Maddi Yardım

İBB Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Başvuru Formu

İBB Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? İstanbul il sınırlarında ikamet eden milyonlarca kişiye pandemi sürecinde de yardımcı olmaya devam eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi; üniversite, lise ya da ilköğretim öğrencilerine ise eğitim hayatlarına yönelik olarak eğitim ve kırtasiye yardımında bulunuyor.

Eğitim Destek Paketi ile üniversite öğrencilerine yardım eli uzatan belediye; kırtasiye yardımı ile de lise ve ilköğretim öğrencilerine yardımcı oluyor.

Eğitim Destek Başvurusu kabul edilen öğrenciler; tek seferli olarak 750 TL sahibi oluyorlar.

Başvurusu kabul edilen öğrencilerin hesaplarına yatırılan 750 TL ile öğrenciler, kalem, kitap, defter, okul çantası, silgi vb. kırtasiye malzemelerini satın alabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca İBB Eğitim Destek Başvurusu Nasıl Yapılır? İBB Eğitim Desteği Kimlere Verilir? vb. konuyla ilgili olarak merak edilenleri yanıtlamaya çalışacağız.

Askıda Eğitim Destek Paketi Başvuru

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından pandemi dolayısıyla başlatılan Askıda Fatura kampanyası doğrultusunda ihtiyaç sahipleri; askıya fatura bırakarak, bu faturaların hayırseverler tarafından ödenmesini sağlayabiliyorlar.

Askıya fatura bırakan kişiler; elektrik, su, doğalgaz vb. ödemekte maddi anlamda zorlandıkları faturaları hayırseverlere ödetiyorlar.

Ancak askıda faturaya bırakan kişilerin hane halkı kişi başı aylık ortalama net gelirlerinin asgari ücretin 1/3’ü ve altında olması gerekiyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; https://askidafatura.ibb.gov.tr/fatura-listesi linkini tıklayarak, askıya fatura bırakabiliyorlar.

Askıya bıraktıkları faturanın hayırsever kişiler tarafından ödenip ödenmediğini de aynı link üzerinden kontrol edebiliyorlar.

Askıda Fatura internet sitesi üzerinden ihtiyaç sahipleri, İBB Aile Destek Paketi, Anne-Bebek Destek paketi ve Eğitim-Destek paketi şeklindeki diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

Ancak yalnızca ihtiyaç sahibi oldukları İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tespit edilen ve üniversite okuyan kişiler yani sadece üniversite öğrencileri Eğitim Destek Paketi yardımından faydalanabiliyorlar.

Hayırseverler tarafından öğrencilere maksimum 500 TL eğitim desteği yapılabiliyor.

Yapılan para yardımları, üniversite öğrencilerinin İstanbulkart’larına yatırılıyor. Paranın yatırıldığına dair öğrencilere sms yoluyla bilgi veriliyor.

Öğrencilere eğitim yardımı yapmak isteyen kişilerin https://askidafatura.ibb.gov.tr/egitim-destek  linkini tıklamaları gerekiyor.

Sayfada yer alan DESTEK OLUN butonuna basan hayırseverler; İBB’de kayıtlı olan öğrencilere para desteğinde bulunabiliyorlar.

Askıda Eğitim Destek Paketi’ne başvurmak isteyen öğrencilerin ise bizzat bağlı oldukları ilçe belediyesine ya da büyükşehir belediyesine gitmeleri ve kendilerinden talep edilen belgeleri de yanlarında götürmeleri gerekiyor.

Yani öğrenciler; yukarıda sizlerle paylaştığımız link üzerinden direk olarak eğitim desteği alamıyorlar.

Öğrencilerin yardıma başvurmak için bizzat belediye binasına gitmeleri gerekiyor.

İBB Öğrenci Destek Paketi Başvuru Sorgulama

250 TL’lik eğitim destek paketinden yararlanmak adına bağlı oldukları belediyeye giderek, başvurularını gerçekleştiren öğrenciler, daha sonra başvurularını sorgulayıp sorgulayamayacaklarını da öğrenmek istiyorlar.

Üniversite öğrencilerine özel olan Eğitim Destek Paketi yardım kapsamında hayırseverler tarafından İstanbul Kart hesabına para yatırılan öğrenciler; daha sonra hesaplarına yardım parası yatırıldığına dair sms alıyorlar.

Yani başvurularının kabul edilip edilmediklerini sorgulamalarına da gerek kalmıyor.

Zaten öğrenciler, hesaplarındaki limiti kontrol etmek suretiyle de hesaplarına yardım parası yatırılıp yatırılmadığını da kendileri görebiliyorlar.

İBB Eğitim Destek Paketi Başvuru Formu

Eğitim Destek Paketi; sosyal yardımlar arasında yer aldığından bağlı oldukları belediyenin eğitim destek yardımına başvurmak adına belediyeye giden öğrencilerin burada başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Sosyal yardım başvuru formu ile öğrenciler; İBB’nin diğer yardımlarına da başvurabiliyorlar.

Örneğin, belediyenin kömür yardımı, gıda yardımı, kira yardımı gibi yardımlarına da sosyal yardım başvuru formunu doldurarak, başvurma şansını elde ediyorlar.

Bu formda öğrencilerin maddi durumlarına, aylık gelirlerine, aylık giderlerine, ailedeki çalışan kişi sayısına dair bazı sorular bulunuyor.

Eğitim Destek Paketi yardımı yalnızca yoksul üniversite öğrencilerine ve dar gelirli ailelerin üniversite eğitimi gören çocuklarına yapıldığından başvuru formunu dolduran öğrencilerin sorulara doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıt vermeleri gerekiyor.

İBB Eğitim Destek Paketi Yardımından Kimler Yararlanabilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi il sınırlarında ikamet eden, ailesinin maddi durumu iyi olmayan yani hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında olan ailelerin üniversite eğitimi gören çocukları bu yardıma başvurabiliyor.

Başvuru için ilgili başvuru noktalarına giden üniversite öğrencilerinin yanlarında giderken TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanlarıyla eğitim aldıkları okuldan aldıkları öğrenci belgesini mutlaka götürmeleri gerekiyor.

Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi; öğrencilerin belediye tarafından ihtiyaç sahibi olarak değerlendirilmesini sağlıyor.

Yardımlar, öncelikle işsiz ailelerin ve yoksul ailelerin çocuklarına yapılıyor.

Öğrenciler; ikametgahlarının bulunduğu ilçe belediyesine dair başvuru noktasından eğitim destek paketi yardımına başvurabiliyorlar.

İBB Kırtasiye Yardımı Başvuru 2024

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ilköğretim ya da lise öğrencileri için yapılan kırtasiye yardımı kapsamında öğrencilerin velilerine bir miktar para yardımı yapılıyor.

Üniversite öğrencilerine yapılan Eğitime Destek yardımından farklı olarak bu yardıma öğrencilerin velileri yani anne ya da babaları başvurabiliyor.

Belediyenin kırtasiye yardımına başvurmak isteyen velilerin bağlı oldukları ilçe belediyesinin başvuru noktasına gitmeleri gerekiyor.

İstanbul Büyükşrhir Belediyesi eğitim yarıdmı başvurusu İstanbulsenin üzerinden yada https://senokudiye.ibb.istanbul/ bu linke tıklanarak yapılabilir.

Kırtasiye yardımına alternatif olarak e-devlet üzerinden de başvurulabiliyor.

Kırtasiye yardımına başvurmak isteyen anne ya da babaların öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine daha sonra Uygulamaya Git butonuna tıklamaları gerekiyor.

Veliler; daha sonra karşılarına çıkan başvuru formunda kırtasiye yardımına başvurabilecekleri belediyeyi seçebiliyorlar.

Bağlı oldukları ilçe belediyesinin yanı sıra İBB sosyal yardımlarına da başvurabiliyorlar.

Velilerin başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra sayfanın alt kısmında listeli bir şekilde sıralanan sosyal yardım türleri arasından ‘Kırtasiye yardımı’ seçeneğini işaretlemeleri gerekiyor.

Dar gelirli ve yoksul veliler; başvuru formu ile kırtasiye yardımının dışında kömür yardımı, gıda yardımı vb. diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

E-devlet başvuruları ön başvuru olarak kabul ediliyor. Ön başvurusu kabul edilen velilerin daha sonra asıl başvuru için ilgili yani bağlı oldukları belediyeye gitmeleri, giderken kendilerinden talep edilen belgeleri de yanlarında götürmeleri gerekiyor.

İBB Eğitim Yardımı Ne Zaman Yatacak

İBB eğitim yardımı ve İBB kırtasiye yardımı ne zaman yatacak sorusuna cevap vermek gerekirse İBB eğitim yardımı başvurusu 5-22 Ekim tarihleri arasında yapılacaktır. Başvuruda bulunduktan sonra başvurusu onaylanan ibb eğitim yardımı verilecektir.

İBB burs başvuru yapan kişilere verilen eğitim yardımı geçen sene Aralık, Şubat ve Mart olmak üzere 3 defa yapılmıştır.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi her hangi bir resmi açıklama yapmamasına karşın bu sene için ay aylarda ödeme yapması beklenmektedir.

İBB Kırtasiye Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Kırtasiye yardımına başvuran velilerden talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Veliye ve öğrenci çocuğuna ait TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı
 • Öğrenciye ait olan ve okuldan alınan öğrenci belgesi
 • Veliye ait gelir belgesi
 • Veli çalışmıyorsa SGK’dan alınması gereken ve çalışmadığını gösteren belge
 • Aile bireylerine ait nüfus kayıt örnekleri
 • İkametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Aile kirada oturuyorsa kira sözleşmesi
 • Evin mülkiyeti anneye ya da babaya aitse tapu fotokopisi

Belediye; velilerin özel durumlarına göre onlardan farklı belgeler de talep edebiliyor. Örneğin, eşi vefat eden ve çocuğu için kırtasiye yardımına başvuran annelerin vefat eden eşlerine dair ölüm belgesini de belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

İBB Eğitim Yardımı Ne Kadar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi eğitim yardımı tek seferlik ödenmektedir. İBB eğitim destek paketi tutarı bu yıl için 750 TL olarak belirlenmiştir. Yapılan eğitim destek ödemeleri öğrencilerin İstanbulkart’ına yatırılacak ve SMS ile bilgi verilecektir.

İBB Kırtasiye Yardımı Sorgulama

İBB; kırtasiye yardım başvurularını değerlendirdikten sonra ortalama 3-4 hafta içerisinde başvuru sahibi velilere dönüş gerçekleştiriyor.

Başvuruların yoğunluk durumuna göre bu süre, daha da uzayabiliyor.

Yardımlar ise yeni eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında yani Eylül ayı başlarında yapılıyor.

İBB kırtasiye yardım başvurusunun kabul edilip edilmediğini öğrenmek isteyen veliler; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni arayarak, başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

E-devlet üzerinden de başvurular sorgulanabiliyor. Başvuru linki üzerinden sorgulama da gerçekleştirilebiliyor.

Yani İBB kırtasiye yardımının sonuçlanıp sonuçlanmadığını veliler; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden takip edebiliyorlar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni arayıp, kırtasiye yardım başvuru sonucunuzu sorgulamak adına 0212 449 40 00 numarasını arayabilirsiniz.

İBB Kırtasiye Yardımı Online Başvurusu

İBB kırtasiye yardımı için başvuruda bulunmak isteyen kişilere sadece internet üzerinden online başvuru yapabilmektedir. Eğitim yardımı ve kırtasiye yardımı için online başvuruda bulunmak isteyenler bu https://senokudiye.ibb.istanbul/Login.aspx linke tıklayarak İBB kırtasiye yardımı online başvuru yapabilirler.

İBB Sen oku diye kampanyası için verilen eğitim desteği başvurusu sadece internetten yüklenen belge ve evraklar ile yapılmaktadır.

İBB Kırtasiye Yardımı Nereden Alınır

İBB kırtasiye yardımı onaylana kişilere başvuru sırasında verdikleri banka hesabına yapılmaktadır. Kırtasiye ve eğitim yardımı desteği ödemesi için size ayrıca SMS ile bilgilendirme yapılacaktır.

BAKINIZ >>>> Devletten Öğrenciye Para Yardımı Nasıl Alınır?

İBB Eğitim Yardımı Değerlendirme Kriterleri

İBB eğitim yardımı değerlendirme kriterleri nelerdir, İBB kırtasiye yardımını nasıl değerlendirir sorusuna cevap vermek gerekirse başvuruda bulunacak kişilerin aşağıdaki şartları taşımaları gereklidir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • Öğrencinin kendisinin İstanbul’da ikamet etmesi
 • Şehit çocukları, yetim ve öksüz çocukların ilköğretim veya lise öğrencisi olması
 • Engelli çocukların ilköğretim/lise veya MEB onaylı özel eğitim okulları ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim görüyor olması
 • Öğrencinin normal öğrenim süresi içinde eğitimine devam etmesi
 • Devlet okulu veya vakıf/özel okullarda %100 burslu okuyor olması

İBB Eğitim yardımı başvurusu sonrası İBB eğitim yardımı başvurunuzun evrak kontrol süreci devam etmektedir sorgulama sonucunu alırsanız başvurunuz evrak inceleme sürecine girdiğini ve başvurunuzun en kısa sürede sonuçlanacağı anlamına gelir.

Bu yazımızda İBB kırtasiye yardımı ve İBB Eğitim Destek Paketi yardımına dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık. Aşağıdaki benzeler konular ilginizi çekebilir.

İBB Eğitim Yardımı Nasıl Alınır

İBB Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

İBB Genç Üniversiteli Burs Yardımı Başvurusu?

İBB Kırtasiye Yardımı Başvurusu ve Başvuru Sorgulama

SED Okul Yardım Başvuru Nasıl Yapılır

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sizler de İBB kırtasiye yardımı aldıysanız ya da almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

21 Yorum

 1. Klrtasiye yardlml almak istiyorum 4cocugum var ikisi büyük ikisi kucuk

 2. Kızım 5 geçti kıyafet almadım çok zor durudayim yardım istiyorum

 3. 7.sinifa giden Öğrencim için kırtasiye yardımı kiradayim zor geçiniyoruz okul formasını ve defterlerini alamadım lütfen yardımcı olun ihtiyacım var

 4. Kiradayım iki öğrencin var eşim inşaat ci işçisi bana yardımcı olun

 5. Öğrenci yardımında başvurmak istiyorum Eşim 165a renk geldi çok zor günler geçiriyoruz güzellikle bugünlerde

 6. İki çocuğum var bir lise bire gidiyor biride lisesi ikiye gidiyor çok sor durumdayım

 7. Egitim destek yardımları cok az kirtasiye masraglarini karşılamıyor. Raporlu cocuklara otobus karti ucretsiz mi

 8. Merhaba benim de eşim vefat etti 4 çocuğum var okula giden çocuğumda var yardıma ihtiyacım var evim kıra bakan kimse yok

 9. Kiracıyım 4 çocuğum var Dördüde öğrenci eşim işsiz sizden yardım talep ediyorum

 10. Merhaba ben Mihrican sakallı evim kira 2 çocuğum var eşimin düzenli olarak işi yok bireysel olarak kırmadı borcumuz var çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılayacak gücüm yok kendim ellerimden rahatsızım sizden ikiside okula gelemiyor sizden kırtasiye ürünleri istiyorum

 11. Ben mulhume ,esimin düzenli bir isi yok evim yok iki goz bodrumda yasiyorum çocuğumun egtimi karsilayacak bir durum yok sizden bu durumu karsilayacak para isitiyorum

 12. Benim dört çocuğu var hapsi okuyor masraf çok gelir masraf çok yardım edin lütfen

 13. Ben kirada oturuyorum 3 tane çocukğum var. Yardımlarınızı bekliyoruz

 14. 3 tane çocuğum kırtasiye yardım parasını alamıyorum desteğinize ihtiyacımız var

 15. iki tane oğlum var biri ortaokulu biri ilköğretim gidiyor çocuklarım için öğrenci para yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız hallah rızası için

 16. Sayın bakanlığımız 3 tane oğlum var biri ortaokul son biri ilkokul 4 biri de anaokuluna başlayacak çocuklarım için öğrenci yardım parası bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız eşim çalışmıyor tek çalışıyorum zor geçiniyoruz

 17. Sayın bakan ligimiz 4 kız çocuğum var ellerinizden öperler üçü okula gidiyor biri lise iki Side Orta okula gidiyor çocuklarım için öğrenci yardım parası bekliyoruz lütfen yardım edin zordurum dayız

 18. Sayın bakanlımız 3 tane okuyan oğlum var biri ortaokul son biri ilkokul 4 1’de anaokuluna yeni başladı durumumuz yok lütfen öğrenci para yardımı bekliyoruz

 19. benim 5 çocuğum var 4ü okula gidiyor maddi durumum yok eşim çalışmıyor çocuklarıma öğrenci parası lazım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu