Okuyan Çocuklara yardım hakkında bilgi almak için Devletten Okuyan Çocuklara Para Yardımı 2024 yazımızı okuyabilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu

Şartlı Eğitim yardımı (ŞEY) başvurusu internet üzerinden yada telefon ile başvuru kabul edilmemektedir. Her velinin şartlı eğitim yardımını almak için aşağıdaki belgeleri hazırlayarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları gitmeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları bizzat giderek şartlı eğitim yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 • Kimlik kartı
 • Öğrencinin kimlik kartı
 • Yardım başvurusu dilekçesi
 • Fakirlik kağıdı
 • Eğer kirada oturuyorsanız kira kontratı

Yukarıdaki belgeleri hazırlayarak teslim ettikten sonra gerekli inceleme sonrası ödemeleriniz her ay PTT şubelerinden çekebilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Kimlere Verilir

Şartlı eğitim yardımı verilecek kişilerin maddi durumunun kötü olması ve her hangi bir gelir kaynağının bulunmaması gerekmektedir. Şartlı Eğitim Yardımı ilk veya orta öğretim ve lise çağında çocuğu olan ve hane içinde kişi başı düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden düşük olan kişilere öncelikli olarak verilmektedir.

İşini kaybeden, maddi durumu kötüleşen kişilere bu yardım her ay olmak üzere 2 ayda bir ödenmektedir.

Öğrenci 1 ay içerisinde 4 günden fazla devamsızlık yapmadığında ve gelir durumunda değişiklik olmadığı sürece bu yardımı alır.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar

Şartlı eğitim yardımı ödeneği her sene devlet tarafından yükseltilmektedir. 2024 şartlı eğitim yardımı miktarı ise;

 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 150 TL,
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 190 TL,
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 150 TL,
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 190 TL’dir.

Şartlı eğitim yardımı için Şartları Eğitim Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımı Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen eğitim yardımı öğrencilere karşılıksız bursa olarak ödenmektedir. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine verilen Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu için başvuru formu doldurulduktan sonra gerekli inceleme sonrası 9 ay boyunca her ay ödenmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımı başvurusu https://www.vgm.gov.tr/faaliyetler/hayir-hizmetleri/egitim-yardimi-ve-burs-hizmetleri linkine tıklanarak resmi site üzerinden yapılmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımı başvurusu sonrası gerekli inceleme yapıldıktan sonra ödemeler yapılmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımı Ne Kadar

Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımı ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan kişilere aylık 750 TL olarak verilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımı üniversite öğrencileri için ise aylık 1250 TL olarak belirlenmiştir.

eğitim yardımı başvurusu nasıl yapılır

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Eğitim Yardımı almak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına bizzat başvuruda bulunmanız gereklidir. Okul parası yardımı ve eğitim yardımı almak için kimliğiniz ile beraber dilekçe doldurmanız yeterli olacaktır.

Belediye Eğitim Yardımı Başvurusu

Bir çok belediye eğitim döneminin açılması ile beraber eğitim yardımı ve kırtasiye yardımı yapmaktadır. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kayseri ve Antalya Büyükşehir Belediyesi maddi zorluk çeken öğrenecilere eğitim yardımı yapmaktadır.

Eğitim Yardımı Ödemesi Nereye Yapılır

Eğitim yardımı ödemesi PTT aracılığı ile yapılmaktadır. Eğitim yardımı almaya hak kazanırsanız PTT şubelerine gidebilir yada PTT kartınıza yatmasını talep edebilirsiniz.

Eğitim Yardımı Değerlendirme Kriterleri 

Eğitim yardımı değerlendirme kriterlinin başında maddi durum ve gelir durumunuz öncelik arz etmektedir. Özellikle hanede yaşayan kişi sayısı eğitim yardımı almanızı kolaylaştıracaktır. Okuyan çocuk sayısı hane giren para ve gelir durumunuza bağlı olarak bu yardım yapılmaktadır. Eğer devletten başka yardım alıyorsanız kömür yardımı yada elektrik yardımı gibi bunlar eğitim yardımını daha kolay almanızı sağlayacaktır.

Eğitim Yardımı Alma Şartları

Eğitim yardımı almak için gerekli olan şartlar ise;

 • TC vatandaşı olması
 • Sosyal güvencesi bulunmayan
 • Maddi durumu kötü olması
 • Her hangi bir ek geliri bulunmayan

Eğitim Yardımı Almak İçin Gerekli Belgeler

Eğitim yardımı ve şartlı eğitim yardımı almak için başvuruda bulunmadan önce aşağıdaki belgeleri hazırlamak eğitim yardımı başvurusunun daha kolay onaylanmasını sağlayacaktır.

 • Kimlik kartı
 • Öğrencinin kimlik fotokopisi
 • Öğrenci belgesi
 • Muhtarlıktan alınacak fakirlik kağıdı
 • Gelir durumu gösteren belge
 • Kirada oturuyorsanız kira kontratı

Eğitim Yardımı Ne Kadar 2024

Eğitim yardımı devlet tarafından ilk okulda okuyanlar için 150 TL lisede okuyanlar için ise 250 TL olarak belirlenmiştir. Belediyeler ise kırtasiye yardımının yanında yıllık 1300 TL kadar nakit eğitim yardımı yapmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü ise ilk okul ve liseye giden öğrencilere aylık 750 TL Üniversiteye giden öğrencilere ise 1250 TL aylık ödeme yapmaktadır.

Eğitim Yardımı Her Ay Mı Verilecek

Eğitim yardımı bazı kurumlar tarafından aylık yapılırken bazı devlet kurumları tarafından 2 ayda bir yapılmaktadır. Belediyeler ise eğitim yardımı yılda tek sefer olmak üzere eğitim dönemi başında yapmaktadır.

Şartlı eğitim yardımı alan veliler ödemeleri 2 ayda 1 defa yapılmaktadır.

Eğitim Yardımı Başvuru Formu

Eğitim yardımı başvuru formu; başvuru yapılacak vakfa göre değişmektedir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvuru formu doldurmak için mutlaka kaymakamlık binalarından bulunan SYDV bizzat giderek form doldurmanız gereklidir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü başvuru formu ise resmi siteden bulunan linkten ulaşabilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımı başvuru formu için https://www.vgm.gov.tr/ linkine tıklayabilirsiniz.

Eğitim Yardımı Başvuru Sorgulama

Eğitim yardımı başvuru sorgulama işlemi için https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/ adresine giriş yaparak T.C. kimlik numaranızı girmeniz yeterlidir. Vakıf, Dernek ve Belediyelere yapılan eğitim yardımı başvuru sorgulama işlemi başvuruda bulunduğunuz kurum ile iletişime geçmelisiniz.

Eğitim Yardımı Ne Zaman Yapılacak

Eğitim yardımı yada şartlı eğitim yardımı eğitim yılın tek ayları olan Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında ayın son haftası yapılmaktadır. Belediye, vakıf ve dernekler tarafından yapılan eğitim yardımları ise eğitim öğretimin başlaması ile ödenmektedir.

Eğitim Yardımı Başvurunuz Yedek Listeden Olumlu Sonuçlanmıştır

Eğitim yardımı başvurusunuz yedek listeden olumlu olarak sonuçlandırılmış demek eğitim yardımı başvurusunda bulunan kişilerin yedek listede bulunmalarına karşın yedek listede olan kişilere eğitim yardımı yapılacağı aanlamına gelmektedir.

Sizlere bu yazımızda Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Eğitim yardımı Başvuru Sorgulama 2024 hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

14 Yorum

 1. Kircıyım ve iki çocuğum var çok zor geçiniyoruz eşim inşahata çalışıyor kızım okula gidiyor ama ihtiyaçlarını bile almiyorum

 2. Ben Arzu tekin daha önce çok baş vurdum sosyal yardımlaşmadan yardım alamıyorum çocuk paramı ve eğitim paramı alamıyorum başvurum iptal ediliyor durumumuz yok eşin çalışmıyor iş yok çocuğum okulmaslarını karşılayamıyor um lütfen maddi destek istiyorum sizden

 3. Oğlum orta okula gidiyor eğitim desteği istiyorum

 4. 3 ögrencim var yardim almiyorum cocuklarim icin yardim almak istiyorum esim inşaatçı

 5. 3 çocuğum var evim kira çalışanım yok iki çocuğum okula gidiyo ihtiyaçlarını karsilayamiyorum lütfen yardımcı olun sayın büyüklerim

 6. Eşim epleks hastası sağ elini doldurulacak çalışamıyorum aile ihtiyaçımız. 2tane çocuğum var birisi 9 yaşında ilkokul 2 sınıfa kırtasiye ve tablet lazım ihtiyacımız var. Öbürü de 1 yaşında bebek bezi ve ıslak mendil bebek püsküvisi alamıyorum herşey pahalandı sizden yardım etmenizi istiyorum. Mahallemizde bakkal yok gıda sebze-meyve temizlik bayram şeker ve kolanya yardım etmenizi istiyorum. Sizlerden 2 çocuğum için yardım ederseniz çok sevinirim hepinize allah razı olsun derim çok dua ederim.

 7. Egitim yardımı sosyal yardım talep ettim. 4 kisilik aile 2 cocuk birisi okuyor. Kiradayım ve işsizim. Onaylanan tutar 300 tl. Eve kedi alsam mamasına bile yetmiyor. Dalga geciyolar resmen insanla. Fakirlikle ancak bu kadar alay edilebilirdi. Size oy vermek şöyle dursun , oy veren bile artık düşmanımdır.

 8. Bende yardım istiyorum ihtiyacı var gelirim yok eşim inşaatçı çalışmıyor 2 tane bebek var elektrik doğalgaz su ödymyorum çok zor durumdayım sizde yardım istiyorum bebek için çocuklarım ihtiyacı okul kırtasiye ihtiyaçlarını var hiç bişey yok çocuklar ihtiyacı var sizde yardım istiyorum

 9. Şartlı eğitim yardım parası başvuru yapmak istiyorum maddi sıkıntı çekiyoruz çocuğum ortaokula gidiyor okul ihtiyacları karşılayamiyoruz

 10. Eşim asgari ücreti yetmiyor 3 tane çocuğum var ikisi okuyor ama masraflarına yetişemiyorum lutfen yardimci olun

 11. 6 çocuğum var 4 öğrençim var eşim tek çalışıyor oda az bir maaş alıyor ve bize yetmiyor geçinemiyoruz kiraciyim 5000 bin kira veriyorum öğrenci lerineme kırtasiye yardımı istiyorum

 12. sartli egitim yardimi istiyorum ikitane ogrencim var cocuklarin kalemi defterini alsa yine sukur diyecegim lutfen cocuklarin gideri cok oluyor onlar icin istiyorum maddi durum iyi olsa istemeyiz zaten esim hurdacilik yapiyor aldigi maas yetmiyor faturam cok geliyor bu en azindan cocuklarimin icin istiyorum ikiside ortaokul ogrencisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu